BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JUaandag 26 Februarij A°. 4S. BlNNENLAiVDSCllE BEIVIGTEN. - a, ?i 7» LEIDEN, 24 Februarij. Ter vervalling der ontstane vacature door het eervol ontslag van den beer J- Kroon, is tot inspecteur van policie in deze gemeente benoemd de Jeer C. F. Beek, thans als volontair-inspectenr van policie werkzaam. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende .deze week dagelijks van 166 tot 188 volwassen personen en 77 lot 99 kinderen. Het stoomschip Conrad, kapt. Oorl, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, zal den 23'1*0 Maart van het Nieuwe Diep, door het Suez-kanaal, naar Java vertrekken. Bij de Ned- herv. gemeente te Varik is tot predikant beroepen d'. van ■Lindonk, pred. té Nieuw-Loosdrecht; bij die te Hattem d\ Vliegentharl, ]7"pfed. te Vreeland; bij die te Scheveningen d\ Noordink. pred. te (tldebroek; "bij die te Oudewater d'. Eigemanpred. te Loosdninenbij die te Souburg f\ d'. Cordes, pred. te Prinsenhaste; bij die te Auguslinusga d\ Stroman de Grave, pred. te Kollumerzwaag: bij de Waalsche gemeente te Amsterdam dl Perk, pred. te Breda. Door het prov kerkbestuur van Drenthe is eervol emeritaat verleend aan d'. 11. R. de Hol, pred. te lloogeveen. De heer dr. A. van der Flier, pred. te Heemstede, heeft voor het be- roep van de Ned. Iierv. gemeente te Rotterdam bedankt, j Men meldt uit Brielle dat aldaar drie leden van de Utrechtsche com- missie voor het te stichten asyl zijn geweest, om het Maaslandscbe plein, waar vóór enkele jaren eene fabriek heeft gestaante inspecterendat plein pjoet uiluemend geschikt bevonden zijn ter vestiging van hel bedoelde asyl. "A Meu hoopt dat er nu voldoende bijgedragen zal worden voor die nuttige «17 «lichting en dat het alzoo blijken moge. dat de hooldcommissie zich vergiste, toen zjj zich lot de oprigting van een eenvoudig monument bepaaldedewijl ernaar haar oordeel geen geld genoeg zou komen voor eene nutiige stichting. Op 22 plaatsen heeft de hoofdcommissie thans een correspondent en op 161 plaatsen eene sub-commissie. Onder de laatstelijk bij de hoofdcommissie in gekomen geldelijke bijdragen was eene som van ƒ600 uit Leiden. Gisteren morgen vroeg is in het kanaal van den Haarlemmermeerpolder een vaartuigje, waarop een gezin, bestaande uit ntan, vrouw en twee kin deren. door een van Haarlem komende stoomboot zoodanig aangevaren, dat bet zonk. De daarop aanwezige personen werden gered. Te Rozendaal is Woensdag 11. het stofTeljjk overschot van mr. J. K. baron van Goltslein op eenvoudige wijze in het familiegraf bijgezet. D\ T. van Westrheene, pred. bij de herv. gemeente aldaar, bragt hij die gelegen- heid eene waardige hulde aan de verdiensten van den overledene. Te Renkum overleed dezer dagen de rijksveldwachter, opziener der lljagt en vis6cherij D. Branderhorst, gestationeerd te Doorwerlh. Sedert ver scheidene jaren was deze man bekend om zijn onvermoeiden ijver en strenge mulling zijner pligten, waarvan hij eindelijk het slagtoffer werd. In den tvond van den bekenden sneeuwstorm in Dec., hield hij zich schuil in een dennenbosch, om een strooper, die wildstrikken geplaatst had, te kunnen betrappen. De geweldige koude noodzaakte hem echter den boom te ver laten en huiswaarts te keeren; doch hij bad reeds te lang volgehouden; den- pelfden nacht werd bij door hevige rhumaliscbe koortsen aangetast, waar aan hij na eenige weken lijdens bezweek, nalatende eene weduwe met acht I kinderenwaarvan vier nog onverzorgd. De hoofdonderwijzer der bijzondere Christ, nat. school te Franekcr is door den kantonregter te Harlingen veroordeeld tot ƒ25, of subsidiaire ge vangenisstraf van drie dagen, wegens het weigeren aan de plaatselijke school commissie om lijsten te verstrekkenbevattende de namen en het getal zijner 3 leerlingen. Van dit vonnis is de veroordeelde in appel gekomen. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt is bij de alhier ge constitueerde commissie voor de feestviering op 1 April a, s. reeds voor meer dan 1000 ingeteekend. Liet het zich in het begin dezes jaars aanzien, dat de'laag gelegen stre ken in dit gewest, die in het najaar van 1871 weinig van het water heb ben te lijden gehad, in dit voorjaar daarvan niet zouden verschoond blijven dit is tot dusver slechts gedeeltelijk bewaarheid geworden. Wel heeft de boezem van het water, volgens de peilschaal alhier, vóór eenige weken, 5] eene hoogte bereikt van meer dan 60 centimeter boven zomerpeil. in den laatste» tijd heeft zij echter gedurig eene belangrijke verlaging ondergaan, zoodat de lage landerijen, aanvankelijk ondergeloopennu weder geheel van water zijn bevrijd. De peilschaal wijst nu slechts 30 centimeter boven zomerpeil aan. Be prijs der boter aan de waag alhier lc soort ƒ65.50, 2e soort ƒ53. 's GRAVENHAGE. 24 Februarij. Z- M. heeft vergunning verleend aan de hh. C. Canoy en L. Davids tot bet d_ragen der versierselen respectievelijk van commandeur en ridder der orde van St. Rosa van Honduras. Door Z. M. zijn benoemd tot betaalmeester: te Alkmaar, de heer P. graaf van Hogendorp, thans te Hoorn; te Hoorn, de heer E. Barends, thans Sas van Gent; te- Sas van Gent, de lieer O. G. Lolsy, thans adjunct commies bij het dep. van financien, uit welke betrekking hem tevens eer vol ontslag is verleend. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Oldcnzaal de beer J. H. Cateau van Rosevelt, thans controleur der directe belastingen te Dockum; te Aalten de heer K. Boudewijn, thans ontvanger der in- en uit gaande regten te Kanter, gemeente Clinge. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het 5e reg. inf.tot kapi- tein 3« kl. den l™ luit. G. Visker, van het 2e reg.; tot len luit. den 2cn luit. II D. W. Nyenhuis, van het corps; bij het wapen der artillerie, bij het reg. veldartillerie, tot len luit. den 2*" luit. E. J. I. C. van Baerle, van het corps; bij het le reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3' kl. den lOT luit. J.F. Diemer, van het reg. veldartillerie; tot 1"> luit. de 2' luitt. W. J. G. van der Veur en G. A. Wirix, beiden van het corps; bij hel 2reg. vesting artillerie, lot kapitein 3e kl. de le luitt. jhr W. C. Godin de Pesters, van het reg. rijdende artillerie, en M. A. Luyken Glashorst, van het reg. veld artillerie; bij het 3' reg. vesting-artillerie, tot len luit. de 2' luitt. H. W. van Rhijn en K. Bomberg, van het corps; bij het reg. rijdende artillerie, tot kapitein 3C kl. den Itn luit. B. Dutry van Ilacften, van het corps; bij het corps pontonniers, lot le° luit. den 2'" luit. J. R. Naeff, van hel corps. - Z. M. de koning en Z. K H. prins Frederik hebben heden Z.Exc. den ond-gouverneur-generaal van Ned-lndiC. mr. P. Mijer, ten gehoore ontvangen. - De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voort gezet van hel wetsontwerp nopens de nieuwe regtcrlijke inrigting. - In eene gisteren gehouden vergadering van de aid. 's Gravenhage en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw is o. a. een hoogst be langrijk rapport uitgebragt over hel onderzoek der melk, naar aanleiding van hel in eene vorige vergadering daartoe gedane voorstel. Het onderzoek opgedragen aan de heeren Weijer, apotheker alhier, en kruyff, aan de Geest brug, bleek door die commissie op eene uitnemende wijze te zijn volbragt; en ofschoon de lieer dr. Verwey, secretaris der afdeeling. als adviseur aan de commissie was loeeevoegd, was, gelijk uil het rapport door hem uitge bragt bleek, zijn advies slechts zeer weinig noodig. Bij 138 alhier gepa tenteerde melkverkoopers was, door het vragen van monsters, dat onderzoek bewerkstelligd en daarvan is eene lijst overgelegd met aanwijzing der ver schillende gehalte-graden. Over liet algemeen is bevonden, dal de melk, bier ter slede verkocht wordende, van betere