firma naar aanleiding van regt, dat zij beweerd te hebben op den ondergrond van een uitgestrekt bosch, niet toelaten dat het bosch, hetwelk door de andere firma gekocht werd, geveld wordt. Reeds zijn adviezen van verschil lende juristen hier te lande omtrent de bestaande quaestie ingewonnen. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de Leeuwarder veemarkt eene der meest bezochte markten van ons vaderland is, is ongetwijfeld van genoeg zame bekendheid. Het afgeloopen jaar heeft het ook weder aangetoond. In dal jaar toch werden er niet minder dan 114,342 stuks vee, waarvan 42,689 runderen, 55,992 schapen, 14,715 varkens, 726 paarden en 40 veu lens aangevoerd, zijnde 3,741 stuks vee meer dan in 1870. Nabij Heerenveen heelt in den nacht van 3 op 4 Jannarij weder een stoute dielstal plaats gehad. Met inbraak en inklimming is men doorgedron gen in het huis, bewoond door M. Zonneveld onder Haskerdijken. Vijftien voorwerpen van zilver en onderscheiden kleedingslukken zijn ontvreemd. De daders heeft men lot nog toe niet op het spoor kunnen komen. Uit Tieljerksteradeel wordt aan de N.R.Ct. gemeld: Volgens een bij den raad dezer gemeente ingekomen rapport van de schoolcommissie, heb ben over 1870 van de 1849 schoolpligtige kinderen, niet minder dan 686 de openbare school of in het geheel niet, of zeer ongeregeld bezocht. Buiten dien zijn er nog 400 kinderen, waaromtrent de schoolcommissie geene be paalde opgaven kan doen. lie schoolcommissie heeft afwijzend geadviseerd op het verzoek om de schoolgelden af te schaffendewijl het schoolverzuim grootendeels plaats vindt bij hen. die kosteloos onderwijs genieten. De commissie tot regeling der aanstaande feestviering te Vlissingen heeft thans definitief vastgesteld, dat dc viering op den gedenkdag zelf van Vlissingen's bevrijding van het Spaansche juk, nl. den 6,lfn April e. k.. zal plaats hebben, en niet, zooals van sommige zijden werd verlangd, op den Istcn 0f wei 0p den 881"1 daaraanvolgende. Het plan bestaal om door het luiden der klokken en het bespelen van het carillon de feestviering te ope nen. waarna onderscheidene muziekgezelschappen en andere corporation, die tot de feestviering zullen worden uitgenoodigdop het stadhuis zullen ontvangen worden en zich vervolgens en corps naar de Groote Markt bege ven. waardoor militaire muziekcorpsen vaderlandsche liederen zullen ten gehoore gebragt worden. Verder zal de dag aan volksspelen en andere ver makelijkheden worden gewijd, terwijl illuminatie en vuurwerk het feest zullen besluiten. 's GRAVENI1AGE, 8 Januarij. Aan den luit.-kplonel L. C. Bodmer isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als militie-commissaris in hel 2de militie-district der provincie Zuid holland, en als zoodanig is benoemd de luil.-kolonel N. Scheltema, thans provinciaal adjudant in Noord holland. Aan den heer M. H. Insingerwiens diensttijd als mede-directeur van wege den handel bij het entrepotdok te Amsterdam met ultimo December 1871 was geëindigd, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, terwijl als zoodanig is benoemd de heer H. van Eeghen. Door Z. M. is aan den, officier van gezondheid l5lc kl. bij de zeemajt, dr. F. J. van Leent, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem geschonken door den president der Fransche republiek. De luit. ter zee 2dt kl. W. van Hasseltdienende op den monitor Tijger, j wordt op non-activiteit gestelden vervangen door den luit. ter zee 2de kl. R. de Vidal de St. Germain. De luit. ter zee lfle kl W. J. A. Nol then ins, de luit. ter zee 2dc kl. N. W. van Ammers en de scheepsklerk M. J. Vilringa, uit Oost-Indië teruggekeerd, worden mede op non-activiteit gesteld. -■ De hooge raad der Nederlanden hield Zaturdag eene openbare vergade ring, ter plegtige installatie van de heeren m". F. F. Karseboom en J. D. W, Pape, respectievelijk benoemd tot procureur-generaal en vice-president van het hoogste regterlijke collegie. De zitting geopend zijnde heeft de oudste in functie zijnde adv.