BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 4 Maart ,J<S7254. Dingsdag a. s. zal in de vergadering van de alhier gevestigde afdeeling der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen eene begaafde vrouw optreden. Mevr. Lina Schneider, geh. Weller, van Rotterdam, zal dien avond eene voordragt houden in het lloogduitschgedeeltelijk met piano-begeleiding door den heer L. Schlegel. Mogt men reeds in andere steden hel genoegen gehad hebben haar in bevallige taal en smaakvolle voordrag! Biet alléén de schoonheden van de grootste dichters uit haar geboorteland, van Goethe en Schillerte hooren verkondigen maar ook de schoonc pas sages van Nederlandsche dichters, als b. v. van Vondel e. a., in hare moe dertaal op onberispelijke wijze door haar vertolkt. Leiden kon er zich tot nu toe niet op beroemen mevr. I.ina Schneider te hebben gehoord. Kerst- daags zal nu in deze stad, die zooveel met roem hekende geleerden huisvestteeene Duitsche vrouw optreden en misschien den Nederlander mede wijzen op de schoonheden van zijne dichters. Wij wenschcn allen die in de gelegenheid zullen zijn haar te gaan hooren geluk, dal hel hun gegeven is. kennis te maken met eene vrouw, die reeds zooveel deed om de nieuwere en oud-Nederlandsclie lêtlerkunde in den vreemde bekend te doen worden, en op deze wijze zoo krachtig medewerkte om Neerland's indivi dualiteit, ook op dit gebied, in den vrbemde op de regte waarde te doen schatten. Zoo wij goed zijn ingelicht, is voor het concert van het muziek corps der dd. schutterij, te geven 14 Maart a. s., geëngageerd de heer Wiiowski, solo-waldhoornist bij het orchest dér Hoogduitsche opera te Rotterdam, leder dié hel genoegen heeft gesmaakt zijn talent in solo's te hooren, zal met genoegen dit berigt vernemen. Het Staatsblad ii". II bevat het kon. besluit van 21 Febr. 11. betref fende de ligling der nationale militie van het jaar 1872. De ligting bedraagt lltlliO man, waarvan 600 voor de dienst. Ier zee te bestemmen, liet aan deel van de provincie Zuidholland bedraagt 2037 man. De iVoordstar zegt, met zekerheid te kunnen mededeelen. dal Z. M. de koning in den loop der maand Mei e. k. een officieel bezoek zal brengen aan de provinciën Groningen en Friesland en in de maand Julij aan Drenthe. -- Aan de Tijd wordt uil Rome gemeld dal de beriglen aangaande het voorgenomen vertrek van den H. Vader naar Malta en eene bijeenroeping van hel concilie in eene Oostenrijksche stad. bepaaldelijk valsch zijn. Den 23"'" Jan. jl.meldt het fad., was de algemeene synode der Ned. herv. kerk buitengewoon vergaderd, ter zake van liet hoogcr beroep, inge steld door den predikant Laan te Maassluis, tegen een vonnis van het prov. kerkbestuur van Zuidholland, waarbij hij, wegens onchrislelijken wandel en verstoring van orde en rust. voor den tijd van drie maanden was ge schorst. Nadat de synode bij loting lot op de helft barer leden was ver minderd, werd de zaak op nieuw ter hand genomen Daar gedurende den loop van het reglsgeding enkele leden lol de over tiiging kwamen, dat de beschuldigde in een staat van krankzinnigheid verkeerde, werd de eind vraag, of hem zijn daden toerekenbaar waren, hoewel geenszins door al len, ontkennend beantwoord, en hij dus van de schorsing als kerkelijke straf ontheven; doch tevens werd het klassikaal bestuur van Rotterdam gelast verder in deze zaak te handelen. Daar het officieel orgaaii de uitspraak der synodus contracta tot op heden nog niet heeft opgenomen, beslaat er grond voor het vermoeden, dat de beschuldigde herziening heeft aangevraagdzoodat in dit geval de zaak voor de geheele synode ter defi nitive beslissing zou moeten worden gebragt. Te Rotterdam viel gisteren aan den als taalgeleerde zoo hoog geschat- ten dr. A. de Jager, thans werkzaam als leeraar in de Ned. taal- en letter kunde aan de hoogere burgerschoolliet voorregl te beurt hel 40-jarig jubi leum te vieren als onderwijzer aldaar. Van zijne leerlingen en oud-leerlingen ontving hij bij die gelegenheid hoogst vereerende blijken vaii achting en toegenegenheid. Te Dongen zijn Donderdag nacht door een hevigen brand in korten tijd 3 huizen, bewoond door 5 gezinnen, geheel in de asch gelegd. De bran dende gebouwen bestonden uit leerlooijerijkoperslagerijschoenmakerij en oliestamperij. De graaf de Chambord heeft te Rreda het bezoek ontvangen van en kele vreemdelingen. tiet publiek neemt weinig notitie van den graaf; alleen hij het rijden naar de kerk is er ecnige toeloop. Eergisteren had de plegtige opening plaats van den spoorweg van Goes naar Middelburg. Te Middelburg wapperde uit de meeste huizen de Ned. 