ITAL1K Te Rome zijn <>1> lö Febr. van tie zjjde der revolutionaire partij optos ten gehouden om de verjaring van de stichting der Romeinsche republiek te 'vieren. Er wordt tusschen katholieke en protestantsche godgeleerden eene openbare discussie over geloofszaken gevoerd, en wel in de eerste plaats %ver de vraag of de apostel Petrus werkelijk in Rome verblijf heeft gehoii- 1 den; van de zijde der protestanten wordt beweerd dat de H. Petrus nooit ingezeten van Rome en dus evenmin bisschop van Rome is geweest. Een "talrijk publiek is bij dien geleerden wedstrijd tegenwoordig. De opening der '"facussie kenmerkte zich door gematigdheid. DEITICHLAA'D J Naar men uit Keulen aan de Nordd. Allg. Zeil. schrijft, zullen er, '■taldien de regering geene maatregelen neemt, binnenkort in de Rijnpro vincie onlusten ontstaan. De agitatie, waartoe liet aartsbisschoppelijk vica- Jiaat-generaalen vooral een der daartoe behoorende leden, de heersch- luchtige domkapilularis Broix, tegen de wet op het schooltoezigt heeft last Weven, breidt zich uil en brengt de gemoederen meer en meer in beweging. >„e"o-v" '««cwcgiiig. - De aartsbisschop van Keulen heeft zich door middel van een brief bij den eersten burgemeester dier stad beklaagd over het afstaan door den ge meenteraad van de raadhuis-kapel aan de oud-katholieke gemeente. De gods dienstoefeningen, die daarin door een geschorst priester gehouden zouden '"'wordenwaren volgens kerkelijke wetten ongeoorloofd, en het zon aan de ''zeer vele Keulsche katholieken tot groole ergernis strekken, indien de oude eerwaardige kapel, die aan de katholieke godsdienst gewijd is, thans aan eene sccte werd ingeruimdbovendien zouden zijdie zulk eene godsdienst oefening bijwoonden of er toe medewerktendat die gehouden kon wor den, de kerkelijke straffen ontvangen. De burgemeester heeft te kennen gegeven, dat de brief van den aartsbisschop hem eerst in handen gekomen «was twee dagen nadat de gemeenteraad het bedoelde besluit genomen had "indien hij dien brief vóór het nemen van het besluit ontvangen had, zou e!"bij niet hebben nagelaten, het ter kennis van den gemeenteraad te bren- >d(genthans evenwel achtte hij dit onraadzaam,"daar de brief slechts tot vruclitelooze en den aartsbisschop onaangename discussien zou leiden, welke 9 de burgemeester te meer wilde vermijden omdat de geestelijke overheid geen invloed op het gemeentebestuur had uit te oefenen. u ln Opper-Beijcren heeft in den laatslen lijd een katholiek geestelijke, '"behoorende lot de orde der Jezuïlen, in een groot aantal vercenigingen 'voordragten gehouden, tot bijwoning waarvan schoolkinderen derwaarts werden gezonden. De gouverneur der provincie heeft, na kennis genomen hebben van de gehouden voordragten, bevolen dat zij niet meer door schootkinderen mogen worden bijgewoond. f— PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Februarij. Men verzekert, dat generaal Schenckde Ame- frikaansche gezant, heden ochtend het antwoord van zijne regering heeft ontvangen op de nota van graaf Granville. W11JN, 13 Februarij. In de kamer van afgevaardigden hadden de eind debatten plaats over het wetsontwerp betreffende hel schooltoezigt. Bij het bespreken der artikelen heeft prins von Bismarck gezegd, dat hij de katho lieke geestelijkheid niet heeft aangeklaagd, dat zij eene anti nationale hou ding heeft aangenomen. Hij heeft er slechts op gewezendal die verschijn selen van anti-nationaliteit nimmer bij de Fransche of Poolsche geestelijk heid voorkwamen, zooals dit bij de Duitsche geestelijkheid wel het geval was. Onder de Duitsche geestelijken toch waren er die in het openbaar en in strijd met de wet als schoolopzieners getracht hebben het onderwijs in de Duitsche