J Op den sloep van een huis aan jlen Z. 0. Buitensingel alhier is gis teren avond ten 10 ure, zorgvuldig in een mandje gepaktgevonden een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht, levend en wel. De vondelinge is naar het policiebureau overgebragt en de policie houdt zich onledig met de opsporing van de onbekende moeder. - De Scheveningsche visschersvloot, gebruik makende van het schoone winterweder, is sedert een paar weken, op enkele schuiten na, ter schrob- netvisscherij afgevaren. Jammer dat hare vangst niet voordeelig mag ge noemd worden. De aangebragte visch toch is grootendeels dood, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven dat de wind meestal van de kust uit het zuiden en zuidwesten woei. Intusschen loopen ook verscheidene vis- schers het Nieuwe Diep binnen; verknopen aldaar hun levenden visch, welke vervolgens per spoor naar hier verzonden wordt. De tarbot gold gisteren van 6 tot ƒ9: de bunschol van 60 tot 65 ets; voor de tongen werd be steed van 15 tot 25 ets. Voor de vijf manden rog, een vischsoort, welke in vroegere jaren bijna werd weggegeven, werd betaald van ƒ12 tot ƒ16. De vijf manden droogschol golden van ƒ20 tot 22. KUITEN LA MlSCHK HE1UGTKN. ENdELAN». LONDEN7 Februarij. De Times bespreekt den afstand der Kust van Guinea door Nederland aan Engeland. Met blad zegt dat deze zaak zeer weinig de aaudacht heeft getrokken van het Engelsche publiek. Nederland, meent dat blad, verliest bij dien afstand niets en Engeland wint er weinig door. Indien de Neder landers, zegt het blad, ons de Kust ontruimen, wij, op onze beurt, laten hun het veld vrij in Sumatra. Voortaan zijn de Nederlanders daar geheel onbelemmerd in hunne bewegingen; zoo het hun goeddunkt, kunnen zij het gansche eiland annexeren. Een ander tractaat met Engeland schenkt aan Nederland gelijke regten met de Britsche koloniën lot aanvoer van vrije arbeiders uit Indië naar Suriname. Het is dus duidelijk, dat de Nederlan ders over de transactie als een geheel geen reden tot klagen hebben. Zoo zij afstand doen van eene positie, welke zij zich niet ten nutte konden maken zij ontvangen in ruil het volle bezit, voor zoover Europesche mogend heden daarbij betrokken zijn, van een prachtig eiland, dat slechts moe dige en ondernemende bestuurders behoeft, om een tweede Java te worden. Wat levert de getroffen schikking voor ons op. Wij zijn nu meester van die geheele Westkust van Afrika. Hollanders, Franschen, Denen hebben we ons van den hals geschoven. Wat hebben we nu gewonnen? Welke groot- sche plannen heeft onze regering nu op het oog? De stations aan de Afri kaansche kust moesten allereerst dienen voor den slavenhandel. Later wa ren ze in tegenovergestelden zin nuttig: tot wering van Spaanscfie en Bra- zilliaansche slavenhaalders. Zóó begon Engéland's heerschappij aan de Kust; en, getrouw aan eene geheimzinnige politiek, heeft men die immer uitge breid. De slavenhandel bestaat niet meer; doch immer gaan wij nog voort met annexeeren en vermenigvuldiging onzer regten en protectoraten. Gaarne zouden we deze politiek zien opgehelderd. Men zal ons antwoorden, dat de handel met het Afrikaansche binnenland voor reusachtige uitbreiding vatbaar is. Ongetwijfeld! Maar dien handel kon men drijven op enkele punten; daarvoor behoefde men geen kust van honderden mijlen lengte in bezit te nemen. Het is, alsof er bij ons departement van koloniën een traditie schuilt, dat het, op welke wijze dan ook, onze bijzondere roeping is, het Negerras te beschermen en te hoeden. De sporen van zulk eene traditie ont dekt men in geheel onze verhouding tot Afrika's Westkust. Nu mag de bedoeling edel zijn; maar welligt wordt zij al te onbedachtzaam nagestreefd. Weder heeft een ongeluk de Britsche marine getroffen. Dezer dagen heeft in de nabijheid van Spit head eene aanvaring plaats gehad tusschcn het nieuwe pantserschip Hotspur en een oude lersche stoombootde Lady ff'oodhoise, met dit zonderlinge gevolg, dat het pantserschip zware schade bekwam en gedokt moest wordenterwijl de stoomboot er zonder merkbaar letsel afkwam. De Army- nnd Nary-Ga zette geeft spottend den raad om de Lady /Toodhouse onmiddellijk aan te koopen voor 's lands dienst, om dat zij bewezen heeft zulk een voortreffelijk ramschip