BUIT EN LAN DSC HE BËHJGTEK. zijnnader tot elkander brengen. Zij wil de lezers zooveel mogelijk op de hoogte houden van al wat er op dit gebied omgaat en gelooft dit doel te kunnen bereiken, wanneer zii, die bij den tuinbouw in eenig opzigt belang hebbenr blijk geven er werkelijk belang in, te stellen. Het heeft zoowel Z. M. den koning, als Z. K, II. prins Frederik behaagd, door het inleekenen op een aantal exemplaren van; het weekbladeen bewijs van belangstelling in de ondernomen uitgave te geven. 'sGRAVENHAGE. 30 December. Aan, den; heer mr. P. W. Alstorphius Grevelink is eervol ontslag ver leend als hoofdinspecteur der gevangenissen, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensben door hem in die betrekking bewezen. De heer 0. Sielcken is erkend en toegelaten als consul van het Duit sche; rijk. te Batavia. De Fuit, ter zee 2e kl. W. A. Buitendijk, uit O'. F. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van; binnenl. zal op!'Zatnrdag 6 Jan. geen gehoor verleenen. In> de gisteren door de- eerste kamer gehouden avondzitting zijn na discussie, voornamelijk over de immigratie, de begrootingen van Suriname en; Curasao met algemeene stemmen aangenomen. De minister van koloniën heeft bij die gelegenheid verklaard dat hijtot zijn leedwezende berigten omtrent die ongeregeldheden, die op het laatst van November op Curasao waren voorgevallen, niet kon tegenspreken: de rust was er echter, volgens de laatste berigten van 7 Dec., volkomen hersteld. In de zitting van heden heeft de kamer het hoofdst. koloniën, nadat ver schillende bedenkingen tegen het koloniaal regeringsbeleid door den minister waren beantwoord, met 32; tegen 3 stemmen aangenomen. Hoofdst. X en de credietwet voor oorlog werden daarna met algemeene stemmen aangenomen. De kamer heeft voorts besloten de tractaten met Engeland en de amor- tisatiewel te behandelen in de op 15 Jan. aanst. te houden zitting. Men verneemt, dat in eene piegfige openbare vergadering van den hoogen raad op Zaturdag 6 Januarjj a. s., des namiddags ten half 2 ure, zullen worden geïnstalleerd de nieuw benoemde vice-president en procureur- generaal bij dat collegie, de heereirr mr. J. D. W. Pape en m'. F. F. Kar- seboom. De installatie van de hh. mr'. Francois, als president, en jh'. Beelaerts van Bloklandals vice-president van het prov. geregtshof, isnaar men ver neemt. bepaald op Donderdag aanst., ten 2 ure Hit eene sloot bij de Rijswijksche barrière is heden morgen door een bakker opgehaald het lijk van eene vrouw, handelende in Inciters. Gisteren had men haar nog in den omtrek gezien, met een kind op den arm. Vol gens een vermoeden, dat zich echter nog niet heeft bevestigd, is het kind mede in het water omgekomen. BELGIE. v Behalve te Poperinghe hebben zich ook gevallen van veepest te Anloingrf. voorgedaan. Te Antwerpen zjjn dezer dagen de muren van een huis, dat in aan bouw was, ingestort, met het gevolg dat vjjf werklieden door het puin. werden bedolven. Toen men hen met veel inspanning en gevaar te voor schijn had gebragt, bleek het dat drie gedood waren de twee andere ga ven nog teekenen van leven, maar hun toestand moet hopeloos zijn. ENCIEIiAXD. LONDEN, 29 December. De geestelijken der Anglicaansche kerk zijn door den aartsbisschop van Canterbury uitgenoodigd het nitspreken van een afzonderlijk gebed voor den prins van Wales in de openbare godsdienstoefeningen te staken, daar de lijder de crisis gelukkig was doorgekomen. Het reeds vroeger besproken plan is weder op het tapijt gebragt, om aan de bestaande transatlantische telegraafmaatscbappijen concurrentie aan te doen door het leggen van een nieuwen kabel, welke nit minder zware bestanddeelen zamengesteld en derhalve goedkooper zou zijn dan diewelken men tot dusver beeft. Door middel van een met de Amerikaansche pers voor den tijd van 10 jaren te sluiten contract, wil deze nieuwe maatschappij, welke echter nog slechts op het papier bestaat, voor de helft van het tegen woordig tarief werken, terwijl zij zich desniettemin van een goede winst verzekerd houdt. Volgens berigten uit de Kaapstad van 19 Nov. had de president van den Oranje-Vrijstaat