TWEEDE KUNSTBESCHOUWING, 2lrs oemula Inturnc. lager schoolwezen door het meerendeei der leden ongunstig beoordeeld vooraL wegens den inhoud, maar ook uit wantrouwen jegens den minister, die als een vrijdenker bekend staat. Het Journ. des Déb. is beducht voor verwerping dier voordragt: doch het zou liever zien dat de meerderheid het ontwerp verbeterde in plaats van het eenvoudig te Verwerpen. Immers, zegt dat blad, het land wil dat er iets voor het openbare schoolwezen worde gedaan. De beraadslaging over de middelen tot stijving der schatkist is Donderdag niet hervat; zij is door de vergadering geschorst, ten einde tijd voor nader overleg tusschen de regering en de budget-commissie te geven over het denk beeld van het belasten van roerende waarden. Naar verzekerd wordt ziet de regering af van de door haar voorgestelde belasting op de grondstoffen. Het regeringsblad bevestigt de uit Algiers ontvangen berigten omtrent eene beslissende nederlaag, die den 23'ltn December, in den omtrek van Megoub, door de troepen van den luit.-kolonel Gaine is toegebragt aan Si Kaddour ben Hamza. een der weinige stamhoofden, welke lot nu toe inhei veld gebleven waren. Die marabout zelf is weder ontkomen; maar zjjne vrouw en zijn zoon zijn den overwinnaars in handen gevallen. De pleidooijen in de zaak van den moord van msgr. Darboyden pre sident Bonjean en de overige gijzelaars van la Roquefte nemen maandag een aanvang. Volgens la Gas. des Trib., bedraagt hel aantal beklaagden in deze regtszaak 23waaronder 2 vrouwen. De Fransche akademie heeft het schrijven van den bisschop van Orleans den heer Dupanloup, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid der akademie, overwogen en besloten dit ontslag niet aan te nemen, maar eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan. De bisschop van Orleans heeft aan hel Jour. des Déb. een brief ge schreven, in antwoord op de artikelen in dit blad, naar aanleiding van het ontslag, dat de prelaat als lid der Fransche academie heeft genomen. Msg'. Dupanloup zegt, dat hij niet in drift gehandeld heelt, gelijk genoemd blad heeft gelieven te zeggen. Hij had zijne medeleden der academie reeds negen dagen vóór de verkiezing gewaarschuwd. Wel heeft hij onverwijld na de verkiezing aan den directeur der academie zijn ontslag gezonden; maar dit heelt hij gedaan, omdat hij geen dag, geen uur zelfs de meening ingang wilde verschaffen dat hij zich met een schandaal kon vereenigen, liet blad gaat, bij het beoordeelen van den stap des bissehops, van een verkeerd standpunt uit. Vóór alles heeft hij de godsdienst ter harte genomen, aan de gevaren der maatschappij en der jeugd, aan de hoogere belangen der zedeleer en der waarheid gedacht. Dit heeft hij der academie bij de bestrij ding der candidaluur van den heer Littré onder het oog gebragt. Toen deze nu in weerwil hiervan gekozen was, bleef hem maar ée'n pligt over. Dezen had hij volbragt. Het Jour. des Déb. antwoordt op dien brief, dat het niet, gelijk de bisschop, in de verkiezing van Littré een schandaal ziet. Hel was daarom in zijn regt, toen het de artikelen geschreven heeft, waartegen de bisschop thans zoozeer ie velde trekt. De regering had vroeger eene commissie van tien leden benoemd, om een naauwgezet onderzoek in te stellen naar het ontwerp, om door middel van stoomponten van reusachtige almelingen geheele treinen te laten loo- pen tusschen Frankrijk en Engeland. Die commissie heeft zich met acht tegen twee stemmen voor dat plan verklaard, zoodat men nu nog alleen het oordeel verbeidt van het Engelsehe kabinet, om uitvoering aan hel plan te geven. Te Parijs zal 15 Julij a. s. in hel Palais de l'Industrie een tentoonstel ling van voorwerpen ten behoeve van den werkman worden geopend. De medewerking van alle volkeren der wereld wordt daartoe ingeroepen. De voornaamste afdeelingen der tentoonstelling zijn: I». modellen van woningen; 2». kleeding; 3». voorwerpen voor huisselijk gebruik; 4». voedingsmiddelen; 5®. gereedschappen; 6°. middelen tot zedelijke, verstandelijke en ligchame- lijke verbetering; 7°. statuten, reglementen en verslagen van verschillende maatschappijenin het belang van den handwerksman opgerigt8°. eene bijzondere afdeeling, gewijd zijnde aan de geschiedenis van de 7 voorgaande groepen: 9». al wat op de uilrusting en kleeding van den soldaat en zeeman betrekking heeft. De tentoonstelling zal 15 October worden gesloten. DUITICHL.AND. De Pruissische minister van onderwijs heeft beslist, dat de gemeenten verpligt zijn, den onderwijzers bij vrije woning en brandstof zoodanig trac- tement te geven, dat zij, naar gelang der plaatselijke omstandigheden, een fatsoenlijk beslaan'hebben, en