hoofd. Ka hol bedrijven der misdaad ontvlugl J. H.loopt de haven op en scheen zich te willen verdrinken; gelukkig wist men hera aan te honden. Aan de poücie overgeleverd, gaf hij zijn spijt te kennen den bewnslen per soon (een sjouwerman) niet doodelijk getroffen te hebben. Sedert geruimen tijd had men opgemerkt, dat de man in zijne verstandelijke vermogens ge krenkt was. De aangevallene zal spoedig van de bekomene wonden gene zen zijn. Men schrijft uit Eindhoven aan het Fad.: Tongelre is een flinke ge meente op een uur afstands van Eindhoven; er is natuurlijk een school waar een hoofdonderwijzer aan het hoofd stond; de man nam het boerenbedrijf bij de hand en gaat wekelijks met zijn boter ter markt; in de school komt hij sedert zes jaren niet meer, sedert zes jaren neemt een hulponderwijzer zijn bediening waar en moet een gedeelte van het salaris aan den boer- onderwijzcr afslaan; drie hulponderwijzers volgden elkander op, de vorige vertrok, omdat h(j nog van het*geringe salaris moest afstaan. Zeer dikwijls waren die hulponderwijzers afwezig en dan nam een kweekeling de plaats in als hoofdonderwijzer. De landbouwer-onderwijzer en de burgemeester zijn broeders. Over ettelijke jaren heeft de boter-lecraar zijn pensioen ver diend, misschien komt er dan een heusche hoofdonderwijzer. 's GBAVENHAGE. 29 Februarij. De heer jh'. mr. K. W. P. F. Gericke van Herwijnen is benoemd tot attaché bij hel Nederl. corps diplomatique. -- Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen (derde kantoor) te Amsterdam, de lieer A. J. L. Beudt, thans provinciaal inspec teur der directe belastingen te Leeuwarden; lot ontvanger der in- en uit gaande regten te Rotterdamde lieer L. J. Salathans provinciaal inspecteur der directe belastingen te Eindhoven; tot provinciale inspecteurs der directe belastingen: te Leeuwarden, de heer H. J. Westenburg, thans controleur derzelfde middelen aldaar; te Eindhoven, de heer A. J. R. A. de Ceva thans controleur derzelfde middelen te Roosendaal. Z. M. de koning heeft zich heden morgen ten 4 ure naar het Loo begeven. De ministers van justitie, van oorlog en van koloniën, de lib. Jolles, Delprat cn van Bosvë, zijn heden morgen van hier naar Middelburg ver trokken, ter bijwoning van de opening van den Zeeuwschen spoorweg. Ook de adviseur bij den aauleg van staats-spoorwegenjhr. Klerck, begaf zich derwaarts. De afdeelingcn van de tweede kamer hebben lieden verschillende wets ontwerpen onderzocht, zooals: I. Regeling der naamlooze vennootschappen. 2. Vaststelling van hel slot der rekening van de koloniale uitgaven en ont vangsten voor Suriname over het dienstjaar 1867. 3. Credielen ten behoeve van tot het ditnstjaar 1867 behoorende onverevende vorderingen'ten last e der begrooting van Ned.-Indië. enz. Bij den hoogen raad der Nederlanden heeft heden de heer mr. J. J. Loke. benoemd raadsheer bij het prov. gereglshof in Zuidholland, als zoo danig den gevorderden ambtseed afgelegd. Bij den hoogen raad, regt doende in revisie, heeft lieden het openbaar ministerie zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den staat der Neder landen. eischer in revisie, tegen J. M. Bogaard, weduwe van A. Goedhart, vcrweerderesse, aan wie in eersten aanleg door den hoogen raad was toe gewezen hare vordering tot schadevergoeding wegens het overlijden haars mans, in leven geëmployeerde bij 's rijks marine, ten gevolge van het sprin gen van eene hem tot herstelling in handen gegeven torpedo. De heer advocaat-generaal Romer, hoezeergelijk in eersten aanleg, wel de ont vankelijkheid der ingestelde actie beamende, bleef ook nu, in weerwil van 's raads arrest, hare gegrondheid bestrijden, als zijnde z i. de erond, waarop de actie berust, niet bewezen. Onder andere punten, door den advocaat-generaal behandeld, is door hem de stelling ontwikkeld, dat, aangenomen eens, dal bij art. 1401 onder daden ook onvoorzigtiglieid of nalatigheid zou zijn té begrijpen, deze dan voldoende moet bewezen zijn als te zijn