bij eene proclamatie een openbaar protest uitgebragt tegen de inlijving der diamantrijke landstreek bij liet grondgebied der Kaap kolonie, waartoe de gouverneur der kolonie eindelijk was overgegaan. Die inlijving, gevolgd door de komst van ltritsche marechaussee in de bedoelde landstreek, wordt in die proclamatie verklaard te zijn «eene schending van art. 2 der overeenkomst van 23 Februarij 1854; eene inbreuk op het bij die overeenkomst door Groot-Britannië erkende regt en gebied van den Oranje-Vrijstaat, eene vijandelijke daad in tijd van vollen vrede, zoo als tot nu toe tusschen dien staat en de Kaapkolonie had bestaan." Verder ver klaarde de president, gecne uitoefening van gezag door of van wege de regering der Kaapkolonie binnen het grondgebied van den Vrijstaat goed te keuren of als geldig te erkennen, maar gelaste tevens alle ambtenaren en burgers des Vrijstaats zich te onthouden van ai wat tot botsingen zou kunnen leiden. Op de diamantvelden had de tijding der inlijving bij het Britsche grond gebied geene blijken van misiioegheid veroorzaakt; de gelukzoekers hadden het er te druk met het graven naar edelgesteenten om zich over grensrege ling of andere politieke vraagpunten te bekommeren; zij waren gezind iedere overheid te erkennen en te eerbiedigen, welke onder de van alle kanten zamengevloeide bevolking der landstreek wet en orde, veiligheid van persoon en have wilde en konde handhaven. De arbeid der diamantzoekers werd bij voortduring met goede vondsten bekroond. In de Kaapstad werden bijna dagelijks openbare veilingen van diamanten en andere edelgesteenten gehouden in de laatste 14 dagen waren er diamanten- van een gezamenlijk gewigtvan 4630 karaten verkocht took 2i ,748 FKANKKIJ K. De diplomatieke depêche van graaf von Bismarck aan den Duitschen gezant in Frankrijk, waarin hij betoogde dat' de verzwakking van het- ze delijk gevoel bij liet Fransclic volk wederom bleek door de vrijsprekende vonnissen in zake van personen, beschuldigd van moordaanslagen op. Pruis- sisclie soldaten, welke depêche bij de dagbladen in het algemeen tot uitboe- zemingen van haat en toorn heeft aanleiding gegeven, wordt door den Mort. des communes in een geheel ander licht gesteld en aan zijne lezers als eene- ernstige les ter behartiging aanbevolen. Dit staatsstuk, zegt dat blad, is zeer geschikt om ons land in te lichten omtrent de ware piigten der vaderlandsliefde in de tegenwoordige tijdsomsiandigheden; het maakt ons kalmte, regtvaardigheid en gematigdheid tot pligt. Het officiële blad, spreekt hel berigt legen dat de Duitsche militaire overheid gedreigd beeft vier gijzelaars in de bezette departementen op te ligten. Ook verklaart dal bihd voor onjuist een berigt, volgens hetwelk een aanzienlijk ingezeten van het dep. der Ardennen in hechtenis gesteld zou zijn,, om te dienen tot zekerheid voor het eindigen der botsingen tus schen de bevolking en de Beijersche troepen. Aan l'Unirers wordt gemeld dat de nationale raad van Zwitserland met 82 tegen 9 stemmen tot de uitdrijving der Jezuiten en der aan hen verwante broederschappen en met 75 tegen 19 stemmen lot het weige ren van vergunning voor liet oprigten van nieuwe of voor het herstel van opgeheven kloosters besloten heeft. BUI TS CilLAND. Door het Badensehe ministerie van koophandel is in het regeringsblad de tnsscben Pruissen en de overige Rijnoever-slaten geslotene overeenkomst betrekkelijk den aanleg eener vaste brug over den Rjjn bij Wezel openbaar gemaakt. Sinds eenigen tijd hadden zich vele Duitsche werklieden naar Parijs begeven, maar zij zijn thans nagenoeg allen teruggekomen, omdat geen Franschman het nog durft wagen, Duitsche werklieden in dienst te nemen. Enkele Duitschers, wie het gelukt was werk te bekomen, hadden van hunne Fransche makkers zulk eene vijandige behandeling te verduren,, dat zjj het er toch niet konden nithouden. lu een schrijven uit Londen aan de Köln. Zeit. wordt de vraag overwo gen wat toch aanleiding heeft kunnen geven tot den wantrouwenden toon, die jegens Frankrijk doorstraalt in de jongste diplomatieke depêche van prins von Bismarck, vooral daar deze vroeger zoozeer van zijn vast ver trouwen op den heer Thiers had doen blijken. Be schrijver meent het antwoord daarin te moeien vinden dat von Bismarck tot de veronderstelling is gekomen, daar Thiers de grootste opofferingen van Frankrijk vordert om het leger ten spoedigste slagvaardig te hebben, dat deze niet ongeneigd zou zijn met 1 Maart 1874, liever dan drie milliards aan Uuitschland te betalen, die gelden alsdan te gebruiken voor het zoo mogelijk nemen eener revanche jegens Duitschland. Dit vermoeden zou de sympathie van den rijkskanselier voor de heer Thiers zeer hebben doen verminderen. 