LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 JANUARIJ. J& 8. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p.p. f 3.50# met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Doitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van AdvertentjëO M Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, BazelZurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien dë openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1872, voor hen die op den l8ten Janaarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 1833, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19d«jaar, doch \óór het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 14den, 21sten en 28steD December 1871 Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 9 4 en 10 6 11» 7, 12 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gcboorte-aclendie de belanghebbenden bij de inschrijvingonder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd) Lridin, 2. Januarij 1872» v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BKRIGTËN. LEIDEN, 9 Januarij. Onze stad verloor gisteren een harer achtenswaardigste ingezetenen. De heer mr. J. T. Bodel Nyenhiiis overleed, na eene ziekte van betrekke lijk korten duur, in 74-jarigen ouderdom. Na met hoogen lof in de regten gepromoveerd te zijnhad hij zich alhier gevestigddeelgenoot zijnde in de firma S. en J. Luchtmans, die later werd ontbonden. Ilij onderscheidde zich steeds door eene groote werkzaamheid en lust tot onderzoekhetgeen gepaard met eene degelijke en uitgebreide kennis, hem in betrekking bragt met vele geleerden van zijnen lijd, die hij, desgevraagd, gaarne uit den schat zijner kennis, vooral op letter- en aardrijkskundig gebied, ten dienste stond. Behalve een enkel geschrift van zijne hand, leverde hij vroeger en later een groot aantal bijdragen aan tijdschriften van letterkundigen aard. Aan hem heeft men ook te danken de zoo naauvvkeurig bewerkte Tables des matières op de bekende Archives van den heer mr. Groen van Prinsterer. Jaren lang had de maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier in hem een ijverig secretaris, en voor den bloei dier maatschappij had hij steeds zijne beste krachten veil; na zijn aftreden werd dit dan ook ten volle erkend door zijne benoeming lot eere-lid dier maatschappij. Bij velen zal zijne nage dachtenis in eere worden gehouden. De typographische vereeniging Lourcns Jz. Cosier alhier vierde gisteren avond haar 18di: jaarfeest in de groote zaal van het Neêrlandsch kofïijhuis, die daartoe zeer doelmatig en net was ingerigl. Die bijeenkomst werd ook nu weder vereerd met de tegenwoordigheid van den beschermheer der vereeDi- gingden heer burgemeesteren een der hh. wethoudersenkele leden van den gemeenteraad, eenige hh. patroons, donateurs en verdere genoodigden, waaruil bleek dat de vereeniging zich voortdurend in veler sympathie mag verheugen. Naar gewoonte werden de genoodigdenonder het spelen eener feestmarsch, daartoe gecomponeerd door den heer J. C. H. Bohrt, de zaal binnengeleid, alwaar de leden der vereeniging reeds hunne plaatsen hadden ingenomen. De voorzitter opende daarop de bijeenkomst met eene korte toespraak, waarbij hij ditmaal het genoegen had te vermelden dat in het afgeloopen jaar aan de vereeniging geen lid door den dood was ontvallen; ook mogt hij melding maken van een bewijs van belangstelling, dat de ver eeniging dezer dagen weder van haren beschermheer had mogen ontvangen. Uit het daarop door den secretaris uitgebragte verslag bleek dat de vereeni ging in slaat was geweest aan hare vcrpliglingen ten volle te voldoen, en dat zij, bij ziekte der leden, niet weinig tot verzachting van het leed had bijgedragen. Nadat de leden hh. patroons, donateurs en eereleden een welkomstlied hadden toegezongen en de muziek zich weder had laten boorenwerden achtereenvolgens drie tooneelstnkjes opgevoerd; t. w. ff ie zal de schoon zoon zijn? blijspel in 2 bedrijven, naar eene novelle; Het kamertje van een waschmeisjeblijspel met zang, van C. Alex, van Ray; en Het levend doode snijderpaarblijspel met zang in 2 tafereelen. De leden