LEID8CHE COURANT. 187* DONDERDAG 8 FEBRUARIJ. Na. 53. STA D3-BER1GTEN. LOTING VOOR DE NATION 4LE MILITIE. BINNEN LANDSCt!E BERIGTEN [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dar Courtin' is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaarvoer 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no tuners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB. Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg, LubeckFrankfurt a. Al.Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Sluttgart, ll'eeiten, Praag, Bazel, Zurich, St. Hallen, Geneve en Lausanne. BURGEMEESTER EN AVETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den I8lec Januarij 1872, A. N°. 373 (2e afd.)Provinciaal blad 11". 9, houden Ie regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteils besluit van den 8sten Mei 1862 Staats blad n°. 46) Doen te weten: dal de Loling der in bet vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenenen alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar I8SS, zal geschieden in een der vertrekken van bel Raadhuis, op Dingsdag, Woensdag en Donderdag, den 13dcn, 14dcn en 15de" Februarij aanstaande, telkens des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alpbabetiscbe volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Duigsdag den 13tlcn Februarij 1872, voor de ingeschrevenen w ier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter II, op Woensdag den 14dlïn Februarij 1872, voor de ingeschrevenenwier familie naam begint met de letter I tot en met de letter P, en op Donderdag den 15den Februarij 1872, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter 11 tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bet nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan bet trekken geschiedt door den Burge meester of bet lid van den Raad der gemeente, waar de lofeling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na bet trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die bij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door lijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot bel opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot bet bekomen van vrijstelling wegens broederdiemt of op grond van te zijn ccnige wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor (fe waarheid van bet daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, \ean t voordel ijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Vrijdag en Zaturdag, den 16den en 17dcD Februarij aanslaande, tusschen 'svoormid dags tien en 's namiddags drie uren. Kn wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant van den lstcn en den 8<tcn Februarij 1872 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LEiDEiN, 31 Januarij 1872. v. d. BRANDFLKPi. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 7 Februarij. De minister van binnenl. zaken heeft den 30ilr" Januarij jl. aan de commissarissen des konings in de provinciën de volgende circulaire gerigt: «Door eene letterlijke toepassing van art. 10 van het kon. besluit van 24 Sept. I860 wordt door sommige burgemeesters aan belanghebbenden het tijdelijk in werking brengen van een aan'een derden toebehoorenden ver voerbaren stoomketel geweigerd, wanneer die toestel niet juist een '/loco- mobile" is. Ten einde moeijelijkhedenwelke hieruit voor de amblenarcii belast met het toezigt op het stoomwezen en voor de belanghebbenden voorlvloeijente vermijden, verzoek ik u aan de burgemeesters in uwe provincie mede te deelcn, dat onder de benaming vervoerbare stoomtoestcllen in het bovenaan gehaald artikel van het besluit ook begrepen zijnstoombaggervaartuigen sioomheijen, stoomkranen, sloombrandspuiten, straal- en werklocomolieven benevens de sloominriglingen in gebruik bij de toepassing van Liernnr's rcinigingssystcem." Gedep. stalen der provincie Zuidholland hebben bepaald dat de verkie zing ter vervanging van wijlen den lieer mr. R. J. C. Meielerkamp als lid der provinciale staten van Zuidhollandzitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Vlaardingen, en die als zoodanig in het jaar 1874 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 20stc° Februari]*" aanst., en wanneer eene herstemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden op Dingsdag 5 Maart daaraanvolgende. Van het lied, de Watergeuzen onder Ncerlands Volk, wordt uit Brus sel in hel blad de Zweep, van Zondag 4 Februarij 1872 n". 