dat, indien eene gemeente niet aan die ver- pligting voldoet, de regering het regt heeft die tractementen vast te stellen. Voorts verklaart hij, dat indien de gemeente onmogelijk eene behoorlijke bezoldiging kan geven, de staat subsidie zal verleenen Het volgende komt voor in een schrijven uit Berlijn: Hel is eene bekende zaak, dat het schuim der Berlijnsche bevolking zich bij den over gang van het oude in het nieuwe jaar groole baldadigheden veroorlooft, die de veiligheid der rustige voorbijgangers niet weinig belemmeren. Ook ditmaal herhaalde zich dit tooneel, dat als gewoonlijk in de nabijheid van het kon. paleis en »Unter den Linden" het hevigst is. De politie, zoowel te paard als te voet in grooten getale aanwezig, had dien omtrek afgezet en beantwoordde de hagelbui van steenen als anderzins, die haar toegeslin- gerd werd, met de uiteendrijving der zaamgeschoolde menigte, die grooten- deels uit het jonge janhagel bestond. Tot deze uiieendrijving waren inlns- schen eenige charges met blanke sabel noodig. Het aantal der in hechtenis genomenen beliep echter dit jaar, dank zij de voorzorgen, niet meer dan 20 en terwijl het verleden jaar 1100 lantaarnglazen moesten ontgelden, werden er nu slechts 376 stukgeslagen. In het Daldouer meereenige mijlen westwaarts van de stad Weile in Jutland gelegen, heeft men dezer dagen een zeer belangrijke vondst ge daan men heeft er de overblijfselen aangetroffen van een aantal meerwo- ningen; zij hebben groole overeenkomst met de meerwoningen, die in Zwit serland zijn ontdekt. De palcuwaarop de woningen indertijd waren ge bouwd, zijn ruw behouwen eikenstammen, welke op tamelijk geljjkmatigen afstand van elkander staan. Men heeft hier eene indertijd sterk bevolkte plek gevondenwant in een halven kring strekken zich die woningen op eenigen afstand van den ganschen linkeroever van het meer uit. Er is reeds een zeer groot aantal voorwerpenoverblijfselen uit den ouden tijd, toen deze plek was bewoond, opgegraven en in zekerheid gebragt. Het onderzoek daarvan heeft professor Warsaae op zich genomen, die in het aanstaande voorjaar daarover een verslag zal openbaar maken. Dit is het eerste voorbeeld van meerwoningen, dat in Jutland is aangetroffen. Rondom het meer vindt men een menigte hunnebedden. PEK TELEGRAAF? MADRID, 7 Januarij. Bij kon. besluit is de zitting der cortes gesloten en zijn de nieuwe cortes tegen 22 dezer bijeengeroepen. PARIJS, 7 Januarij. De verkiezingen zijn rustig afgeloopen. Vele kiezers hebben zich van stemming onthouden. LAUSANNE, 7 Januarij. Er heeft heden eene groote manifestatie plaats gehad, ter cere der Franschen, die alhier tijdens den oorlog zijn overleden. Een stoel van 6000 personen begaf zich met muziek en eene driekleurige vaan naar het kerkhof, alwaar een gedenkleeken is onthuld. PARIJS, 8 Januarij. Gekozen: depart, du Gard een republikein; depart. Somme een conservatief; depart. Pas de Galais een conservatief; üran twee republikeinen. LONDEN, 8 Januarij. Het volgende bulletin is openbaar gemaakt: Het herstel van den prins van Wales maakt zulke vorderingen dat voor Zaturdag geen bullet in zal worden uitgegeven. Isurqcriijfic SlattD. ONDERTROUWD: M. Gouvée, jm. 24 j. en D. G. Stokhuyzcn, jd. 24 j. - J. A. Bakker, jm. 32 j. en J. II. II. Hazenberg, wed'. 34 j. -- J. J. van der Voorden, wed'. 52 j. en A. C. van Oppen, wed'. 53 j. AS» V ES? T EATS RV Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoole, betuig ik bij deze, ook namens mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijnen hartelijken dank. Leiden, 8 Januari 1872. P. FONTEIN S'. Die nog iets te vorderen hebben van de Israëlitische Gemeente alhier, tot 31 December 1871, worden verzocht hunne Pretentlgn zoo spoedig mogelijk in te leveren bij M. M. VAN PRAAG, Noordeinde, op Donderdag 11 Januari] 1§<2, des avonds ten 7% uur, in het Gebouw der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, Namens Bestuurderen B. W. WTTEWAALL, Voorzitter. J. L. CORNET, Secretaris. Aanbeveling' aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de Ijzerhoudende Kammenas-Slroop van GR1MAULT C". trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediend, hetzij tegen de opzwelling van de keelkliercnhetzij legen de bleekheid en de slapheid van het vleesch, berg op het hoofd en uitslag in het gelaat, gebrek aan eetlust enz. Het middel is, om zoo te zeggen, eene behoefte in het huishouden geworden, en elke moeder, die voorzorgen wenscht te nemendient er den kinderen in de lente en herfst twoe of drie flacons van toe. Op die wijze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd Dépött te Amsterdam H ULOTH.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3