der verfie- niging, die zich met de uitvoering hadden belast en ook de drie juf vrouwen, die welwillend hare medewerking verleenden, kweten zich zêéi goed van hunne taaken bragten niet weinig bij tot het genot van deft avond. Voor de pause, na de opvoering der beide eerstgenoemde stukkeft, werd door het lid W. J. de Rooy eene aria van Slradella voorgedragen', en tot slot door denzelfdenair de l'opéra Josephvan Méhul. Deze voor dragten waren niet onverdienstelijk en droegen de algemeene goedkeuring in hooge mate weg. Met de uitvoering eener finale was het feestprogramma afgeloopen. Naar gewoonte bleven de leden bij zang en dans tot laat bijeen; de uren vlogen genoegelijk daarheen en bij het scheiden mogt men met voldoening op het gesmaakte genoegen, dat door niets was gestoord, terugzien. De commissaris des konings in deze provincie heeft de gemeentebesturen in herinnering gebragt de circulaire van 5 Jannarij 1867, betreffende de', aanbeveling tot het opsporen en bekend maken van overblijfsels der vader- landschc kunst en beschaving uit vroegere tijden, met dringend verzoek daarop in voorkomende gevallen ie willen letten. De minister van binnenl. zaken heeft aan J. Knijff Az. te Zoeterwoude en C. Pannevis te Oudshoorntot wederopzeggens concessie verleend Voor een stoomsleepdienst langs de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder doof de Oude Wetering, Wotibrugge, 'sMolenaarsbrug tot de Gouwesluis, van de Koog door het Wijde en op Zijl tot Spanjaardsbrug bij Leiden, van het stoomgemaal de Cruqnius, langs het Spaarne tot Haarlem en Spaarndam, van de Nieuwmcer langs het kanaal van den Overtoom. Deze sleepdienst zaï worden uitgeoefend met schroefstoombooten. - De koning van Siam heeft aan den heer D. E. J. A. Ponse, kapitein der artillerie le Bataviadie aldaar en op andere plaatsen Z. M. als ordon nans-officier en tolk, tijdens diens verblijf op Java, vergezeld heeft, ten ge schenke gegeven een gouden sigarenkoker met brillanten omzet, en aan mevr. Ponse een gouden garnituur met brillanten. Naar wij vernemenmeldt het Vad.is dr. II. Weijenberg Jr., te Haarlembenoemd tot professor in de philosophische faculteit (leerstoel der dierkunde) aan de universiteit te Cordova, en tevens tot directeur van het museum van natuurlijke historie aldaar. Te Dordrecht hebben zich voor het toelatings-examen tot de middel bare school voor meisjes 49 leerlingen aangemeld, waarvan 47 zjjn toege laten. Bij de Ned. herv. gemeente te Dordrecht js tpt p^ijjkant beroepen d\ Huet, pred. te Dirksland. Te Amsterdam heeft gisteren, den gedenkdag van de stichting van het athenaeum illuslre, in de Nieuwe Wale kerk de uitreiking plaats gehad van gouden medailles aan de heeren M. C. Paraira, student aldaar, en Plngge, student te Groningen, en van een diploma aan den heer van Gcuns, student aldaar, voor hunne antwoorden op prijsvragen. De hoogleeraar Landvoor zitter van de orde van professoren, kondigde bij deze gelegenheid aan, dat telken jare dooi' den aflrcdenden voorzitter in het openbaar een redevoering zou worden uitgesproken en maakte zelf daarmede reeds een aanvang door een betoog van de pligt van Amsterdam om een volledige school voor hooger onderwijs te bezitten en het regt der hoofdstad om voor zulk een volledige inrigting gelijke regten te verkrijgen als de rijks hoogescholen. Fransche paardenhandelaars reizen op dit oogenblik de verschillende gemeenten van de provincie Utrecht af om hij de landlieden paarden Ie koopen. De meeste landlieden hebben ecliter hunne paarden reeds van de hand gedaan; de kooplieden nemen nu nog al wat zij krjjgen kunnen. Hooge prijzen van ƒ500 a ƒ000 per stuk worden besteed; het aangekochte wordt bij koppels naar België vervoerd. Naar men uit Nijmegen meldt vertoont zich de verzakking der Waal kade thans bij den lagen waterstand weder zoodanig, dat op sommige plaatsen onder aan de Groote straat gaten zijn gevallen, en zij binnen vier weken ruim m. gezakt is. Men heeft haar met aarde en sieencn aange- vald, ten einde den rijweg eenigzins gemakkelijk te maken,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1