5 het Volgende geschreven: Deze week ontvingen wij uit Noord-Nederland een allerschoonst vaderlandsch lied, getiteld: De Watergeuzen onder IVeerlands Volk, een lied met piano-forte, dat den hcldhaftigen strijd bezingt onzer dappere voor ouders tegen liet Spaansch geweld, en dal ten zeersle verdient gekend en gezongen te worden in onze Vlaamsche Gouwen. Lied en muziek van den gunstig bekenden toondichter A. Bruining van den Bergh is goed en regt vclksgeslemd. Het lied met klavierbegeleiding is te verkrijgen bij den muziekhandelaar Schott en ten bureele der Zweep te Brussel; wij aanzien het onzen pligt propaganda voor dit lied te maken en noodigen onze con fraters en onze maatschappijen uithetzelfde te doen, omdat zij een goed werk verrigten zullen. -- Te Utrecht is bij de commissie voor hel asyl voor oude en verminkte zeelieden van Z. M. den koning eene bijdrage ontvangen van 1000, van een onbekende mede 1000; de leden der commissie hebben voor ƒ7220 getcekend. Het U. D. meldt dat de commissie wel getracht heeft zich met de hoofdcommissie te Brieile te verstaan, maar dat men nog niet lol een vergelijk is gekomen. Door bemiddeling van den vice-consul mr. F. \V. N. Suringar is uit Bau, van de aldaar verblijf houdende Nederlanders, aan de Brielsche hoofd commissie voor de viering op den lsten April a. s. overgemaakt eene som van ƒ100. De heer dr. W. C. II. Staring heeft in het Weekbl. van Haarlemmer meer een open brief aan een landbouwer bij Alkmaar geplaatst. Daarin prijst hij dezen, omdat hij, door vlijtig gebruik te maken van de hem ver leende permissie om de konijnen, door strikken en alle hem ten dienste staande middelen, te vernielen, dat gedeelle der Schoorlsehe duinen, waar dennen staan te groeijen, van dit ongedierte gezuiverd heeft. Het afkna gen, zoo als dat der 150,000 dennetjes, die in 1806, voor het eerst, uit de kweekerij in het duin verplant warenis thans geheel achterwege gebleven. De man wordt nu echter vervolgd als overtreder der jaglwet. Hij is reeds tweemalen door den regter vrijgesproken. Maar de heer Staring kan niet dulden, dat hij geldelijk nadeel zou ondervinden ten gevolge der trouwe diensten, die hij aan de goede zaak, het beplanten der duinen, bewezen heeft, en verzoekt den landbouwer bij hem te willen disponeren over de som, die hij aan zijnen advocaat heeft moeten uitkeeren. Te Amsterdam werd dezer dagen den scriba van de diaconie der Ncd. herv. gemeente door een onbekende een bankbillet van ƒ1000 toegezonden ten behoeve der armen. D'. Pyzel, te Dordrecht, ontving dezer dagen, mede van een onbekende, eene som van ƒ1000, ten behoeve van het Ned. zende linggenootschap. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt wordt hel fregat Wassenaar, aanvankelijk bestemd tot het doen van een kruislogl in de Middellandsche zee, thans gereed gemaakt voor eene reis naar de Kust van Guinea. Te Vaassen is Zaturdag 11. de woning van den papierlabriekant Roest, met daaraan belendende schureneen prooi der vlammen geworden. De fabriek is behouden gebleven. Te Raamsdonk heeft een doodgraver op het kerkhof der hervormde gemeente een klomp goud gevondendie nagenoeg zes Ned. oneen weegt. Men zegt. dat er later nog meer goud gevonden is. De kerk nabij het kerkhof behoorde vroeger aan de r. k. gemeente, en daar het stuk goud zich tusschen puin bevond, onderstelt men dat het afkomstig is van kerk sieraden die bij een brand tot een klomp zijn zamengesmolten. Bij hel gewijzigd ontwerp van wet houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten zijn in de oorspronkelijke voordragt de volgende wij zigingen gebragt: In art. 1 zijn onder de besmettelijke ziekten, welke altijd onder de wet vallen, kinkhoest en besmettelijke oogziekte weggelaten en typhus en febris typhoïdea bijeengevoegd. Bij andere, als dysenterie, gele koorts, pest, enz. geeft hel 2Je lid aan de regering bevoegdheid de wet toepasselijk te verkla ren, doch thans met bijvoeging van: «voor een bepaalden tijd." Art. 2 (openbaarmaking van gevallen) wordt art. 22. De openbaarheid heeft in 1800 en 1807 goed gewerkt en wordt algemeen gewaardeerd. Juiste kennis gaat onbestemde vrees tegen. In art. 9 (vroeger 8) is bijgevoegd, dat lijders behalve naar een zieken huis ook «naar hunne woning" mogen gevoerd worden, en in art. 8 (vroe ger 7) dat vervoermiddelen na ontsmetting weder mogen gebruikt worden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1