LEID8CRE COURANT. 1872. MAANDAG 5 FEBRUARIJ. N\ 30. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITENLANBSCSIE HERIG 1 K:Y De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het F er slag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer i 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitsehlnndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, H'eenen, Praag, Basel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. 3 Februarij. is aan dr. F. _H. G. van Ilerson, op LEIDEN Bij kon. besluit van 2 Febr. is aan ttr. c. tl. li. van ilerson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2dm luitenant b'ij de dienstd. schutterij alhier. Op een staat van nalatenschappenafkomstig van onderofficieren en manschappen, behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indië, waarvan de saldo's door de reglhebbenden bij het dep. van koloniën in Nederland kunnen 'worden gereclameerd, komen voor de nalatenschappen van de vol gende personen, die te Leiden geboren zijn of gewoond hebben: J. II. Bronk- luiyzen ƒ1.50, P. W. Dillic ƒ4.72, J. L. de Groot ƒ1.72, C. lloogendoorn ƒ0.02, L. Kamerbeek 4.75, C. Nijsten 3.87ya, A. Piket ƒ4.50, J. Rin ket ƒ1.50, F. de Vries ƒ3.99. Voorts die van: VV. Hoogenboom, geb. te Voorhout, ƒ1.55, J. T. Noordraven, geb. te Voorschoten, ƒ2.16, A. A. \V. Scholtegeb. te Noordwijkerhout, ƒ2.15, J. Wiggers, geh. te Zoetermeer, 0.75. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 187 tot2l8 volwassen personen en 77 tot 104 kinderen. De hoofd-commissie te Briellc voor de oprigting van het gedenkteeken aldaar, ter herinnering aan den ls,eD April 1572, heeft thans op 140 plaat sen eene sub-commissie en op 20jplaatsen een correspondent. Het Dgbl. van 's Grav. bevat een afscheidsgroet van den heer D. M. Graves, afgezant van den koning der Elminezen, aan het Nederlandsche volk. Hij zegt daarin o. a. het volgende: Heden ben ik aan boord der Libra, om mijne lerugreize te aanvaarden. De ministers gaven mij wel te kennen, zij mijne passage wilden betalen als ik met de mail ging, maa. verontwaardigd wees ik deze aalmoes en gunst van de hand, en heb mijne terugreis even als alle andere kosten van liet geld der Elminezen zelf be taald, die ƒ1600 voor het behoud uwer vlag te vergeefs hebben opgeofferd. Gednrende den korten tijd dat ik in uw midden ben geweest, heb ik met veel blijdschap ondervonden, hoe veel gij voor de Elminezen sympathi seert en hel gedrag uwer regering verfoeit. Ik schrijf de mislukking mijner zending niet aan u, maar wel aan uwe ministers toe; alle denkbare midde len hadden zij te baat genomen om de zending te doen mislukken, onder anderen den l2icB Jan.toen de minister van Bosse vernam van een zijner creaturen dat ik Z. M. den koning om eene audiëntie had gevraagd, zond hij onmiddellijk mijn signalement aan eender commissarissen van policie, die mij bij zich liet roepen en al mijn gangen deed nagaan door een agent van policie, die zich steeds aan het hotel bevond en mij volgde als ik uitging; werkelijk was ik dus onder de surveillance der policie gesteld hetgeen tot den 17a,n duurde, toen het tractaat door de eerste kamer was aangenomen. Aan u, het Nederlandsche volk, wijt ik niet de mislukking der zending, maar alleen aan uwe ministers, legen wier willekeurige handelingen ik in naam van mijnen meester, den koning der Elminezen, en mijne landger.oo- ten nadrukkelijk protesteer. Op hun hoofd korne het onschuldig bloed, dat' bij de overgave zal vergoten