-tta •len oogst. Vooral bij vlakliggeude boomgaarden denk ik dat de meeste bloembollen zullen vernietigd zijn. Het beste middel, dat ons te doen staat, is, dit jaar de fruitboomen zeer kort te snoeijcn en wel tot op het frissche hout, want men zal bemerken dat het merg van het jongste hout vooral bij de pereboomen zwart is en dat onder de bloembol het merg een zwarte stip heeft. 's GRAVENHAGE. 16 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. F. W. M. lloogen- straaien, 3,lrn stadsgeneesheer te Batavia, tot het aannemen van het eere- teeken genaamd Rbusanabhorn, hem door den koning van Siam geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot rcgter-plaatsvcrvanger in de arrond.-. reglbank te 's Herlogenbosch de lieer jhr. mr. L. C. J. A. van Meeuwen, advocaat aldaar; tot kantonregter te Zierikzce de heer mr. P. A. J. Bouvin advocaat en leeiaar aan de hoogere burgerschool aldaar; lot notaris te Nij megen de heer H. P. van Heyst, thans notaris te Barnevetd; tol notaris te: Barneveld de heer R. J. Westenberg, thans notaris te Zwartsluis. Tot directeur van het postkantoor te Wormermecr is benoemd de heer jhr. li. A. van Forces!thans directeur van het postkantoor te Haarlem mermeer. Z. M. beeft goedgevonden te bevorderen lot officieren-machinist Ie kl. de officieren-machinist bij de zcemagt A. Sol, J. 11. Jullien, A. Flaes eii P. A. van Aken, en te bepalen dal de overige officieren-machinist bij dd zecniagt zullen voeren den titel van officier-machinist 2e kl. Z. M. de koning heeft den heer David Mill Graves, afgezant van den koning van Elmina, in een bijzonder gehoor ontvangen. Heden avond zal II. M. de koningin dien gezant ten gehoorc ontvangen. De minister van financiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenem De heer baron van Wassenacr Catwyck, lid der tweede kamer, gaf gisteren een diner ter eere van den heer D. Mill Graves. Bij de beraadslagingen over hel tractaal betreffende den afstand der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, in de zitting van de eerste kamer van gisteren, kwam ter sprake de vraag, in hoever het in beginsel was goed- of al te keuren een eersten stap te doen op der. weg van het afstaan van koloniale bezittingen, en of het inslaan van zoodanigen weg er niet toé zou leiden om ook onze West-Indische koloniën mede in Engelsclie handen te doen overgaan. Verder werd nagegaanof er afdoende redenen konden aangevoerd worden om tol eenc overgave der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea te besluiten, en of de bij de andere verdragen gegevene voor deden konden gelden om dergelijke handelwijze te regtvaardigenen verder of, bij het wegnemen van het verband lusschen de overeenkomstendie omtrent de Kuste van Guinea op zich zelve voldoende aannemelijke bepalin gen inhield om er zich mede te vereenigen. Ook werd in een onderzoek gelreden der bezwaren, welke van sommige zijden tegen het voortdurend behoud der bedoelde bezittingen waren geo'pperd; hodfdzakelijk bestaande in de nadeelen die zouden voorlvloeijen uit een gemengd bezit dier strekeii tusschen Nederland en Engeland, iu de ongezondheid van het klimaat, |i het weinige vooruilzigt dat er zou bestaan om van die Kust eene vrucht bare bezitting te maken; iu de onmogelijkheid waarin wij ons zouden be vinden om overal het doel van het bezit van koloniën te bereiken, en in de geringe gunstige uilkomsten waartoe onze ter Kuste gevolgde politiqk zou hebben geleid. Uil de discussiën bleek, dat de gevoelens omtrent al deze punten uiteenliepen. Terwijl aan den eenen kant erkend werd dat |r veel te doen viel lei' verbetering van den beslaanden toestand maar dat de E geldquaeslie niet van dien aard moest worden beschouwd om haar als mo tief voor den afstand te doen gelden; en dat het behoud om verschillende redenen, zoo ter vervulling onzer vcrpligtingen jegens de inlandsche bevol king, die steeds bewijzen van trouw en gehechtheid aan ons geleverd had, als ter bevordering van handel