geschied door een physieken persoonwaarvoor de staat aansprakelijk is. Nu is hier de dood het gevolg geweest van verwonding door het losbarsten van de torpedo, welke de overledene ter bewerking bad op het juur gezel. liet blijkt echter niet, door wiens schuld bepaaldelijk het ongeval plaats had. en of de persoon, die tot de bewerking last gaf en de torpedo had ter hand gesteld, wist of weten moest, dat zij nog ontbrandbaar was, nog veel minder dat de werk zaamheid op de aangeduide wijze moest plaats hebben. Het consteert, dat er geen last was gegeven om de torpedo op het vuur te zgtlen. Voorts is het bewijs niet geleverd, dat de officier of de chef, die aan den overledene de torpedo had ter hand gesteld, gehandeld heeft in de hem opgedragen werkzaamheden noch dat hij daarbij onvoorzigtiglieid of nalatigheid heeft gepleegd. Hij concludeerde tol vernietiging van het arrest, in eersten aan leg gewezen, en tot ontzegging alsnog der vordering,'zooals die is inge steld, met veroordeeling van de 'vcrweerderesse in de kosten. De uitspraak is bepaald op 26 April. Men verneemt nader, dat het gerucht, dat de jongeling, die sedert 19 febr. alhier vermist wordt, te Rotterdam zou gezien en teruggevonden zijn, zich niet heeft bevestigd. De vader had zich op dat gerucht naar Rotterdam begeven, maar heeft den jongeling daar niet ontdekt. Men blijlt alzoo eene opsporing voortzetten. ~1ÏÜ IT KIN LA N>SCÏ!K LEÏÏÏG Tlïïv ENGELA S LONDEN28 Februarij. H. M. de koningin heeft, voor een bedrag van I000£, de inschrijving vpor de vollooijing der St. Pauls-kerk geopend, cn de prins van Wales Leeft me' eene som van 500 L haar voorbeeld gevolgd. De heer ütvvay heeft onlangs in het lagerhuis de aandacht gevestigd op de ellende, waarin de talrijke Fransche uitgewekenen in Engeland verkeeren. Ook zegt de Daily News: Naar het schijnt, kan de heer Thiers niet lan ger weerstand bieden aan den drang der openbare meening in Frankrijk, die zich luide doet liooren tegen het voortdurend gekerkerd-honden van dui zenden staalkundige misdadigers. De heer Thiers wil echter Frankrijk van die allen bevrijd zien en hij laat hun derhalve de keus lusschen transportatie en ballingschap. Natuurlijk geven zij aan ballingschap de voorkeur en ver reweg de meesten willen naar Engeland. Zij worden dan naar eene zeeha ven gevoerd, van hun gevangeniskleederen ontdaan en naauwelijks niet ecnige lompen bedekt, zonder geld of voedsel, op eene stoomboot ingescheept. Naakt, hongerig, zonder eenig middel tot levensonderhoud, betreden zijden Britscben bodem. De meesten trachten Londen te bereikenin de hoop van daar bij laudgenooten ondersteuning te zullen vinden. Hun ecnige loevlugt is bedelen langs den weg; soms, door nood gedwongen, diefstal. Zulk eene wijze van verbannen strijdt niet alleen tegen de menschelijkheidmaar ook tegen alle internalionale gebruiken. Geen regering heeft het regt hare onderdanen te dwingen tot oneerlijkheid. Toen de Engelsche regering de uit de gevangenis ontslagen fenians naar Amerika inscheepte, had zij vooraf de goedkeuring van de Vereenigde Staten verzocht en verkregen; en aan eiken banneling werd bij zijn vertrek een zekere som geld ter hand gesteld. De Echo, over hetzelfde onderwerp sprekende, voorziet dat ten behoeve dier Fransche uitgewekenen een nieuw beroep zal gedaan worden op Engeland's liefdadigheid, Wij zuilen, zegt het blad, onzen pligt doen: wij zullen de bannelingen helpen kleeden en voeden; maar die pligt had ons door Frank rijk niet mogen opgelegd worden. In een schrijven uit Konstanlinopel wordt aan liet Daily News het volgende gemeld als een bewijs der voortduring van liet financiële wan bestuur in Turkije. Mahmud-Pacha heeft nu gedurende drie maanden als grootvizier het Turksche rijk bestuurdin dien tijd zijn er vijf kleine geldleeningcn op korte termijnen voor de Turksche schatkist aangegaan, ten gezamenlijken bedrage van 3,070.000 in kapitaal en welke aan de schatkist ieder I4y2 a 15 pCt. jaarlijksclic rente