te zijn. Berig'.en uit New-York melden dat Utah, de staat der Mormonen, thans eene aanhoorigheid der Vereenigde Stalen moeite doet om onder de staten, onder de zelfstandige leden des ecdgenoolschaps, te worden opgeno men. Eene daartoe strekkende wet is bij het huis van afgevaardigden der Unie in beraadslaging; zij bepaalt onder anderen dat die ingezetenen van Utah, welke thans in echtelijken staat met verscheiden vrouwen leven, hiermede mogen voortgaan, maar dat hel verbod der veelwijverij van nu af in Utah even zeer geldig en verbindend is, als overal elders in de Unie. Het huis van afgevaardigden heeft 50000 dollars toegestaan voor de kos-' ten van het verblijf van het Japansche gezantschap in de Vereenigde Staten. Dat gezantschap bevond zich te San Francisco. De gematigde toon, waarop in de Engelsche troonrede over de Alabaina- quaestie gesproken wordt, heeft te New-York een gunstigen indruk gemaakt. FKANKKtJ li. Het voorstel van den heer de Pressensé, houdende amnestie voor die Parijsche opstandelingen, welke noch bevelen gegeven noch deel aan bij zondere misdaden genomen hebben, is door eene commissie der nationale vergadering onderzocht. Die commissie heeft rapport uiigcbragt en geoor deeld dat het gemelde voorstel waardig was een onderwerp van beraadsla ging bij de vergadering uit te maken; doch zij heeft niet ontveinsd dat er in haar midden verscheiden bedenkingen tegen dat wets-voorstcl waren op gerezen. Tot eer voor het land was de zaak der opstandelingen tol nu toe geheel naar de voorschriften der wet behandeld; en met bewonderenswaar dige krachtsinspanning hadden de reglcrlijke overheden reeds over 20000 van de 30600 beschuldigden beslist. Het tijdstip was dus nabij, waarop dat groote regtsgeding regelmatig zijn einde bereikt; dan zoude men kunnen 12 1 18 1 27 83 zeggen dat hel ontzag voor de wet eene zege over de reglmatige, tot ex ceptionele maatregelen dringende verontwaardiging van een geheel volk had behaald: dat zou een grootsch toonecl zijn, vol heilrijke leering voorboozen en voor goeden; maar het zou verloren gaan door de voorgestelde amnestie, Volgens den Constitutionnel heeft de minister van oorlog thans de volledige opgaaf ontvangen van het verlies aan militairen, door de Fran schen gedurende den oorlog met Duitschland geleden Het aantal dergenen, die op het slagveld gesneuveld of ten gevolge hunner wonden overleden zijn, bedraagt in eene ronde som 75000. In Duitschland zjjn 15200 soldaten be zweken, en in Zwitserland bevinden zich op dit oogenblik nog 1600 a 1700 zieken of gewonden. Eenige der tot ballingschap veroordeelde Parijsche opstandelingen zijn over de Zwitsersche grenzen gebragt. De Zwitsersche overheden hebben daartegen geprotesteerd, als zijnde dit eene tegen het volkenregt strijdige222 handeling. 225 De weduwen en weezen van de gijzelaars zullen uit de inschrijving!^6 van den Figaro, die de som van 264,000 fr. heeft opgebragt, toelagen onU?^ vangen, afwisselende tusschcn de 300 en de 8000 fr. De hoofd-commissg 356 had zich in vier sub-commissiën verdeeld. De sub-commissie, belast met de 523 ondersteuning van de weduwen en weezen van de als gijzelaars gefusilleerde1553 gendarmes en gardes de Paris, kon beschikken over 147,000 fr.de tweede6'6 sub-commissie, belast met de verdeeling der ondersteuning aan de weduwee 'g8 en weezen van de gardiens de la paix had 60000 fr. te harcr beschikking; gg| 48000 fr. was beschikbaar gesteld voor de commissie, belast met de leniging 879 van den nood der weduwen en weezen van de civiele gijzelaars, terwijl dt 953 vierde sub-commissie met 0000 fr. personen te hulp zal komen, die door16!