elders gekomen arbeiders werden opgedragen. Een bende dier werkstakers dreigde Zaïurdag middag eenige werkliedendie de heer van der Heyden van elders ontboden had, te mishandelenomdat zij aan het werk wilden gaan. Een stoute diefstal is onlangs te Woudenberg gepleegd. Aan een land man deed iemand de vraag, of hij een paard te koop had, waarop de eigenaar een bevestigend antwoord gaf. Het paard werd nu in oogenschonw genomen, de vrager plaatste er zich op, schijnbaar met het doel de vlug heid te onderzoeken, reed er, in plaats van terug te keeren, haastig mede door. en verkocht het voor lagen prijs aan een vilder te Soesterberg. Door de policie opgespoord, is de vermoedelijke dader II. L., een uit de mili taire dienst verwijderd artillerist, naar hel huis van arrest te Amersfoort overgebragt. De dezer dagen te Vlodrop in Limburg zoo plotseling overleden baron van Scherpcnzeel-Hcusch heeft aan de armen van Vlodrop en aan de kerk aldaar, bij vóór kort vastgesleldeu uitersten wil, 2000 en 000 ge legateerd. 's GRAVENHAGE. 2(i February. Tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk is benoemd de beer B. G. van der Have, in de plaats van den heer J. van der Have, aan wien op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag is verleend. De rijkstelegraaphklerk P. C. van Dortmondt, te Amsterdam, is be noemd tot rijkslelegraaphkantoorhouder te Naaldwijk. Z. M. heelt goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl te benoemen tot officier van gezondheid 2' kl. den officier van gezondheid 3' kl. 11. F. A. Giesbcrs, en aan den officier van gezondheid 2« kl. C. van Wicheren, van gemeld personeel, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. De officier van gezondheid 1° kl. C. Noordewier, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, is op non-activiteit gesteld, en vervan gen door den officier van gezondheid le kl. N. G. Slegt. De minister van oorlog zal Donderdag aaust, geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de interpellatie van den lieer llaffmans tot zeer langdurige en uitvoerige debatten aanleiding gegeven. De interpellant heeft 'herhaaldelijk gevraagd om mededeeling der rcde. cn van zijn ontslag. Ik geloof, zeide hij, niet te veel te zeggen en vrees daaromtrent geen tegenspraak te ondervindenals ik zeg dal er velen in den lande zijn die betwijfelen of de kaulonregter te Yenlo wel ontslagen zou zijn. wanneer hij tot de politieke vrienden der regering behoord had en b. v. mijnheer Cornelis geweest ware. Zij, die zoo denken, schrijven het ontslag toe aan politieke redenen. En indien dit vermoeden waarheid bevat, indien werkelijk politieke redenen aan dit oh'.slag fen-grondslag hebben gelegen, dan zouden ontwijfelbaar de onafhankelijkheid der regter- lijke inagt en de onschendbaarheid der volksverligenwoordigiug in m'j. als* regter en als vertegenwoordiger, zijn aangerand. Zulk een vermoeden mag* zelfs in schijn niet bestaan. Zulk ccne verdenking mag op de regering niet blijven rusten en daarom meen ik den minister van justitie een dienst te doen door hem in de gelegenheid te stellen zich van die verdenking te kun nen zuiveren, en het is daarom dat ik tot den min. van justitie de vraag rigt: Bestonden er andere dan politieke redenen die tot dat ontslag hebben ge leid, bestonden er gewigtige redenen? Zoo ja. welke zijn die? De heer llaffmans werd bi^jerslcund door de hh. van Nispen. van der Does de Wille- bois en Heydenrijck'. De minister heeft een en andermaal verklaard dat er geene politieke redenen voor de niet-herbenoeming aanwezig waren: dat het niet raadzaam was vertrouwelijke rapporten mede te deelen of, zooals sommige leden verlangden, over te leggen. Hij kon alleen zeggen dat het belang der waar neming van hel