en scheepvaart, en voor de aanwerving vqn soldaten voor het Indische leger en de immigratie van vrije arbeiders voor onze West-Indische koloniën aan tc raden was. werd aan de andere zijde gewezen op de wenschelijkheid die er zou bestaan om die streken te verla ten, daar hel ophouden van een gemengd bezit voor de inboorlingen als een zegen moest worden beschouwd; en op al het bezwaar hetwelk voor Ne derland zou voorlvloeijen uil de verwezenlijking der wenscheu van sommi gen die verlangden met oplegging van zware offers te beproeven een verbeterden staat te scheppen, die weldra blijken zouden onze krachten te hoven te zullen gaan, en die het beter ware alleen ter bevordering der be langen van onze Oost-Indische bezittingen te bestemmen. In de zitting van heden is de discussie over het tractaal tot afstand der Kust voortgezet. De bh. Cremers en van Swinderen hebben het verdedigd. De minister van buiten), zakende heer Gerickeheeft het breedvoerig ver dedigd en verklaard dat er eonnexiteit bestaat tusschen dit tractaat en de beide andere tractatcn. Morgen zal de discussie voortgezet worden. Voor de openbare zitting is in de afdeelingen onderzocht het wets-ontwerp betrekkelijk de afkoopbaarslclling der tienden. liet prov. gcregtshof in Zuidholland heeft heden vernietigd het vonnis van de regtbank tc Leiden, waarbij een schcepsjager lot driemaanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld wegens onwillige manslag door 011- voorzigtigheid en onoplettendheid. Het hof heeft verklaarddat het over- tuigond bewijs niet geleverd is, dat beklaagde zich aan het hem ten laste heeft schuldig gemaakt en hem mitsdien vrijgesproken. Voorts heeft het hof behandeld het appel van een vonnis der regtbank te Leiden door den officier van justitie ingesteld, waarbij een schipper en vee houder uit Rijnsaterwoude is vrijgesproken van het verzuimen van'bet doen van aangifte van besmettelijk rundvee, en het niet doen afzonderen van dat vee. liet vonnis van vrijspraak was daarop gegrond, dat het niet wettig was bewezen dal vóór den dag dal de aangifte heeft plaats gehad, beklaagde wist dat een hem toebehoorend rund Iongziek was. Ten deze werd een nieuw getuigenverhoor gehouden. Beklaagde deelde mede, dat hij, naar zijne meening, volgens de wet had gehandeld. Advocaat-generaal nr. Terp stra meende, wat het eerste feit betreft, dat de regtbank daaromtrent e beslissing heel t gegeven en het dus niet aan het oordeel van het hof kon wor onderworpen. Wat het tweede feil aangaat, de afzondering, geloofde on dat het bewijs daarvan is geleverd. Hij requireerde ten slotte de vernike ging van het vonnis, niet onlvankelijk-verklaring van den appellant ijas gaande het eerste feit, doch schuldig-verklaring van den géintimeerdeaai het niet onmiddellijk van het overige vee verwijderen van een stuk,na: verschijnselen van longziekte vertoonde, en veroordeeling van beklaagdejil gevangenisstraf van eene maand. Uitspraak heden over acht dagen. Eenigcn tijd geleden werd een geacht ingezeten, de heer M., dnt zijnen hond gevaarlijk in den arm gebeten, ten gevolge waarvan hij geiha men tijd onder geneeskundige behandeling is geweest. Deze hond 1111 mal den eigenaar afgevraagd en ter voorkoming van verdere onheilen in Jai Kon. Zoöl. Bot. tuin jlhier opgenomen en in een hok geplaatst. Naar idei met leedwezen verneemt is de directeur van den tuin dezer dagenter hij den hond voedsel verschafte, zoodanig door dezen iu den arm gebevei dal hem daardoor een zware wond werd toegebragt. gei ISUITGKLAMISCIIK IMIUGTKN. BELG IE. I Eenige weken geleden is eene som van 475,000 fr. uit de natioimi bank te Bergenin Henegouwenontvreemd. Volgens de Gazette de Mijne is Woensdag jl. de van hel plegen van dien diefstal verdachte perse een gewezen beambte dier bank, Léandre Dehaut genaamd, aldaar in htscl tenis genomen. Deze arrestatie heeft te Bergen zeer veel opzien en eei verwekt, dewijl de familie van den beschuldigde aldaar de algemeene ilai ting geniet. ENGELAND, ge LONDEN. 