Te Hummelo is dezer dagen het lijk gevonden van een gepens. onder officier van het O.-l. leger, woonachtig te Stad-Doetinchem. Volgens ver klaring van een geneeskundige was die persoon overleden aan de gevolgen van het misbruik van sterken drank. Een geheel nieuw tooneelspel werd gisteren avond door het Hollandsche tooneel uit 's Gravenhage. nog voor dat het in de residentie gezien werd, in onzen schouwburg opgevoerd. Den volgenden avond (Dingsdag) zou het Haagsche publiek met het stukals benefiet van mevr. Valois-Sablairolles, kennis maken. Vandaar waarschijnlijk dat men even voor den aanvang hier en daar het woord «repetitie" kon vernemen. Wanneer die zwartgalligen in deze voorstelling eene soort van algemeene repetitie verwachtten, dan bleek j bjj de uitkomst dat, niettegenstaande hunne opmerking niet zoo geheel van allen grond was ontbloot zij locli hadden misgetast. «Lena", een drama in 5 tafercelen en een voorspel naar het Vlaamsch van Delcroix, werd, behoudens ren paar kleine misgrepen, goed gespeeld. De schrijver schetst in Lena een jong meisje, een kind van een braven, maar onbuigzamen handwerksmandie zich had laten verleiden door een jeug digen losbol van goeden huize. Het is den schrijver klaarblijkelijk te doen geweest de smart te schetsen zoo van de ouders als van de ongelnkkigen, die verleid; worden. Hij toont den toeschouwer het geluk, dat zetelt in de welgestelde woning en dat eensklaps en voor goed wordt weggevaagd als het ware door de baldadige hand van den overmoedigen verleider. De dochter wordt verstoolen en vervloekt en de ouders verkwijnen van ver driet en het kind, dat vaderloos geboren, wordt ....veracht. In het tweede tafereel schetst hij een vader, beschuldigd van moord, ja, maar op den verleider van zijn oogappel, zijne dochter. De schrijver laat dezen beschul digde verdedigen door een jong advocaat, den zoon van Lena, door den lief hebbenden zoon eener bedrogene moeder. De beschuldigde wordt, ten gevolge van de welsprekendheid van den advocaat, door de jury vrijgesproken en de ver leider van Lena, de vader van den jeugdigen hartstogtelijken redenaar, die als regler moet oordeelenzoo getroffen, dat hij niet in staat is hem langer aan te hooren. Zonder het te weten had de zoon zijne moeder gewroken. Eerst langen tijd daarna, maar toch dien ten gevolge heeft de ontknooping plaats. Mevr. Valois-Sablairolles, als Lena, was volkomen hare rol meester, even als de heer Haspels, als zoon van Lena. Het eerste tafereel vooral was goed begrepen. De heer van Beek, als Verschave, was niet minder goed en de heer Rosier Faassen, als Uiterhoeven, en mevr. Larandolle, als Liza, de hoofdpersonen, speelden alleh hunne rollen onverbeterlijk. Ook de costumes waren goed gekozen en natniprlijk. De pleitrede van den advocaat in het 2e tafereel kwam ons echter niet natuurlijk voor. Een korte, maar krachtige speech over een onderwerp als dit ware o. i. niet moeijelijk te vinden. Ook trof het ons dat in dit tafereel herhaaldelijk sprake was van een «vijandelijke manslag"; vredelievende of vriendschappelijke manslagen zullen toch wel niet aan de orde van den dag zijn. Het nastukje «de verijdelde zamenkomslen" was zeer grappig en wekte, even als Lena, aller luidruchtige goedkeuring. De schouwburg was vrij goed bezet. 's GRAVENHAGE, 9 Januarij. Tot commissaris van pölicie te Maastricht is benoemd de heer A. A. J. G. Cremer, thans inspecteur van policie te Amsterdam. Ten gevolge van de benoeming van den heer baron van llardenbroek tot kommandant der dd. schutterij, heelt de kapitein M, graaf van Limburg Stirum het kommando over het corps kon. scherpschutters alhier tijdelijk overgenomen. Ter correctionele teregtzitting van het prov. geregtshof in Zuidholland van heden werd behandeld het appel van een vonnis der regtbank te Leiden. Het vonnis is gewezen tegen een schuitenjager, die den 21slc" October onder Alphen een kind, dat op een jaagpad aldaar spelende was, door zijne onvoor- zigtighcid heeft overreden, ten gevolge waarvan het is overleden, en dus wegens onwilligen manslag werd veroordeeld