LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 10 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEJV. BINNENLANDSCIIK BKBIGTEN. 1871 N\ 55. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 24,len Jclober 1867 Doen te weten dat door hen. ingevolge art. 6 dier Verordening, is be- locmd tot Heer der gebuurte n". 28 oi n". 3 van wijk VII, de heer SIMON AN LEEUWEN, in plaats van den heer Jacobus Geiibit IIoefiiameb, die lit deze gebuurte verhuisd is. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELEIt, Burgemeester. Leides, 9 Fcbruarij 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, jkraclitcns art. 7, 2alinea, der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n'. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belas- ngen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15" February e. k., door over legging (ier aanslagbilleltcn ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen ombij de jaarlijksche herzie ning der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd,' Leidej, 5 Februarij 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 9 Februarij. Naar wij uit cene goede bron vernemen, zal er van wege de maat- j schappij voor toonkunst alhier op 21 Februari a. s. in de groote stads-zaal een concert gegeven wordenwaarbij de leden der genoemde maatschappij met ééne dame gratis toegang zullen hebben, terwijl er tevens bewijzen van toegang zullen worden verkrijgbaar gesteld. Daar bij dit concert voor het eerst de orchest-klasse der muziekschoolbestaande uit 16 violisten2 cel listen, 2 clarineltistenenz., zal medewerken, zoo bestaat er alle grond te vertrouwen, dat commissarissen der maatschappij in ruime mate de be langstelling van Leidens ingezetenen zullen ondervinden. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is heden tot pre dikant bij die gemeente beroepen d\ S. 11 J. Wolff, pred. tellalisen. Bij besluit van den 8slen Febr. jl. is door de gedep. staten in de pro vincie Zuidholland bepaald: 1°. dat de uitoefening der jagtcn op waterwild 5$ opgenoemd in art. 15 der wet van 13 Junij 1857 wordt gesloten met ultimo Maart a. s.2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet is toegelaten van den 9d£n April a. s. tot en met den 13dïn Julij daaraanvolgendedoch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseren van kwartelen mag worden gebruikt; 3'. dat de visscherij in de binnenwa teren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van ultimo Maart 1872 tot en met 18 Mei daaraanvolgende, met uitzondering van het visschen naar aal en paling, hetgeen ook gedu rende den gesloten vischtijd door middel van fuiken, aalkorvcn, aalscharen en dobbers, zoomede door peuren wordt vrijgelaten; 4°. dat het visschen met kuilnettenwaaronder ook bchooren ankerkuilen en staafboomenvan 1 April tot en met 15 Junij e. k. is verboden; 5». dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of ophokken van den 8"" April tot en met den Mei en van den 15'"n Julij tot de opening der jagt op waterwild. Volgens de N. R. C. heeft de hoofd-commissie te' Brielle voor de feest viering op 1 April zich tot Z. M. den koning gewend, met de eerbiedige uitnoodiging »om cp dien dag den eersten steen te willen komen leggen van het monument, waarvoor door de natie allervvege zooveel sympathie wordt aan den dag gelegd." 's Konings antwoord wordt met de meest mo gelijke belangstelling verbeid. Het heeft Z. M. behaagd voor het monument te Brielle eene bijdrage te verlcenen van 1000. De heer J. Ph. Koelman heelt eene brochure nitgegeven, getiteld: "de Aesthetiek en het monument te Brielle", waarin hij zijn ontwerp tegenover de aanvallen, waaraan het van verschillende zijden heeft blootgestaan, verdedigt. De Tijd heeft eene inschrijving geopend, om te voorzien in den gel- delijkcii nood van den Paus, en eene andere inschrijving om aan den heer Duchastel een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden. Laatstgenoemde inschrijving mag echter niet liooger loopen dan ƒ5000; wat er meer gege ven werd, zal de Tijd voegen bij de bijdragen voor Z. H. den Paus. Uit Amsterdam meldt men dat dè ontwerpen der doorvaarten onder het groote spoorwegstation aldaar thans gereed zijn. De noordelijke voet brug is daarbij vervangen door eene fraaije draaibrug, waardoor de aanleg plaatsen voor den handel beter te benaderén zullen zijn. liet geheele groot- scbe stationsplein met zijne beide kolossale vleugels zal, wordt het aldus uitgevoerd, egn der sieraden van de hoofdstad uilmaken. De localen, bij de doorvaarten aangebragt, zullen ter beschikking van de gemeente Amster dam komen. Naar men aan hel IV. v. d. D. uit Leeuwarden meldt zal de zaak van den luit.