i jitkNla.vDsoiK _m<: gthn. pek teletik a af. J de verraderlijke pogingen van den rusteloozen vijand om haar le ontvoeren. Zij groeide intusschen op tot eene schoone jonkvrouw, die haren beschermer langzamerhand leerde liefhebben. Eindelijk is het oogenblik daar dat hij haar naar Frankrijk zal voeren in de armen harer treurende moeder, want hij heeft vernomen hoe de Gonzague een ander meisje voor haar als Blanche de Nevers wil laten doorgaan, om. mogt hem dit gelukken, haar spoedig weder door vergif uit den weg te ruimen. Dan was voor de wet de wet tige erfgename dood en hij zou na den dood van hare moeder als eerste erfgename het vorstelijk vermogen in handen hebben. De ware Blanche komt met haren beschermer te Parijs. De Gonzague verneemt dit door zijne spionnen en tracht haar in zijne magt te krijgeneven als de la Gardère zijn aartsvijand, dien hij vreest, daar hij weet dat deze hem als moordenaar van de Nevers den dood heeft gezworen. Het gelukt de la Gardère een vrijgeleide te verkrijgen, door middel van een excentriek menscheen ge- bogcheldc, die op alle wijzen intrigeert en weel wat er aan het hof voor valt. Als balling had hij dezen vrijbrief nooilig om aan het hof te verschij nen en daar Blanche met de wettige bewijzen harer geboorte aan hare moeder voor te stellen en alzoo den lagen bedrieger te ontmaskeren, liet gelukt de Gonzague echter op het laatste oogenblik Blanche te ontvoeren en de la Gardère, die gezworen had haar dien avond voor te stellen, wordt radeloos naar zijne beschermelinge zoekende, door huurlingen van de Gon zague, zoo men meent, vermoord. De gebogchelde komt des nachts in hel paleis van de Gonzague. Hij is het die. zooals de prins meent, hem in zijne plannen tegen de la Gardère is behulpzaam geweest. Hij wil tot belooning hiervoor de hand van Blanche, die zich nu in het paleis van den prins be vind. De prins meent op deze wijs zich van het meisje te ontdoen zonder haar te vermoorden. In denzelfden nacht wordt nog de ontvoerde erfge name met den gebogchelde in den echt verbonden, tiet huwelijkscontract is gesloten, mede geleekend door de Gonzague, en eensklaps werpt de ge bogchelde zijne vermomming af en llenri ridder de la Gardère, nu cchtge- noot van Blanche de Neversstaat voor hein. De Gonzague beschuldigt nu de la Gardère tegenover den regent den hertog de Nevers le hebben ver moord. Deze weet zijne onschuld te bewijzen en den bedrieger te ontmas keren. De la Gardère houdt zijn eed, heeft Blanche beschermd en doodt ten slotte de Gonzague, den moordenaar van de Nevers. Blijkbaar maakte het stuk veel indruk op het publiek. Vooral was het spel van den heer Louis Bouwmeester, als de la Gardère, en van den heer F. Bouwmeester, als de Gonzague, zeer natuurlijk. En als ridder en als de gebogchelde was de verdienstelijke directeur de ziel van het spel. Verder trokken de hh. Potharst, de beide schermmeesters, onze aandacht; ook hun spel was zeer goed. Over het algemeen zijn er in dit gezelschap zeer goede elementen: als b. v. de hh. de la Mar, Eger, van Evvijk, mej. Siutterheim en mevr. Frenkel en, gesteund door acteurs als de hh. Bouw meester en de hh. Potharst. wel in staal iels goeds te prestecrenmaar dan is daarvoor een eerste vercischte de rollen goed te kennen, en dat dit Dingsdag avond niet het geval was mogt wel worden opgemaakt uil de overal hoorbare stem van den souffleur. s GRAVENHAGE, 4 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid le kl. ,1. Banmvan liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van, het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Tot burgemeester der gemeenten llarmelcn en Veldhuizen is benoemd de heer E. Adema, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rauwerdcrbenien tot burgemeester der gemeenten Koeken- gen en Laag Nieuwkoop is benoemd de heer F. P. 11. van Roosendaal. Z. M. heeft goedgevonden den 2rD luit. J. A. Lindo, van het corps in genieurs, mineurs en sapeursvergunning te vcrlcenen om tijdelijk, en wel voor den lijd van vier jaren, in Japansche militaire