LElftSCIIE COURANT. ISC. 2. m.\L\liiNLAM)SCUE UKHIGTEN, 1871 WOENSDAG 3 JAÏNUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. 31., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tol bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1372, voor hen die op den lstcn Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 4853, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20stc, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsclie Courant van den 14dcn, 21stcn en 28stcn December 1871 Doen te welen dal tol deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 eu 3. Dingsdag 9 4 en 5 Woensdag 10 ©6, Donderdag ©11 ©7, Vrijdag 12 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gcboorlc-aclendie de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester rn Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Januarij 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 2 Januarij. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging wordt ten kantore van de hh. Lezwyn en Eigeman de inschrijving opengesteld voor de naamlooze ven nootschap Rijnstreekspoorweg-maatschappijdat is voor den door de hh. Knijff en Kaplyn ontworpen spoorweg Leiden —Utrecht. Van dc ondernemin gen, voor welke in den laatsten tijd de geldelijke ondersteuning onzer stadge- üooten gevraagd is, bekleedt deze zeker de voornaamste plaats, daar zij in een zoo onafscheidelijk verband staat met den verderen bloei der gemeente. Door deze lijn toch komt Leiden eerst voor goed iu aansluiting met het re^tstreeksch spoorwegverkeer, en tevens in meer gemakkelijke com municatie mei de Rijnstreek. Daar reeds liet gemeentebestuur een. zoo krachtig bewijs van sympathie heeft gegeven, gelooven wij niet dal dc ver mogende ingezetenen in ons midden zullen achterblijven. Van krachtig eendragtig handelen hangt in deze veel af. Moge de uitslag de verwach tingen der ondernemers, zoo niet overtreffen, dan toch niet te leur stellen. Ten gevolge der opening van den tunnel onder den Mont-Cenis en het in werking brengen van eenen reglslreekschen posttrein tusschen Parijs en Modane, zullen de brievenmalen naar en uit Ned.-lndië via Brindisi voorlaan over Frankrijk en Italiëen niet langer over Duilschland en Italië, worden geëxpedieerd. In verband voorts met een vervroegd vertrek der sloomboolen uil Brin disi, zullen de voor Ned.-lndië bestemde brievenmalen mede op een vroeger tijdstip dan tot dus verre moeten verzonden worden, zoodat de correspon dentie voor Ned.-lndië te Amsterdam en le 's Gravenhage. en op andere plaatsen naar evenredigheid, in het vervolg uiterlijk des Donderdags avond ter post is te bezorgen. De aandacht van belanghebbenden alhier zij er op gevestigd dat bedoelde brieven uiterlijk des Donderdags vóór 12 ure 's nachts in de bus moeten ge stoken zijn. Naar wij vernemen is dezer dagen door het stndenlen-muziekgezel- schap Sempre Crescendo alhier, met een vereerend schrijven, het cere-diploma dier vereeniging aangeboden aan den ook in ons land zoo gunstig bekenden violist prof. Colijns te Brussel. In de gemeente Leiderdorp zijn gedurende het jaar 1871 geboren 93 kinderen, overleden 122 personen (waarvan 51 aan pokken, en van deze overledenen waren slechts 3 ingeënt), voltrokken huwelijken 15; ingeschre ven echtscheiding J De Staa'scourant bevat de officiële opgave van de bevolking der pro vincie Limburgvolgens de laatste volkstelling. Die bevolking bedroeg 223,821 zielen, waaronder Maaslricht 27808, Roermond 9240, Venlo 7754 zielen. Volgens een telegraphisch berigtbij het dep. van koloniën ontvan gen, is de heer Loudon den 3lsttn December met zijn gezin in goeden wel stand le Batavia aangekomen en heeft hij het bewind op den l!lcn Januarij aanvaard. Naar men verneemt heeft Prof, W. Muurling, te Groningen, besloten, wegens voortdurende ongesteldheidzijn emertiaat aan le vragen. Volgens de Folksvriend hebben in het jaar 1871 de volgende jenever- rampen plaats