LEIDSCHE COURANT. 1872. VRIJDAG 9 FEBRUARIJ. N°. 34. G, BlNNEINIiANDSCHE BERIGTEN. '"flit «Pi ijdl) ddas De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiên is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor finitsehlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 8 Februari). De hoogleeraar Ramvenlioff droeg heden het rectoraat der hoogeschool over aaa den hooglceraar Bierens de Haan met het verhaal van de lotge vallen der hoogeschool gedurende het afgeloopen jaar. De redenaar her dacht hierbij den overleden curator Metelerkamp en de overleden oud-hoog leeraren van Hengel en Pruys van der Hoevendeelde mede dat de akadc- mische bibliotheek door legaten van wijlen den curator Luzac en den heer Bodel Nijenhuis verrijkt was, en opende het vooruitzigt dat het nieuwe ziekenhuis in dit jaar in gebruik zou worden genomen. Na afloop van de plegtigheid der overdragt hield de aftredende rector eenc met de meeste be langstelling gevolgde redevoering in de Nederlandsche taal over de verhou ding van de hoogeschool tot de maatschappij. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl dat op den lsltn October van dit jaar twaalf jongelieden kunnen worden toegelaten om bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid bij de zeemagt. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van 17 jaren bereikt hebben, en niet ouder zijn dan20 jaren. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot die betrekking worden opgeleid, moeten daartoe vóór 15 Julij aanst. een verzoek indienen aan_ den minister van marine. Het Weckbl. v. h. Regt deelt eene circulaire mededoor den minister van justitie aan hh. procureurs-generaal bij de provinciale geregtshoven ge- r.'gt: Art. 1, 4»., c, van het reglement, vastgesteld bij Zr M' besluit van 14 Aug. 1855, bepaalt, dat de huizen van bewaring, naar omstandigheden en wanneer de localiteil het gedoogtzijn bestemd tot opneming van per- sonen, die wegens verkwisting of wangedrag zouden moeten wordeii vast gezet. lnlusschen is hel in den laatsten lijd voorgekomen, dat de burger lijke regter, met toepassing van art. 357 of art. 511 Burg. Wetb.heeft be volen de opneming der bedoelde personen, hetzij in een krankzinnigenge sticht, hetzij in eene strafgevangenis. Een bevel tol opsluiting van een minderjarige, die zich heeft misdragen, of van verkwisters in een krankzinnigengesticht, is niet overeen te brengen met art. 5, al. 4, der wet van 29 Mei 1841; ook dan niet, wanneer zoo danig gesticht beslaat uit onderscheiden elk op zich zelf staande en van liet hoofdgebouw algescheiden kleinere gebouwen, die allen voor de verpleging van krankzinnigen zijn bestemd, al mogt ook een of ander daarvan tijdelijk niet door zulke lijders zijn ingenomen. Verder ben ik van oordeel, dat de regter, de vastzetting van den minder jarige ol verkwister in een geslicht bevelende, waar ook gevangenen be waard worden, bij de aanwijzing daarvan beperkt is tot die gestichten, welke daartoe bij wettelijke verordeningen zijn bestemd, enalzoo, ingevolge het aangehaalde reglementtot de huizen van bewaring. Ook eischt het geen beloog, dat de opneming der bedoelde personen, hetzij in krankzinni gengestichten hetzij in strafgevangenissennoch in het belang dezer gestichten noch in hun eigen belang kan worden geacht lk heb het uit dien hoofde wenschelijk geacht uwe bijzondere aandacht op dit punt te vestigen, met verzoek de officieren van justitie in uw res sort uit te noodigen, zooveel mogelijk te bevorderen, dat in het vervolg door den burgerlijken regter alleen huizen van bewaring worden aangewezen tot opneming van minderjarigen of wegens verkwisting onder curatele ge stelden of te stellen personen, in de gevallen, voorzien bij de artikelen 357 en 511 Burg. Wetb. De lieer J. A. Alberdingk Thijm heelt een schrijven gerigt aan de redactie van het Ub!., waarin hij zegt dat de lieer Nuyens, zijne adhaesie gevende aan het plan der Utrechlschc commissie in zake de viering van 1 April, het woord wij heeft gebruikt en'zich gedraagt alsof hij gemagligd was door velen. De heer Thijm zegt niemand gemagligd te hebben adhaesiên of protesten voor hem te tcekenen. lk neem het, zegt hij verder, ernstiger met de regten der vrijheid op dan menig welligt denkt; maar ook met die van het gezond verstand. Om beide redenen wensch ik mijn bekend ge voelen te handhaven.... Het eenige wat ik, niet ter eere maar ter ge dachtenis van 1». April, als men het begecren zou, kon helpen stichten, zou een