ZANGVEREENIGING CAECILIA. 12000 illumineerglazen door Winkel en Wolff alhier voor 5.74 de gevulde en 3 de gebroken of vermiste glazen, per 100 sinks. De illuminatie op 'skonings verjaardag zal worden ontstoken in den Vijver op den Vijverberg, albier. IHJITKN LA AI ISGIIK- HFJKIGTK.N. belgië. De kamer van volksvertegenwoordigers beeft aangenomen bet voorstel van wet, waarbij een crediet wordt aangevraagd van 16 millioen, voor ver meerdering van het spoorwegmateriëel. De werkstaking in de kolenmijnen van Charleroi neemt langzamerhand af. Op de meeste plaatsen is de arbeid hervat. De leden der Internationale trachten dit zooveel mogelijk tegen te gaan. EVGË 5j A A SS. LONDEN. 28 Januari) De prins van Wallis is jl. Donderdag, voor het eerst sedert zijne ziekte, te voet uitgegaan en heeft aan zijn schatmeester, sir William Knollys, in diens op eenige minuten van Sandringhani-house gelegen woning, een be zoek gebragl. De prins zag er, volgens een schrijven aan de Times, zeer goed uit. Lady Franklin heeft weder ecne belooning van 2000 uitgeloofd aan dengene, die haar. voor 1 Januarij 1875. de scheepsjournalen van haren echt genoot terugbrengen zal. Die scheepsjournalen en andere stukken, betrek king hebbende op den noodlottigen togt van de Erebus en Tenor, moeten, volgens het getuigenis van de overledenen na de expeditie van 1848, gede poneerd zijn nabij Point Victory, op King William's Land. F K A A 84 It l.'i Si. De ministers van oorlog, van justitie en van binnenl. zaken hebben de inzHen der regering omtrent hel voorstel van amnestie voor de Parijsche opstandelingen aan de commissie der nationale vergadering doen kennen. De regering verklaart zich niet bepaald tegen dat wels-voorsieldoch zij acht wenschelijk dat aan het reglsgeding tegen die opstandelingen zijn loop worde gelalen. binnen twee maanden zal eene geregtelijke beslissing ge veld zijn over ieder van de personen die wegens den Parijschen opstand in hechtenis genomen zijn, en wanneer eenmaal regt gesproken en de taak der justitie afgeloopen zal zijn, dan is de nationale vergadering in staat zich met oordcel goedertieren te betoonen. I Uit de verklaringen der ministers is verder gebleken, dat de regering het plan heeft laten varen, om hen, die lot deportatie veroordeeld zijn, naar de Markiezen-eilanden, de eenige strafkolonie die voor dal doel be staat. te zenden, liet voornemen is, bij een wetsontwerp van de na tionale vergadering magtiging te vragen hen naar Nieuw-Caledonië over te brengen. Een officier der marine, die derwaarts was gezonden, om naar de gesteldheid van het eiland onderzoek te doen. en thans teruggekeerd is, heelt erkend dal de valleijen aldaar zeer geschikt zijn, om de veroordeelden lot verblijf te dienen, bij wijze van eenvoudige deportatie. In afwachting van hetgeen daaromtrent zal worden beslist, zal de regering die veroordeel den voorloopig in de gewone gevangenissen des lands laten blijven. Het comité te Nancy, gevormd ter verzameling van inschrijvingen 1 voor de bevrijding van het grondgebied, vindt zooveel deelneming dat het 500 millioen zal kunnen aanbieden. Omtrent het spoorweg ongeluk nabij Antibes verneemt men het vol gende: De brug van Uraipteliisschen Oagne en Antibes, was door den j hoogen vloed der rivier weggespoeld. Middelerwijl was een spoortein van Mentona naar Cannes, die deze brug passeren moest, in aanlogl. Tclegra- plieren kon men niet, daar de overstroomingen ook de telegraafpalen weg gespoeld hadden. Mogelijkheid, om den trein tegemoet te gaan, was er niet, daar de geheeleVrg hoog onder water stond. Eenige personen zoch ten nu digt bij de brug door gewone seinen den machinist te waarschuwen, i Of de trein echter reeds te nabij was. dan of de seinen, wegens het don- l kerc weder, niet gezien werden, zooveel is zeker dat de wagens in volle vaart in de rivier stortten. Er werd onmiddellijk alles aangewend om hulp te verlcenen. De