LEIDSCHE ('01 RAM. 1872. ZATURDAG 6 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. BI NNEM L A N DSCI1E BERIGTEN. N\ s. er de iea .'an r ts- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50f met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents, Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Adveftenttën 10 Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, KeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, °P die aan de belasting onderhevig zijnverpligt is daarvan jaarljjks vóór den ten 31"tn Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering ir- van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteckend billet; dat en bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1872 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ede BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den ls,,n December 18G5 (Staatsblad n°. 131). houdende bepalingen omtrent de certificaten van Neder- landschen oorsprong of bewerking; sr. Doen te weten, dat in de maand Jannarij 1872 zal worden opgemaakt 0f cene lijst van hen, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Ncderland- schen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandsch- Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die ljjst geplaatst te worden, met overlegging van ren een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1872 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 5 Januarij. In de maand December 1871 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 120 kinderen, als: 62 zoons en 58 dochters. Overleden 131 personen, als: 32 mannen, 33 vrouwen, 37 zoons en 29 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven I. Voltrokken 15 huwelijken. Gedurende het jaar 1871 zijn binnen deze gemeente geboren 765 zoons en 778 dochters, te zamen 1543 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 733, van het vrouwelijk geslacht 751. te zamen 1484, waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 527, van het vrouwelijk geslacht 540, gehuwde mannen 135. gehuwde vrouwen 99, weduwnaars 71weduwen 112. Nog zijn alhier ingeschreven 16 personen van het mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 67 kinderen als levenloos aangegeven. Overleden zijn 432 personen beneden het jaar, 432 van 1 tot 10 jaar, 65 van 10 tot 20 jaar, 90 van 20 tot 30 jaar, 58 van 30 tot 40 jaar, 61 van 40 tot 50 jaar68 van 50 tot 60 jaar en 278 van 60 lot 70 jaar en daarboven. Gehuwd 367 paren en ingeschreven 4 echtscheidingen. Bij de heden door hh. curatoren der hoogeschoolonder nadere goed keuring, alhier gehouden aanbesteding van het onderhouden van en hel doen van eenige herstellingen aan de gebouwen der hoogeschool gedurende het jaar 1872, zijn daarvan aannemers geworden J. C. van der Tas en J. II. Carlier alhier, voor ƒ10292. De verdere inschrijvers voor dit werk waren: P. Capteyn den Boumeester ƒ10340; J. P. Rietbergen ƒ10500; J. C. van der Kamp ƒ10600; J. J. Ilasselbach ƒ10620; P. van der Kamp ƒ10900; J. J. Planjer Leget ƒ11167; A. Verhoog 11300; J. van der Kamp ƒ11999.99; W. P. J. Verhaar ƒ12100. De maatschappij lot bevordering der bouwkunst, van oordeel zijnde dat de wijzewaarop 's rijks gebouwen over het algemeen worden gesticht en onderhouden, veel le wenschen overlaat, heeft in haar midden de vraag be sproken, hoedanig ecne nieuwe regeling van het rijksbouwwezen in Neder land zou moeten geschieden. Daarbij is gebleken, dat eenstemmig verbete ring in deze wenschelijk werd geacht, zoowel in het belang der bouwkunst in het algemeen als van het rijk in het bijzonder. Dienlengevolge heeft het bestuur der maatschappij zich met gelijkluidende adressen gewend tot den minister van binnen!, zaken en tot de tweede kamer der staten-generaal, waarbij, zonder in een oordeel te treden omtrent de middelen ter verbéte ring dit onderwerp dringend ter overweging wordt aanbevolen. In eene algemeene vergadering van aandeelhouders der naamtoöfe vennootschap de Ncderlandsche Credit- en Depositobankis met algemeene stemmen besloten die vennootschap met 31 January a. s. te Ontbinden. Te Vlaardingen heeft gisteren nacht op een der