taal te beperken, of die. zooals men in de Beijersche clericale bladen had gelezen, openlijk den Paus den eenigen redder noemen. De minister bestreed niet de meening, dat een deel der katholieke geestelijkheid nationaal gezind is. maar die minderheid wordt juist uit dien hoofde met excommunicatie bedreigd. De geheele wet is ten slotte met 207 tegen 155 stemmen aangenomen, i: WEENEN, 13 Februarij. In de zitting der constitutionele commissie van de kamer heeft de heer Grocholski bij de debatten over de nood-kieswet te kennen gegeven, dat de Galliciêrs tegen de wel zullen stemmen. De minis ter-president heelt daarop verklaard, dat de regering eene hervorming van de kieswet zal indienenzoodra zij gelooft over eene meerderheid van twee derden in de kamer te kunnen beschikken. LONDEN, 14 Februarij. Lagerhuis. In antwoord op eene interpellatie van den heer Dixson verklaart Gladstone dat hij het betreurt de correspon dentie over de Alabama nog niet te kunnen overleggen. De heer Aytoun vestigt de aandacht van het huis op het met Nederland gesloten tractaat betreffende den afstand van grondgebied in Afrika; het doet hem leed dat deze overeenkomst gesloten is zonder dat het parlement er over was geraad pleegd; hij acht het nieuwe grondgebied nadeelig voor de Britsche belangen en gelooft dat de bevolking zich tegen de inlijving bij Engeland verzetten 'zal. Bedriegt hij zich niet, dan heeft Nederland aanvrage gedaan om hulp in troepen en schepen om tot den afstand te ktinnefn overgaan. De heer Hughesscn wijst op de voordeelen welke het tractaat zal opleveren voor de beschaving en voor de beteugeling van den slavenhandel. Een der ministers zegt dat het traetaat aan hel lagerhuis zal medegedeeld worden en verklaart voor valsch het gerucht dat het voornemen bestaat geweld te bezigen. LONDEN, 14 Februarij. Den 29"cn dezer maand zal de koningin receptie houden voor het corps diplomatiek. De Morning Dost meent te weten dat in hel anl oord aan Amerika in vaste maar vriendschappelijke taal de eischen ingewilligd worden. STUTTGART, 13 Februarij. In de avondzitting der tweede kamer, heeft de heer Varnbühler den minister van binneulandsche zaken gevraagd, of het waar is, dat ten gevolge van de uitzetting der Duitschers. vele Wurtem- bergers onder hel Fransche vreemdelingen-legioen gekomen zijn, en zoo ja, of de regering voornemens is hen vrij te koopeö. Burgerlijke Slanö. Van 8 tot en met 14 Februarij I8J2. BEVALLEN: G. van Hartevelt, geb. van Leeuwen, Z. J. van Wjjk, geb. Noest, Z. J. C. Smit, geb. Welsclaar, Z. J. Bckooy, geb. van der Nat, Z. L. Hakkaart, geb. de Vrind, Z. N. Boom, geb. van der Tuin, Z. - - C. M. Erades, geb. Zalm. Z. - C. M. Frank, geb. Grijff', O.-*— L. Louwrier, geb Philippus, D. C. Massaar, geb. Cornelissen, Z. j. Bezie. geb. Sira, Z. - M. E. Waage, geb. Cornet, Z. 11. Jong. geb. Leget, Z. C. E. A. YVjjtenburg. geb. Vogelvanger, Z. M. C. Pelt, geb. Pina, Z. M. Roos, geb. van Belle, D. W. Haasbeek, geb. Choufoer, Z. J. Jansen,geb. Tit, D. G. van Bijlevell.geb. van Weizen, D. M. van Oosten, geb Hasselbach, L D. Verhoog, geb. Bulleman, Z. - C. M. Brittijn, geb. (lorree, Z. C. J. Ammerlaan, geb. van der Drift, D. M. F. Bave- laar, geb. Bcukenholdl, Z. - A. Buitendijk, geb. Hakker, D.--A. Brouwer, geb. llaar, Z. A. van der Velden, geb. Klinkhamer. D. - Ch Kolderman, geb. van der Reek, D. T. Pijnnaken. geb. van Oosten. D. M. Fakkel, geb. Taffijn, D. (I. Gulay, geb. van der Reyden, D. S. Wiekhart, geb. van Iterson D. C H. Mazurel, geb. de Jong, Z. C. Roobol, geb. Dee, Z. Ch. M. van der Stok, geb. van den Bosch, Z. GEHUWD: J. Versteegen, jm. en M. Galjaard, wed'. P. M. van Nierop, jm. en M. Wagemans, jd. J. B. Wijnstra, jm. en J. Bulleman, jd. K. Floor, wedr. en J. Bioch.jd. OVERLEDEN: J. de Vos, D., 3j. C. Laman, D.,3j. C G. Verkruissen, D.. 3 w. Koet, Z., 22 m. J. J. Laman, Z., 15 m. M. van Tongeren, wed'. J. van Duren, 79 j. - N. Oosthoek, geb. Deurhof. 