LE1D8CHË COURANT. DINGS DAG 27 FORUARIJ BINNEN LANDSCJIE BERIGTEN. dei Ut ■ten) bij en erder ïn es :ft itbi ree® ramt van appr loor lean e hi aai ibon kt. (872. N\ 49. éM Jér W^t De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.5b j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genèoe en Lausanne. ml*- rnetf LEIDEN, 26 Februarij. gejii De Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek gefield Vrijdag 23 Februarij 11. hare jaarlijkscbe algemccne vergadering in de ids-gehoorzaal. Hel verslag van den toestand der vereehiging gaf aanlci- ing lot belangrijke discussiën. Naar aanleiding van eene mcdcdccling over geen in onze stad reeds gedaan wordt om aan de arbeidsters op fabrie- ;en eenig onderwijs te verschaffenkwam de vraag ter sprake: is het moge- ;eeiljjk aan kinderen die op fabrieken werken, meer bijzonder aau meisjes, is lenig onderwijs te geven na den afloop der werkzaamheden op de labrick? •'et Hen bedoelde voornamelijk dat onderwijs dat minder inspanning van den leest-vordert, dan wel meer tol hunne zedelijke vorming slicht. Hoewel jteregt op de vele bezwaren werden gewezen tlie hieraan verbonden zijn, was men toch ernstig doordrongen van de wenschelijkhcid ja noodzakelijk- id van dusdanig onderwijs. De financiële bezwaren werden als van onder- hikt belang beschouwd, aangezien de burgerij, wanneer wezenlijke be- lefie beslaat, steeds bereid is de behulpzame hand te reiken. Aan het .tuur is opgedragen deze zaak te stellen iu handen eencr commissie if/igcsleld uit mannen die zoowel op industrieel als op paedagogisch ter- in met kennis van zaken kunnen oordeelenten einde later een definitief uit te nemen. Omtrent het werken van kinderen in labrieken werd :t belangrijk feit medegedeeld dat in verscheidene fabrieken geen kinderen leden den twaalfjarigen leeftijd worden toegelaten en in eene fabriek laat aangeplakt dat geen kinderen worden toegelatentenzij het bewijs orde geleverd dat zij voldoend lager onderwijs hebben genoten. De school-controle is in bet vorige jaar op een anderenen zoo men ge ilt beteren voet ingerigt, ten minste de resultaten zijn gunstiger. Zij gc- iedt thans op de volgende wijze. Wanneer een kind in verzuim is geeft jjjïe onderwijzer kennis aan den secretaris der afdcelingwaarin liet vvoon- Icluig is. Deze spoort den nalatige op en tracht zoo veel mogelijk de be spande bezwaren weg te nemen, lleeds menig kind. dat begon te verzuimen oi geheel nalatig was, is langs dien weg weder op de school teruggebragt. =2 De vereeniging beeft steeds bebocltc aan levende krachten; baar onlbreken nog vele medewerkers die, met ijver voor de zaak bezield, zich eenigc iuspan- ipjbing willen getroosten. Hel bestuur doet een krachtig beroep op de burgerij «om dien steun; materiële ondersteuning ontbreekt baar niet, aan zedelijke ^ondersteuning beeft zij behoefte. jj] D« rekening van den penningmeester bleek na onderzoek in goede orde 'e zijn. Tot leden van liet hoofdbestuur werden verkozen de bh. d®. D. B. ej Brouwcr en m'. H. L. A. Ubrecn. li - Gisteren morgen omstreeks 10 ure ontstond er brand in een grooten- deels houten mei pannen gedekt gebouw, dienende lot droogerij, op de Wttderbleekerij van H. Diebcn, aan den singel builen de voormalige Koe- poort. De vlammen sloegen weldra naar builen en tastten het gebouw van sij'lle kanten aan, zoodat liet in betrekkelijk korten tijd met al het daarin N'e droogeti hangende goed, was vernield. De geburen waren terstond toe geschoten en beijverden zich krachtdadig' hulp te bieden, ook door nog te Bergen wat mogelijk was, met bet oog op bet dreigende gevaar voor de overige zeer nabij den brand gelegen gebouwen der bleekerij. Inmiddels was e'»e spuit uit de stad aangevoerd en met deze was men iu slaat bet W te blusschenzoodat de hulp van de later opgekomen spuiten van Bet garnizoen alhier en van de gemeente Zoelerwoude niet noodig was. De f schade is zeer groot, wegens de vele goederen op dat oogenblik in de «lods aanwezig, en slechts voor een gering deel door verzekering gedekt. Tc betreuren is bet dat de eigenaar der bleekerij, bij zijne pogingen tot crgtiigaan gezigt en banden zware brandwonden beeft bekomen, zoodat zijn toestand niet gunstig is. - Heden morgen is aan het Utrechlsche Veer eene dienstdode in bet fla'cr gevallen, die. door spoedig aangebragte hulper echter met den en een nat pak is afgekomen. Dp de Londensche internationale tentoonstelling van 1872 zal eene zooveel mogelijk