1872. LE1D8C0E K°. 10. COURANT. VRIJDAG 19 JANUARIJ. STA DS-BER1GTEN. 'F 1 f— (1 tdei hit srs He Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. Tie prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 12.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLERExpeditie-Kantoor van Adverteniicn te HamburgLubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/nuKeulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lausanne. •agi JB ui BIN N EN LA N DSC! IBIvB IGTËN. li Naar men verneemt is I.EIDEN door 18 Januarij. vrouwe S. C. P. 2 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den 29itcn December 1870, regelende de heffing eener plaatselijke direcle belasting, goedgekeurd bij koninklijk be sluit van den lldtn Februarij 1871, n°. 9, waarbij tevens de verordening regelende de invordering dier belasting is aangehaald Brengen ter kennis van de belanghebbendendat lot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd de 1111.: J. ENGELS JA, H. FIL1PP0, P. G. IIOUTHUYZEN B. VAN KLEEF, J. VAN L1TIT, |(j G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. VERHOOG, aan welken een ieder wordt uiigenoodigd den toegang tot zijn belastbare pcrccelen te vcrlecnen op alle werkdagen, van des morgens 9 tot 's namid dags 4 urenen voorts die aanwijzingen en mededeelingen te doendie strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatig- jfil beid te verrigten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiben, 18 Januarij 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. du Rieu. weduwe van wijlen den heer m'. L. C. Lttzac. bij uitersten wil, o. a. gelegateerd aan: Het instituut voor doofstommen te Groningen, 1 obligatie Rusland, bij - Hope en CA, van 1798, groot 1000. Aan het instituut voor onderwij- 9; zing van blinde kinderen te Amsterdam. 1 obligatie Rusland, als voren. Üi Aan de Waalsche diaconie te Leiden2 dito obligatiën ten laste Rusland. Aan de gemeente-commissie der Waalsche kerk te Leiden2 dito obligatiën. 2 Aan de diaconie der Nederduitsch herv. gemeente te Leiden, 2 dito obliga- 21 tiën. Aan de gemeente-commissie der Nederduitsch herv. gemeente te 5,1 Leiden, 2 dito obligatiën. Aan het Heilige Geest ol arme Wees-en Kinderhuis jjj te Leiden, 1 dito obligatie. Aan de diaconie der roomsch-kath. gemeente gj te Leiden, ƒ500 in contanten. Aan het roomsch-kath. weeshuis te Leiden, 9f ƒ500 idem. - Aan het evang. Lulh. weeshuis te Leiden ƒ500 idem. Aan het armbestuur der Israëlitische gemeente te Leiden ten behoeve der armen ll van die gemeente ƒ200 idem. Aan de Leidsche maatschappij van welda- digheid mede ƒ500 idem. Gisteren middag is door de policie alhier aangehouden zekere Hendrik f) de Klerckdie sedert geruimen tijd op een paar krukken rondschoflelde, '6 om zoodoende het medelijden der burgerij op te wekken. Nadat haar ge bleken was dat hij nog zeer goed ter been was, werd hij zonder krukken weggezonden. De minister van marine heeft ter kennis gebragl van ongehuwde Nc- 3 derlanders, beneden den ouderdom van 30 jaren, die in het bezit zijn van I het diploma, bedoeld in art. 16 der wet van 1 Junij 1865, dat zes artsen - zonder nader examen als officieren van gezondheid der 2de kl. bij de ge- 1 neeskundige dienst der zcemagt kunnen geplaatst worden, mits zij zich voor den lijd van 8 jaren bij die dienst verbinden. Artsen, die daartoe ge- negen mogten zijnworden uitgenoodigd zicli bij verzoekschrift op zegel gesteld tot 'hel dep. van marine te wenden. De Latijnsche uitgave van de bij kon. besluit van 31 Dec. jl. vastge- stelde Nederlandsche Pharmacopoea is heden bij de firma van Weelden en J Mingelen te 's Hage in het licht verschenen. i Bij kon. besluit van 14 Dec. jl. zijn premiën toegekend voor het ach terhalen vau sluikerijen en sluikers in zake der in- en uitgaande regten en accijnsen. Dat besluit bevat o. a. de volgende bepalingen Art. 1. Voor elke aanhaling van gedistilleerd op bekende personen wegens invoer zonder de voorgeschreven aangifte, wegens verbonden nederlaag of wegens vervoer zonder bet vereischle document, wordt aan de ambtenaren, die de overtreding hebben achterhaald, eene premie toegekend ten bedrage van 25 ct. per liter opgebragt gedistilleerd, onverschillig van