BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Jdaandag 29 Januarij óS72, 2V°. 24. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In den gemeenteraad te Meppel is door twee leden een belangrijk li voorstel ingediend. Bezwaar makende tegen de tot hiertoe gevolgde wijze Tan nachtwachtdienst door bezoldigde personenwaarvoor de gelden bij afzonderlijken hoofdelijken omslag worden verkregen, achten zij. in het groot belang der zaak, de meerdere veiligheid van eigendommen en goede ren enz., het hoogst wenschelijk, dat bedoelde dienst voortaan door alle mannelijke ingezetenen, zonder onderscheid van rang of stand, worde ver armt; zullende alleen vrijstelling worden verkregen tegen betaling van ƒ1 per nacht, waarvoor geschikte personen zullen worden aangenomen. Te Winschoten werd dezer dagen door een te Leer gestationeerden 3 Pruissischen land-gendarme gevankelijk aangebragt en ter beschikking van den officier van justitie gesteld zekere Marten Geitz, verdacht van in ver- ^eeniging met anderen eenige weken geleden in het Pekelderveen den rijks veldwachter Prins, nadat deze op nachtelijke surveillance eenige sluikers had ■si achtervolgd en deze laatsten zich van hunne vrachten spiritus hadden ont- j -daan, op verregaande wijze te hebben geslagen en verwond. Een van de 51 vermoedelijke daders werd kort daarna in verzekerde bewaring genomen 5# de vader van dezen nam evenwel de wijk over de grenzen, totdat het ein- delijk aan de Pruissische policie gelukte den beruchten smokkelaar in han- den te krijgenkenbaar door een sabelhouwhem in de worsteling met I Prins door dezen over een der wangen toegebragthetgeen een merkbaar 75 teeken had achtergelaten. - Men meldt uit Leeuwarden: De waterstand in deze provincie heeft in - de laatste dagen weinig verandering ondergaan. De boezem van het water is niettemin hoog te noemen; de peilschaal toch wijst bijna 60 centimeter boven zomerpeil aan. De laag gelegen landerijen staan dan ook voor het meerendeel onder. Over het algemeen kan men echter over den slechten toestand der landerijen niet klagen. Integendeel, vele landen toch bezitten nu reeds meer gras dan in het najaar, toen het vee moest worden gestald. In de gemeente Oostdongeradeelwaar men eenige jaren van de besmet telijke longziekte onder het rundvee was verschoond gebleven, heeft zich nu weder die ziekte geopenbaard. Ten gouvernementshuize alhier had Vrijdag de aanbesteding plaats van den aanleg van het noorder- en het voltooijen van het zuider-havenhoofd en van een gedeelte steenen hoofd, het bouwen van een gedeelte haven- Imuur en het leveren van bouwstoffen voor de voortzetting der werken tot verbetering van de haven te Harlingen. De begrooting van kosten voor dit 7- werk is ƒ1,071,000. Provisionele aannemers zijn geworden de hh. D. Volker en A. Volker Lz.de eerste te Dordrecht, de andere te Sliedrechtwoonach- tig, voor ƒ914,600. De prijs der boter aan de waag alhier was le soort ƒ63, 2e soort ƒ55. Te Tirns, nabij Sneek, had Dingsdag 11. een treurig voorval plaats. Twee mannen, vader en zoon, die de markt te Sneek hadden bezocht, keerden met hun zeilbootje huiswaarts, toen door den hevigen wind het vaartuigje omsloegmet dat gevolgdat de zoon verdronk en de vader met moeite werd gered. Bij den brand, die op 8 Dec. 1871 in een tapijtfabriek te Breda plaats greep, hadden de heeren G. Zurich, kapitein, en J. van Hoogdonkl8,eluit. beiden bij het 6de regiment infanterie, met eenige onder hunne bevelen staande manschappen veel toegebragt tot redding van het gebouw en de voorhanden zijnde goederen. Dezer dagen werd aan die heeren door de Brusselsche maatschappij Assurance Généraleuit erkentelijkheid, een bronzen medaille uitgereiktterwijl aan eenige ingezetenendie bij het ontdekken van den brand behulpzaam zijn geweest, een geldelijke belooning uitbetaald, en den militairen de schade vergoed werd, die zij aan hunne kleeding hadden geleden. Door den gemeenteraad van Middelburg is aan burg. en weth. een cre- diet verleend van ƒ1000 voor het geven van festiviteiten en een feest-diner bij gelegenheid van de opening van den spoorweg op 1 Maart e. k., terwijl voor hetzelfde doel aan de provincie eene tegemoetkoming van minstens ƒ2000 zal worden gevraagd. 