O IJK A NT. r. 7, 1872. DINGSDAG 9 JANUARI J. Pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. Pe prijs der Cour en' is per merendeel jaars j 3..franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar vóór fl.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Homburg, Lubeck, Frankfort a. JU., Herlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Siuttgart, Weenen, PraagBazelZiirich, St. Gallen, Genève en Lausanne. STA DS-BERIGTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van- LEIDEN doen 1c weten, dat loor hennaar aanleiding van art. 1 der Verordening op liet Braudwezen, tan den 15 Juuij/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n\ 14), op voordragt van len Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd lot tdjmcl-brandmeester aan de stads spuit ïi". 1de heer LAMBERTUS VAN ES. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Januari) 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINXËNLANDSCHË BËBIGTËN. LEIDEN, 8 Januari). Door een 40tal labrikanlen in wollen stoffen, waaronder ook de firma Ie Ileyder en C°. alhier, is liet volgende adres ingediend aan de tweede tamer der staten-generaal „Geven met versclnildigden eerbied te kennen de ondergeteekendeu abrikanten in katoenen stollendat zij met leedwezen hebben kennis ge- lomeu van het ontwerp van wel voor het indiscb tarief, door den minister ran koloniën aan uwe kamer den 28^» Oct. 11. aangeboden. «Het ligt niet in de bedoeling van de ondergeleckendenalle bezwaren ip te sommen, waarmede hunne industrie te kampen heeft, noch te doen ïitkomen dat de hoogere prijswelke zij voor hunne grondstoffen moeten aestedenhunnen productieprijs zeer nadeelig drukt. „Deze feiten zijn genoegzaam bekend en reeds meermalen door autori teiten in zaken van handel en nijverheid aan uwe kamer medegedeeld, maar zij hebben liet als hunnen pligt beschouwd, u, namens de talrijke lelangen, die hier op het spel staan, te moeten verklaren, dat mogl ge- ïoemd ontwerp tot wet verheven worden, hetzelve noodzakelijk den onder gang van de katoenfabrieken bier te lande ten gevolge zal hebben. «Verre er van dat door de ondergeteekenden een hoog differentieel regt erlangd wordt, wenscliten zij alleen in Nederlandsch Indië dezelfde be- «licrming le genieten als in bet Vaderland, en zouden zij ook gaarne zien lat de verlaging der inkomende regten op vreemde producten gepaard ging net eene evenredige vermindering op de Nederlandscliezoodat, in plaats an een gelijk regt van 10 pCt.b. v. 12 pCt. voor vreemde, 6 pCt. voor ta'ionale bepaald werd. Hierdoor zoude ieder gebaat zijn. De tariefs-in- tomsten bleven even hoog, en de indische consumenten zouden er niet bij e lijden hebbenaangezien de inkomende regten op hunne benoodigdheden n gelijke mate werden verminderd zoowel op vreemde als op Hollandsche iroducten welke beiden verschillend zijn. Staan de belangen van de schat- iist eene verdere vermindering toe, dat men dan lOpCt. en 5pCt., of iever 5 pCt. en 0 pCt. bepale; in dit laatste geval zoude de tariefwelgeving n Nederlandsch Indië met de Nederlandsclie gelijk zijn. «Deze door de ondergeteekenden aanbevolene handelswijze berust geheel op iet bij de wet van 18 Junjj 1824 (Staatsblad n". 39) met Engeland gesloten ractaat en zij kunnen niet begrijpen waarom men van dezelve zoude fzien. Ook kunnen zij voor luin eergevoel als Nederlanders niet gelooven at zulks op aandringen van vreemde mogendheden zoude geschieden. «Redenen waarom de ondergeteekenden zich eindelijk het dringend ver- oek veroorloven, da! het uwe kamer moge behagen, aan het ingediende irctsonlwerp uwe goedkeuring le ontzeggen, en dal er worde overgegaan ot de vaststelling eeuer zoodanige wet. welke minder nadeelig zal geacht morden voor de Nederlandsche belangen. - - De Brielsche hoofdcommissie voor het nationaal feest op I April heefl ene circulaire verzonden aan de sub-commissiën, waarin zij zegt dat liet aar gebleken is dat hare bedoelingen met genoegzaam bekend, althans iet voldoende begrepen zijn. Daarom heeft zij de eer ter algemeene kennis i brengen: «Dat de commissie op 1 April 1872 den geboortedag wenscht te vieren an de Nederlandsche onalbankclijkheidvan onze staatkundige en godsdien- tigc vrijheidzooals die zichnadat door de inneming van Brielle de eerste teen was gelegd voor de afzwering van het Spaansche jukuit den loop er gebeurtenissen beeft ontwikkeld, en waarvan gansch Nederland thans og onder de gezegende dynastie der Oranje's, de heilzame vruchten pinkt. «Dat, waar de commissie