'lag en op vele plaatsen waren versieringen aangebragt. Te 2 ure kwam de feestlrein uit Goes aan, hij werd aan de station door eene in weerwil van het ongunstige weder zeer talrijke menigte nieuwsgierigen opgewacht. De feestgenoolert werden vervolgens in optogtaan welken optogl onderscheidene corporaliën deelnamen, naar het feestlokaal op de markt geleid, alwaar de burgemeester van Middelburg eene toespraak hield, die door den minister 'an koloniën werd beantwoord; voorts voerden de muziekcorpsen van de schutterij en van hel 3,le reg. inf. aldaar ecnige muziekstukken uit. Ten 5 are werd een feestmaaltijd gehouden, en des avonds was de stad feestelijk verlicht. 's GRAVENHAGE. 2 Maart. De luit. ter zee 1" kl. P. J. Rreukelman, uit O. I. teruggekeerd, is °P non-activiteit gesteld. Z- K. II de prins zu Wied en zijne gemalin zullen zich aanstaanden Maandag des morgens ten 7.50 ure naar Neuwied begeven. De overste, kommandanl a la suite van het tweede Westlaalsche regi ment infanterie, de heer von Delilz, dezer dagen in de residentie aangeko men heeft eergisteren bij Z. K. H. prins Frederik (naar wien zijn regement heet) gedineerd en is heden ochtend naar Amsle.ilam vertrokken. lil de heden gehouden zitting der tweede kamer deelde de voorzitter mede dal tot rapporteurs over het wets-onlwerp beiretlende de naamlooze vernootschappen waren benoemd de bh. de Lange, Kappevne van de Cop- pelloGevers, Mackay en Godefroi. Aan de orde was de heropening der discussie over de conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek der nadere inlichtingen op vijf adressen van kamers van koophandelhoudende verzoek dat bij de levering voor het leger alle bevoorregting worde geweerd, en het amendement door den heer Brcdius daarop voorgesteld, waarover in de vorige zitting de stemmen had den geslaakt. Bedoeld amendement, daartoe strekkende dat de toewijzing van eenige levering geschiede onafhankelijk van de vraag of de inschrijvers de noodige werkplaatsen bezitten, werd verworpen met 32 tegen 23 stem men. Daarna werd de conclusie der commissie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens was aan de orde het opmaken der nominatie ter vervulling eener vacature voor den hoogen raad. Daaraan namen deel eerst 55, daarna 50 leden. Tol eersten candidaal werd, bij de 4'le stemming, gekozen de heer mr. J W. Schuurmanraadsheer in hel prov. geregtsbof in Zuidhol land, met 32 stemmen, tegen 24 stemmen die uitgebragt waren op den heer mr. A. A. de Pinto. referendaris bij het dep. van justitie. Tot twee den candidaat werd, hij de 3dt stemming, gekozen de heer mr. A. A. de Pinto, voornoemd. Tot derden candidaat werd, bij de 2de stemming, ge kozen de heer mr. C. J. N. Nieuw enhuis. raadsheer in het prov. geregtsbof in Utrecht. Tot vierden candidaat werd, hij de ls,e stemming, gekozen de heer mr. N. F. van Nooten. raadsheer in hel prov. geregtsbof in Utrecht. Tot vijfden candidaat werd, bij de 2le stemming, gekozen de heer mr. D. J. Mom Visch, regler in de arrond.