worden. Vaarwel! Ik zal mijnen koning en mijne landgenooten zeggen, dat alle onze ellende niet de schuld is van het volk van Holland. Dankdank aan allen die mij vriendschap en eer bewezen. Ik zal hen nooit vergeten. God zegene Holland. Broeders! bidt tol God voor de arme Elminezen. Te Haarlem had Donderdag avond eene bijeenkomst van gasverbrui- kers plaats, om van gedachten te wisselen over de vraag of het wenschelijk is, dat de tegenwoordige gasfabriek der Engelsche maatschappij vervangen worde door eene gasfabriek door de gemeente op te riglcn. Door de meesten der aanwezigen werd die vraag in toesteminenden zin beantwoord. Ofschoon de bestaande Engelsche fabriek thans den prijs van het gas vermin derde tol op 9 ets per stere, meende men hierop niet te moeten vertrou wen daar dit misschien was toe te schrijven aan vrees voor de oprigting cener stedelijke fabriek. Was die vrees eenmaal opgeheven, zou de prijs dan wel zoo blijven Eene enkele stem verhief zich voor het behoud van den tegenwoordigen toestand, op grond dat de stad vrij wat verpligtinghad aan de Engelsche fabriek. Ondankbaar zou het zijnindien de regering der stad, nadat de Engelsche maatschappij moeite en kosten gemaakt had, deze noodzaakte, heen te gaan. Het was eene oneerlijke concurrentie, wan neer aldus eene regering tusschenbeidc komt en den concurrent wegjaagt. Bovendien betaalde men thans te Haarlem gemiddeld omstreeks even veel als in die plaatsen, waar stedelijke gasfabrieken zijn. Ten slotte werd door de vergadering, bij. acclamatie goedgekeurd de volgende drieledige conclusie: 1°. De bestendiging van den tegenwoordigen toestand is niet wenschelijk. 2°. Het besluit van den Haarlemsehen gemeenteraad om eene stedelijke gas fabriek op te riglcn is een goed besluit. 3". Het is wenschelijk, dat dooi de regering dezer stad die oprigting zooveel mogelijk bespoedigd en de con cessie aan de bestaande gasfabriek opgezegd worde Te Hoorn is dezer dagen voor afbraak verkocht de Amsferdamschc poort, in welke algebeeld staat de bekende daad van kinderlijke liefde van Lammert Meeuwis- of Meliszoon, ten tijde van den tacbligjarigen oorlog. Men hooptdat dit gedenkstuk voor geheele vernietiging bewaard zal blijven. I Men meldt uit LeeuwardenWerd er in den laalstcn tijd nog al dik- j wijls vergaderd om den aanleg van een Noordhollandsch-Frieschcn spoorweg i te besprekenook nu zal spoedig liet belang van den aanleg van lokaal spoorwegen in deze provincie ter sprake komen. Althans, naar men ver neemt, zal Donderdag, den 8s,en dezer, te Dokkum eene bijeenkomst wor den gehouden van hceren burgemeesters en andere autoriteiten der onder scheidene- gemeenten, die geacht kunnen worden betrokken te zijn bij den geprojecteerden lokaal-spoorweg Lceuwarden-Stiens-Ferwcrd-Holwerd-Ter- naard-Oostmahorn-Metslawier-Dokkum-Veenwouden. Deze autoriteiten zijn tot die bijeenkomst uitgenoodigd door de hh. S. baron van Heemstra, D. S. A. Docen en E. .1. J. lvuinderste Amsterdam. De uitvoering van de veeartsnijkundige wet schijnt de veehouders, vooral die in het zuidwestelijk deel dezer provincie woonachtig zijn, zeer onaan genaam te stemmen, nu de besmettelijke longziekte onder het rundvee zich daar meer en meer begint uit te breiden. Door de toepassing toch van die wet, ingeval van deze ziekte, schijnt het ook maar al te waar te zijn, dat den betrokken veehtmders zeer gevoelige verliezen worden toegebragt. Eene commissie van veehouders uit dc gemeenten Wijmbritseradeel en