's GRAVENHAGE, 27 Januarij. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. G. Witteveen, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. De luit. ter zee 2e kl. F. W. C. Ledeboer, dienende op het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. N. J. van Renterghem. De officier-machinist 1« kl. J. II. Jul- lien wordt geplaatst bij 's rijks werf te Willemsoord. M. H. de koningin heelt gisteren middag het atelier van den kunst schilder den heer J. Bosboom met een bezoek vereerd, en heelt zich daarna zeer minzaam onderhouden met diens echtgenoote, de beroemde romanschrijfster, mevr. Bosboom-Toussaint. Blijkens het rapport van de commissie, benoemd door het bestuur der afdeeling 's Gravenhage van de vereeniging ter bescherming van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, tot onderzoek naar de exploitatie van het gas in 's Gravenhageheeft de meerderheid dier commissie zich ver klaard voor het stelsel van exploitatie der gasfabriek door de gemeente zelve. Heden heeft in de groole zaal der vrijmetselaarsloge a'hier de weten schappelijke cursus voor dames een aanvang genomen. Reeds vroeger is ge meld, dat die cursus wordt gegeven door de hh. van der Waals en Ten Brink, leeraren aan de hoogere burgerschool alhier. De cursus liep door den eersten over de natuurkundeen door den tweeden over de letterkunde. Het getal dames, dat opgekomen was om den cursus bij te wonen, was zeer groot. ESrCfELAWD. LONDEN, 26 Januarij. In eene te Manchester gehouden vergadering van non-conformisten is eene resolutie aangenomen, welke de staatkunde der regering voor vijandig jegens de belangen der godsdienstige vrijheid verklaart; de verhoogde do tatie voor de confessionele scholen, als de opvoeding des volks aan de gees telijken der Anglicaansche kerk en de katholieke priesters in handen ge vende afkeurten de non-conformisten uitnoodigt geene andere personen tot leden van het parlement te verkiezen, dan die zich vereenigen met het inzigt omtrent de noodzakelijkheid der wijziging van de wet op het onder wijs. Deze quaestic zal voor de regering, die naar de inzigten van velen de wet op het onderwijs in te weinig liberalen geest toepast, vele moerje- lijkheden opleveren. Aan Christiana Edmundsde gifmengsteris mede de doodstraf kwijt gescholden, op grond van eene verklaringdoor de doctoren Sir WiUiam Gull en Orange afgelegddat de veroordeelde niet in het bezit is van haar volle geestvermogens. Genoemde geneeskundigen warennaar aanleiding van eene aanbeveling der jury, door den minister van binnenl. zaken uitge- genoodigd tot het instellen van een onderzoek naar den intellectuelen toe stand dier vrouw. Zij zal thans opgesloten worden in een krankzinnigen gesticht. Een hevige storm, met regen gepaard, heeft gedurende den nacht van Dingsdag op Woensdag II. boven Londen gewoed. Onder de schade, welke daardoor is aangerigt, behoort het omverwaaijen van een der spitsen van den middelslen toren van het nieuwe paleis van Westminster, het par lementsgebouw. De spits was twee tonnen zwaar en heeft in haren val eene schade toegebragt, welke op verscheidene honderden ponden sterling wordt begroot. Ook uit de provinciën worden bijzonderheden gemeld nopens schade door storm te weeg gebragt. Volgens berigten uit Chicago beliep op 23 