LE1DSCHE €111111 ZATURDAG 2 MAART. STA DS-BERIGTEN. BINNEÏNLANDSCIIE BEBIGTEN. !l! 1872. N°. 53. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cti Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courtin' is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is vail 1 4 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitslnitend aangenomen door IIAASKNSTEIN VOGLEIlExpeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BrestauKeulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Ba-el, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne.. HER-IJK. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien liet he.duit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den gdrn Januarij II., n". J1 {Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1872: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van' den 7e" April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op da Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor dc gewone gewigten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VII, op den 5, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenland.che Zaken van den 6^° December 1871, li», 201 (12e afd de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in lie Leidsclie Courant. Burgemeester en Welhonders voornoemd, Leiden, 17 Januarij 1872. y. d. BRANDKLER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 28s,en der vorige maandinvorderbaar verklaard kohier van het patentregt, over het diensljaar 1871 en 1872, derde quartaal, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, le voldoen. En zal deze door plaatsing in de Lcidsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 Maart 1872. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 1 Maarl. In de zitting van den gemeenteraad van heden had de beëediging en installatie plaats van den onlangs benoemden secretaris dezer gemeente den heer m». E. Kist. Door den heer wethouder Hobrechtdie de functie van secretaris waarnam, binnengeleid, legde hij de hij de wet gevorderde eeden af. De voorzitter wenschte hem geluk met de betrekking door hem aan vaard. Zijn naam had een goeden klank binnen Leiden en aan de ge meente was hij naauw verbonden door de herinneringen zijner jeugd. Dat hij zou trachten den man, die na 40-jarige dienst aftrad, waardiglijk te vervangendaarvoor stonden borg zijne akademisehe loophaan en de admini strative werkzaamheden lot hiertoe door hem volbragt. Het dageljjksch be stuur was hy vau harte welkom en het zou hem aan diens ondersteuning niet ontbreken. Hij wenschte bera voorts in deze betrekking den Hoogeren zegen toe. De heer Kist beantwoordde met een enkel woord deze toespraak. Iljj ontveinsde zich bet gewigl dezer betrekking niet. Hjj hoopte daaraan al zijne krachten te wijden en beval zich in de gunst van het dagelijksch bestuur en den gemeenteraad aan. Daarop werd door den secretaris zijne functie aanvaard. Aan de orde was de benoeming van cene vrouwe regentesso van bet H. G. of arme wees- en kinderhuis. Als zoodanig werd benoemd mevr. de wed. G. 11. Fabius, geb. Ledeboer. Voorts werden benoemd tot 1™ hulponder wijzer 3e kl. aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden J. L van Terlholcn alhier, en tot 1*" hulponderwijzer 3C kl. aan de openbare school n'. 2 voor onvermogenden J. J. Cuyle, mede alhier. Vervolgens was aan de orde de voordragt tot continuatie der opdragt aan d'. J. C. Drabbe, van de levering van het gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraad. De heer Buys was van gevoelen dat men hier stond voor een fait accompli, daar de termijn reeds was ingegaan, heigeen, vol gens hem, de schuld was van den adressant. Hij moest erkennen dat de heer Drabbe zich goed van zijne verpligtingen had gekwetenen waarschijn lijk voor de zaak meer uitgaf dan hij er voor ontving, maar men was toch, oh gemeenteraad, niet verantwoord, als het niet gebleken was dat die dienst voor niet minder kon worden verkregen, dat het dus pligt was le onderzoeken of dat de voordeeligste weg was. Hij stelde voor de conti nuatie le verkenen tot 31 December aanst. en dan na te gaan of er ook voordeeliger conditiën te verkrijgen warenol dat men op die wijze zou voortgaan. De voorzitter meende dat mennu drie jaren