LE1D8CHE COURANT. DONDERDAG 11 JANUARIJ. STA DS-BER1GTEN. BINN EN LAN DSCI1E IIKIUGTEN 1872. N\ 9. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te- Hamburg, LubeckFrankfort a. AI.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genèvs en Lausanne. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 1 blad 1) der HandelinSeii van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig "zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31slc" Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte le doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderieekend billet; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1872 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 10 Januarij. Gisteren avond had er eene buitengewone vergadering plaats van de rederij kers-vereeniging //Borger," onder de kenspreuk: Oefening baart kennis, alhier, in het gebouw der maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen. De werkzaamheden, die allen de blijken droegen van flink te zijn bestudeerd, waren in twee afdeelingcn verdeeld. In de eerste werd een tooneelspel in drie bedrijven opgevoerd, getiteld: //Wie is "t?" De tweede afdeeling be stond uit de voordragt van welgekozen dichtstukken van de beste onzer Nedcrlandsche dichters. Zoowel de uitvoering van het blijspel als die der dichtstukken bewees dat deze vereeniging zeer goede elementen bevat elementendie bij naauwgezette oefening sieraden kunnen worden van eene vereeniging, die den naam van den edelen zanger, van //aan den Rijn," van #Borger," tot den haren koos. Door een aantal groothandelaars te Amsterdam is aan de tweede kamer der stalen-generaal een adres ingediend tot onderleekening van de door de regering voorgestelde afschaffing der differentiële regten. Adres santen zeggen daarin o. a. het volgende: Nadat voor 20 jaren hier te lande de eerste stap op den goeden weg van het vrije handelsverkeer gedaan werd, was het duidelijk dat ook de beschermende differentiële regten lang zamerhand zouden afgeschaft moeten wordenen terwijldie afschaffing sedert herhaaldelijk in uwe kamer ter sprake gebragt en bij de vaststelling van het tegenwoordige tarief een geleidelijke overgang aangenomen was, moest men er op rekenendat die afschaffing zou plaats vinden na afloop van dat tarief. Handel en nijverheid dienden dus voorbereid te zijn op de afschaffing der differentiële regten, en daar het tegenwoordige tarief nog een jaar langer in kracht bleef dan verwacht kon worden, kan men in geen geval met grond bewerendat de Nederlandsche katoen-industrie daar door plotseling zou blootgesteld worden aan de onzekere kansen van gelijk stelling. De ondergetcekenden gelooven ook dat die industrie als gevestigd mag beschouwd worden en dat zij, blijkens de reeds aanzienlijke uitvoeren naar onbeschermde markten, ontwikkeld genoeg is om, bij voortdurende inspanning van eigen krachten, aan de concurrentie het hoofd te bieden. De heer J. Gille Heringa heeft zijn Nederlandsch jaarboekje der pos terijen voor 1871 72. weder uitgegeven en wel als aansluiting op dat van 3864. Heeft die aansluiting wat lang op zich doen wachten, builen schuld des zamenstellers, men heeft niet vergeefs verbeid. liet boekje is thans tot een boek, in veel opzigten van blijvende waarde geworden. Alles, in den ruimsten zin genomenwat de posterijen hier te lande betreft en veel ook van elders, vindt men hier bijeengezameld, personeel en statistiek, justitie en wetgeving, mengelwerk, herleiding van munten en voorts o. a. de volledige beraadslagingen over de wet op de posterijen van 1870; eene alphabetische lijst der gemeenten, dorpen enz., waar postkantoren gevestigd zijn; opga ven nopens de telegraphie en veel andere onderwerpen. De Ned. Fin. zegt uit goede bron te vernemen, dat de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij over het afgeloepen jaar een dividend van 7 pCt. mogelijk nog een fractie meer, zal uilkeeren. Door wijlen mevr. de wed. A. L. Vorst, geb. Moll, te Rotterdam, is aan het Ned. zendeling-genootschap gelegateerd de som van ƒ5000. D'. E. Bost, pred. bij de Waalsche gemeente te Delft, heeft, om re denen van gezondheidzijn