volledige verzameling van voortbrengselen der drukpers uit 4 e landen bijeengebragt worden en nteer bepaald exemplaren van de dag bladen en tijdschriften, die in elk land worden uitgegeven. Van wegc het bestuur der vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels wordt nu eene verzameling gereed gemaakt van een der nommers of afleveringen verschenen in de maand Januarij of Februarij, van alle dagbladen, week bladen en tijdschriften hier te lande verschijnende. Hel voornemen beslaat die verzameling, na afloop der tentoonstelling, aan het Britsch museum ten geschenke te geven. Z. M. de koning beeft voor den nationale» scherpschutters-wedstrijd in 1872 te houdenuitgeloofd twee corpsprijzen en wel: I". een zilveren vergulden bokaal met voetstuk en 2". een zilveren bokaal met voetstuk met dien verstande, dat die prijzen op twee achtereenvolgende nationale wedstrijden moeten gewonnen worden, alvorens bet eigendom van bet win nende corps te zijn. De hoofdcommissaris van policie te Amsterdam bcrigtdat Item door den hoofdcommissaris van policie te Londen is medegedeeld, dat den 3d*" Febr. jl. is ontdekt, dal uit bet Soulb-Kensinglon-Miiscum zijn ontvreemd de navolgende voorwerpen, als: 1". uit de Keramic Court van liet museum drie tazza (borden), het eigendom van 11. 51. de koningin van Engeland, zijnde beschilderd aardewerk (majolica): een, 7 54 duim diameter, voorstel- lenda Christus en de Samarilaansche vrouw, datum omstreeks 1520 A. Dv; een, 9 duim diameter, beschilderd met een borstbeeld en face op een don- karblaauweu grond, zijnde hel portret eener dame in geel kleed: hoven hetzelve een ontrold perkament met het opschrift "Sylva Bella," datum omstreeks 1540 A. D.; en een, 10 duim diameter, geribd en gekarteld, in liet midden een medaillon met classiek vrouwenportret en profil, omgeven door een beschreven rol of perkament op donkerblaauwen grond, de rand verdeeld in vakken met arabesken, afwisselend op groenen en blaaitwen grond, datum omstreeks 1580 A. D.alle van Italiaansch fabrikaat, door Fucnza; 2". uil liet Armory departement van liet museum: een stalen peervormige krnidhoorn, gegraveerd, lang 3(4 duim en 2 duim breed aan bel breedste deelhel eigendom vau kolonel Meynik (alles Engelsche maal). Van welke voorwerpen de opsporing en aanhouding wordt verzocht. Naar men verneemt is bij de Amslcrdamsche commissie tot voorberei ding der feestelijke viering van 1 April tot nu toe ingeschreven voor 22053 27 en dat wel ƒ7821.90 voor gedenkpenningen en de plaatselijke feestviering, ƒ2168.25 voor een of andere nationale instelling door de Anislerdamsche commissie te bepalen, 8230.12% en de toezegging van eene jaarlijkscbe bijdrage van 5 voor een asyl voor ondc zeelieden te ltriellej 2966 voor een museum van schilderijen en vaderlandsche oudheden, 543.50 voorliet monument te Briclle en 223.50 voor diverse doeleinden. De Atnsi. Ct meldt, dal bet Z. 51. den koning behaagd heeft, bet jaarlijkscbe subsidie van f 10,000 ten behoeve van bel Amsterdamsche toonccl. bij het eindigen der loopende concessie, en tijdens den herbouw van den schouwburg, loc te staan, lot wederopzegging, aan de bh. Slump!!' en Veltman. Volgens den Sioompost is bet berigt als zou verzakking aan een der pijlers van de brug over het Hollandsch diep zijn waargenomen, uit de lucht gegrepen. Te 5Iaassluis is door den gemeenteraad aan de lib. dr. E. J. A. Kaiser en S. Versteeg, .geneeskundigen aldaar, ieder een fraai geschenk aangebo den, als blijk van achting en erkentelijkheid voor hunne ijverige en vele belanglooze bcmoeijingen in zake van vaccinatiën en revaccinatiën in bet algeloopen jaar. Volgens de Dord. C. hebben zich op Sliedrechl, sedert het vinden eener doove kool bij een spaanderschelf, gceiierlei verschijnselen van veronl- rnslenden aard voor de orde en veiligheid der ingezetenen meer voorgedaan. Trouwens met verecnigdc krachten waken de goedgezinden tegen herhaling van de geringste onbetamelijkheid, lnlnsschen is, in het belang van voort durende orde en rust, bij de ingezetenen een verzoekschrift in omloop aan burg. en welh. van Sliedreeht, ter verkrijging van eene betere en meer uit gebreide policie. Te Ooslzaan is Vrijdag 11. de slijfseltabrick van den heer L. Avis een prooi der vlammen geworden. Te Utrecht hebben dezer dagen de sigarenmakers van den beer van der Ileyden bet werk gestaakt, omdat zekere werkzaamheden aan van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1