OIR AIT. r. w. DONDERDAG 22 FEBRUARIJ. i.W®* i)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 „iet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer t3.50 'l jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiSn is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dmtschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, BazelZurich, St. Gallen, Genèoe en Lausanne. U BINNEN I AND SPATE BEBIGTEN.- LEIDEN, 21 Februarij. Bij kon. besluit van 14 dezer n°. 19 zijn vastgesteld de navolgende bepalingen op de huwelijken van officieren: Art. 1. Een officier ol militair persoon, wiens betrekking uithoofde van den aard zijner dienst bij de militaire administratie en bij de geneeskundige dienst aan den officiersrang is gelijk gesteld, mag, gedurende den tijd dat bij in werkelijke dienst of op non-activiteit is, geen huwelijk aangaan, zonder daartoe vergunning te hebben verkregen van ons of van onzentwege. Art. 2. Deze vergunning wordt niet verleend, dan onder de volgende ;n voorwaarden o. dat de aanstaande echtgenoole zich schriftelijk verbinde, haar echtge noot niet bij militaire expeditifcn of marschen te zullen volgen en nimmer in dc kampementen en de kantonnementen of bij het leger, waöneer het te velde is, te zullen verschijnen; b. dat bet uit inlichtingendoor den betrokken chef van den officier op vertrouwelijke wijze in te winnen voldoende blijke, dat het gedrag van de aanstaande echtgenoole onberispelijk is, en c. dat de officier schriftelijk verklare, onmiddellijk na de voltrekking van zijn huwelijk deelgenoot te zullen worden van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt, ingesteld bij het besluit van den souve- j\ reinen vorst van 14 Jannarij 1815 n°. 29 en zulks overeenkomstig de bepa- lingen vervat in het kon. besluit van 11 November 1842 n®. 52 en het be sluit van 11 Maart 1851 n". 90, of later daaromtrent vast te stellen. De hier sub c omschreven voorwaarde is echter niet toepasselijk ten aan zien van officieren op non-activiteit, die met betrekking tot den toestand =j hunner gezondheid geen certificaat kunnen overleggen als bedoeld wordt bij ptmt 4 van ons besluit van 11 Maart 1851 n°. 90. Art. 3. De aanvraag om toestemming tot liet aangaan van een huwelijk M moet, door tusschenkomst van den betrokken chel van den officier, worden ingezonden aan den minister van oorlog, die gemagligd is die aanvrage in J te willigen, wanneer daarbij voldaan is aan de voorwaarde in art. 2 om schreven, en daartegen overigens gecnc bedenkingen bestaan. Art. 4. De kapitalenvaste goederen en hypothekennaar aanleiding van ons besluit van den 2Jt" Maart 1853 n". 65, ten behoeve van hel departe ment vau oorlog verhouden, kunnen, op het daartoe door belanghebbenden aan onzen minister van oorlog gedaan verzoek, van het verhand worden ontheven. De minister van oorlog heeft verder eenigc bepalingen vastgesteld tot uit voering van dat besluit. Op een staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1870, ten gevolge van het overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de kan. Ncd. marine, zijn opengevallen, en die bij het dep. van marine kunnen worden opgevraagd, komt o. a. voor die van J. van.der Wint, geboren te Leiden, marinier lc ld., ten bedrage van 35.87. Men meldt ons uit het Westland: Als men over het weer te beschik ken had, zon het niet beter kunnen gewenscht worden om den veldarbeid te verriglen, dan nu de tijd des jaars oplevert. Er heerscht dan ook overal eenc groote bedrijvigheid en men is mei het leggen der aardappelen en het poten van kool druk bezig, zoodat men een bemoedigenden lente tijd te ge moet gaat. Het zou echter best kunnen plaats hebben dat Jiet nu zoo gunstige weêr nog eens winterachtig werd in een tijd dat jij er zeer naar groei verlangd wordt, doch zich deswege nu bezorgd te maken zou weinig baal geven. Iedereen, die met den tuinbouw ecnigzins vertrouwd is, beeft nu de handen vol werk. Het snocijen der boomen, het bewerken der akkers, liet aanleggen van broeibakken, het poten, planten en aanleggen in de tuinen, behoort nu tot de dagclijksche bezigheid. Het is of de grondeigenaars een gevoel bekruipt of men reeds veel verder in het jaar is en men ten gevolge daarvan vreest te Iaat te komen. Bij de verkiezing van een lid der prov. staten van Zuidholland, in plaats van wijlen den heer R. J. C. Metelerkamp, voor liet hoofdkicsdistricl Gaardingen, heeft niemand dc volstrekte meerderheid van stemmen verkre gen. Er moet alzoo cene herstemming plaats hebben tusschen de hli. J. A. van der Goes, burgemeester van Naaldwijk, en H. C. Waldeck, burgemeester van Loosduinen, die de meeste stemmen óp zich vereenigden. De Altist. C., dezer dagen verslag