-reglbank Ie Arnhem. Deze candidaten-Iijst zal, wegens afwezigheid van den koning, Z. M. schriftelijk worden aan geboden. Den 4 Nov. jl. werd te Sliedrechl een paar jongelieden in ondertrouw opgenomen n bruiloft gevierd. Zooals van ouds werden den jongelieden des avonds door anderen eene soort van serenade gebragt en bij die gelegenheid werd ook weder naar een oud. maar ongelukkig gebruik sterke drank toegediend. Twee van die laatste jongeliedenomstreeks 9 ure van dien avond huiswaarts keerende, waren de een minder de ander meer beschonken en verkeerden in eene opgewonden stemming. Op de brug nabij de gasfabriek te Sliedrecht gekomen, ontdekten zij in het Uoeksche gat iemand die later bleek zekere van de Vlies te zijn, die op het erf van den vader van een van de jonge lieden bezig was zijne schuil te verleggen, en brommende uitriep: "hoe hier uit te komen." De jongeliedenv. d. V. aansprekende, sqhenen dat niet ern stig te hebben gedaan, want v. d. V. gaf met een scheldwoord Ie kennen, dat hij zich niet liet voor den gek houden. Dat scheldwoord gaf aan een van de jongelieden, die het ergste beschonken was, aanleiding Ie zeggen: «wil ik je eens met een steen de hersenen ingooijen", waarop dadelijk de daad volgde en zijn makker zag dal besch. een zwaai met den arm deed en iels hoorde vallen eu tevens hoorde dat in de rigling waar de steen was gegooid werd gekermd en gesteund. Hij verwijderde zich toen en op de vraag: «heb je nog gegooid" antwoordde de ander «ben je gek kerel". Den 2JrL December jl. is genoemde v. d. V., ten gevolge eener ernstige ver wonding aan de regterzijde van het hoofd, overleden. De 19-jarige jonge ling. die met den steen wierp, stond gisteren voor het prov. geregtsbof in Zuidholland teregt. Hij is genaamd J. G. Dekker Jz. en wordt beschuldigd van moedwilligcn doodslag. Bij de ondervraging van den president, erkende de besch dat hel geval zich heeft toegedragen zooals boven it vermeld, maar ontkende hij dat hij met hel doel om te dooden den steen van den toen naast hem liggenden hoop heeft afgenomen en naar v. d. V. geworpen. Hij gooide op «de gis" heeft ook niet gehoord dat na de worp ge kermd werd, en hij dacht niet te hebben geraakt. Ook de woorden: «wil ik je eens de hersenen ingooijen", ontkende hij vooraf Ie hebben gezegd. Wat den verslagene v. d. V. betreft, werd ter leregtzitting door deskundigen verklaard, vooral door den doctor, die den verwonde dadelijk heeft onderzocht, en het eerste verband gelegd, dal hij niet heeft opge volgd den raad hem gegeven om zijne rust te houden, want op verschillende dagen dal hij hem kwam bezoeken, was hij niet thuis en aan zijn werk. Het algemeen oordeel van de deskundigen was, dat de steenworp en de ge volgen de oorzaak zijn geworden van den dood van v. d. V.maar dal wan neer hij volkomen rust had gehouden en zijn werk als griendhakker eenigen lijd had geslaakt, betere uitkomsten hadden kunnen verkregen zijn. De adv.-generaal mr. van Maanen nam aan dat de beschuldigde niet het plan had gehad iemand te dooden. Hij verklaarde zich echter te moeten neder- leggen bij des jurisprudentie va» den hoogen raad. waarbij vaststaat, daler manslag is gepleegd waar, zooals hier, de verwonding de middellijke oorzaak van den dood is geweest. Z. E. G. A. requireerde schuldigverklaring van den beschuldigde aan het hem ten laste gelegde en veroordeeling tol gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren. Als verzachtende omstandigheden nam hij in aanmerking den jeugdigen leeftijd en hel goede gedrag van den be schuldigde. De beschuldigde werd verdedigd door mr. Kraeutler. De uit- j spraak is bepaald op Vrijdag aanst. j Hel collecteren in buitenslands aangelegde loterijen maakte heden het onderwerp van behandeling uit bij het provinciaal geregtsbof in Zuidholland. Gelijk men zich zal herinneren wees cfe regibauk alhier den 23 Novem ber jl. een vonnis, waarbij de heer K. werd vrijgesproken op grond o. a., j dal de reglbank liet hem ten laste gelegde collecteren onbewezen achtte. De officier van justitie teekende van dit vonnis appel aan. Hel hof hoorde j twee getuigen en ook twee deskundigen. De bewuste stukken, die a 1 1 waren verkocht, zijn KR. Oostenrijksche premieloten van 1864 en 1858; die van 1864 hebben betrekking op eene staalsleening, die van 1858 op eene particuliere leeningmaar die toch door den Oosten rij kschen staat wordt

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5