LE1D8CDË OER A IT. 1872. MAANDAG 8 JANG AR IJ. an. !oI- i\°. 6. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor *2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor UuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot bet doen van aangifte oor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1872, voor ben die op den lslE0 annarij van dit jaar bun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren i liet jaar 1 Hadalsmede voor ben die eerst na het intreden van bun 19d'jaar, och vóór bel volbrengen van hun 20slc, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de .eidsche Courant van den 14den21stc0 en 28slcn December 1871; Doen te welen dat tot deze inschrijving wordt zitting gehonden op bet Raadhuis, van des voor- aiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag 9 Woensdag 10 a Donderdag a 11 a Vrijdag 12 4 en G, 7, 8 5, en 9 of de buitenwijk n dat de geboorle-aclendie de belanghebbende» bij de inschrijving, onder opgave er woonplaats van den ingeschrevene, hehooien over ie leggen, dagelijks, de Zondag itgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke land), van des voormiddags 10 lot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor en, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier aclen kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking fgeknndigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Januarij 1872» v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BINN EN LAN DSC HE HE RIGTEN LEIDEN, 6 Januarij. De Leidsche sub-commissie voor de feestviering van 1 April 1872 heeft art de hoofd-eommissie ie Brielle den wensch te kennen gegeven dat de oofd-commissie met afgevaardigden uit de verschillende sub-commissiën in verleg zou treden omtrent hetgeen als blijvende herinnering aan den ge- enkwaardigen dag van 1 April 1872 behoort te worden geslicht. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende eze week dagelijks van 150 tot 202 volwassen personen en 62 tot 109 kinderen. De taal- en letterkundige aldeeling der kon. akademie van wetenschap en te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering touden. Naar men verneemt is door de Noordbrab.-Duitsclie spoorvvegmaat- chappij de waarborgsom van 8000 th. te Berlijn gestortwaardoor voldaan i aan art. 5 der voorwaarden van concessie, door de k. k. Pruisische egering aan die maatschappij gesteld. Volgens liet U. D. heeft het denkbeeld om de oprigling van een ge- enktoren te Dillenburg, ter eerc der nagedachtenis van prins Willem den lerste, hier te lande te ondersteunen, reeds genoegzame sympathie gevon- enom verdere maatregelen ter uitvoering te kunnen beramen. Daartoe al denkelijk tegen 25 dezer eene vergadering te Utrecht worden bijeen- (eroepen. In het bisdom van Haarlem zijn benoemd de eenv. lieeren: II T. van (ith, tot deken van liet district Gouda en pastoor der parochie van 0. L. Hemelvaart te Gouda; A. G. Schweitzer, tot deken van het dislr. Schagen tl pastoor der parochie Schagen; P. Slaman, lot pastoor te Noordzijpe; P. Kocklioven, lot pastoor te Hansweerd; tot kapellaans: te Delfshaven, arochie van St. Antlionius, F. J. van Scliie, adsistent te Gouda; te Vlaar- ingen, Th. P. C. Sarler; te Egmond, A. H. Ilulsker, kap. te Keihei; St. acobus-parochie te 's GravenhageA. R. G. Feijcii; St. Nieolaas-parochie te tmslerdam, II. W. van Hooff; St. Jozefs-parochie Ie Delfshaven, G. H. Holt; e Weesp, H. J. de Graaf; te Bodegraven. J. II. Smeele; lot adsistent te lazerswoude, G. J. Wiegman. Betredende de zaak van kapitein Jansen meldt de Friese/ie C. nog het olgende: Toen indertijd ons blad onder (Ie /'Correspondentie" melding laakte van de ontvangst van een stuk, waarvan de inhoud, blijkens eene litdrukking in bedoelde correspondentie, betrekking kon hebben op zekere uile zaak, toen te Leeuwarden voorgevallen en van genoegzame bekend- eid, kwam al dadelijk een der vijanden van kapitein J. op den uitgever f, om den naam te vernemen van den inzenderr hetgeen natuurlijk eene ijdcle poging was. De insolentie van den vrager ging zoover, dat hij on