gevende omtrent eene proefne ming met hel Licrnurstelselte Amsterdam genomen, zegt, dal over het algemeen dat stelsel als voorloopig ook aldaar met succes toegepast be schouwd kan worden, en besluit aklus; Erkend moet worden, dat Lier- nur's stelsel de menschclijke excreta, tot nogtoe in de riolen vermoedelijk wel de ergste gezondheidsbedervers, geheel uit die riolen houdt en waar schijnlijk voor de gezondheid geheel onschadelijk maakt, en wat nog meer zegt, door aan den landbouwer eene groote hoeveelheid zeer krachtige mest te leveren, die tot lieden zoo goed als in het geheel niet bestond, de alge- meene welvaart zal bevorderen. Een stelsel, dat tot niets meer, maar ook tot niets minder in slaat kan zijn, verdient in de hoogste mate de belang stelling van ieder. Maandag II. is te Amsterdam door cenige heeren. als bewijs van hulfte en waardering een diner aangeboden aan de heeren Liernur, de Brnyn Kops en Thooft. liet was, meldt het IJbl.in menig opzigt een merkwaardig zaraetlzijn. De lieer Liernur mogl in toast op toast de verzekering verne men, dat men den moed en de volharding, waarmee hij onafgebroken ge streeld heeft naar de oplossing van een der gewigtigste vraagstukken van onzen lijd, op hoogen prijs stelde en niet alleen de beste verwachtingen van de toepassing koesterde, maar ook ten volle bereid was ieder liet zijne bij te dragen om het stelsel, door hem voorgestaan, meer en meer bij het publiek ingang te doen vinden. Aan hem en den heer de Bruyn Kops wenschte men den indruk te geven, dat een Nederlandsche industrie in dc eerste plaats in Nederland en in de hoofdstad waardering vindt. De heer Liernur schatte bij zijne dankbetuiging de kleine feestviering op den regtcn prijs, toen hij o. a. zijnen innigen wensch uitsprak, dat weldra bij alle in gezetenen van Amsterdam de overtuiging, levendig mogt worden, hoe de toepassing van zijn stelsel een zaak van welbegrepen eigenbelang voor de hoofdstad was. De maatschappij »de taal is gansch het volk", te Gent, heeft besloten de som van 500 Ir., haar bij uitersten wil door den baron J. de St. Ge'nais nagelalen, met het doel om een letter- of geschiedkundigen prijskamp uit te schrijven, toe te kennen aan het best historisch drama, ontleend aan de geschiedenis der Nederl. gewesten. Ieder mag aan dien prijskamp deelnemen. Het stuk zal ten minste drie bedrijven moeten beva len. De mededingende stukken moeten, vóór 1 Aug. 1872, vrachtvrij gezonden worden aan den secretaris der maatschappijden beer Rooses, Visscherij, n°. 45/2 te Gent. Jh'. A. E. Barnaart, op den huize Kuilenburg te Vogelenzang, heeftop de groote tentoonstelling van bloemen, welke te Petersburg geopend ïs, den eersten prijs behaald voor eene verzameling hyacinthen. Door bel prov. geregtshof in Noordhol'and werd .gisteren dc zaak be handeld van D. H. Wijsmuller Jr., commissionair, oud 25 jaren, te Amster dam, beschuldigd van valschheden in geschriften van koophandel, door bet bedriegelijk verzinnen van overeenkomsten en verbindtcnissen en bet nama ken van handteekeningen, zestienmaal gepleegd, en het desbewust gebruik maken van die valsche geschriften (wissels en promessen) door ze ter dis contering aan te bieden aan eenige handelaren of voorschotten daarop te vragen, dertienmaal gepleegd. De zaak is uitgekomen, doordat een inct valschen naam onderteekende wissel, groot ruim ƒ1100, voorzien van valsch accept en endossement, aan de kasvereeniging ter discor.lering werd aange boden en deze, zieh omtrent dc handteekening van den acceptant vergewist hebbende, de valschheid daarvan was gebleken. De te laste gelegde feiten werden door beschuldigde erkend. De adv.-gen. mr. J. Spoor heeft een tucht huisstraf van 6 jaren en 29 geldboeten, ieder groot ƒ50. tegen beschuldigde gerequireerdterwijl de advocaat mr. Benjamins op verzachtende omstandig heden wees. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 27 FPb. e. k. De gemeenteraad van Deventer heeft in zijne vergadering van gisteren o. a. beslotenhet athenaeum in gewijzigden vorm te behoudendoch xlen rector magnificus, dr. A. J. Vilringa, eervol uit deze betrekking te ont slaan den hoogleeraar mr. J. Duymaer van Twistmet den titel van honor, hoogleeraar, eervol ontslag te verleenen, onder genot eener jaarwedde van 800: den leerstoel in de regten niet weder te bezetten; de jaarwedden van sommige hoogleeraren en leeraren te verhoogen en aan dr. W. B. J. van Eyk, tot dusver buitengewoon hoogleeraar, thans, als hoogleeraar in de llebreeuwsche taal, dc lessen in genoemde taal voor de leerlingen der 4C en 5C klasse op Ie dragen enmet bet oog hieropzijne jaarwedde met ƒ200 te vermeerderen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1