dienst te treden, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier van gezondheid 3' kl.den student voor de genoemde dienst (arts) C. J. de Freylage. Aan den heer G. baron van Utenhove, lon luit. bij liet detachement djaijang secars te Scrangresidentie Bantam thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uil 'slands dienst in Ne- derlandsch Indië. Het gala-bal, gisteren avond ten hove gehouden, mogt in meer dan een opzigt luisterrijk genoemd worden. Van de leden der koninklijke fa- inilie waren tegenwoordig Z. K. II. de prins van Oranje en Z. K. 11. prins Alexander. In de rijk verlichte zalen van hel paleis van Z. M. bad zich eene aanzienlijke schare, de burgerlijke en militaire autoriteiten in de resi dentie aanwezig, verzameld, benevens vele aanzienlijken uil verschillende steden van ons land. Als naar gewoonte waren ook nu de toiletten der dames, die evenwel niet in zeer groolen getale vertegenwoordigd waren, bijzonder prachtig. Opgeluisterd door de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers, eindigde dit hofbal, dat ten 8% ure was aangevangen, ongeveer ter middernacht. Onder dc genoodigden merkte men op: de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de kommandanlen der dienstdoende schutterij van Delft, I Schiedam en Rotterdam, den majoor van het corps koninklijke Rotterdamsche scherpschutters en de officieren van het corps kon. Haagsche scherpschutters. Z. M. de koning was in uniform van opperbevelhebber van hel leger, j Z. K. H. de prins van Oranje in dat van generaal der cavalerie en Z. K. II. prins Alexander in dat van luitenant ter zee. II. M. de koningin droeg een prachtig kleed van wit satijn. Den 2d'n Januarij genoot de oudste referendaris bij liet dep. van bin- nenlandsche zaken, dc heer C. J. Feiih, het voorregt zijne veertigjarige waarneming van genoemde betrekking te mogen herdenken. Bij die gelegen- li. id werd hem door den secretaris-generaal en de overige referendarissen v ui zi;n departement als blijk van hoogschatting en hulde een sierlijke fauteuil aangebodenterwijl hem door de ambtenaren van zijne afdeeling (armwezen) een fraai geschenk in zilver werd ter hand gesteld. B E L, Ct I E. liet denkbeeld was geopperd om den heer Auspach bij den aanvang van het jaar een blijk van hulde aan te bieden, wegens zijne houding gedurende de jongste demonstratiën. Hij heeft openlijk verzocht, dat men van dat voornemen zou afzien. Thans is hem door een groot aantal autoriteiten cn particulieren een dank-adres aangeboden, dat door hem Maandag in ont vangst is genomen. Door de policie te Brussel is een Nederlander in hechtenis genomen, die onder een valschen naam zijn intrek had genomen in het hotel du Grand Monarque. Volgens den Echo is hij een geboren Hagenaar, ingenieur van beroep, die als zoodanig aan het hoofd geplaatst was van eene ijsfabriek op Java. Van daar nam hij de vlugtmet zich medenemende eene som van 100,000 fr.die aan de fabriek toebehoorde. Aanvankelijk hield hij zich in Italië op, waar hij effecten kocht. Bij zijne aanhouding vond men hem in het bezit van eene waarde van omstreeks 100.000 fr. in Italiaansche staats papieren. ENGELAND. LONDEN, 3 Januarij. Bij gelegenheid van het Nieuwjaar heeft liet London-hospilaal eene gift van 10000 van een onbekende ontvangen. Het plan bestaat om de verschillende persen, zet- en distribueer-ma- chinen van de Times in volle werking ter bezigtiging le stellen op de internationale tentoonstelling van 1872. De snelheid, die door dc verbin ding der verschillende werktuigen verkregen wordt, is ongeveer driemaal grooter dan bij de gewone thans gevolgde wijze. Blijkens berigten nit New-York is in het huis van vertegenwoordigers te Washington door een democratisch lid voorgesteld de handelwijze der Fransche regering jegens de gevangen genomen belhamels van den Parij- schen opstand te laken, als een uitvloeisel van hartstogt en van wraakzucht zijnde. Een ander lid stelde voor, tevens de hardvochtige handelwijze der Spaansche overheden op Cuba af te keuren. Deze