gehad86 gevallen van gevangenneming en veroordccling10 van moord en manslag (waaronder 2 kinderen door de dronken ouders in het bed doodgelegcn)85 van verwonding en mishandeling; 08 zelfmoorden. Te Rotterdam had Zondag op het dek van een Engelsch schip, in de Leuvehaven*eene vechtpartij plaats tusschen twee matrozen, die daarmede eindigde, dat beiden overboord vielen. Terstond werd hulp aangebragt zoodal de oorlogvoerenden weer op het drooge kwamen. Men meldt uit Dordrecht: Met 1 Januarij wordt de dienst der staats spoorwegen alhier aangevangen. In verband met het zuidernet zullen drie treinen van hier vertrekken en drie treinen aankomen. Van liet Nieuwe Diep wordt hel volgende gemeld omirent de schip breuk van een Amerikaanse!) vaartuig, de Folonteer. Kapitein de Waard, van het brikschip Santa Rosa, van Curasao, in Texel binnengekomen, rap porteert op den 13,Ien gezien le hebben een bark tot aan hei dek onder water, waarover de golven met geweld heensloegen. De fokkemast stond nog met gebroken marsra, de beide andere masten lagen met het tuig over boord. Digierbij komende ontdekte men 2 man, die op dc voormarsra stonden en seinen gaven om hulp; vervolgens zag men nog meer volk in de mars. Men zeilde toen zoo digi mogelijk naar het wrak en zette dc boot uit om de schipbreukelingen te redden. In twee loglen mogt dit ge lukken. Een ieder ontstelde aan boord van de Santa Rosa op het gezigt van die geheel uitgeputte wezens. Nadat op 20 November hun schip door een geweldigen storm was bcloopcn, waardoor de voorsteven gebarsten was en het schip oogenblikkelijk tot aan het dek zonk, moeslen zij in den fok kemast vlugten en zich daaraan vastbinden. Zij hadden niets van hnnne kleêren en slechts een weinig gezouten vleesch kunnen redden en in dien vreesselijken toestand hadden zij 17 etmalen doorgebragt, ten laatste ziclt alleen voedende met kleine vischjes en krabben, die zij in het zeekroosl vonden. Twee hunner kameraden waren reeds van ellende en uitputting omgekomen: en lang zouden zij het in dien benarden toestand niet meer hebben kunnen uithouden. Kapitein de Waard liet hen dadelijk van kleeren en voedsel voorzien en zorgde gedurende het verder gedeelte van de reis voor eenc naauwgezclle verpleging. Dezer dagen had te Wijhe een treurig ongeluk plaals. Een jongentje, die een jager op de jagt vergezelde, om hem behulpzaam te zijn, kwam van achter een hoogte, zoodat zijn hoofd alleen zigtbaar was. De jager schoot, waardoor het knaapje het schot in het hoofd kreeg, ten gevolge waarvan het in zorgwekkende omslandigheden verkeert. Te Groningen treedt hij den aanvang van het nieuwe jaar eene reor ganisatie der policie in werking. De traktementen der agenten zijn nu aldus geregeld: l5le klasse ƒ600. 2dt klasse ƒ500, 3le klasse ƒ450. zoodat zij hun bestaan alleen in die betrekking kunnen vinden. De vroegere zoogenaamde nachtwachten zijn ontslagen. Hun laag traktement (ƒ104) bragt mede, dat zij de zaak der polieie als bijzaak beschouwden. De ratels, waarmede bij brand of onraad gerucht werd gemaakt, zijn vervangen door koperen hoorns. Volgens berigten uit West-Indië, door het Fad. ontvangen, heeft de heer Koentze, waarnemend procureur-generaal van Curasao, ten gevolge d<r plaats gehad hebbende wanordelijkheden, zijn ontslag als zoodanig verzocht, en is in zijne plaats met die waarneming belast de heer mr. Smeele, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Na twee dagen gevangen gezeten te hebben, was de heer Sassen weder in vrijheid gesteld. Voorts verneemt men dat een verzoekschrift met ruim 200 handicekenin^en van daar aan Z. M. den koning verzonden is, de zaak van den heer Sassen betreffende. De onderleekenaars, allen ingezetenen van Curasao, brengen grooten lof aan den heer Sassendie volgens hen juist omdal hij een vijand van misbruiken was bij eenigc weinigen tegenkanting vond, terwjjl hij

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1