welke sterkte, mits steeds boven 30 pCt. Deze premie gaat de som van ƒ10 niet te boven. Art. 2. Voor elke aanhaling van zout of zeep op bekende personenwe gens invoer zonder de voorgeschreven aangifte of wegens vervoer zonder liet vereischte document in het terrein van toezigt, vermeld in art. 162 der al- gemeene wet van 26 xUig. 1822, wordt aan ambtenaren, die de overtreding hebben achterhaald, eene premie toegekend van 10 cl. per 5 kilogram opge bragt zout of zeep. Ook deze premie gaat de som van ƒ10 niet te boven. Art. 8. Onze minister kan aan de betrokken ambtenaren eene premie van hoogstens 50 toekennen voor het ontdekken a. van eene fabriek van accijnsgoederepvan welker bestaan door den fabrikant geene aangifte is gedaan; b. van misbruik van toegekenden vrijdom van accijns ten nadeele der schatkist, of c. van heimelijkeu uitslag van goederen van particulier entrepot. In hel geval, bedoeld bij letter c, kan de premie ƒ100 bedragen, wan neer de fabriek in werking is bevonden. Met 1 Jan. is door de directie der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen een verhoogd tarief op het vervoer van goederen langs die spoorwegen in werking gebragt. Dat tarief is van dien aard dat men iu sommige plaatseno. a. te Tielreeds plannen maakt om weder vracht wagens te doen rijden. Het Hbl. meldt: Woensdag jl. is door het gezelschap van onzen Stads schouwburg te 's Hage de Medca opgevoerd. Uil de Ilaagsche dagbladen hebben wij geziendat mevr. Kleine in de hoofdrol van het stuk groot suc ces heeft gehad, gelijk men trouwens kon verwachten. Naar wij echter lot ons genoegen vernemen was onder de bijvalsblijken er eene, die wel vermelding verdient, liet gezelschap der Fransche autisten te 's Hage na melijk bood haar een zilveren lauwerkrans aan, doorvlochten met pensees. Deze waai'deering van een werkelijk groot talent door vreemde kunstbroeders moge op zich zelf vrij natuurlijk zijn, het is toch aangenaam daarvan mel ding te kunnen maken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is eene gunstige beschikking genomen op bel verzoek van de kerkeraden der hervormde gemeenten van Sloterdijk en Diemen, om afstand te doen ten behoeve dier gemeenten van het door Amsterdam als ambachtsheer over die gemeenten uitgeoefend regt van agreatic der predikantsberoepingen. Dit besluit werd genomen op voor stel van den lieer mr. A. S. van Nierop; door burg. en weth. was een advies van tegenovergestelde strekking uitgebragt. Te Zwolle waren dezer dagen, bij gelegenheid eener verkooping opeen der bovenvertrekken van het Odeonde kamer en de overloop vol menschen. De metselaarsbaas ter Moolen, daarom op den overloop bij den trap blijvende staan, had hel ongeluk achterover te slaan, met het ongelukkig gevolg.dat hij onder aan den trap, van slechts 13 treden, dood nederviel. Hij laat eene weduwe met 9 kinderen na. Te Giekcrk, in Friesland, is Zondag nacht een rogmolen, metal wat zich daarin bevond, benevens drie schapen, een prooi der vlammen geworden. //De Avonturen van Peperman" was het looneelspcldat Dingsdag avond door het Vlaamsche gezelschap van het Thédtre des Variétés van Boas Judels werd opgevoerd. Wat het stuk op zich zelf betreft, het valt niet te ont kennen, dat daarin zeer veel geestigs is op te merken. De schildering van Peperman, den rijk geworden koekbakker, die op reis gaat naar Spa, is zeer aardig. Peperman wordt het leven gered door iemand (Armand Lebcl), die naar de hand van zijne dochter dingt. Het gevoel vau verpligling, dat hem aan dezen man verbindt, de dankbaarheid begint hem lastig te wor den, drukt hem, langzamerhand zoekt hij zich door redenering te over tuigen dat die daad zoo groot niet was en weldra haat hij den man, die hem hel leven redde. Buiten Lebel was hem nog een jongman nagereisd, om de hand zijner dochter magtig te worden, n. 1. Daniël Savary. Deze had weldra begrepen met welk karakter hij te doen had. Peperman was een man, die, door zijn beperkt verstand gedreven, ieder die eenigzins boven zijn peil stond, haatte; zij die hij aan* zich kon verpligteu stonden naar zijne meening voor een deel beneden hem en waren dan ook van zijne sympathie

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1