HTt D AT Vrachtgoederen-Vervoer. Nationale Militie. Voordracht van Dr. G. VAN GORKOM, Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. PEK TELEGRAAF. A O V EK TEXTS EX. IN DE STADSGEHOORZAAL, LIEFDADIG II El 9! ja, waartoe zou dan eene nieuwe wet dienen? We van I860 voldoet, blijkens de vruchten die zij gedragen heeft, aan al de voorwaarden van liet programma der commissie. Zij heeft dus eenvoudig die wet maar te handhaven. Het Jour», des Dêb. vestigt de aandacht op eene nieuwe manoeuvre, waarvan de Bonapartistische agenten op het platteland in het Zuiden ge bruik maken, om de boeren voor het herstel van het keizerrijk te winnen. [)e restauratie van Napoleon III. zeggen zij, zal Frankrijk weer in hel bezit stellen van den Elzas en Lotharingen; want er is een huwelijk ont worpen tusschen den keizerlijken prins en de nicht van den Duitschen keizer, en deze heeft beloofd aan zijn bloedverwante den Elzas en Lotha ringen als bruidschat te geven. De instructie in de zaak van den maarschalk Bazaine loopt ten einde. Volgens de Patrie zal de commissie eerstdaags daaromtrent haar rapport uitbrengen. Naar men verzekert zou de capitulatie van Metz zeer bezwa rende omstandigheden voor den maarschalk aan het licht hebben gebragt. Men zou bent bewezen hebben dat hij op het oogenblik der overgave nog voor acht dasen levensmiddelen had, en dat, bijaldien hij het dus nog acht dagen had uitgehouden, het leger van de Loire den terugtogt niet had behoeven aan te nemen, maar zelfs onder de muren van Parijs had kunnen staan, voor dat de troepen van prins Frederik Karei dat punt konden bereiken. De deputatie, die zich Zondag jl. uit Rijssel naar Antwerpen heeft be geven, om den graaf de Chambord hare hulde te brengen en hem eene wiue vlag aan te bieden, is bij hare terugkomst door een talrijken volks troep aan het station opgewacht en uitgejouwd, liet volk heeft de glas ramen van onderscheidene rijtuigen der deputatie verbrijzeld en den kreet: »Aan den lantarenpaal met de aristocraten!" aangeheven. DUITICHLAND. Naar men verneemt wordt in de nota der Duitsche regering aan Luxemburg nog geen termijn gesteld voor de overneming der spoorweg- exploitatie en zou men willen afwachten wal het Luxcmburgsche bewind daaromtrent zal verklaren. Men spreekt het tegen dat de nota in scherpe bewoordingen zou vervat zijn. Prins Frederik Karei bevindt zich thans te Rome Ilij is aldaar door de kon. familie met voorkomenheid ontvangen en koning Victor Emmanuel is daartoe van Napels naar Rome gekomen. De koning heeft den prins het grootkruis der militaire orde van Savoye verleend. De prins heelt ook een bezoek aan den Paus gebragt. Te Hanau, de geboorteplaats van Jacob en Wilhelm Grimm, werd den 24"'" 11., Wilhelm's verjaardag, met eenige plegtigheid de gedenksteen ont huld, welken de burgerij der stad in den muur van het huis heeft doen plaatsen, waar het broederpaar het levenslicht zag. OOITENKIJ K. Uit Triëst is aan het hoofdcomité voor de internationale tentoonstelling te Wcenen in overweging gegeven, niet slechts eene tentoonstelling van scheepsmodellen, maar ook van schepen te houden De modellen zouden te Weenen, maar de schepen te Triëst bijeengebragt, en derhalve zon aldaar eene afdeeling voor oorlogs- en koopvaardijschepen georganiseerd moeten wor den. Tot zoodanige