I PER TELEGRAAF. Te Stuttgart kan de werkstaking der letterzetters als geëindigd be schouwd worden. Ongeveer 140 der gezellen, die weigerden te werken, hebben de slad verlaten; een klein aantal heeft gezamenlijk eene druk kerij opgerigt. Enkele der arbeidstakers hebben het werk weder hervat. oéJ$ir-i]vn'!ï5. BATAVIA22 December'. De Javasche Ct. bevat het programma voor de ontvangst van den nieuwen gouverneur-generaal. Het transportschip Soerabayd, kommandant jhr. de Stuers, is van Soerabaya hier aangekomen en naar Singapore ver trokken om den lieer Lbudon af te halen. Met het Ned. schip Alblasserwadrctgezagv. Jacobus, is alliiër aarige- bragt de ijzeren kustlichttoren, bestemd voor Boompjes-eiland. Omtrent de eerlang te vertrekken expeditie naar de Oostkust van Su matra meldt het N. Bat. tibl. uit goede bron het volgende: De hóofdeh van kampong Kadoendoeng en éoenoeng Tinggie wisten zich een aanhang te verschaffen om de kampong Kala Paneide verblijfplaats van den vorst van Kotla Pinang, aan wien zij tevens ondergeschikt waren, af te loopen. De troep maakte zich van de kampong meester, vermoordde den vórst, een zijner bloedverwanten en nog ecnigé andere personen, terwijl zij meer dan 20 mannen, vrouwen en kinderen benevens een aanzienlijken buit mede voerden. Het hoofd van Goenoeng Tinggie gaf zijne volgelingen bevel op de portretten van den koning en de koningin der Nederlanden, deii vorst van Kotto Pinang eenigen tijd geleden aangeboden, te schieten en die te vernielen. De Nederlandsche vlag en de insignia zijner waardigheid welden deti vorst mede ontroofd. Dé expeditie, bestemd om déze daad van geweld té straffenzal bestaan uit 2 cómpagniën (1 Europeesche en 1 inlandsche) militairen onder bevel van den kapitein F. A. J. Perie'. Van Makassar wordt gemeld dat eenige vóortvlugtigé daëngs, Ma- towa, Masalinri en nog een paar anderen den 248,CI' Nov. Bikeroe, op 15 palen van Éalangnipa, hebben aangevallen. De controleur van Braam Morris wapende zijn inïahdscli eii Europeesch personeel en vijf kettiriggangers en verschanste zich in zijn huis. Toen een 30-tal mannen met lansen te hulp kwamen, sloeg hij de brandals uiteen. Zij lieten acht dooden op de plaats, waaronder daëng Mafóvva, zijne medestrijdende zuster, Masalinri en twee oi drie andere daëngs. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naaf Nederland, aan den assist.-resident van Pandeglang (Bantam) T. J. Cantervïsscher; aan den controleur 1' kl. bij dé landel. inkomsten en cultures A. Boudewijnse; aan den adjunct-ingénieur bij de telegraphisehe dienst P. Halting, en aan den controleur 2C kl. bij de landel. inkomsten en cultures J. J. Bischoff. Ont slagen: eervol, uit 'slands dienst, de geschorste telegraphist 3e kl. C. (T. W. Wruck; de ambtenaar op wachtgeld J. Diepenhorst; de 3e commies bij de algem. rekenkamer Cli. H. J. Waersegers; de 3e commies bij het postkan toor te Weltevreden H. W. Hamilton of Silvertonhifl. Benoemd: tot advo caat-generaal bij het hooggeregtshof in Ned.-Indië, de omgaande regter in de lc afd. mr. W. F. C. de Eerens; tot assist.-resident van Pandeglang (Ban tam) W. J. Pahud; tot subst.-offïcier van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. A. J. Redekei'; tot 3den commies bij het postkantoor te Weltevreden E. Meijer; tot 3del! commies bij het postkantoor te Soerabaija H, J. W. Scheffer; tot 3dcn commies bij het algem. beheer der posterijen in Ned.-Indië M. den Boer; tot pakhuism. te Bezoeki F. A. Arbogahn; tot ge zagvoerder van het recherche-vaartuig te Samarang M. Kuipers. Door den algem. secretaris is gedurende de maand Dec. 1871 de volgende beschikking genomen: bevorderd: tot l8ten klerk ter algem. secretarie, de klerk Z. J. H. Rietberg. Door den directeur van binnenl. bestuur zijn de volgende beschik kingen genomen: afd. posterijen: benoemd: tot postcommies, chef van het postkantoor te Riouw, G. A. E. van den Bossche; tot postcommies, chef van het postkantoor te Rembang, G. J. A. Roulet. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kolonel der inf. G. P. de Neve; 6 maanden verlof naar Nederland, aan den onderintendant 2e kl. bij de mil. administr. J. H. W. Roeby; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den lslen luit. der inf. C. C. F. H. Jagemann en aan den magazrjnm. der art. 3e kl. J. J. H. A. Schenau. Otii slagen: eervol, uit de mil. dienst, de onderintendant 2e kl. bij demi; administr. J. H. W. Roeby. Bevorderd: bij het wapen der art,, tot kapt de le luitt. A. M. C. Bruininga en J. H. Wagenertot lslec luit.de 2e lui J. H. van der Burg; tot magazrjnm. 1« kl. (kapt.), de magazijnm. 2e M (1* luit.) E. R. A. Rijcken. Verlengd: de non-activiteitstelling van den pk luit. der inf. C. M. J. Kroemer, voor den tijd van 6 maanden, buiten zwaar van den lande. Door den kommandant van het leger en chef vj het dep. van oorlog in Ned.-Indie zijn geplaatst: mil, administr.: als ondu intendant le kl. bij de 5e afd. vad het dep. van oorlog C. Pabst, van verlof uit Nederland teruggekomen. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nedei landaan den bootsman bij de marine-magazijnen te Batavia J. Evers. Bi noemd: tot bootsman aldaar, de ambtenaar op wachtgeld A. Eydelenboo® laatstelijk baas zeilmaker bij het marine-etablissement op Onrust. Onlslaget eervol de 2e machinist bjj de gouv.-marine A. B. ten Bosch. PARIJS, 26 Januarij. De regering heeft besloten tot een militaire indii ling in 16 regions, die elk een legercorps zullen leveren. Op nieuw vindt het gerucht geloof, als zou eene ontmoeting tusschen graven van Parijs en van Chambord ophanden zijn, met het oog op eet A(1 fusie. Het gerucht omtrent het voornemen der Duitsche regering tot vermeert ring van het effectief harer bezittingstroepen en tot het in staat van verir* diging brengen der vestingwerken van Toul, is van allen grond ontbloot. 1 BERLIJN, 126 Januarij. Op de heden gehouden algemeene vergaderit van aandeelhebbers in de Roumanische spoorweg-maatschappijzijn al f voorstellen van de commissie met eenparige stemmen goedgekeurd. Ook i: Roumanische wet van 2 Januarij is aangenomen, behoudens eenige onder geschikte bepalingen. De heer Strousberg bood 6'millioen th. aan, en v« "e klaarde zich gedurende 14 dagen aan dit aanbod gebonden. MADRID, 25 Januarij. Men kondigt de ophanden zijnde publicatie van een manifest der radicale en een manifest der republikeinsche algevaa^r' digden. De wijziging van het ministerie wordt beschouwd als uitgesteld. Bel VERSAILLES, 26 Januarij. Het eerste artikel van de maritieme wet.ojoogs leggende een buitengewoon invoerregt op koopwaren door vreemde schept ,(lI' aangevoerd, behalve wanneer zij afkomstig zijn uit Fransche koloniën,; door de vergadering met 406 tegen 265 stemmen aangenomen. ieuj, LONDEN, 26 Januarij. De Braziliaansche regering heeft hare goedkeurii' b. geschonken aan de plannen van Witte te Bristolbetreffende de kolonisat Ar van Zuid-Brazilië, en diens vertegenwoordiger te Rio verzocht eene overecimu" komst te sluiten en de gronden te kiezen. Men stelt zich voor jaarlijy y0 10,000 menschen uit Bristol derwaarts te zenden. Volgens berigten uit Chili is de stad Oran, die eene bevolking van 80ltan zielen heeft, door een aardbeving verwoest. telas WEENEN, 25 Januarij. De Presse heeft vernomen dat het met de zaancH van het vergelijk met Gallicië zeer gunstig staat in de grondwet-cominissi^ Algemeen wordt verzekerd dat aan het tot stand komen van dit vergelijpest niet te twijfelen valt. I)i JAVA, 27 Januarij. De overstroomingen verkrijgen een dreigender ai; Ai zien. Er zijn geen menschen bij omgekomen. De zaken staan gedeeltelij'1 stil en de gemeenschap met de reede is afgebroken door den stonn uit t westen. die bi) perci 1KDKniE-VIEl »VS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCHOOL. -gedc gl'011 - Al blik Den 27sltB Januarij de heer T. J. Noyon, geboren te Sneek, in de regte^ieni na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrifthet verzekerbmdi belang van den crediteur in den zeehandel. 6( Denzelfden dag de heer J. C. Oijens, geboren te Amsterdam, in de regttjj'"^ na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: koop en «j Ar koop op de proef. wor( Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBÉ. =derd verzi Ai b. Di O wet neel A vert digo

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6