60 j. A. P. Dozy, wedc. L. van Moerkerken, 68j. J. H. Cock, V.,45j. A. Middelham, Z.,8j. - J. 11.Olivier, 30 j. M. W. van Rijkom. geb. Planjer, D. levenl. - tl. de Graaf, wed'. W. Goe- ree, 66 j. - .1. Nagelsmit, wed'. W. A. J. Nieuwcnburg. 77 j. L.G. Dirks,55 j. I'. J. de Haas. Z., 2 j. C. J. van Duuren, Z.,1 m. J. J. K. Teyn, Z.13 d. C. Mastrigt, geb. van Buren, Z. levenl. - E. Cerdijn, D., 5 m. J. H. Planken. 64 j. C. Cornelissen, wed'. N. Fakkel, 66 j. S. van Berkel. geb. Hensen, D. levenl. F. VVakka, Z., 4 j. M. W. Sampimon, D., 16 m.- - J. F. Rosier, D., 13 j. AI) VEKTE.Vn EN. Te l'trechl is 13 Februari plotseling overleden A. Baron QUARLES DE QUARLES. geliefde Behuwd-broeder van J, PIJNAPPEL. T. M. PIJNAPPEL, des Amorie van der Hoeven. L. W. E. RAUWENIIüFF. Eenige kennisgeving. F. F. RAUWENllOFF, Tobias. Bezoeken worden niet afgewacht. Heden werd ik en mijn kindje, van ruim drie weken oud, in rouw ge dompeld door het afsterven mijner zeep geliefde Echlgenoole MARIA CATHA- RINA VAN WEEREN. Allen die haar gekend hebben zullen het verlies eenigermate kunnen beseffen. De Heere, die haar tot zich nam, make mij onderworpen aan zijnen wil. Schiedam, 13 Februari 1872. H. PANDER. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onze eenige en geliefde Dochter JOHANNA FREDRIKa, in den ouderdom van 14 jaren. W. D. II. ROZIER. J. M. S. ROZIER, Schouten. Het openbaar Liantlhuishoudkundig onderwijs zal geopend worden op Vrijdag, den 16Jcn dezer, des avonds ten zecen ure. A. 11. VAN DER BOON MESCH. CURATELE. Bij vonnis der Arrondissements-Reglbank te Leiden, in dato 13'1'® Fe bruarij 18'2 is Mejufvrouw MARIA JOHANNA ANTOINETTA GLASBER GEN, Particuliere, gedomicilieerd te Koudekerk, thans verpleegd wordende in het geneeskundig Gesticht voor krankzinnigen, genaamd St. Joris-Gast- huis, te Delft, ter zake van krankzinnigheid gesteld onder Curatele. Van wege den Verzoeker den Heer Martinus Glasbergen, Particulier, wonende te Koudekerk, P. K. DOEFF. Procureur. Die welke het ongeluk heeft een bril te moeten dragen, kan hel beste oordeelen over de last, ongeriel en tijdverlies van dat artikel, en zoude zeker gaarne ontheven zijn dien te moeten gebruiken; welnu er bestaat een middel: allen wier oogen nog niet tot in den hoogsten graad zijn ver sleten, kunnen daarvan ontslagen worden door het bestendig gebruik van 5>r. CiiiiMöoaiK'lasisss Doifcsawaïcr. Bij elke wassching der oogleden zal men de herstellende kracht der afge matte en verzwakte oogen voelen wederkeerenzoodat men in vele gevallen den bril weder zal kunnen vaarwel zeggen eer één flacon is opgebruikt Maar vooral ook zij die nog geen bril behoefdengebruiken dat middel om voor altijd daarvan bevrijd te blijven, bij velen, ja!!! bij oneindig velen is toch reeds het beginsel van verzwakking merkbaar aanwezig; men lette maar op dat men bij voortduring verpligt is op verderen afstand te zien, dat letters zich dubbel vertoonen, dat schel licht hinderlijk is, dat de oogen beginnen te steken, enz., enz. Welnu, gebruikt Dr. Chantomelanus Oogen water en gij zult u beter gevoelen. Het is verkrijgbaar a 60 Cents per flacon bij J. J. Beuzenmaker, Leiden. F. A. G. van DethGouda. J. H. Keiler, Rotterdam, W. Wagenstr. W. A. Hoek, Schiedam. J. J. Groenhuizen en Comp.Utrecht. Iserief en Zonen, 's Hage. S. M. en S. Weeveringh. Haarlem. 11. Meijer, Haarlem. M. R. C. Lippitz, Hoorn. 11. G. Pistoor, Noordwijk, A, Bots. Nieuwkoop.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3