tot 3 maanden eenzame opslui ting. Mr. Vlielander Hein, die als verdediger voor bckl. optrad, meende dat niet gebleken was, dat bekl. uit onvoorzigtigheid hard gereden had en dat de schuld van het ongeval niet aan bekl. kon geweten worden. Hij concludeerde tot vernietiging van het bestreden vonnis en vrijspraak van bekl. Adv. gen. mr. Terpstra requireerde evenwel de bevestiging van het vonnis. Uitspraak heden over acht dagen. BUITENLAlNÏÏSGllE BEIUGTEN bekl distr tiën een aan is b den direi inspi rijks wori adm Ti de 1 steil aan dem schc pres den toep kre BELG IE. In de afgeloopen week heeft de veepest zich op vier plaatsen nabij Oudenaarden voorgedaan. Overal elders in België, alwaar die veeziekte in den laatsten tijd uitgebarsten was, schijnt de voortgang der besmetting door de krachtdadige maatregelen der overheid gestuit en de smetstof nit- gedelgd te zijn. ENGELAND. LONDEN, 8 Januarij. Lord Hartington. als minister voor de lersche zaken, lid van het ka binet, heeft dezer dagen in eene toespraak aan zijne kiezers medegedeeld dat de bill tol invoering der geheime stemuilbrenging in de aanslaande par- lementszitting door de regering op nieuw zou ingediend worden, "maar niet geheel zooals zij in het vorige jaar door het lagerhuis was aangenomener zónden in dat wets-ontwerp wjjzigingen worden gebragt, waardoor de voor gedragen regeling eenvoudiger worden zou en nog meer geschikt om het doel. dat is volkomene geheimhouding der uitgebragte stemmen, te bereiken, De heer Charles Tyrell, waarschijnlijk het oudste lid van het huis der gemeenten, is dezer dagen op 96 jarigen leeftijd in SufJolk overleden. Hij promoveerde nog in de vorige eeuw aan de hoogeschool van Cambridge. In het eerste parlement na de hervorming van 1831 nam hjj als vertegenwoor diger van Suffolk zitting. Zijn oudste zoon en erfgenaam is 70 jaren oud. ln het gebouw der kon. akademie van fraaije kunsten is eene tentoon stelling van schilderijen van oude meesters geopend. Sinds drie jaren zijn onze voorname lieden er toe overgegaan, om de kunstschatten, die zij in hunne hotels en paleizen bijeengegaard hadden en die slechts door enkelen kon den worden bewonderd, openlijk ten toon te stellen. In het vorige jaar werd bijna het dubbele aantal schilderijen tentoongesteld als in 1870. De Vlaamsche school is vertegenwoordigd door 92 doeken. Het Kaapsche Folksblad van 23 Nov. deelt het volgende mede: Dings dag ochtend werden Kaapstad's bewoners niet weinig onthutst door het be- rigt, dat er den vorigen nacht een gruwelijke moord in de stad gepleegd was. Het gerucht verspreidde zich met ongemeenc snelheid door de stad, en was spoedig genoegzaam aan icderen bewoner bekend. Gelijk gewoon lijk, waren er in het begin allerlei tegenstrijdige geruchten in omloop en was het zelfs niet bekend, wie de vermoorde was Eindelijk kwam de naam van het ongelukkige slagtoffer voor den dag. Het was een der fat soenlijkste jongelieden in de stad, de lieer G. F. B. Rowan, klerk aan het tolkantoor, 's Morgens vroeg was zijn lijk gevonden nabij de Kapelsloot. In zijn voorhoofd was een gal geslagen en zijn aangezigt was gekneusd; dat was al wat men te weten kwam. Hoe hij den dood gevonden had, was toen en is tot nog toe onbekend. Een persoon, die in het bezit is gevonden van het horloge van den verslagenc, is in hechtenis genomen. Berigten uit New-York melden dat zekere Stokes een pistoolschot heeft gelost op den heer Fiskzoon van den directeur der Erie-spoorweg-maatschappij. De heer Fisk was doodelijk getroflen en kort daarna overleden. FR AR KR IJ H. Te Parijs is de heer Vaulrain tot lid van de nationale vergadering verkozen met 121,158 stemmen. Zijn mededinger, de lieer Victor Hugo, ver kreeg 93423 stemmen. Nagenoeg de helft der stemgeregtigden zouden zich, naar men zegt, van deelneming aan de verkiezing onthouden hebben. In de zitting der nationale vergadering van Zaturdag werd rapport uitgebragt over een aantal ingekomen petitiën. Daaronder was er eene van eene Noord-Amerikaansche vcreeniging, die grondeigendommen in Neder- Californie bezit en