SPEELWERKEN, PEK TELEGRAAF. Aan cle Leden der Aed. Herv. Gemeente. DOCTRIIA. GEWONE LEDEN-VERGADERING, SPEELDOOZEN, VERLOTING. «1»{ löüOO fis. Ie zullen geven, lot op liet bedrag van CO.OüO f'rs. Te Ora'n ia lest Algerié is eene som van 6000 frs. bjjeengebragt. nfo De ovcrsti'ooming, die op 24 .lamtarij aanleiding heeft gegeven, door hel iisc wegslaan eencr spoorwegbrug, lot bet spoorwegongeluk nabij Antibes, •h heeft nog meerdere onheilen teweeggebragt Tusschen Crasse en Cannes g t zijn twee rotsblokken op den spoorweg gestortdie echter enkel eene ver sperring teweeg hebben gebragt. Een ander rotsblok is op den spoorweg egii tusschen Agay en Cannes nedergekomen op het oogenblik waarop de trein ïoofaldaar passeerde; ook daar echter is de schade slechts gering geweest. Bij Daarentegen hebben te Nizza, te Menlone en op verscheidene andere plaatsen :trt instortingen van heuvels en aanzienlijke rotsmassa's plaats gehad, die tot i li noodlottige gevolgen hebben geleid. Tc Nizza is een groot gebouw, bet ars kasteel genaamd, verpletterd of ingestort, bij welke ramp verscheidene itimenschen het leven hebben verloren en vele andere zwaar gekwetst zijn. DCITICIILAKD. De bondsraad heeft een wetsontwerp van den rijks-kanselier ontvangen, n waarbij voor het oprigten en onderhoud der universiteit te Straatsburg in 1872 eene som van 200,000 tb. uit de kas van het rijkstand Elzas-Lotharin- gen wordt aangewezen. De Köln. Zeit. geeft een uitvoerig verslag omtrent de eerste oud- katholieke godsdienstoefening, die te Keulen in de Pantaleonskerk heeft plaats gehad. Reeds 's avonds te voren was de plegtigheid door hel luiden der klokken aangekondigd, en nadat dit des voormiddags omstreeks 10 ure was herhaald, begaven zich de leden van het oud-katholieke comité' geza menlijk ten huize van pastoor Tangermannom hem naar de met kransen en lauwertakken versierde kerk te geleiden. Langs den gehcelen weg en het gebouw waren duizenden bijeengestroomd, terwijl in de kerk het volk letterlijk stond opeengedrongen. Na het misoffer, waarbij de pastoor door twee andere geestelijken werd geadsisleerd en het koor onder orgelbegelei- - ei ding verschillende zangen deed hooren, hield hij eene predikatie, naar aan- leiding der woorden: »0e waarheid zal u vrijmaken." ns Te Königshiitte zou, volgens de Social-Dem.. eene vreeselijkc wraak- oefening geschied zjjn, wegens de gebeurtenissen, welke aldaar hebben 01 plaats gehad, bij het bedwingen der onrustige bewegingen ouder de arbei dende klasse in het afgeloopen jaar. Men heeft dezer dagen aldaar gevon- a' den het lijk van den adsistent-bergraadhet hoofd was bijna van het lig- P chaam gescheiden, de buik was opengesneden en de ingewanden daaruit 1,1 gehaald en gedeeltelijk op het gelaat des vermoorden geworpen. Een pa- pier, nevens het ontzield ligchaam geplaatst, hield in de bedreiging, dat men op gelijke wijze met den bergraad zou te werk gaan. Men vertrouwt 11 de bron niet, waaruit dit berigt voortkomt, en koestert de hoop dat het feit niet heeft plaats gehad. OOST-I ND IE. BATAVIA, 27 December. De Sa mar. C. deelt het volgende mede betreffende de overstrooniiu- gen van 18 en 19 Dec. Wie zich gevleid had. dat »de stad" in deze moesson vrij van bandjirs blijven zou, zag zich in zijne illusiëu bedrogen. Cisleren middag en avond stond zij op de meeste plaatsen blank en bleef dit gedurende den halvcn nacht liet was dan ook afschuwelijk weer: zulke stroomen regen hebben wij dit jaar nog niet gehad. Voor bet eerst heeft dezer dagen ook de reede eens wat gespookt. Wie van buiten af te Sama- rang aankwam, hetzij met den middagtrein, hetzij met andere gelegenheid, meende Samarang verzwolgen te vindenzoó stond alles onder water. Geen wonder dan ook, indien men hoort van allerlei doorbraken. Zelfs de zoo k hoog gelegen wegen op de aloon-aloon stonden hier bijna onder. Waar de li kolossale bandjir de grootste schade aanriglte. was aan de sluiswerken. Dc dam, die het bassin waarin gewerkt werd van dc rivier scheidde, is met I ingeheide palen, kistingen en al weggeslagen en het geheele bassin dadelijk volgestroomd. Men is natuurlijk met alle kracht aan het digten van den i dam en kan de schade niet begrooten vóór liet bassin weer is leeggepompt. Het werk wordt door dit ongeval inlusschen maanden lang vertraagd, lieden nacht (19 Dcc.) was de bandjir nog hooger dan gisteren. Tot overmaat van ramp blijft het op de reede spoken, zoodat de waterloozing daar ook niet gemakkelijk gaat. Het gevolg is, dat de bandjir ons zooveel te meer plaagt. Dc dijk bij Pelloran bezweek voor den aandrang, en daardoor geraakten 1 alle erven in die buurten als gewoonlijk onder water. De stad en het Chi- neschc kamp kregen ook hun deel, zelfs dc overzijde, waar bijv. het water tot in hel groolc huis drong. Dat de bandjir ditmaal in de benedenrivier hooger was dan in jaren hel geval geweest is, kan blijken uit het feit, dat in hel Chinesche kamp huizen hebben ondergestaan, bij welke dit in geen tien jaar gebeurd was; ook dat in enkele suikerpakhuizen op Sleko het water binnendrong, waar men dat ook niet gewend is. Volgens het Hal. Ilbl. is de luit.