geleden reeds den door den heer Buys aangewezen weg had ingeslagenmet het gevolg dat het toen bleek dat de aanbiedingen van den tegenwoordigen uitgever het aannemelijkste waren, en daar deze zich tot aller genoegen van zijne taak had gekweten, hadden burg. en weth. ook thans de con tinuatie voorgedragen. De heer Buys meende dat het 'tregelmaligst was op nieuw te onderzoeken, wat voor de gemeente het voordeeligst was. De heer de Frcmery meende, wat betreft het afkopen van den termijn, waarvoor de gunning had plaats gehad, dat belanghebbenden dat zeker niet zouden vergeten hebbenmaar zich wel bij tijds zouden hebben aangemeld. Hij was voor de continuatie uithoofde aan de zaak. vooral in den laatslen tijd, eene goede uitvoering werd gegeven, daarbij het was geen zaak van winst; het belang der uitgave moest alken gezocht worden in hij-omstandighe den. De heer Buys bleef van gevoelen dat men van gemeentewege niet meer mogt betalen dan noodig was. hetgeen de heer dc Fremery gaarne toegaf, maar daar het werk goed geleverd werdmeende d ezemoest men geen onzekere toekomst te gemoet gaan. In stemming gebragt werd het voorstel van den heer Buys, dat voldoende werd ondersteund, met 16 tegen 5 stemmen ver worpen en daarna de voordragt van burg. en weth. met 17 tegen 4 stem men aangenomen. Vervolgens werden drie stalen van af- en overschrijving op de begrooting van 1871 en van 1872 goedgekeurd; ook werd goedgekeurd de voordragt tot gunning der aanneming van de brug over den Ouden Rijn bij de Heeren gracht aan de Kon. Ned. grofsmederij voor ƒ7500, ƒ1000 hooger dan de som daarvoor bij de begrooting uitgetrokken, Aan den aflredcnden gemeente-secretaris, jhr. m'. J. N. van Puttkammer, werd heden door de gezamenlijke ambtenaren ter secretarie, als blijk van hoogachting, een sierlijk bewerkt pholografle-album met hunne portretten aangeboden, hetwelk door den waardigen chef met zigtbaar welgevallen werd aangenomen. Dal album, gebonden in blaauw zijden fltiweelen band, met zilver gemonteerd en van toepasselijke inscriptie voorzien, doet, door zijne keurige uitvoeringde firma Schreuder van Baak alhierdie het leverde, alk eer aan. Moge het den afgetreden secretaris, bij de eervolle rust die hij thans geniet, tot een aangenaam aandenken strekken aan het belangrijk tijdperk'zijns levens, in die gewigtige en veelomvattende betrek king doorgebragt. Naar wij vernemen, heeft de hoogleeraar de Vries, daartoe door de Brielsche fcest-commissie uitgenoodigdzieli welwillend bereid verklaard op den lsl«» April te Brielle als feestredenaar op te treden. -- liet muziekcorps der dienstd. schutterij gaf gisteren avond in de stads gehoorzaal het tweede zijner aangekondigde concerten, met medewerking van den heer P. Froschart, solo-pislonnist bij het park-orchest te Amster dam. Een vrij talrijk publiek vulde ook nu weder de ruime zaal en toonde dal het de uitvoering met genoegen bijwoonde, door bij herhaling luide van zijne ingenomenheid te doen blijken, een huldehewijsde krachten, waarover het corps te beschikken heeft, in aanmerking genomen niet on verdiend. De heer Frosehart, wiens talent reeds van vroeger hier gunstig slaat aangeschreven, voerde, geaccompagneerd op de piano door den heer Müller, een drietal stukken uit, die op nieuw zijn meesterschap op zijn keurig instrument deden uitkomen. Een daverend aanhoudend applaudisse- ment noopte hem het laatste stuk te herhalen. De eerste afdeeling van liet concert werd vereerd met de tegenwoordig heid van den heer commissaris des konings in deze provincie, die met den laatsten spoortrein deze stad verliet. Op Woensdag en Donderdag 28 en 29 Februari) had het vergelijkend examen plaats naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Rodegraven. Dit examen werd afgenomen door den heer d'. Lindo, inspecteur van het lager onder wijs in Zuidholland, en den heer Coebergh, schoolopziener in het 4» district, bijgestaan door den heer van Wijk, hoofdonderwijzer te Leiden. De uitslag van het zoowel praetisch als theoretisch onderzoek is, dat, in overleg met burgemeester en wethouders, aan den raad zijn voorgedragen: de hh. Cremer van Ond-PekclaMalta van Rotterdamdu Croix van Leiden en Boezer van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1