tentoonstelling levert de groole hogt van Muggia eene geschikte gelegenheid op. Aldaar zouden de verschillende vaartuigen uit-alle landen gedurende zekeren tijd ter bezigtiging kunnen worden gesteld. Het bijeenzijn en de onderlinge vergelijking van al die verschillende vaartuigen uit alle landen zou niet slechts een hoogst belangwekkend schouwspel ople veren, maar kan ook in menig opzigt belangrijke gevolgen opleveren. De heer Pascotini, van vvien het denkbeeld dezer maritime tentoonstelling is uitgegaan, verwacht dat de gouvernementen der maritime staten bereid zul len zijn, een paar hunner beste oorlogsbodems, of schepen van nieuwe constructie naar Triëst te zenden. LONDEN, 23 Februarij. De Globe verzekert dat de koningin den 25'" Maart naar het vasteland zal vertrekken, om een korten tjjd bij hare fa milie door te brengen. VERSAILLES, 28 Februarij. Nationale vergadering Beraadslaging over het voorstel tot het benoemen eener commissie belast met het opsporen van middelen om de bevrijding van 's lands grondgebied te bespoedigen. De mi nister, in overeenstemming met de commissie van onderzoek, bestrijdt dit voorstel en zegt o. a.«De vergadering en de regering moeten zich niet aan eene nederlaag blootstellen die noodlottig zou zijn. De ware nationale inschrijving is de leening, en deze is reeds gelukt, zij zal nog verder geluk ken en ons den steun van geheel Europa geven." Hel voorstel wordt ver worpen. BERLIJN, 28 Februarij. De Prov. Corr. schrijft: «Het herstel van's kei zers gezondheid gaal gelukkig voort, en hij bevindt zich reeds zoo wel, dat hij alle regeringszaken met de gewone naauwkeurigheid behandelt. De zitting van den rijksdag zal waarsehijnlijk den 8 April geopend worden." BERLIJN, 28 Februarij. De 'taats-A.ns. bevat de benoeming tot leden van het heerenhuis van de burgemeesters van PosenDortmund en Thorn. MUNCHEN, 28 Februarij. De kamer der afgevaardigden heeftovereen komstig het voorstel van hare vierde commissie, besloten het onderwijs in de gymnastiek niet als eene verpligling voor te schrijven, en voorts aangc- nomen het voorstel van hare tweede commissie, strekkende dat van de feuten van kapitalen van kerkelijke prebenden voorlaan niet de renlebelas- hug, maar de inkomstenbelasting zal geheven worden. KONSTANTINüPEL27 Februarij. Ghalib-bey is tot minister van finan ciën en Yussuf-bey tot zijnen opvolger bij de toldireclie benoemd. De ver kiezing van llilarion tot exarch der Bulcarische kerk is, als onwettig, ver nietigd. Op nieuw is van de jaarwedden der ambtenaren 2% pCt. gekort. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevrouw DE JONG LE l'OOLE. Utrecht 28 Februari 1872. De Curator in het Faillissement van VV. PLASMEIJER, Sigarenmaker en Winkelier, te Leidenmaakt bekend, dat de tweede vergadering ter veri ficatie van schuldvorderingen zal gehouden worden op Zaturdag den 9dcn Maart, des namiddags te één ure. Diensvolgens roept de Ondergeteekende de schuldeischers in genoemd Faillissement op, om ter voorschreven plaats en tijd te verschijnen ter verificatie hunner schuldvorderingen. De schuldeischers, die nog geene opgave hunner prelcnsiën hebben inge zonden, worden verzocht, die franco aan den Ondergeteekende te doen toekomen voor den 5den Maart a. s. De Curator. J. F. M. PRIJN. op VRIJDAG 1 MAART aanstaande, aanvang 