zich onmogelijk kan inlaten met wat op dién dag in andere plaatsen tot opwekking van de feestelijke stemming der natie mogt gedaan wordenzij te Brielle alsdan den eersten steen wenscht te doëh leggen van een nationaal gedenkteeken, waarvan de lilhografie door haar verzonden is aan ons geëerbiedigd vorstenhuis en aan iedere sub-commfSsie, die zich lot ondersteuning van de bedoelingen der hoofdcommissie heelt ge organiseerd. «Dat zij het ontwerp van dat monument blijft handhaven en om velerlei redenen niet kan afwijken van haar oorspronkelijk plan. waartoe zij de hulp der natie heeft ingeroepen, op welke roepstem zich reeds 110 sub- commissiën hebben georganiseerd, die voor het overgroote deel aan de plan nen der hoofd-commissie onvoorwaardelijke ondersteuning hebben toegezegd. «Datindien nu echter mogt blijkendat deze bewijzen van sympathie onvoldoende zijnen de bijdragen ontoereikend om het monument tot stand te brengen, de hoofd-commissie zich genoodzaakt zou zien, met terugzen ding van de reeds ontvangen gelden haar mandaat neder te leggen. |Dat, wat nu betreft het verlangen v3n hen, die eene nnttige inrigting zouden willen tot stand gebragt zien, dit denkbeeld vroeger bepaaldelijk ook bij de commissie is opgekomenzij heeft het echter laten varen, zoowel om de enorme kosten tot iets dergelijks vcreischt, als om zelfs den schjju te vermijden, dat men de nationale geestdrift ten bate van de stad Briëlte wilde exploiteeren. «Dat de commissie zich echter volkomen bereid verklaart alle giften in ontvang te nemen, waarbij het uitdrukkelijk voorbehoud is gemaakt, dat zij alleen voor het tot stand brengen eener nuttige inrigting gegeven zijn, om. indien mogt blijken dat hiervoor voldoende wordt bijgedragen, terstond in overleg te treden, welke nuttige inrigting, buiten en behalve het monu ment, de voorkeur zon verdienen." De Staatscourant bevat de officiële opgave der bevolking van de pro vincie Zeeland, naar de uitkomsten der laatste volkstelling op 30Nóv./IDec; 18G9. De bevolking dier provincie beliep alstoen 177,509 zieletu waaronder Brouwershaven 1749- zielen, Goes 6261, Hulst 2265, Middelburg 16422, Sas van Gent 1063, Sluis 1515, Tholen 2647, Veere 1354, Vlissingcn 9489, Zierikzee 7834. Gedurende het jaar 1871 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zee- brieven uitgereikt voor 63 schepen, metende 11780 laslen, waarvan 45 binnen 's lands en 18 buiten 's lands zijn gebouwd, (n 1870 beliep het ge tal dier schepen 58, metende 13164 lasten, waarvan 33 binnen 'slands en 20 buiten 's lands waren gebouwd. Den 24s,e" December 1871" zijn ten nadcele van de gebroeders Obrie, juweliers te Brussel, ontvreemd: 1 zilveren koffijkan, oud model; 'geribde zilveren melkkan; 2 kristallen langwerpig vierkante bouts de table op zil veren voet; 1 dito zoutvat, met rónden zilveren voet; 1 dito, dito, met vierkanten zilveren voet; 3 stel gouden hals- en oorsieraden; 2 gouden broches; 3 dozijn zilveren vingerhoeden; 10 dito ringeneeniggoud en zilver voor de smeltkroes; 4 zilveren lepels, gemerkt P Q20 a 25 gouden spelden van verschillenden vorm, ieder ter waarde van ongeveer 7 a 8 francs; gouden broches en ringen, waarvan cenige bezet niet diamanten en twee met brillanten; 10 a 12 zilveren snuifdoozen, ieder ter waarde 25 a 30 francs; 2 paar diamanten sieraden (dormeuses) roosvormig, waarde 300 francs; 1 diamanten broche en oorringen, waarde 500 francs; 1 paar oor hangers stervormig; 8 gladde zilveren lepels en vorken, zonder letters; 6 dozijn zilveren theelepeltjes; 3 zilveren suikertangen, 4 obligatiën Antwerpen 1853; 10 dito Brussel, 1862, 14 dito Brnssel, 1852; 2 dito Belgische bank; J0 dito Rijssel 1860; 1 dito Turksche 5 pCts, 1865; 5 dito Ostende; 3 aan- deelen établissement d'Ongrée; 1 obligatie Oostenrijk-Belgische mijnen; 5 dito Luik 1853; 3 aandeelen Belgische bank; 15 obligatiën Antwerpen 1859. De vermoedelijke daders hebben daags na den diefstal zeer vroegtijdig Brussel verlaten. Bij ontdekking wordt berigt verzocht aan het dep. van justitie. Aan den heer B. H. F. L. Mollzer, te Groningen, is. na afgelegd examen, door het muntcollegie te Utrecht het diploma uitgereikt van han dels-essayeur. Men meldt uit Vaassen: Waarschijnlijk zal de verkoop van een gedeelte der uitgestrekte bezittingen des lieeren Isendoorn de Blois van den Cannen» burgh aanleiding geven tot een zeer ingewikkeld proces lusseben twee handelshuizen te Arnhem en Zwolle. Zooals wordt gezegd, wit de eene

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1