museum van oudheden zjjn (men heeft er reeds van gesproken), omdat een museum van oudheden niets anders is dan een volkomen onpar- partijdige photographische toestel, waarin de gebeurtenissen zich duurzaam afspiegelen. Maar ik herhaal: het zou moeten verrijzen ter herinnering, niet Ier eere cener reeks van feitendie velen Nederlanders op zoo veel bloed er» tranen te staan zijn gekomen. Wil men, in dank voor den zegen, dien God in 3, 4 of 5 honderd jaar over het vaderland heeft uitgestort, een nuttig gesticht bouwen (welk ook!) wie zou er tegen zijn; maar die bouw moet geen hulde beteekenen aan beginselendie een deel der natie ver werpt, geen viering van gebeurtenissen, die een deel der natie bij het an dere deel hebben achtergesteld. Ten raadhuizc van Alkeraade werd eergisteren aanbesteed het maken van eene houten brug met ijzeren draaijend gedeelte over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, bij de Nieuwe Wetering. De laagste inschrijver was de heer J. vah der Kamp, te Leiden, voor ƒ16394. Te Schiedam is gisteren een hevige brand uitgebarsten in de branderij van den heer Vincent, aan de Hoogstraat, die in zeer korten lijd zoo ge weldig toenam, dat de branderij geheel is uitgebrand en van het daarneven gelegen woonhuis het dak verbrand en ingestort is. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten aldaar eene jaarlijksche wolmarkt op te rigten. Naar men uit Middelburg meldt ziet men de opening van den spoor weg Goes-Middelburg tegen 1 Maart te gemoet. De feestelijke opening, met de daarmede gepaard gaande festiviteiten, zal daags te voren plaatshebben. Reeds worden verscheiden toebereidselen gemaakt om deze voor Middelburg zóó hoogst belangrijke gebeurtenis op een waardige wijze te vieren. Op de markt is men bezig met het opslaan van een groot feestlocaal, dat 1400 menschen zal kunnen bevatten. Men spreekt van een eerewacht te paard uit de burgerij, alsook van een uit de landbouwers van Walcheren, om dé autoriteiten en feestgenooten van het stationsgebouw naar het feestlocaal te begeleiden. 's GRAVENHAGE, 8 Februarij. Aan den heer F. Happekotte is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks hoogerc burgerschool te Roermond. Tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen is benoemd de heer d®. E. A. van der Burg, leeraar aan 's rijks hoogcre burgerschool te Leeuwarden. -- Met 16 Febr. worden geplaatst: op het fregat Admiraal van Wasse neer de officier van gezondheid 1® kl. II. C. Steenbergen en die der 2® kl. J. J. Hendrikszop het wachtschip te Willemsoord de officier van gezond heid 1® kl. G. A. M. van Ewijk, om tevens belast le worden met de ge neeskundige dienst bij 's rijks werf, het gedeelte mariniers en het Kon. instituut voor de marine aldaar, benevens de officier van gezondheid 2® kl. dr. J. F. Manikus: alsmede in de rol van laalstgemelden bodem en bestemd om gedetacheerd te worden op liet ocfeningsvaarluig Ternate, de officier van gezondheid 3e kl. G. Frankenop het ramschip Buffel de officier van gezondheid 1® kl. P. J. Feltkamp; en met den 21sl° dezer op den monitor Heiligerlee de officier van gezondheid 2® kl. L. P. Gijsberli Hodenpijl, en op den monitor Krokodil de officier van gezondheid 2® kl. A. W. van Ren- lerghcm; terwijl de officieren van gezondheid 2® kl. II. J. Nieuwkcrk, C. 4. van Stockum en M. C. Buyze, thans respettivehjk dienende op de monitors Krokodil en lleiligerlee en gedetacheerd bij het marir.c-hospilaal te Wil lemsoord op non-activiteit worden gesteld. De tweede kamer der staten-generaal is ter hervatting barer werk zaamheden bijeen geroepen tegen Dingsdag 20 Februarij, ten half 3 ure. Onderscheidene hoofd- en verdere officieren hebben heden hunne op wachting gemaakt bij den gencraal-majoor Delprat, minister van oorlog. Gisteren avond is er wederom eene soiree dansante ten hove gegeven, die door Z. K. II. den prins van Oranje en een aantal aanzienlijken werd bijgewoond. Gisteren had de zesde of laatste zitting plaats der commissie van enquête wegens den ijk der gasmeters, waarin over de verschillende door de commissie gestelde vraagpunten werd gehoord de hoogleeraar P. L. Rijke. Naar wij vernemen zal in den avond van 19 Februarij c. k.'s konings verjaardag, het ministerie van binnenl. zaken aan den Vijverkant over de geheele uitgestrektheid met lampions worden verlicht, waarioe op aanstaan den Zaturdag de levering van 5700 illumincerglazen zal worden aanbesteed.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1