Dec. jl. het aantal onder steuning ontvangende personen nog slechts 9375; onmiddellijk na den brand waren 18000 gezinnen van alles beroofd. Er zijn 6000 houten woningen verrezen, zeer doelmatig ingerigt en gemakkelijk verplaatsbaar, die aan 30000 personen huisvesting bieden. Elke man of vrouwdie vóór den brand een woning in eigendom of in huur bezat, heeft zulk een houten huis ge kregen, hetzij om niet, hetzij onder beding van termijnsgewijze terugbeta ling van de waarde. De armere burgersdie geen grond bezaten tot bouwen zijn onder dak gebragt in barakken, waar zij het, onder strenge sanitaire en polilie-bepalingenzoo goed hebben als de omstandigheden het ver oorloven. FRANKRIJK. In de nationale [vergadering is door den heer de Melun en zes andere leden van de regterzijde een wetsvoorstel ingediend betrekkelijk de gedeel telijke verkiezingen voor de nationale vergaderingdat zijn de verkiezingen strekkende tot vervulling van toevallig openkomende plaatsen in de verga dering in onderscheiding van de algemeene verkiezingen welke een ge volg van ontbinding of periodieke aftreding zijn. Dit wetsvoorstel luidt al dus "Vermits de gedeeltelijke verkiezingendie zich bij eene vertegen woordigende vergadering van een groot aantal leden dikwerf voordoen, eindelooze beweging der gemoederen in den lande gaande houden, de kiezers afmatten en de strekking hebben om de onthouding van te stemmen, die verderfelijke kwaal van het algemeene stemregt, verder te verbreiden en voort te planten, zoo neemt de nationale vergadering het volgende besluit; In het vervolg zal geene gedeeltelijke verkiezing in een departement plaats hebben zoo lang het nog meer dan drie vierde gedeelten van het aantal zijner vertegenwoordigers in de vergadering heeft." Dit wetsvoorstel vond bij de voorlezing bijval regts en in het centrum, maar afkeuring links. De Siècle ziet daarin eene kunstgreep van de monarchalendie door de onder vinding hebben geleerd dat de partiële verkiezingen ten gunste der republi keinen zijn uitgevallen. De commissie uit de nationale vergadering belast met het onderzoek van het voorstel van den heer Brunet, om bij eene pleglige verklaring en door het bouwen van eenen tempel Frankrijk aan God toe te wijden en Christus als Heer te erkennen, heeft geoordeeld dat dit voorstel bij de vergadering buiten beraadslaging moest blijven. Een zeer ernstig spoorwegongeluk is tusschen Vence en Antibes voor gevallen. De ijzeren spoorwegbrug is gebroken en de spoortrein viel in de rivier. Te middernacht werden vier reizigers teruggevonden; de machinist en de stoker werden gedood. Elf of twaalf reizigers werden ernstig ge kwetst. DUITSCHLAIVD. De zoo lang aanhangig zijnde zaak van het Langensalza-gedenkteeken te Celle, in Ilanover, is eindelijk door eene schikking der partijen ten einde gebragt. De eischers worden erkend als reglmatige bezitters van den grond waarop het gedenkteeken stond, en ontvangen 300 th. schadevergoeding. Zij beloven daarentegen dien grond niet dan na overleg met de militaire overheid te zullen gebruiken. De proceskosten zijn gecompenseerd. De tot dus ver vijandig tegenover elkander gestaan hebbende partijen zullen zich thans vereenigen om het gedenkteeken te herstellen, niet slechts ter nage dachtenis van de bij Langcnsalza gesneuvelde krijgslieden, maar ook van die uit Celle en den omtrek, welke in den jongsten oorlog gevallen zijn. In een dagblad van Leipzig rigt de heer Muller een oproeping aan zijne landgenooten om den eigenaar van de Illinois-staatscourant een eere pers le schenken. Deze hulde zou strekken als blijk van erkenning, voor de goede diensten gedurende den jongsten oorlog door dien redacteur aan de Duitsche zaak^ bewezen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5