* dezelfde gebeurtenissen geleden hebben, maar niet gerangschikt kunnen]j|?5 worden in een der genoemde categoriën. - j j63 Le Temps deelt eencn brief mede van den heer dr. Michand, honoraiifc==^ kanunnik te Chalons en vicaris aan de kerk der Madeleine, aan den aarts bisschop van Parijs. De heer Michaud verklaart zich daarin tegen de Pan selijke onfeilbaarheid en vóór de oud-katholieken; hij herinnert den heer Gui bert, dat deze zelf vroeger een bestrijder van het ultramontanismusgeweesi, is; hij veroordeelt de handelwijs van den aartsbisschop, die van de priesters niet enkel uitwendige onderwerping aan de nieuwe leerstellingen, maar ooi, inwendig geloof daaraan vordert. Hij wijst het verwijt van zich af, dat lij van overtuiging veranderd zou zijn en zijn vaandel verlaten zou hebben, ei zegt dat dit verwijt veel eer diegenen treft die, na trouw aan het kalholi- cismus gezworen te hebben, thans de banier van het ultramontanismus vol-j gen. Aan die misdaad wil hij zich niet schuldig makenen daarom neemt! H( hij zijn ontslag uil zijne kerkelijke betrekkingen. Hij weet dat de aarb;B(hl, bisschop hem zal excommunierendoch deze excommunicatie kan hem iiitlf van de katholieke kerk scheiden, maar hem alleen uil de ullramontaansclnï L. kerk uitstooten, hetgeen onnoodig is, dewijl hij nooit daartoe behoord hectl. Voorts zegt hij, dat hij met zijne gevoelens niet alleen staat; dat er ii Frankrijk vele priesters en geloovigen zijn, die zich herinneren dat naar di eigen erkentenis van eerwaardige bisschoppen op het Concilie geene vrije a ware discussie heeft plaats gehad; en eindelijk kondigt hij aan dat zich eei //comité d'action" heeft gevormd, hetwelk openlijk optreden en zich me al de oud-katholieke comité's in Duitschland. Engeland, Italië en Spanje if verband stellen zal, en dat, zoodra de vereischte middelen voorhanden zijn. openbare godsdienstoefeningen der oud-katholieken gehouden zullen worden TIRHIJE Hei Broed ran d lacht Dei Ro' V har kit Als een voorbeeld van de zonderlinge uitwerking, die dc bevelen dotl Porte soms door toedoen van onkundige ambtenaren hebheu. wordt in en schrijven uit Konstanlinopel het volgende medegedeeld: Den gouverneurs dc provinciën is van wege den nieuwen groot-vizier aangeschreven gen druk- of plaatwerk te laten verspreiden, verkoopeu of voor het oog di publieks uitstallen, hetwelk iels kwetsends voor de kieschheid of strjjdi; met de goede zeden behelst. De gouverneur van Brussa heeft dienlengevol» de Anglicaansche en de Amerikaanschc zendelingpredikers gedwongen dei verkoop en de uitstalling van hunne geïllustreerde boeken, zoo als o-ó-c-b» ken, boekjes over de natuurlijke geschiedenis, aardrijkskundige handboekei met landkaarten, le staken. De zendelingpredikers hebben zich desuegt door tusscheukomst van de diplomatieke vertegenwoordigers huns landsb| de Porte beklaagd, en zij zullen zekerlijk voldoening verkrijgen. sei hel d« Le hij hu PEK TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 8 Februarij. Tot procureur bij de arrond.-reglbank 11 dc heer Mr. C. 11. I'. Klavcrwijdcnadvocaat en caniliï Leiden is benoemd daal-notaris aldaar. WASHINGTON. 6 Februarij. In een kabinetsraad is beraadslaagd on: dc mcdedcelingen van Engeland betreffende de Alubama-nuaeslie. Naar ver zekerd wordt, is eenstemmig het gevoelen uitgedrukt, dat de Amerikaanse!» regering bij de door haar gestelde eischen behoort te volharden. PAIUJS, 7 Februarij. Met 443 tegen 143 stemmen heeft de vergadcriaj magtiging verleend tol geregtelijkc vervolging tegen dc bladen, die zift schuldig hebben gemaakt aan heleedigeiKT geschrijf ten opzigle van de com missie van amnestie, liet voorstel van generaal Ducrol tot vervolging legcv de afgevaardigden Bouvier, l.efranc en anderen, wegens geïncrimineerd! artikelen, is verzonden naar eene speciale commissie. LONDEN, 8 Februarij. Lagerhuis. De voorzitter deelt mede dat hij; op zijn verzoek ontslag gekregen heeft. - Dc heer Gladstone brengt W kennis van hel huis dat Frankrijk het handelslraciaal nog niet opgezfól heeft, maar de bevoegdheid heeft gekregen lot dc opzegging elk oogenblit over te gaan De minister spreekt ook over dc Alabama-quaestie; bij ont kent dat het tractaat van Washington dubbelzinnig is met betrekking t«!! de indirecte schade, en vestigt de aandacht op het beperkt voorbehoud it geval men niet lot een minnelijke schikking mogt geraken. //De vraag dit te Genèvc opgelost moet worden, is: te weten of Engeland in zijne inter nationale verbindtenissen' is te kort gekomen," vervolgt Gladstone. «Ml gclooven niet ons aan zulk eene tekortkoming te hebben schuldig gemaakt, en niets ware vernederender dan thans een bruto bedrag aan le bieden, «f te ontsnappen aan eene moeijelijkheiddie, gelijk wij reeds gedurende ecnigf jaren verklaarden, niet door ons is veroorzaakt

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2