machinist en stoker, benevens vier passagiers, zijn dood opgevischtterwijl 11 a 12 personen, zwaar gewond, uil het water opge- j haald werden. Men gelooft dat in het geheel het aantal slagloffers 30 a 40 bedraagt. Uit Alexandrie wordt gemeld: Den 4dtD en 511"1 Januarij heeft in het kanaal van Suez cene stoornis der scheepvaart plaats gehad, die er volstrekt zonder voorbeeld was. Twee groote Engelsche stoombooten waren nabij het meir van Timsah aan den grond geraakt en belelteden de doorvaart. Verscheidene schepen moesten in Porl-Saïd en in Suez blijven liggen, en de uit China komende stoomboot Tigre van de Fransehe Messagcries had drie dagen noodig om van Suez naar Port-Saïd te komen. Bï ITüil' SJ 5, a a IS. In de zitting van het Pruissische huis van afgevaardigden op den 26•'',", jl. heeft de nieuw benoemde minister van eeredienst, de heer Falk, een wets ontwerp ingediend betreffende het sluiten van huwelijken. Dij bedoeld onl- j werp wordt bepaald, dat vóór den 18-jarigen leeftijd, 14 voor de vrouw, geen huwelijk mag worden aangegaan; en tevens wordt opgeheven de bepaling van het oude Pruissische landregt betreffende het sluiten der huwelijken «op de proef," zooals men dat heet. PEK TFIFGK A A F. 'sGRAVENHAGE, 29 Januarij. Na het afdrukken der Staatscourant. Za- turdag avondis bij het departement van koloniën van den gouverneur- j generaal van Ned. Indtë ontvangen het volgende telegram van 27 dezer: Buitengewone overstroomingBatavia, Samarang, Krawang, Japara. Laatste berigten gunstiger. Spoedige hulp is verleend. VERSAILLES, 27 Januarij. De nationale vergadering heeft, in hare heden gehouden zitting, de discussie over het wetsontwerp betreffende de koop vaardij voortgezet, en een amendement aangenomen, waarbij de guano, met vreemde schepen aangevoerd, van het verhoogd invoerregl wordt vrijgesteld. PARIJS, 29 Januarij. Het Jouni. Off. zegt: «Het iu de Pntre voor komend artikel, getiteld: «Herstel van de federatie der nationale garde." is niets anders dan een samenweefsel van dwalingen. Elke poging om in Parijs weder een revolntionnair leger te organiseren zouwanneer zij mogt worden gedaan, onmiddellijk overeenkomstig de wetten onderdrukt worden." Werkniatis-Veieeiiigi i«' „flut en Genoegen.' Met I Dec. 1871 herdacht deze Vereeniging haar vijfjarig bestaan. Hoe menige Vereeniging moest dit voorrecht missen, doordat zij. om verschil lende redenen, reeds vóór dat tijdstip ontbonden werd, wij daarentegen ver heugen ons in haar voortdurenden bloei en welvaart; het aantal leden nam in het afgeloopen jaar. aanmerkelijk toe, ook kunnen wjj weder bewjjzen leveren, hoe nuttig deze Vereeniging werkt. Het teekenonderwijs werd weder gegeven van Oct. 1870 tot Maart 1871 en geregeld bijgewoond, waarvan de vervaardigde tcekeningen getuigden die in April ter bezichtiging werden gesteld, lot aansporing van verdubbelden i ijver werden prijzen uitgeloofd. In liet afgeloopen jaar is een eerste proef genomen om een spaarkas op te richten, waaraan door ruim 50 ieden werd deelgenomen, zoodat in een halfjaar meer dan ƒ700 bijeen gebracht werden, welke gelden in het begin van Nov. met rente en premiën werden teruggegeven, en waarvan wij bijna tnct zekerheid kunnen getuigen, die bespaarde gelden zijn nuttig besteed ten voordeelc van hunne huisgezinnen. Van de tentoonstelling voor werklieden gehouden te 's Gravenhage werd door de Vereeniging deel genomen, met het gunstige gevolg, dat, van de II medailles aan Leiden toegekend, 8 door deze Vereeniging werden behaald. Deze medailles werden op 27 Jan. 1872 uitgereikt in de Vergadering der Maatschappij van Nijverheid, door haren hooggeachlen vice-voorzitter Dr. I). de Loos, die met een krachtige en hartelijke toespraak de Vereeniging ge luk wensehte met deze behaalde bekrooningen, levens aan elk lid bij het overreiken der medaille een gepasten en doelmatigen wensch voegde; de nlech- ligheid van dezen avond werd