twee voorstellen werdtn met eene geringe meerderheid van stemmen verworpen, vooral wegens be- i denkingen tegen den vorm. Daarop werd het volgende voorstel door een republikcinsch lid gedaan en door het huis met algemcene stemmen aange nomen: Hei huis heelt het gedrag van builenlandsche gouvernementen niet te beoordeelen: doch het gevoelt innige deelneming voor elke poging om in andere landen zelfbeheer des volks en republikeinscbe instellingen te ves tigen, alsmede hartelijke meewarigheid voor de nabestaanden en vrienden van al degenen, die betzij op het slagveld, hetzij op het schavot, of elders het leven hebben verloren in den strijd voor de zaak der volksvrijheid. FBAltUHIJK. Betredende de officiële nieuwjaarsreceptiën te Versailles zegt het j Joiirn. des Déh.: De heer Thiers heeft met eiken gezant een kort gesprek op zachten en voor anderen schier onhoorbaren toon gehouden; kennelijk was het alzoo zijne bedoeling voor te komen dal er in zijne woorden meer wierd gezocht dan er in lag; en die voorzigligheid was niet overbodig bij dat gedeelte des publieks, hetwelk zich herinnert hoe Napoleon 111 juist hofplegtigheden tot gelegenheid voor politieke demonstraliën deed dienen. Msgr. Dupanloup heeft, zooals reeds gemeld is, zjjn ontslag genomen als lid van de Fransche akademie. en wel omdat hij niet met een materia list, als Littré, wilde zitting nemen. Het Journ. des Déh. merkt liierom- treut op, dat de heer Littré reeds sedert !5 jaren de collega is van den bisschop van Orleans in het instituut, en dat hij ook in de nationale verga- dering zijnconfrère is. Sedert de akademie bestaat, verklaart de Siècle o. a., heeft zij personen van alle meeningen, op welk gebied ook, in haar midden opgenomen. -- Het huis. dat prins Pierre Bonaparte le Auteuil bewoond heeft, is voor eenige dagen geregtelijk verkocht, op verzoek van een houtkooper, die eene som van circa 2000 fr. van den prins le vorderen had. DGITSC19LAND. De jongste volkstelling heeft, voor zoover hare resultaten reeds bekend zijn, op nieuw bewijzen geleverd van de buitengewone toeneming der be volking van de groole steden. Pruissen. hetwelk na de bevrijdings-oorlosen slechts ééne stad met meer dan 100,000 inwoners had, namelijk Berlijn met 197,000 inwoners, telt er thans negen: Berlijn met 828,000, Bres'au met 200,000, Etberfcld-Barmen met I GO,000, Keulen met 130.000, Koningsbergen met 112.000, Maagdeburg met 110,000. Hanover met 105,000, Frankfort met 104,000, Danlzig met 100,000; bovendien Stettin met 97000 en Allona met 95000 inwoners, in de overige landen van het Duilsche rijk vindt men Hamburg met 240,000. Munchen met 190,000, Dresden met 177,000, Leipzig met 107,000, Stuttgart met 92000, Neurenberg met87000, Bremen, Straats burg, Aken en Dusseldorf, ieder met 80000, Crefeld met 70000, Posen met 60000 ingezetenen. De Ostd. Zeil. deelt het volgende mede. De heer Wladilaus Zamoyski heeft het noodig geoordeeld ter kennis van zijne landgenoolende Polen, te brengen, dat dc Fransche regering geen geldelijke ondersteuning meer zal verleenen aan de Poolsche. emigranten; zij is daartoe genoopt door den toestandwaarin zich 'is lands eigen financiën bevinden, liet gevolg daar van is. dat zoowel de Poolsche scholen als de Poolsche inrigtingen van weldadigheid, in Frankrijk beslaande, den ondergang nabij zijn. Om in den nood te voorzien, wordt door den heer Zamoyski een beroep gedaan op de milddadigheid zijner landgenoolen. I -- Prol. Friedrieh, le Munchen, en prof. Michelis, te Braunsberg, zullen zich binnenkort naar St. Petersburg begeven, om zich nader bekend te maken met de leer, de gebruiken en instellingen der orthodoxe kerk en tevens nadere betrekkingen met de geestelijkheid aldaar aan te knoopen. Zij zijn hiertoe dringend uitgenoodigd door prof. Osinin, te St. Petersburg, die eene vereeniging der oud-katholieke en Russisch-orlhodoxe kerken tracht tol stand te brengen. PARIJS, 3 Jannarij. De heer Thiers heeft ter gelegenheid-van het nieuwe

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2