kosten; buitendien wordt cr op dit oogenblik nog met drie bankiershuizen onderhandeldten einde van ieder van deze een voorschot te verkrijgen. De World, het hoofdorgaan der democratische partij in de Vereenigde Statenlaat zich ten opzigle der Alabama-quaeslie in hoofdzaak aldus uit: Er zijn lieden die de Amerikaansclie pleitmcmorie niet voor eenen verstan- digen stap, maar voor eene feil houden; welligt is zij eene feil; doch in allen gevalle moet ons gouvernement die memorie slaande houden; indien het haar veranderde of terugnam, zou liet zich in liet oog der wereld belagche- lijk en verachtelijk maken. Moeten wij kiezendan zeggen wijhet zon ons leed doen dat het Washingtonsclie verdrag, met de door de voorstan ders des vredes daarop gebouwde hoop. in duigen viel; doch dat zou ons nog niet zoo veel leed doen als te zien dat ons gouvernement wegsloop uit de positie, waarop het zich voor het oog der wereld stoutweg had ge plaatst, en dat liet bekende eene onhoudbare pleilinemoric, gelijk aan de conclusie van eenen onkieschen en spitsvondigen procureur, te hebben inge diend. Wij, de democratische partij, belmoren het gouvernement tegenover het buitenland te ondersteunen; wel hebben wij nog eene rekening met den president Grant te vereffenen, doch dit zullen wij naderhand kunnen doen, wanneer wij niet meer tegenover den buitenlander staan, maar, om zoo te zeggenweder onder ons zijn. Het is eene uitgemaakte zaak dat er tijdens den Franscli-Duitscher oorlog van wege het gouvernement der Vereenigde Staten wapenen uit 's lands arsenalen verkccht zijn aan personen, die bestellingen van de Fran sche regering nil le voeren hadden, en dat alzoo die wapenen voor den strijd tegen Duitschland hebben gediend. De heer Summer, behoorende tot de repnbiikeinsche senaatsleden, welke in eene onafhankelijke houding tegen over hel bewind van den president Grant staan, heeft die zaak in den senaat te berde gebragt; hij vreesde daarin eene grove en opzettelijke schending der onzijdigheid van den kant der Vereenigde Staten le moeten zien; ook vermoedde hij dat cr in die ongeoorloofde liandelsoperatie door ambtenaren der linie gelegenheid gezocht en gevonden was om zich zelven oneerlijk te verrijken. Uit dien hoofde deed lijj het voorstel om de gansche zaak tot onderwerp eener parlementaire enquête te maken. F K X K lt IJ ïi. De commissie uit de nationale; vergadering belast met het onderzoek der wels-voordragl op liet lager onderwijs heeft in de plaats der arli'elen. waarbij hel onderwijs onder strafbepaling verpligtend werd gesteld, het volgende artikel voorgesteld; De staat zal overal scholen tpriglen waar het noodig is, opdat de ouders kunnen voldoen aan hunne zedelijke verpligling omvoor het onderwijs kunner kinderen te zorgen. De-bladen, die zich beijverd hebben liet denkbeeld van vcrpligt onderwijs voor tc staan, geven natuurlijk hunne afkeuring over de handelwijze der commissie te kennen. Wat le denken, zegt de Temps, van de beuzelach tige knutselarij om voor de uitdrukking«vcrpligt onderwijs" in de plaats te stellen die van: «zedelijke pligt". Denkt men hierdoor het geweten te sussen? Welk nut hoopt de commissie te trekken uil deze concessie, die, na hetgeen men nopens hare gezindheid weet, veel weg heeft van eene ironie? Zulk eene taktick zal niet baten. Niemand wordt er de dupe va». Een van beiden: óf de ouders zijn verpligt hunne kinderen te laten onder- "wijzen, en dan zegt het niets een beroep te doen op hun zedelijk gevoel, maar moet de maatschappelijke verpligling duidelijk in de wet omscltrevea worden, óf het onderwijs is een geschenk van eene betwistbare verdienste, een artikel van weelde, waaromtrent de ouders naar verkiezing kunne» bandelen ten aanzien hunner kinderen, die in ons land van algemeen stem' regt later geroepen worden als kiezers hunnen burgcrpligl te vervullen. Gaat 'de laatste stelling op en vraagt men de commissie, dan zegt zjjzeker.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2