nog verhoogd door de tegenwoordigheid van de hoogachtbare IEIIBurgemeester en Wethouders, benevens eenige leden van den Gemeenteraad; waarbij een toespraak van den Burgemeester ons ten bewijze strekte, hoe de Vereeniging ..Nut en Genoegen" de achting en toegenegenheid van onze regering mag genieten. Het ziekenfonds werkte uitmuntend, wij mochten ons verblijden menig ziek lid. door de daartoe gestelde toelage te ondersteunen. Ziet hier geëerde sfadgenooten een kort maar krachtig bewijs dat de Vereeniging «Nut en Genoegen," nut sticht, en tevens genoegen aan hare leden verschaft op de gewone Zaterdag avond bijeenkomsten door het lezen van tijdschriftenhet houden van voordrachten, en het gezellig zamenzijn. Wat vervolgens het fiuanlicële betreft, daaraan kou de Vereeniging steeds voldoen. Prijzen voor hel teckcnen, premiën voor de bespaarde gelden, onkosten voor de tentoon stelling, onderhoud der bibliotheek, gasverbruik, brandstoffen, bediening, het in orde houden der localen en zooveel andere bijkomende zaken; maar onmogelijk kan dit alles geschieden van de geringe contributie die door elk lid per week wordt betaald. Echter mochten wij ons in het afgeloopen jaar weder verheugen door een subsidie van de Maatschappij van Nijverheid, bijdragen van donateurs en verschillende giften die bepaald voor leekcnprij- zen werden gegeven, alsook giften lot stijving der kas. Edele werkmansvrienden! blijlt voortgaan met ons te steunen, opdat wij in staat mogen blijven met uwe medehulp den zich meer en meer uitbrei- denden werkkring, die ook meer uitgaven vordert, te kunnen blijven be hartigen. Het eenige loon, voor de vele werkzaamheden, hieraan verbon den voor het bestuur, is de overtuiging medewerkers te zijn ter verspreiding van «Nul en Genoegen." J. GOEDELJEE, Pres. J. N. VAN DER MARK, lc Secret. 15urqcv?ijiic jèfatiD. ONDERTROUWD: J. J. Korlekaas, jm. 29 j. en C. M. Oosterbeek, jd. 30 j. A. de Wecger, jm. 46 j. en M. Vrijdag, jd. 43 j. F. Fiolel, jm. 25 j. en J. Picket, jd. 31 j. - 1'. de Graaf, wedr. 57 j. en II. van Rietkerken, jd 48 j. B. van Duu- rén, jin. 21 j. en J. Vermond, jd 29 j. P. P. van Zijp, jm. 28 j. en M Sehaken- bOs. jd. 22 j. - - F. VV. Kriek, jm. 28 j. en T. II. Overdijk, jd. 28 j.1. de Vos. jm. 26 j. en M. E. van der Boon, jd. 21 j. AKADEMIE-NIEIWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 29l|en Januarij de heer A. L. P. de Constant Rebecque, gel), te Hem men, in de regten, met stellingen. ADV El?TliflTi Efl; Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. J. A. TOORENS, Echtge- noote van Leidex, 27 Januari 1872. N. BRUMMELKAMP Jr. Voor de UITVOERING op Woensdag a. s. zijn plaatsen toegankelijk op de Galerij a 50 Cis bij de HH. SC11REUDER VAN BAAK en Woensdag avond aan de Zaal. tegen 1 Mei. een RoTenhuis, bevattende 2 a 3 Kamers, Keuken v Zolder en verdere gemakken, op het Schulpenpadbuiten de voormalige Koepoort. Te bevragen bij A. C. KR1EST, Bloemist aldaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van E oorschoten; Gezien de verklaring van den Heer Dr. W. E. 11. VAN DER HORN VAN DEN BOS, practiserend Geneesheer alhier, houdende dal het noodzakelijk is de liggingstukken van wijlen CORNELIA JOHANNA HOOGWEG, aan hoogst besmettelijke pokken overleden, te onteigenen en te verbranden. Gelet op Art. 69 der Wet van den 28»'" Augustus I£5I Staatsblad N°. 125); Besluiten: Dat zullen worden onteigend en verbrand bovengezegde liggingstukkèn, beslaande in: een kalle bed en dito peluw, een veren kussen, drie dekens en twee lakens, in eigendom behoorende aan CORNEL1S JOHANNES HOOG WEG, arbeider alhier. Dit besluit zal worden gezonden aan llecrcn Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en geplaatst in de eidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Voorschoten27 Januarij 1872. J. P. TREUB. De Wetli. loco Secretaris. A, KRANENBURG,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3