hoedanigheid is dan zij. volgens schrijven uit Amsterdam, aldaar geleverd wordt, zoo wat het roomgehalle aangaat, als liet meer of minder toevoegen van water. Maar toch hebben de proeven door middel van den lactometer aangetoond, na herhaald onder zoek. dat van 17 soorten slechts twee eene genoegzame hoeveelheid room konden aanwijzen van de 138 onderzochte monsters. Bij de meeste alzoo was blijk voorhanden van gepleegde fraude. Bij dat onderzoek werd na tuurlijk getreden in dat van de verschillende bestanddeelen van suikerdeelen, zoutdeelen roomgehaltevetgehalte en waterdeelen. Mitsdien bleken er slechts twee leveranciers le zijn, die doorgaans de beste en het meeste roombevat- tende melk verkoopen. Die leveranciers zijn N. Alkemade en P. G. van der Knoff. De commissie achtte hel hierbij niet ongepast wel te doen uitkomen dat die twee leveranciers juist niet wonen in het voornaamste gedeelte der stad, of niet de fraaiste winkels hébben, een bewijs, dat niet altijd op het uithangbord is af te gaan. BUITEJNLANDSCHE BEKIGTEN. BELCrlE. Te Antwerpen worden onderteekeningen verzameld op eene petitie, waarin wordt beweerd, dat de graaf van Chambord en de hem bezoekende Franschen daar ter stede plannen of aanslagen tegen Frankrijks rust bera men; dat zulks op het Belgische grondgebied niet mag worden gedoogd; dat het geene vrijheid heeft op zijn grondgebied zamenzweringen tegen de rust van eenen naburigen en bevrienden staat te gedoogen; en dat alzoo de wetgevende kamers de regering dienen uit te noodigen den Fran schen kroon-pretendent uit België te verwijderen. ENGELAND. LONDEN23 Februarij. De minister voor de handelszaken, de heer Fortescue, heeft in eene openbare redevoering medegedeeld dat het handelsverdrag nog niet door Frankrijk was opgezegd, dat de regering daarover bij voortduring onder handelingen voerde, en dat het trachten zou de nadeelige gevolgen der bij de Fransche regering zigtbare overhelling tol het stelsel van beschermende regten zooveel doenlijk te verminderen en //tot een minimum te brengen." Voor de plegligheid op den 27s"° dezer worden in de St. Paulus-kerk zeer groote toebereidselén gemaakt. Met het aanbrengen van decora- tiën is men druk aan den gang. Verschillende commissien uit de burgers, voornamelijk uit de City-mannen van Fleetsireet en Holborn, hebben zich daartoe gevormd. Venetiaansche masten, lot bevestiaing van de vlaggen, drapericn, guirlandes, wapenschilden en deviezen verrijzen overal in rijen. Fleetsireet zal over haar geheele lengte gedrapeerd worden met rood laken. De gaslanlarens worden met kleuren en verguldsel belegd, en gekroond met flonkerende kristallen ornamenten, 's Avonds algemeene illuminatie; en op de spoorwegbrug van Ludgate-hill een kalklicht, dat het gansche front van de St. Pauluskerk zal bestralen. Alleen de eereboog van Ludgate moet 4000 kosten. Voor een toegangsbillet in de kerk worden fabelachtige prijzen bedongen en niet minder voor plaatsen op balkons en aan vensters in de stralenlangs welke de koningin zal trekken. Voor eene eerste ver dieping in Ludgate hill was de verhuurder met eene som van 500 guinea's of 6d00 niet te vrede te stellen. Aan de behandeling van een regtsgeding over het bezit van de goede ren van de adellijke familie Tichborne heeft de regtbank reeds 96 zittingen gewijd. De advocaat van eene der partijen, John Caleridge, heeft gedu rende 26 zittingen het woord gevoerdnaar men berekend 140 uren lang. FRAN KRUK. Bij de nationale vergadering waren drie voorstellen aanhangig betref lende de vernieuwing van dat ligchaam, hetzij door ontbinding, hetzij door gedeeltelijke aftreding der leden. De commissie, in wier handen deze voor- j stellen waren gesteld, beeft aangeraden die alle buiten beraadslaging te hou den; welke conclusie bijval aan de regter zijde en bij het centrum vond,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5