II 151,1 VOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant i van Maandag dH Februarij dtifHD°.{36. t De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap- ,cn ie Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar ecne gewone vergadering K louden. De Staatscourant bevat de officiële opgave van de bevolking der pro- Jiincie Friesland, volgens de uilkomsten der .jongste tienjarige volkstelling^ De bevolking dier provincie bedroeg 292,354 zielenwaaronder Bolsward %>76 zielen, Dokkum 4456, Franeker 6187, llarliugcn 10229, Leeuwarden 25121, Sneek 9804, Workum 3615. Hj Genoemd blad bevat ook eene uitvoerige opgave van de laatste tijdstippen ItLan verzending uit Nederland naar Britscb-Indië, China, Japan en Austra lië, langs de verschillende daartoe openstaande wegen, ij De heerendie zich ten vorigen jarc, na den dood van den heer S. -.Gorter, vereenigden om ten behoeve zijner kinderen een klein fonds bijeen tc brengen, hebben aan de vele hun grootcndeels onbekende gevers berigt, dat hunne pogingen geslaagd zijn. J In het Weekblad voor Israëlieten wordt thans eert belangwekkende. Hiolemiek gevoerd tusschen den heer I!. Tideman Jz.predikant te Hoorn, en den heer S. J. Moscoviier, een Israëliet, tc Rotterdam. De eerste heeft getracht te betoogen, dat de moderne Christen en de moderne Israëliet thans zamen kunnen gaan tot bereiking van het doel, dat de modern-chris- "lelijke theologie zich voorstelt. In eene reeks van negen artikelen heeft de 'fieer Moscoviier gepoogd, hel beloog van den heer Tideman tc'weêrleggen. TTIians bevat het laatstverschenen nommer van het Weekblad roor Israëlie ten een eersten eener reeks brieven van den heer T., waarin hij op zijne I!beurt het betoog van den heer Moscoviier tracht te niet te doen. (IJbl.) H Het U. Dagbl. meldt: Toen Donderdag morgen de hoogleeraar Buys SBallot zijne lessen over physica zou aanvangen, maakte hij zijne talrijke 'hoorders bekend met de heugelijke tijding van het behoud voor de academie 'van prof. mr. C. W. Opzoomer. en noodigde hij hen uit zich gezamenlijk ^lot dezen te begeven, wat met daverende toejuichingen werd beantwoord. 4Prof. Buys Ballot begaf zich hierop met de studenten naar het huis van prof. 'Opzoomer, en gaf daar aan zijn gevoelen lucht in een flinke toespraak, 'fwaarin hij zijne vreugde over het behoud van zijn collega aan deze hooge- school te kennen gaf. De heer Opzoomer, geheel onvoorbereid op eene der gelijke ovatie, kon van aandoening naauwelijks antwoorden, bedankte zijn ambtgenoot en diens leerlingen voor de betoonde belangstelling en reikte elk j daarna de hand. Door burg. en weth. van Alkemade is tegen 20 Febr. aanst. eene her- besteding aangekondigd van het bouwen van een brug over de Ringvaart bij de Nieuwe-Wetering. Door de arrond.-regtbank te Dordrecht zijn op de lijst van aanbeve ling voor de vacerende betrekking van griffier dier regtbank geplaatst de hh. mr. M. Crommclin, subst.-griffier bij die regtbank; J. de Frcmery, grif fier bij de arrond.-regtbank te Middelburg, en A. Reigersman, subst.-griffier -bij de arrond.-regtbank te Breda. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft den gewezen stationschef van Brammen, v. E.. veroordeeld lot één jaar cellulaire opsluiting. Hij stond I, teregt wegens verduistering van de bagage, die te Brummen was achterge- laten en voor welker wegneming reeds een ander beambte ten onregte ver volgd was. -i- Te tlierden is Dingsdag 11. een hevige brand uitgebarsten in het huis, -toebehoorende aan en bewoond door den heer B. Koers. Ofschoon de bra nd- li weer spoedig op de plaats van den brand aanwezig was, is het geheele prachtige gebouw eene prooi der vlammen geworden, i Door den gemeenteraad van Almelo is besloten tot het oprigten aldaar eener hoogcre burgerschool met 3-jarigen cursus. 