-adjudant Keyzcr niet verder vervolgd worden. Eene commissie uit de officieren ij benoemd, die aan den kolonel zou mededeelen wat de officie ren gaarne aan den minister van oorlog zagen gerapporteerd. De kolonel heeft gemeend aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. Toen hebben zich de officieren, 35 in getal, weder vcreenigd en toen is voor en tegen Keyzer gestemd. Een hunner onthield zich van stemmen, terwijl 17 voor en 17 tegen hem hebben gestemd. Nabij Oosterhout werd dezer dagen in den vroegen morgen door twee mannen, in de heide, eene mannelijke gedaante ontdekt, die een deken om zrjn ligchaam had, welke, na een hemd en een borstrok geheel zijn kleeding uitmaakte; verder had hij, naar het scheen, een zwart uiterlijk; heide personen hielden hem voor waanzinnig en deden hem in verzekerde bewaring nemen. Later bleek, dat de man zeer hevig door de pokken was aangedaan, zoo erg zelfs, dat zijne zinnen er door gekrenkt werden; hij had uit het bed de vlugt genomen en de wandeling van Tilburg naar Oosterhout onderno men (d. i. 4 uren gaans); spoedig is hem geneeskundige hulp en verwar ming verstrekt, zoodat, naar men verneemt, zijne ziekte niet zoo kwaad aardig meer is. 's GRAVENIIAGE, 9 Februarij. Aan den heer mr. J. II. L. Haffmans is eervol ontslag verleend als kantonregter te Venlo, en als zoodanis is benoemd de heer mr. L. J. M. II. Leclcrq, thans kantonregter te Gennep; tot plaatsvervangend kantonregter te Helder is benoemd de heer J. W. Hallinga Ravennotaris aldaar. Tot commissaris van policie te Amsterdam is benoemd de heer J. 11. F. Gelpke, thans in die betrekking te Vlaardingen; tot commissaris van policie te Vlaardingen de heer J. G. Wichers, thans in die betrekking te Sneek; tot commissaris van policie te Sneek de heer.J. A. van Tricht, thans inspecteur van policie te Groningen. Aan den O. I. ambtenaar J. J. C. II. baron van Lynden tot Oldenaller, laatstelijk leerling-telegraphist in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 1" luit. hij het corps inge nieurs, mineurs en sapeurs den 2" luit. R. de Jongh, van het corps, en tot 1" luit. bij de vaste bezetting ter Kuste van Guinea den 2" luit. J. M. C. W. Joost. Het was wederom eene hoogst treurige zaakdie gisteren het prov. geregtshof in Zuidholland gedurende den geheelcn dag bezig hield. Zij betrof toch al weder eenen moord thans gepleegd door een 27-jarigen man op zijne 28-jarige vrouw. Toen de misdaad was begaanis daarvan uitvoerig mede- deeling gedaan; ter herinnering slechts het volgende: De vcrslagene, Mar- garetha Maria van Wijngaardenverliet in den avond van 7 Nov. jl. om streeks acht ure haar werkhuis in de Zandstraat te Rotterdam, gezond en welen een half uur daarna werd zij door eenige werkliedendie aan de nieuwe cellulaire gevangenis den arbeid voor dien dag hadden gestaakt en huiswaarts keerden, aan den Noordcingel vermoord gevonden, uitgestrekt op den grond en nog met een deel van haar verdiend loon, een paar sneden brood, naast zich. Als bedrijver van die afschuwelijke daad, werd den vol genden morgen gearresteerd haar wettige man Hendrik Johannes Snoey, sjouwer van beroep, met wien de vcrslagene op den 5dcn October 1870 was gehuwdbij welke gelegenheid door hem een kind was erkend dat echter het zijne niet was. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd had de bcsch. met de vcrslagene kennis gemaakt en de gevolgen daarvan waren al spoedig zigihaar ge vorden. Toen

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1