Wonsera- deel roept thans de Fricsche veehouders op om den I2dtn dezer te Sneek te zamen te komenten einde aan de hooge regering een adres kan worden ingediend om gedachte wet te wijzigen en hen alzoo van die voor hen zoo nadeeligcn bepalingen te ontheffen. Donderdag nacht is de postbode van den Bogaerd, van Ferwerd naar Leeuwarden, op den weg tusschen Hyum en Fenkum door twee mansper sonen aangevallen, die 3 van hem vorderden. Zijn zeggen, dat hij die som niet bij zich had, wel 14 centen, die zjj konden krijgen, liet hun on voldaan waarop de man zich snel van zijn brievenpakket wist te ontdoen en met zijn stok den grootste der aanvallers een slag op het hoofd toebragt. die hem schijnbaar bewusteloos deed nederzinken. Toen de andere hem daarop aanviel, hem peper in een zijner oogen wierp en zijne uniformklee- ding gedeeltelijk verscheurde, wist hij ook dezen meester te worden en op den grond te krijgen, en wel zoodanig, dat de moedige en vastberaden postbode de gelegenheid wist te vindenzich met de aan zijne zorg toever trouwde brieven te verwjjderen. De bekende T. II. de Vries, te Knijpe, hoopt op 5 Maart aaust. zijn, IOT^vr. verjaardag te vieren. Hij is nog vrij gezond, hoewel hij slechts zel den zijne woning verlaat. 's GRAVENHAGE. 3 Februarij. De benoeming van den heer W. A. Pieperstot directeur van het post kantoor te lloogezand is op zijn verzoek ingelrokken. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der artillerie bij het leger in Ned. Indië jhr. C. II. G. Fiugi van Aspermont is. wegens onge schiktheid tot het hervatten der werkelijke dienst, eervol ontslag uit dc militaire dienst verleend. Dc nieuw benoemde minister van oorlog, generaal-majoor Delprat, is heden middag uit Utrecht in de residentie aangekomen. Dc soiree dansante gisteren avond ten hove gegeven was wederom bijzonder luisterrijk. Van de 350 genoodigden ontbraken er slechts weini gen. Z. K. 11. ile prins van Oranje verscheen ten 9 ure. Onder de leden van het corps diplomatiek, dat in ruime male vertegenwoordigd was, merkte men ook op den vertegenwoordiger van den H. Stoel. De heer John Hennerynieuw benoemd gouverneur van de Brilschc bezittingen op de westkust van Afrika, werd bij die gelegenheid aan Z. M. den koning voor gesteld. D«. Michelsen, pred. bij de Evang. Lulli. gemeente alhier, heeft tegen 1 April zijn ontslag gevraagd. ENGELAND. LONDEN2 Februarij. Te oordeelen naar de taal van de bladen der ministeriële partij moet de regering tot het besluit zijn gekomen bij het Washington bewind op te komen tegen de ruime en voor Engeland onverwachte opvatting der verdrags bepaling, die de taak van het Gcneefsche scheidsgeregt aanwijst. Van dien stap zou welligt; reeds in de troonrede, hij de opening der parlcmentszitting op aanst. Dingsdag, kennis aan het publiek worden gegeven. Aangaande een ander vraagstuk, namelijk het lager onderwijs en bepaaldelijk de toepassing der nieuwe schoolwet, heeft de heer WinterbothSimde ondersecretaris van staat bij het dep. van binnenl. zaken, zich dezer dagen in eene openbare redevoering uitgelaten in zulk cencn geest dat het gevaar van scheuring in den schoot der liberale partij minder groot wordt: immers hij gaf te kennen dat het een «open vraagstuk" was, een punt waarop de regering en de be trokken minister om den wille der ceudragt iets van hunne gevoelens zouden kunnen opofferen. liet Londensche hulp-comité van Perzië heeft van len heer Bruce liet

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1