's GRAVENHAGE, 10 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. H. A. van de Poel, j,resident van Samarang, tot het aannemen van het eereteeken genaamd Chuli Sura Bhornhem door den eersten koning van Siam geschonken. Tot rijkstelegraafkantoorhouder te Monster is benoemd de rijkstele graaf klerk T. Cater Cz. Door Z. M. is de apotheker 2' kl. A. Machielse, van het personeel van (le geneeskundige dienst van hel leger hier te lande, thans voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië, in zijnen rang overgeplaatst bij laatstgenoemd leger. De luitt. ter zee. le kl. A. J. Visser en jhr. J. II. P. von Schmidt auf S Altenstadt worden respectivelijk geplaatst op het wachtschip te Willemsoord en het fregat Admiraal van W assenaer. Den 16dal dezer zal er weder een thé dansant ten hove worden ge houden. i De commissie tot oprigling van een ambachtschool alhier ontvangt steeds velerlei blijken van belangstelling. Ruime bijdragen en inschrijvingen zijn reeds bij haar ingekomen en naar wij vernemen heeft Z. K II. prins Frederik ten behoeve van de oprigling dier school voor eene som van ƒ500 ingeschreven en tot hare instandhouding eene jaarlijksche bijdrage van 100 toegezegd. Heden middag is een jongeling, van 18 jaren, die aan zenuwtoevallen leed, op de Amsterdamsche Veerkade, in het water gevallen. Zijn vader, die zich in de nabijheid bevondsprong hem onmiddellijk na en haalde zijn zoon er uit. Spoedig werd door dr. Baerkcn geneeskundige hulp verleend, maar het mogt niet baten; de jongeling was overleden. De levering van 5700 illumineerglazcnheden aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed, is gegund aan de heeren Winkel en Wolflfalhier Toor ƒ6.59 de 100 stuks, met vergoeding van ^.03y2 voor de vermiste en /0.02 de ongebruikte glazen per stuk. BUITËNLANDSGÏIE I'EIUGTEN. ENG EL AN1>. LONDEN, 9 Februarij. Bit Calcutta wordt aan de Times gemeld dat de ambtenaar Cowan, ?P wiens last onlangs 49 Kooka's werden gefusilleerd, in zijne betrekking 's geschorst. Door de regering is een onderzoek in deze zaak bevolen. Volgens berigten^uit de Vereenigde Staten zou de regering aan de En gelsehe commissarissen hebben te kennen gegevendat naar haar oordeel «e quaestie van de indirecte schade in het tractaat begrepen isdat zij zich echter aan de beslissing van het scheidsgeregt onderwerpen zal; dat de vor deringen geopperd zijn ten einde een volledig vergelijk op alle punten te verzekeren, hetwelk alle toekomstige geschillen uitsluit; en dat Amerika geen gedeelte van zijne pleitmemorie zal intrekken. Volgens berigten uit de Kaapstad van 4 Jan. had er op de diamant velden te Colesberg-Kopje ecne toepassing der lynchwet, dat is eene eigen- magtige uitoefening van het slrafregt, plaats gehad; zes cantines, of kramen voor het verkoopen van ververschingcnwaren door diamantzoekers in brand gesloken en in de asch gelegd om reden dat die kramers van inlan ders diamanten, welke vermoedelijk door diefstal in hun bezit gekomen waren, hadden gekocht, in strijd met cenen als tot wet geworden regel. Daarop was het aantal policiedienaren in dat oord door de Engelsehe over heid vermeerderd. Er wordt geklaagd dat er op de diamantvelden minder veiligheid is en meer belasting betaald moet worden onder het Engelsehe gezag, dan vroeger toen die landstreek onder het bestuur van den Oranje- Vrijstaat stond. FKANKREJfH. Uit Parijs wordt aan de Times geschreven dat de graaf van Chambord Frohsdorf, zijn verblijf in Bohemen, niet voor den 15Ilen dezer zal verlaten. Voor dat tijdstip zou hij zijn politiek progrmma bekend maken en het rege- geringsstelselhetwelk hij zou willen volgen, indien lnj tol den Franschen troon geroepen wierd. Die bekendmaking, waarvoor de vorm nog niet is bepaald, zou waarschijnlijk worden gevolgd door de verschijning van een politiek programma van die leden der nationale vergadering, welke het reg- ter centrum uitmaken; het opstellen daarvan was door die groep aan cenige van hare leden opgedragen. De taak der commissie voor de herziening der militaire benoemingen en bevorderingen gedurende den oorlog loopt ten einde. 300 officieren van verschillenden rang zijn aan hel burgerlijke leven teruggegeven en meer dan 300 andere tot den rang van onderofficier teruggebragt. Aan alle officieren die afstand van de epauletten moesten doen, heeft men de keus tusschen het verlaten van de dienst en het aannemen van den rang van onderofficier gelaten. Hoewel in het geheel meer dan 1000 officieren het kader verlaten hebbenblijft er altijd nog een zeer belangrijk overcompleet bestaan. Het blijkt uit overgelegde statendat niet minder dan 108 generaals en 4600 infanterie- en 720 cavallerie-officieren a la suite bij het leger worden gevoerd. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten, de 210 millioen, die de hoofdstad aan de Pruissen voldaan iieeft bij het sluiten der wapenschorsing, van den staat terug te vorderen. De regering is vooralsnog niet gezind aan dien eiscli toe te geven. Het Jourti. Off. meldt omtrent den staat van zaken in de provincie Constantine, dat het werk der bevrediging kan gezegd worden in dit ge west afgeloopen te zijn. De laak der kolonnes bepaalt zich tot het hand haven der herstelde rust en tot het herstellen van den geregelden gang des bestuurs. De gevangenneming van Bou-Mezrag, de dood van den Cherif, de vlugt der Ouled-Sidi-Cheikhnaar het westen en van Nasseur ben-Chohra naar Tunis hebben het zuiden van de gevaarlijkste en invloedrijkste woel geesten bevrijd. Eenige mindere hoofden van den opstand worden in het gebergte rusteloos vervolgd en zullen weldra óf gevangen genomen worden óf zich gedwongen zien, hunne onderwerping aan te bieden. DUITSCKLAN». De Nordd. Allg. Zeit. bevestigt het door de Spen. Zeit. gegeven be rigt, dat volgens eene mededeeling van den bisschop van Straatsburg de pauselijke Stoel het in 1801 met Frankrijk geslotene concordaat niet meer als geldig beschouwt, en zegt: De Duitsche rijksregering zou zich van haren kant aan de verdragsbepalingen gehouden hebbenwelke de Curie thans niet langer als regtsgeldig erkent; daarentegen bestaat er geen uitzigt op nieuwe onderhandelingen. De rijksregering neemt thans de regeling der betrekkingen van den staat tot de kerk, voor zoo veel den Elzas en Lot haringen betreft, zelve in de hand. De regeling dier betrekkingen door de staatswetgeving beantwoordt aan de wenschen en overtuigingen, die zich in üuitschland sinds lang voor leven en wetenschap hebben doen gelden, nadat men op den weg der concordaten eene ondervinding heeft opgedaan, welke het op nieuw betreden van dien weg ten zeerste ontraadt. Naar men verneemt zal de aansluiting tusschen het noordwestelijk Duitsche en het Nederlandsche spoorwegnet te Ihrhove plaats hebben en niet te Leer, omdat de kosten voor eene aansluiting bij laatstgenoemde plaats 3 millioen th. meer bedragen. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten de bezoldiging van den eersten burgemeester van 6000 op 8000 th. per jaar te verlioogen Dit be sluit zal in werking treden met 1 Mei, wanneer de tegenwoordige eerste burgemeester, die met gemelden datum zijn pensioen erlangt, zal zijn afge treden. liet plan om officiéél aan te kondigendal de bedoelde betrekking vacant is en geschikte personen uit te noodigen naar die betrekking te din gen, heeft men opgegeven. 25?,le Siaais-Doterlj. Fijfde Klasse. Trekking van 10 Februarij. Prijs van 1000: N°. 17251 met premie van 30000. n n 400n 5244. Premie 3000: 14841, voor het laatste lot. Prijzen van 70. 357 4742 8644 9901 11450 J2364 13262 13672 15879 16441 17149 19407 3705 5008 9770 10781 11809 12846 13277 14117 16264 16468 18597 19517 3885 8155 OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Januarij door het postkantopr te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: G. Bos, A. J. v. llooy, 11. C. A. Boms, allen te Am sterdam; B. Pauw, te Benthuizen; C. II. Tiemeijer, te Bergen op Zoom; J. Marquard, te Berlijn; A. Appel, te Gouda; Mej. Verbrugge, Studer, Adri- chem. Wed. Steenbergen, allen te 'sGravcnhage; J. Vreeling, A. J. Broec- huizen, beide te Haarlem; van Lewe, te Halfweg; II. Bos, le Ilazerswoude; Broes v. Dord, te Hellevoelsluis; A. Hoogland, te Kampen; v. d. Saai, te Koudekerk; J. Ileenderman. W. M. de Haaybeide te Leiden; Wed. v. d. Poel, te Leiderdorp; H. Keizerswaard, te Mijdrecht; J. Jongbloed, te Nie- koop; G. Oudewater, te Nieuwer-Amstel; L. de Jong, le Noorden; Freytag van Overstraatente Oosterbeek; Cl. Roissart, J. Ileins, J. de Witte, S, Hillebrand, B. van Sluis, allen te Rotterdam; Wed. Boon. le Rijnzater- woude; J. Merkies, te Soestdijk; D. Vet, te Soetermeer; Dunnewiek, te Utrecht. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5