kantonregterschap en de regelmatige behandeling der zaken geleid hebben om den heer Leclercq te benoemen De vergadering, zeide de minister o. a.behoef ik niet te herinneren dat het ambt van kanton- regter een hoogst gewigtig ambt is. omdat de kaulonregter is een alleen sprekend regter. een man, die aan onverflaauwden ijver moet paren onafhan- kclijken zin. reglschapcuheid en de tact om het prestige van zijn ambt in alle opziglen te handhaven, liet is een dure pligt der regering naauwlel- tend te wak<;n dat er volgens de bedoelingen des wetgevers worde gehan deld en eene goede regtspleging worde gehandhaafd en voorts alle om standigheden naauwkenrig Ie toetsen, die met eene herbenoeming of niet- herbenoeming in verband staan. Zoo eerst kan de wetsbepaling beteekenis verkrjjgen en de handhaving van dat Jieginscl is geen inbreuk maken op de onafhankelijkheid van de reglerlijke magt, maar een verhoogde waarborg, eene vermeerdering van eerbied voor de wet. De hh. van der Linden, Godefroi en van Eek meenden dat de wet op de regtcrlijke organisatie den minister het regt gaf den heer llaffmans niet op nieuw Ie benoemen. De heer van Houten meende dat de minister niet de rapportenmaar de redenen van het ontslag moest mededeelen. De heer llaffmans heeft ten slotte verklaard geene motie te zullen instellenmaar te willen constateren dat de minister niets ten zijnen laste heeft aangevoerd. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. Daarna was aan de orde de conclusie van hel rapport in de zaak van den voormaligen kapitein Janssen. De heer Nierslrasz vond het ontslag van den heer Janssen volkomen wettig. De heer van Sijpesleyn laakte zeer sterk de I andelingen van den luitenant-adjudant Keyzer. De voortzetting 'is bepaal op morgen ten elf ure. De voormalige gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer mr. P. Mijer, werd heden door Z. K. H. den prins van Oranje in gehoor ontvangen. Men verneemt dat de 12-jarige knaap, die bij gelegenheid van de illu minatie den 19k" dezer in den Vijver zou verdronken zijn thans te Botterdam is teruggevonden. BUITKNLANI)SCHI«: BKiUGTElN. BELGIË. Te Antwerpen heeft de burgemeester eene proclamatie uitgevaar waarbij hij bekend maakt, dat hij, ter voorkoming van eene herlialin betreurenswaardige tooneelen, die vóór het hótel St. Antoine hebben)! gehad, genoodzaakt is geworden maatregelen te nemen tot handhavini openbare rust en het ongestoord verblijf van vreemdelingen. Hij nu de burgers uit niet door hunne tegenwoordigheid de manifeslatiën ai i moedigen. Elke zamenscholing van meer dan 5 personen is verboden. Zaturdag avond heeft zich een troepje van een vijltigtal jeugdige calen een weg gebaand door de digte menigte voor het hölel"St. Antoine. zongen «de leeuw van Vlaanderen." Zij werden met gejouw en gefluit vangen. De deuren van het hotel werden daarop gesloten. Er wei c eenige personen gearresteerdnadat de liberale en elericale jongelieden elkander in botsing waren gekomen. Een pelelon gendarmes te paard voi carré voor het hotel, in welks midden zich de autoriteit plaatste. Demo hief de Marseillaise aan. De burgemeester gaf daarop bevel het plein te ruimen. Dit werd met groote kalmte door de gendarmerie en de polici -v uitvoer gelegd. De mciligte trok zich terug zonder weèrstand te bii Herhaaldelijk liet men den kreet: «over de grenzen! hooren." De aangekondigde meeting is gehouden in het Café des Arcades, Ilaute. liet publiek was zeer talrijk. Er is eene resolutie aangenoi houdende een kalm doch krachtig protest tegen de houding van dei. ring en de plaatselijke autoriteit. -- Zondag is te Antwerpen eene deputatie uit Rijssel aangekomen en den graaf de Chambord ontvangen. Deze deputatie had, naar men neemt, in last den pretendent