derzoek deed naar de soort papier, waarop liet bedoelde en door ons niet opgenomen stuk zou zijn geschreven. De verzekering van den jiitgever., dat het papier niet blaauw en geruitmaar wit en groot van formaat was, scheen den impertinentcn vrager nog niet levredeu te stellen; hij bleef, hoewel tevergeefs, nog aandringen. Kapitein J. heeft met het ons over die bekende zaak toegezonden sluk niets uit te slaan gehad; omtrent den inhoud van dat stuk is niets hoegenaamd uitgelekt. En toch heeft men niet kunnen nalaten de Friesche Ct. en het door haar geweigerde stuk, waarmede hij ook zijdelings of middellijk niet bekend kon zijn. in de beraadslagingen te slepen van den zoogenaamden »raad van eer," die J. heelt gevonnisd. - Of er ook naar motieven tegen den persoon in qiutcstie is gezocht!" Men meldt uit Leeuwarden: In de weck van den 28'ten December tot 3 Januarij jl. zijn in deze provincie gecne gevallen van kinderpokken voor gekomen. Naar men echter verneemt moeten in de laatste dagen te Ter- wispel de pokken zoodanig epidemisch zijn opgetredendat het gemeente bestuur van Opslerland het noodig heeft geoordeeld de school aldaar te sluiten. Dc mazelen blijven hier, naar men verneemt, tot dusver nog al sterk heerschen en eischen onder de jonge kinderen nog al eenige offers. Na mvelen komen nog al veelvuldig gevallen voor van kinkhoest; ook aan die ziekte zijn reeds eenige kinderen bezweken. In de naburige gemeenten zijn die ziektennaar men zegteveneens heerschendc. Naar gemeld wordt breidt de longziekte onder het rundvee, in den zuid westhoek dezer provincie, met name in de gemeente Wymbritseradeelzich aanmerkelijk uit en worden daar, tot geen gering nadeel van de veehou ders, dagelijks runderen onteigend en afgemaakt. De toepassing van de beslaande onteigeningswet moet, in geval van deze ziekte, onder de land bouwers in die streken nog al eenige ontevredenheid veroorzaken, althans; men stelt reeds voor zich te vereenigen om aan den minister van bin- nenl. zaken een adres in te dienenhet verzoek inhoudende om gedachte wet te wijzigen of in te trekken. De prijs der boter aan de waag alhier was: soort ƒ51.50, 2« soort ƒ45. Te Winschoten was op oudejaars-avond het kerkgebouw der herv. ge meente eenige oogenbltkken het tooneel van verwarring. Eenige in de con sistoriekamer der kerk op elkander geplaatste stoven met vuur waren in brand geraakt, en het vuur had de houten lambrisering in het vertrek reeds aangetast, voordat het dreigend gevaar werd ontdekt. Bij het ontsluiten van gemeld vertrek drongen rook en vonken zich door de geopende portaaldeu ren in het kerkgebouw, dat met mensehen was opgevuld. De schrik en ontsteltenis waren algemeen en door de haast, waarmede ieder trachtte naar buiten te komen, ontstond een hevig gedrang. De vermaningen om kalm te blijven en de verzekering, dat alle gevaar w.as geweken, hadden wel niet de gewenschte, maar toch eenige uitwerking, en daaraan mag het worden toegeschreven, dat niemand is omgekomen of gekwetst. 's GRAVENHAGE, 6 Januarij. Dc rijkstelegraaf kantoorhouder en brievengaarder 11. Pauwcis, te Veere is van die betrekking ontheven en weder als rijkstelegraaf klerk in dienst gesteld. De kapitein der artillerie, werkzaam aan de kon. mililairie akademie. II. C. F. Simon, is belast met het algemeen toezigt over de kadetten van de artillerie en genie, die in September van dit jaar ter volbrenging hunner sludiën bij hel le reg. vesting-artillerie te Delft worden gedetacheerd. Aanslaande week zullen per overlandmail naar Oost-Indië vertrekken de heeren P. II. B. Motké, Sprenger van Eyk, van Schuylenburg en Motké Jr. Z. M. de koning, II. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben aan de heeren Gebr. Belinfante, hij de aanbieding van den 47tB jaargang van den Neder!. Residentie-Almanakhunnen dank betuigd voor dit nieuwe huldeblijk, dat zij met welgevallen hebben aangenomen. BUIT EN LA N DS< 111E BE i'. IG T EN FK AÜKKU ii. De Parijsche beurs was dezer dagen in eene flaauwe stemming. Men

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1