's avonds te zeven en een halt uren. Tocgankaarten ad ƒ0.99 te verkrijgen bij de Heeren SCI1REUDER \AN BAAK en op den avond der Voordracht aan den Ingang. Plaatsen te bespreken van 's morgens 10 tot 's middags 4 uren. De opbrengst is ten voordeele van de Kweekschool voor Dewaar- schoolhouderessen alhier. De verzameling speciale Tarieven van April 18?1 treedt met 1" Maart weder in werking. De kosten van afhalen en bestellen zijn op sommige Stations eenigzins gewijzigd. Exemplaren van genoemde verzameling en informaliën zijn verkrijgbaar bij den Algemeen Goederen-Agent te .Amsterdam en op de verschillende Stations. DE ADMINISTRATEUR. Ouders ol Voogden, die hunne Zonen wenschen Ie doen vervangen bij de Nationale Militie, kunnen op buitengewoon aannemelijke voorwaarden hiertoe contract aangaan bij den Ondergeteekende, die zich geheel ver antwoordelijk stelt om den Loteling en zijnet) opvolgenden Broeder of Broeders voor den gcheeien diensttijd te waarborgen, naar aanleiding van de artikelen der Wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861 (Staats blad N\ 72), aangewezen. Het vertrouwen van mijne Begunstigers gedurende eene reeks van jaren genoten hebbende door eene prompte en soliede bediening, veroorloof ik mij UEd* aanbeveling le verzoeken. Hebbende ik de eer met hoogachting mij te noemen i UEd. Dv. Dienaar, J. DE VOS, Klarensteeg, Wijk VI, N". 1083, te Leiden. Bij de Commissie zijn, voor de te slichten Gemeenten Nieuw-Amsterdam en Nieuw-Dordrecht, in de Veeuen EmuienSleen, prov. Drenthe, op nieuw ontvangen: Bij d'. AMSHOFF, emer. pred. te Zutphen, uit Zntphen 1 coup. ƒ2.47" van den lieer F. in den vorm eener kwitantie 0.70, door d5. van Griet huizen te Zutphen, van N. N. 1 bankb. ƒ25, van mevr. W. geb. B. te Am sterdam, een muntb. a 10. Bij d\ VAN INGEN: door d\ Briilel de la Rivière te Haarlemvan As. S. te H. in 5 bankb. 500, door d'. Moll Jkz. te 'sllase, van N. N P. /20, van .1. v. B. f20, van J. Z. 10 4- 1van X. Y. Z. in 4 bankb. f 100, van X. ƒ0.23". door d». Hoen te Woltersom, van d\ Stuivinga te Wittc- wierum ƒ4.95, van d*. Keizer Noordwijk /6.78. van Tjassen te Helium ƒ10.45. van d». Linge Thesinge ƒ3.11", van N.-N. Z. na 30 jaren, nog 5. Bij d". ROESSINGHvan mevr. v. S. le Hardegarijp ƒ10, door mr. Obr en te Leiden, van d". A. Drost le Delft, van de Gustaaf-Adoll-Vereen. aldiar, voor Nieuw-Amslerdam ƒ15 en voor Nieuw-Dordrecht f 15. van 1'. j 1*an B. 1van C. ƒ0.50, van V. ƒ2.50, van W X. 5, van N. N. 1gecol lecteerd te Otidekerk ('1, van den heer H ƒ0 50. Ten hoogs e verblijd over bovengemelde giften, danken wij harleljk u allen, die zóó ons doet ondervinden, dal ons beroep op de Christelijke hel- dadigheid in Nederland voor die 1 00 arme geloofsgenoöten. niet vruclitelocs is. Nog hebben wij geldelijke hulp noodig. Helpt ons, geliefde broeders en zusters! beL Godsrijk uilbreiden onder die nabij zijn, door uwe gaven der liefde. Zelfs de kleinste gift is welkom. Dales, bjj Koevordcn, 25 Februarij 1872. Namens de Commissie van Stichting: Pres. en Secr. d". 11. VAN INGEN, te Dalen. Thes. d5. C. E. CHULL, le Sleen. D\ P. H. ROESS1NGte Emmen. Ook ziitv- bereid hiervoor gelden te ontvangen de Wel-Eerw. Zeer Gel. 11U Predikanten tc Leiden, d\ KNAPPERT, d\ DROST en d VAN GOENS.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3