emeritaat aaugevraagd. Door het prov. geregtshof in Noordholland is uitspraak gedaan in de zaak van J. J. Ilandgraaf, uit Velzen, beschuldigd van het op 11 Oct. 1L, ter teregtzitling van dat hof, afleggen van een valsch getuigenis ten voor* deelc van een beklaagde. De beschuldiging berustte alleen op de aan de van valschheid verdachte verklaring tegenoverstaande verklaringen van twee rijksveldwachters, wier geloofwaardigheid, op grond van de bij procesver baal van den substituut-officier van justitie te Haarlem geconstateerde ten hunnen nadeele afgelegde verklaringendoor den verdediger, den heer mr. J. C. Bijleveldmet nadruk was betwist. Het hof heeft overwogen dat de schuld van dien beschuldigde aan het hem ten laste gelegde, noch wettig noch overtuigend is bewezenen hem mitsdien vrijgesprokenmet last tot onmiddellijke invrijheidstelling. De vrijgesprokene had ongeveer 3 maanden in preventieve gevangenschap doorgebragt. Uit Nieuwediep meldt men van Dingsdag jl.In de Noordergrondcn is gestrand de Engclsche bark Ladg Cuendole, kapt. Schillenbier, van Iquique met salpeter geladen. De equipage is door de loodskotter n®. 12 van schip per Schraag, met de boot, gered. Het schip zal geheel weg zijn. De gemeenteraad van Deventer heelt besloten met Augustus a. s. aldaar op te rigten eene openbare hoogere burgerschool, met driejarigen cursus, voor meisjes. Men meldt uit LeeuwardenWerd er in den Iaatslen tijd uil de noordelijke streken van Overijssel nu en dan nog al eens melding gemaakt van groote vischvangstenin Friesland heeft nu iets dergelijks plaatsgehad, waardoor alle die andere worden in de schaduw gesteld en hetgeen wel getuigt van de vischrijkheid alsnog van de Friesche wateren. In de vorige week toch is door eenige visscherlieden in één trek met den zegen op de Tjeukemeer gevangen ongeveer 10.500 halve kilo's karper, waarvan 9000 halve kilo's te Workum en het overige alhier is verkocht voor de som van ruim ƒ800. Dat die visscherlieden alzoo een goede vangst hadden, behoeft niet gezegd te worden. Zulks behoort echter tot de grootste bijzonderheden, aangezien het niet bekend is, dat hier, in deze eeuw, iets dergelijks is geschied. De karpers waren gemiddeld 1 kilo zwaar. Aan de stadswaag alhier zijn gedurende het vorig jaar gewogen 39,778 20,026yt en 1,653Hia vaten, te zamen 2,008,170 kilogrammen, boter, bene vens 82,052 kilogr. kaas. 's GRAVENHAGE, 10 Januarjj. Aan den heer mr. S. J. baron van Pallandt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter le Elburg. De heer G. von Bultzingslowen is erkend en toegelaten als consulair- agent der Vereenigde Staten van Amerika te Soerabaya, en door den Ne- derl. consul te Malaga is de heer C. E. Fijnje aangesteld tot zjjnen vice- consul aldaar. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Dezer dagen is aan het hotel de Oude Doelen afgestapt mr. P. C. baron Naliuys, commissaris des konings in de provincie Overijssel. Het Dbl. meldt dat in de residentie is aangekomen de heer David Mill Graves, die met de Engelsche mailboot den 10den December jl. van St. George d'Elmina is vertrokken en door den koning der Elminezen is belast met de overbrenging van een adres aan de eerste kamer der staten-generaal, om te protesteren tegen den voorgenomen alstand van onze bezittingen ter Kuste van Guinea. Op de voordragt voor de vacature in het provinciaal geregtshof van Zuidholland komen voor: de hh. mr. J. J. Loke, regler te Rotterdam; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, regter le 's Hertogenboschmr. J. W. Th. Swatcrs van Schaumburgh, officier van justitie te Middelburg; mr. H. M. van Andel, advocaat te 's Gravenhage; mr. H. W. de Graaf, regter le Rotterdam; en mr. 11. E. Eekhout, regter te Dordrecht. Gisteren gaf jhr. mr. B. van den Velden, oud-vice-president van den hoogen raad, aan de leden van dit hoogste reglerlijk collegie een diner in het hotel Paulez, waarbij ook de minister van justitie tegenwoordig was. Bij deze gelegenheid nam de gastheer hartelijk afscheid van het collegie, aan welks werkzaamheden hij gedurende een aantal jaren deel heeft genomen,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1