een wit vaandel Ie overhandigen, dat doq. F Rijsselsche dames is geborduurd. -- Vóór het Café Alsacien op de Place Verte hebben eenige cleric* v een aanval gedaan op de liberalen. De ruiten werden stuk geslagen een oploop was daarvan het gevolg. De directeur-generaal der policie Antwerpen aangekomen. Naar men uit Luik meldt hebben werklieden in de mijnen du Benoil grootendeels den arbeid gestaakt; zij eischen verhóoging van Ion ENGEL1NO. d di m LONDEN, 25 Februarij. Sir James Paget is dezer dagen naar Osborne ontboden, omdat, vofc de Lancet, zich bij den prins van Wales «op nieuw hetzelfde plaats lijden heeft voorgedaan, hetwelk zijn herstel eenigszins heeft belemm# Het blad meent, dat de prins daardoor wel eens verhinderd zou ktii worden den aangekondigden dankstond bij te wonen. Het Tageblatt bevat eene bekendmaking van het bestuur der polit volgens welke alhier pogingen gedaan zijn om leden voor de te Londenl staande internationale arbeidersvereniging te werven. Daar die vereenimü1 zich ten doel stelt eene sociaal-democratische republiek te vestigen, wfb het aannemen van het lidmaatschap daarvan_slrafbaar verklaard. f?' FRAK X H IJ K. De nationale vergadering heeft de verkiezing van den heer Dereg» lij court, republikein, in het dep. du Nord gekozen, nietig verklaard. Te» o< werd het gedrag van den maire van Ivamerijk afgekeurd. Er was, zi men, geknoeid met de stembillettenveldwachters waren gebruikt omj-zi billetlcn van de ééne partij te colporlterenén andere dergelijke bande gentegen welke de maire had behooren te waken. di De Union bevat eene depêche uit Antwerpen, waarin gezegd w# dat de graaf van Chambord niet wil dat zijne tegenwoordigheid langer# gi aanleiding lot ongeregeldheden en een voorwendsel voor vijandelijk!» legen de Belgische regering zij en daarom zijne vrienden in Frankrijk Ir verzocht hunne voorgenomen bezoeken uit te stellen. h< Voortdurend geven de dagbladen opgaven van giften ten behoevew de bevrijding des lands. De door het blad le Temps geopende inschrijf r' had den 21-,en Feb. reeds het cijfer van nagenoeg 337,000 fr. bereikt; i T( de mairie te Havre, Zondag jl.1,100,000 fr.; te Sedan reeds voor 250,001 1" ingeschreven te Ham voor 200,000 fr.mevr. Rod. Holtinguer, te Par heeft aangeboden 200,000 fr. te storten, gedeeltelijk terstond en hel over wanneer de generale inschrijving het cijfer van 50, 100 en 500 millioen bereikt zal hebben; te Metz heeft het dames-comité in weinig dagent 100,000 fr. verzameld, en uit Mulhausen is berigt. dat aldaar 'in 3 (Ir t( tijd van 15 ongenoemde personen toezegging is ontvangen voor een gezan lijk bedrag van 1 milliocn fr., die het comité verwacht dat spoedig totli lioen zouden stijgen, het dubbele van de som. die door de stad jaarlijks de belastingen wordt 'bijgedragen. DUITSCÏILAAS». Volgens de Kreuzzeit. moet het onderzoek in de zaak van den ff soon, die onder verdenking van een voorgenomen aanslag op het leven prins von Bismarck is gevangen genomen, van grooteren omvang zijn men aanvankelijk vermoedde. Volgens dat berigt heet de beschuldigde Er Westerwcll en is hij in 1845 te Luckenwalde geboren. Zijne ouders n niet bekend. Het schijnt echter, dat hij de zoon is van een Pool. Tel sen heeft hij altoos uitsluitend met Polen omgegaan; maar wat zijne keiidhcid met den Posener domheer Kozmian betreft, zoo weel men alle dat bij anderhalf jaar op diens pensionaat is geweest. Een van de krijgsgevangen Fransche officieren indertijd bij vos van den krijgsraad tot gevangenisstraf veroordeeld, heeft tot heden int der huizen van arrest te Berlijn gevangen gezeten. Gp bevel des keizers de veroordeelde, de graaf de Bizemont, tweede luitenant, overgebragt#

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2