-generaal W. E. Kroesen voornemens, in April a s. het lcger-kommando neder Ie leggen en te repatriëren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: - Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2d'" commies op het adsist.-resid.-kantoor te lleiikoelen II. F. van Dam en aan den leerling-lclegraphist C. Gephart. Goedgekeurd: dat door den consul van Grool-Brittannie te Batavia. Ncill Maclean, is benoemd tot vice- consul van Grool-Brittannie te Samarang W. Th. Fraser. Departement ran oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'stands dienst, de milit. ambtenaar 3e kl. op non-activiteit G. Adelerhof, en de ex pediteur bij de directie der genie (mil. ambtenaar 3" kl.) A. L. Douchy. Be last: met de waarneming der betrekking van expediteur bij de IV* afd. van het dep. van oorlog in Ned.-lndië, de mil. ambtenaar 3r kl op non-activi teit J. B. Schreuders, onlangs van verlof uit Nederland terugggekeerd. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den l,un machinist bij de gouv.-marine J. M. Bul teling. Ingetrokken: de detachering van den luit. ter zee I* kl. J. J. de Hart, bij het mariue-etablissement te Onrust. Tijdelijk gedetacheerd: bij het marine-etablissement te Onrust, ten einde dc betrekking van equipagemees ter bij dat etablissement te vervullen, de luit. ter zee 1" kl. bij de Kon. Ned. marine D. M. G. de Swart. Benoemd: let Ist'» machinist, de 2de machinist J. J. M. Behrens; tot 2k" machinist, de machinist-leerling 1" kl. A. llumwijk. LONDEN, 5 February. Naar men gelooft zal de troonrede, morgen na mens de koningin bij de opening van het parlement uit te spreken, behalve de Alabama-quaestie, niets van groot belang bevatten. FRANKFORT, 4 February, lieden werd hier ecue vergadering gehouden van eigenaren van obligaliën teil laste van den staat Georgia der Noord- Amerikaansche Unie. De vergadering betreurde het dal geen acht is geslagen op het veto van den gouverneur van Georgia in December 1870; betuigde haar diep leedwezen over het uitvoeren van de wet welke door dat veto werd getroffen, daar deze wet inbreuk maakt op regtmalig verkregen regten. Eene commissie werd benoemd en voorts werd besloten deze ver klaring te doen uitkomen aan den voorzitter van den senaat, aan den voorzitter van het huis der vertegenwoordigers en aan dpn gouverneur van den staal Geogria. CALCUTTA, 3 February. De regering heeft gelast dat onverwijld een on derzoek zal ingesteld worden met betrekking lot het ter dood brengen van Kookaaseen deel der bevolking keurt bedoelde strafvoltrekking af. NEW-YORK, 4 February. Door den heer Fish, secretaris van staat van president Grant is voor valsch verklaard het gerucht, volgens hetwelk on derhandeld zou worden over de staking der werkzaamheden van het scheids- geregt te Genève. De Amerikaansche regering verwacht zulk een stap van den kant van Engeland niet. i5urqcrlijftc SfatiD. ONDERTROUWD: J. B. Wijnstra, jm. 26 j. en J. Bulleman. jd. 22 j. J. Ver- sleegen, jm. 29 j. en M. Galjaard. wed*. 25 j. P. M. van Nierop. jm. 32 j. en M. Wagemans. jd. 39 j. C. Floor, wedr. 53 j. en J. Bioch, jd. 32 j. ADV ESS TO TIEN. Heden overleed, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van ruim 50 jaar. tot diepe droefheid van mij en hare verdere betrekkingen, mijne ge liefde Moeder LOUISA PETRONELLA DUPA1R, Weduwe van A. DE JONG. Leides, 4 Februari 1872. J. T. DE JONG. Erkentelijk voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het over lijden van Vrouwe S. C. P. DU RIEU, Wed. Mr. L. C. LUZAC, betuigt de familie haren opregten dank. P. DU RIEU. Leides, 5 Februarij 1872. J. VAN I1ËUKELOM J'. Eenige stemgerechtigde Lidmaten der N. 11. Gemeente alhier vestigen de aandacht van hen, die meerderjarig en sinds één jaar Lid der Gemeente zijn, doch tot heden verzuimden zich op de lijst "der stembe voegden te doen inschrijven, op de gelegenheid, welke in deze week bestaat aan de Kosterij der Pieterskerk, tot hel gratis verkrijgen van billetten van aanvraag. op Woensdag den 7JeD Februari 18<2, des avonds ten S ure, IN DE STADS-GE FIOORZAAL. Spreker: de Heer M*. JT. PIJ SAPPEL,. Onderwerp: Over de stelling ran Lord Derby dat wetgeving niet bestuurd wordt door logica. Namens het Bestuur, F. A. IXGEN-1IOUSZ, Secretaris. in den grootst bekenden voorraad en keuze, en volgens de jongste uit vindingen voorhanden. leder kooper, die tol een bedrag van 25 francs besteedt, bekomt een Lot als premie voor de op den 28,,c" Februarij te houden Verloting. .8. M. HELLEK, Bern. Door velen hiertoe aangezocht, heb ik eene Verloting van Kunst werken zamengesteld, tegen 1 Thaler het Lot, J2 Loten 10 Thaler. Trekking 28 Februarij. Prijs-Couranten en Prospectussen worden franco verzonden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3