15 Januarij vei Volgens een door de Times medegedeeld schrijven uit de Zuid-l®' kaansche republiek van 8 November jl.was aldaar een goudbevati terrein ontdekt, zoo rijk dat volslagen verandering van de volkshliishoiv" lijke en ook van de politieke gesteldheid dier republiek hel gevolg zou 1ac Dr. Watson, die teregt stond wegens moord op zijne vrouw geplet naar hij voorgaf in een aanval van drift, is ter dood veroordeeld. mi Berigten uit Yokohama melden dat aldaar een gezantschap is scl gegaan met last om namens den Mikado met onderscheiden buitenland: gouvernementen te onderhandelen over het herzien der bestaande hand verdragen. Daarbij wordt gevoegd dal de Japansche regering niet ongei Ta was het gansche rijk, al de havens en het binnenland, voor het 1 '!.c delsverkeer met buitenlanders open te stellen, maar dat het een gezamen z" aanzoek van al de mogendheden wilde afwachten, alvorens tot dien sta| te' besluiten. 'ai tRUKK IJ K. sc1 Het linker centrum der nationale vergadering heeft besloten het vt stel van den heer Picard, onder goedkeuring van de strekking, als ontij ter zijde te leggen. Dat voorstel kwam, gelijk men weet, neder op dd tive aanneming van den republikeinschcn regeringsvorm met vernieiu der kamer door periodieke aftreding en met toevoeging ecner ander eerste kamer aan de bestaande volksvertegenwoordiging. Het wetsvoorstel van den heer Guibal, strekkende tot vernieuwing Ill nationale vergadering door jaarlijksche aftreding der helft van het aa leden, te beginnen met 1 Januarij 1873, alsmede het wetsvoorstel van li der uiterste linkerzijde tot spoedige ontbinding der vergadering, zijn b door de meerderheid der betrokkene commissie onaannemelijk geacht. Door de regering werd op het budget voor 1872 een amendement v gesteld, waarbij de tractementen der prefecten aanmerkelijk wórden minderd. Die der eerste klasse zouden, volgens dat amendement, ontval m 30000, die der tweede klasse 20000 en die der derde klasse 15000 fr. b< verminderd, ontvangen de prefecten nog liooger traclement dan de g< raals, belast met het bevel in de militaire afdeelingen en de eerste pi v( denten der hoven van appèl. De uil den tijd des keizerrijks bekende hertog de Persigny is Ie K vc overleden. De prins de Polignac, escadrons-chef van den staf, wordt gcnoemi te de vermoedelijke opvolger van kolonel Stoffel in den post van militair atti bij de Berlijnsche ambassade. bi De heer Guizot heeft den prijs van 20000 fr.die het instituut! toegekend heeft als eene waardering der verdiensten zijner lelterkiin werken, aan de Frausche academie afgestaan, om dat fonds te doen sli ken tol het nitkeeren van een driejaarlijkschen prijs van 3000 fr. aan schrijver van het beste werk, hetzij over een der vermaarde tijdperken Fraukrijks letterkunde, hetzij over het leven en de geschriften van een beroemdste Fransche prozaschrijvers of dichters. De gemeenteraad van Parijs heeft in zijne laatste bijeenkomst bf ten, dat de veertig gala-rijtuigen, die dc stad Parijs bezit en die 1 waarde van 300,000 fr. vertegenwoordigen, in het openbaar verkocht z( worden. Een der leden heeft voorgesteld om althans een drietal dier tuigen te behouden, voor het geval dal de stad Parijs ecnig officiëel bezi gelijk b. v. dat van den lord mayor van Londenmogt ontvangenmaat voorstel, hetwelk de radicalen vooral heltig hehben bestreden, isverwor Te Nogent-sur-Aubc is in den nacht van 5 op 6 Januarij eene verscb kelijke misdaad gepleegd. Terwijl een landbouwer, zekere Verrot, af« was om zijnen vader te Pougy een bezoek te brengen, zijn zijne vr« 33 jaren oud, zijn 7-jarig zoontje en zijne schoonmoeder. 59 jaren 1 vermoord. De eerstgenoemde vrouw moet, blijkens den slaat waar» 1 gevonden werd, nog eene worsteling met de moordenaars hebben geve Ilare moeder werd voor het bed en het kind in het bed dood gevon Vier personen, op wie zware vermoedens rusten, zijn in hechtenis genot

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2