exploiteertwelke het aanbod behelsde om alle tot deportatie veroordeelde Franschen op de gronden dier maatschappij te huisvesten en met eene boerderij Ie begiftigenmits een deel der kosten van overvoer en huisvesting door de Fransche regering yvierd gedragen. Deze petitie is ter zijde gelegd. De eenige bedenking, ingebragl tegen het daarin gedane aan bod, was dat er geen waarborg tegen den terugkeer dier kolonisten uit Californie naar Frankrijk aangeboden werd of aan te bieden scheen. Eenige opschudding werd in de vergadering veroorzaakt door dat de burg graaf de Lorgerileen legitimist, in zijn rapport over eene petitie den heer Thiers noemde «den president der voorloopige republiek". De republikeinen maakten daarop de aanmerking dat de den heer Thiers door de vergadering gegeven titel was «president der republiek", en dat het verkeerd was anders denkenden als uit te tarten door willekeurige toevoegingen lof dién titel. De heer de Lorgeril antwoordde'dal de vergadering, wel is waar, den heer Thiers eenvoudig tot «president der republiek" had benoemd, maar dat zij in den aanhef van dat besluit en in zijne strekking het denkbeeld van voor- leopigheid had uitgedrukt. Het rapport was door de commissie voor de petitiën goedgekeurd. Bij gelegenheid dal de heer Schoelcher in de nationale vergadering zijn voorstel deed tot afschaffing der doodstraf, beklom hij de tribune in jagi- costuum met groole gele slopkousen en zwart garen handschoenen. In een der dagbladen wordt zijn optreden aldus beschreven: «De heer Schoelcher. afgevaardigde van de Seine donker, mager, lang, droog, geel, aansprc- kersachtig, beenig, gerimpeld, gebogen, hol, gekleed in een lange rij-jas van boven tot onderen toegeknoopt en eiken zweem van linnen verbergende, stond op. De heer Schoelcher gelijkt op een plalonischen lijkbezorger of gepensioneerden doodgraver. Zijn kruin is kaal, zijn oogfn hol, zijn wan- I gen gelijken op putten, zijn kakebeenen steken uit. Hij is de Apollo dei- kerkhoven, de Anlinous van den doodenakker. Zijn slem schijnt uit de in gewanden der aarde voort te komen; hij gelijkt op een aangekleede «De. profundis" en zijn lange jas gelijkt op een lijkwade." De hertog de Grammont, de laatste minister van buitenlaudsche zaken onder het keizerrijk, is bij herhaling verschenen voor de commissie, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de aangelegenheden, welke met het beheer van het gouvernement van 4 September in verband staan, en wel om getuigenis omtrent zijne daden af te leggen. Naar ver zekerd wordt, heeft hij zich zeer beklaagd over het standpunt, waarop de gewezen gezant te Berlijn, de heer Benedettihem in diens bekende ge schrift heeft geplaatst. De hertog heeft op het hem gedane verwijt, dat Frankrijk aan zijne den 15"'" Julij 1870, met schending van de eerste voor schriften der diplomatie uitgevaardigde verklaring, den oorlog met Duitsch- land te wijten heeft, geantwoord, dat Pruissen zelf en alleen den oorlog gezocht en onvermijdelijk gemaakt had. en dat Frankrijk niets anders had gedaan dan den handschoen opnemendien men het had toegeworpen. DUITSCIILAND. De Reichs-j4nz. van 6 Januarij bevat de door de rijksregering in over leg met den bondsraad vastgestelde wet tot regeling van het bestuur in het rijksland Elzas-Lotharingen. Het land wordt daarbij in drie administra tive districten verdeeld: te weten Neder-Elzas, Opper-Elzas en Lotharingen. Die districten zijn in kreitsen verdeeld, en wel Neder-Elzas in 8, Opper- Elzas in 6, Lotharingen in 8, welke ieder van 70 tot 80000 inwoners bevatten. Aan het hoofd van het bestuur van het rijksland is de opper- president gesteld, die zijnen zetel te Straatsburg heeft en regtslrecks onder den rijkskanselier staat. Aan den opperpresident is een uil onderscheiden leden bestaande raad toegevoegd, die den naam: «Keizerlijke raad van FHzas-Lotharingen" voert en voor het rijksland met dezelfde bevoegdheid inte duii gev gek ma mo in gei op ter bei eet fin wj G'. Au Ar Do 's< Gr Hs 's Le Le Mi Ec lil

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2