-gen., de heer mr. Römer, hel woord opgevat en met weemoed geschetst hel verlies voor de magistratuur in het algemeen en voor den hoogen raad in het bijzonder door het afsterven van den verdienstelijken procureur-generaal van Maanen. Kort maar krachtig drukte de spreker zijn gevoel van leedwezen uil, dat aan de wetenschap van het regt en aan de voorlichting van den hoogen raad zulk een 'uitnemend jurist was ontvallen. Hij bragt hulde aan 's mans helderen blik, groote regtskennis, onpartijdig- beid en tegelijk welwillendheid, zoo in zijne verhouding tot de leden van I en de ambtenaren bij den hoogen raad als in zijne verschillende betrekkin- j gen. Het leeddoor zulk een verlies gevoeldwas echter in vele opzigten verzacht door de benoeming van den heer Karseboom. een zoo waardig op volger; als zoodanig reeds vurig door den heer van Maanen gewenscht, De president, mr. de Grevevatte vervolgens het woord op en hield eene rede, waarin hij in zeer breede trekken de verdiensten van wijlen den heer proc.- gen. schetste. Hartelijk verwelkomde hij den lieer Karseboom als opvolger van den afgestorvene. In verschillende regterlijke betrekkingen en nu laatste lijk gedurende een aantal jaren bij dezen raad had dc heer Karseboom getoond geheel berekend te zijn voor de taak die hem was opgelegd en had hij vooral in den iaatsten tijd. toen hij feitelijk reeds de functie van hoofd van het parket bekleedde, het bewijs geleverd, dat hem die betrekking ten volle is aanvertrouwd. Hij wcnschtc hem met deze zijne hooge funcliën hartelijk geluk en beval zich ook namens de overige leden van den hoogen raad in de voortdurende welwillendheid van den nieuwen proc.-gen aan. Het woord rigtende tot den heer Pape, belrenrde hij ook, dat de heer van den Velden, de hoogst bekwame vice-president, gemeend had wegens klimmende jaren zjjn eervol ontslag te moeten aanvragen. Hij bragt hulde ook aan de verdien- j sten van den heer v. d. Velden en stelde in hel licht hoe ook hij, inzondei1- heid in de kamer van strafzakentot eene goede jurisprudentie krachtig had bijgedragen. De wijze, waarop de heer Pape gedurende een ruim tijds verloop in verschillende regterlijke betrekkingen ook laatstelijk bij den hoogen raad, zich van zijne verpligtingen had gekweten, billijkt allezins het vertrouwen dal de opengevallen' plaats even waardiglijk zal worden vervuld. De heeren Karseboom en Pape beantwoordden ieder van zjjn stand punt de hun toegesproken woorden, leder voor zich ontveinsde zich niet het moeijelijke der laak om zulke voorgangers, als die zij opvolgden, na te streven. Geest van zamenwerking, welwillendheid, goede verstandhouding, deze zullen de drijfveeren zijn waardoor zij zullen geleid worden. Zij beve len zich aan in de welwillendheid van het collegie, het parket, de griffie en de balie. De dekenmr. A. de Pinloheeft namens heeren advocaten en procureurs de toespraken der geinstalleerden beantwoord, hun geluk ge wenscht met hunne vereerende bevordering en hun bij voorziening den steun der balie toegezegd. Deze plegtige algemeene vergadering werd o. a. bjjgewoond door den minister van justitie, den heer Jolles, en onderscheidene regterlijke ambtenaren en andere aanzienlijke personen. Heden heeft het prov. gereglshof van Zuidholland (burg. kamer) uit spraak gedaan in het hoogcr beroep, ingesteld door de firma Meijer te Rot terdam tegen de firma ven Weeren te Leidenbetreffende eene vordering uit rekening courant ontstaande. Hel hof heeft beslistdat de eerste regter, doorliet bedrag der schade, door dc geïntimeerde geleden, te bepalen, is gegaan ultra petita, doch dat de eerste regter overigens zeer te regt had beslist, dat de geïntimeerde regt had op schadevergoeding wegens niet behoorlijke uitvoering van den hem opgedragen last. De appellante is in al de kosten van het hooger beroep veroordeeld. De gewezen vice-president van den hoogen raad der Nederlanden, jhr. mr. B. van den Velden, zal morgen aan de leden van dat regterlijk collegie, in het Hotel Paulez, een diner aanbieden. - Zalurdagnacht is aan het station van den Rijnspoor een goederenwagen door den feilen wind voortgedreven en