kantoren weder inbraak plaats gehad, maar de zaak schijnt niet gelukt te zijn, daar nog niets wordt gemist. Om niet overvallen te kunnen worden hadden de dieven de buiten deur versperd en zjjn zij door de achterdeur van hef pakhuis vertrokken. Naar men uit Rotterdam meldt is het ontwerp van het stations gebouw aan de Beurs aldaar reeds geheel gereed en naar het departement van binnenl. zaken verzonden. Ook de ontwerpen der viaducten ttlsschen Hoogstraat en Boompjes, naderen hunne vollóoijing; zij hebben cene wijzi ging ondergaan, in dien zin dat de bruggen tusschen genoemde plaatsen thans op met hardsteen bekleede pijlers met sierlyke consoles zullen rusten. In den naclit vaif 1 op 2 Jan. ontstond een hevige brand in eenë her berg op korten afstand van Zulphcn, met het ongelukkig gevolg, dat htlls en inboedel in korten Ijjd eene prooi der vlammen waren. Met zeer V'eél moeite mogt men er in slagen het vee te redden. Vrouw en kinderen had den echter bijna geen tijd zich van kleedingstukkcn te Vóórzien hetgeeti ■ooral zeer gevaarlijk was voor eerstgenoemde, die eerst sedert eén paar dagen was bevallen. Te Otterloo heeft op den l,ten dezer zekere Everlje Westerhuis ha ren 100,ten verjaardag mogen vieren. Behalve het gezigt is zjj nóg in het volle bezit harer geestvermogens. Men meldt uit Breda: Met I Sept. zal de militaire academie geheel gereorganiseerd worden. De cursus zal dan 2 jaren duren en zich vöóf- namelijk bepalen tot de zuiver militaire vakken; tot toelating is hét bézit van het diploma van wel volbragt eindexamen voor het middelbaar onder wijs een eerste vereischte. De cadetten, die thans, nu de ctirsüS 3 jaren duurt, in het eerste en tweede studiejaar geplaatst zijn, zullen êVeilwel de inrigting verlaten en gedetacheerd wordendie der infanterie naar 's Hcr- togenbosch, ten einde daar de lessen van de onderofficierendie lot officier opgeleid worden, bij te wonen; die der artillerie én gëiiic naar Delft, waar zij eene zelfstandige opleiding zullen ontvangen. Om hunne studiën té leiden en het toezigt over hen uit te oefenen, zijn dezer dagen g'edesigiicerd eenige heeren, die thans aan de militaire akademic werkzaam zijn. Volgens het ontwerp van wet betreffende de nieuwe regterlijke organi satie zal de benoeming van de kantonregters en hunne plaatsvervangers én griffiers bij de arrondissements-regtbanken geschieden' zonder voordragt van de collcgiën, tot welker ressort de eerslgemelden belmoren en waarin de laalstgemelden zitting moeten uemen. De minister is er van overtuigd, dat het stelsel der voordragten eene goede keuze der regters niet bevordert. De minister van justitie, die de volle zedelyke en wettelijke verantwoordelijk heid behóórt te dragen voor de benoemingen bij de regterlijke magt, moét. behoudens het grondwettig voorschrift ten aanzien van den hóogen raad, dan ook geheel vrij zijn in de keuze der personendie hij aan den koning ter benoeming voorstelt. Die vrijheid wordt belemmerd dóór de voordrag- ten der regterlijke collegiën, welke, ofschoon regtens niet bindend, echter, volgens de bedoeling der welniet dan om zeer gewigtige redenen ter zijde kunnen worden gelegd. Plaatsing op eene voordragt geeft wel geen regt, maar niettemin ecne aanspraak op benoemingwelke meermalen de vervul ling van den open zetel door een niet aanbevolen persoon hoogst moeijelyk maakt. Dit bezwaar ware gering, indien er waarborgen bestonden, dat altijd of althans in den regel de meest geschikte personen door de regtban- ken werden aanbevolen. Maar die waarborgen bestaan niet en kunnen niet bestaan. Daargelaten toch alle persoonlijke consideratiëndie op deze col legiale aanbevelingen noodzakelijk haren invloed moeten doen gelden spreekt het van zelf, dat aan de regterlijke collegiën niet dezelfde midde len ten dienste staan om zich ten aanzien van de geschiktheid en be kwaamheid van allendie voor de vervulling cener vacante betrekking in aanmerking komen (niet alleen van de sollicitanten), te doen voorlichten als aan de regering. De leden van en de procureur-generaal by den hoogen raad, de leden der

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1