nabij Voorburg van eene brug in hel water gestort. De reizigers der eerste treinen moesten dientengevolge tc Voorburg in van Gouda komende treinen overstappen en de goederen wor den overgeladen. Ten half twee uur was de weg weder vrij. BUITKNL.VNOSCUE BKHir.TKlN. ENGELAND. LONDEN, 7 Januarij. In de onzekerheid omtrent het lot van Livingstone lie eft de kon. Britsche maatschappij voor aardrijkskunde een plan beraamd om eene expe ditie naar hel binnenland van Afrika te zenden, ten einde dien beroemde» reiziger op te sporen, dewijl het zeker schijnt te zijn dat hij, ondersteld de onwaarheid van het vermoeden van zijnen dood, zich in eene gesteld heid bevindt die het hem onmogelijk of moeijelijk maakt uit het binnen land brieven of boodschappers naar de kust te zenden. De gemelde maat schappij, een afwijzend antwoord van de regering ontvangen hebbende op haar aanzoek om geldelijken en anderen bijstand tot het uitvoeren van dal planheeft nu besloten de uitvoering geheel voor eigen rekening en met eigene hulpmiddelen te ondernemen. Het comité van onderstand, dat zich ten behoeve van Perzië in Londen gevestigd heeft, ontving dezer dagen liet volgend telegram van den lieer Bruce, zijn zaakgelastigde te Ispahan. "Hebt dank voor de gezonden lOOf De hongersnood is erger dan ooit. 10000 lieden hangen geheel van om af voor hun dagelijksch voedsel. 3000 lieden sterven per dag in Perzië dei hongerdood. De Feridan-Christenen en de 'Joden lijden hongersnood. Of welke som kunnen wij rekenen? 3000 per maand zal niet voldoende zijn. De dagbladen bevatten verschillende berigten omtrent een onweder dat den 4dfn jl. in het noorden van Engeland en in Schotland gewoed heel Te Sheffield werd een man door den bliksem gedood. Of de schokken, di men daar gevoeld heeft, werkelijk aan een aardbeving zijn toe te schrijven wordt betwijfeld. Vermoedelijk zullen het zware donderslagen geweest zijn die sommigen hebben doen gelooven aan schuddingen onder den grond. Te Bolton had Woensdag II. een ontzettend voorval plaats. Massarti de leeuwentemmer, gaf eene voorstelling en had zich in een hok met vii leeuwen begeven; een van deze gaf hem een slag met zijnen poot, waar door Massarti op ééne knie viel Hij keerde zich omen sloeg met een sabel naar den leeuwwaarop hij door vier der leeuwen aangevallen ei naar een hoek van het hok gedrongen werd. Massarti bleef kalmverdc digde zich met zijne sabel, en loste eindelijk drie schoten van zijnen me losse patronen geladen revolver op de woedende dieren. Intusschen heerschi onder de toeschouwers eene zoo groote onstuimigheid, dat de policie-ageii ten in hunne pogingen om den leeuwentemmer te ontzetten gruotelijks Ik lemmerd werdenook duurde het eenigen tijd eer men de ijzeren stavei glocijend gemaakt hadwaarmede men eindelijk iii die pogingen slaagde nadat de worsteling omstreeks 10 minuten geduurd had. Massarti was vree selijk verminkt; van het achterste gedeelte van zijn schedel was het ve afgerukt, en stukken vleesch waren uit zijne dijen gebeten, en in lie gasthuis aangekomen stierf hij bijna terstond. De' Times meldtdat verscheidene in Engeland woonachtige Duitschers toen zij Amerika's eischen in de zaak der Alabama gelezen hadden, besle ten hebben een verzoekschrift aan von Bismarck te riglen. Daarin veria» den zij, dat Duilschland van Amerika eene schadevergoeding van minsten 100 milfioen zal vragen, omdat de verkoop van wapenen aan Frankrjjl den oorlog zooveel langer heeft doen duren. De vrede zou kort na Seda gesloten zijn, daar de Franschen toen geen wapenen hadden. Toen zo» Amerika geweren. De Amerikanen die van Engeland schadevergoedin vragen, omdat de tegenstand der zuidelijken gerekt is, door de hoop» ondersteuning, waaraan Engelamls houding voedsel gaf, zullen natuurlij niet aarzelen een hoop geld, met hunne verontschuldigingen, naar BerlijnI zenden. FRAS 2i!£ S.Ü Si. In de afdieiiugen der nationale vergadering is hel door den minislf Simon ingediende ontwerp van wel tot uitbreiding en verbetering van li

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2