008T-INDIE. BATAVIA, 24 November, Volgens het Bat. Hbl. heeft de tjjding dat de minister van koloniën een wets-ontwerp bij de kamer had ingediend voor een spoorwegnet op Java algemeen vreugde verwekt. Als zeldzaamheid meldt dat blad, dat nabij deze stad een pisangboom wordt aangetroffendie meer dan twintig bloemtrossen draagt. Deze boom draagt in den regel slechts ééne bloemzelfs twee komen zeer weinig voor. De ter dood veroordeelde luitenant Hagen, dezer dagen ontvlugt, be vindt zich te Singapore. Bij vonnis van den krijgsraad te Samarang is de 2dc luit, G. G. Wit- tenrood van het lIlc bal. te Salatiga, wegens: «woordelijke insubordinatie", veroordeeld tot de straf van cassatie, met verklaring van te zijn onbekwaam om in liet vervolg eenige militaire charge te bekleeden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hulponderwijzer aan de openb. le lagere school te Macasser A. J. J. K. Broekman; aan den ambtenaar op wachtgeld R. 11. G. Reyneke, en aan den telegraphist 3e kl. P. Swildens. Ontslagen: eervol, de onzigter le kl. bij den waterstaat C. Valkenburg; de ondercommies lc kl. bij de controle en recherche te Batavia J. P. Sineck; de buitengew. subst.-griffier bij den land raad te Indramayoe E. S. van Noorden, controleur le kl. hij de landelijke inkomsten en cultures. Benoemdtot advocaat-generaal bjj het hoog ge regtshof van Ned.-Indië, de ambtenaar op non-activiteit mr. A. J, W. Cor nets de Groot, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot officier van justitie bij den raad van justitie te l'adang, de subst.-officirr van justitie bij den raad van justitie te Batavia m'. L. H. E Croes; tot ingenieur 2' kl. bij den waterstaat J. J. Dijkstra, laatstelijk ingenieur 3' kl.tot controleur le kl. bij het binnenl. best uur in de residentie Palembang. de controleur 2' kl. A. W. P. Verkerk Pistorius; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Zuider- en Oosler-afdeeling van Borneo, de controleur 2e kl. L. C. de Nijs; tot controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur aldaar, de con troleur 3e ki. W. E. Rogge; tot controleur 3e kl. bij het binnenl bestuur in de residentie Mcnado, de controleur 3« kl. F. von Faber; tot controleur 3e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, de ambienaar ter beschikking J. van Gldenborgh; tot controleur 3' kl. bij het binueili. bestuur in de residentie Lampongsche districten, de ambtenaar ter beschikking S. W. Tromp; tot ambienaar ter beschikking bij het bin nenl. bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned.-Indië J. C. Dirksen; tot ambtenaar ter be schikking bij het binnenl. bestuur in de residentie Lampongsche districten, de klerk ter algemeene secretarie H. A. L. Kamp. Departement van oorlog Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1'"'» luit. der inf. D. Brakel, en aan den kapt. der inf. G. C. R. R. de Graaft. Ontslagen: uit Zr. Ms. milit. dienst, eervol, wegens voibragten diensttijd, de kapt. der art. P. J. F. L. van der Meer. Bevorderd: bij het wapen der int., tot kapitein, de le luitt. J. Boelsums en G. A. 11. van Steenvelt; tot le luit., de 2' luitt. F. L. Kaiser, II. A. J. Valkenhoff en J. 11. v. d. Veen. Departement van marine. Door den kommandant der zeemagt en ehef van het dep. der marine in Ned.-Indië: geplaatst: bij liet kustlicht-etablisse ment te Noesa-Kambangan N. Beijers, lichtopzigter 2e kl. bij de dienst der kustvcrlichting. Vergunning verleend, om te repatrieëren wegens langdurig verblijf in Oost-Indie, aan den luit. ter zee 2C kl. O. C. A. J. Moreau. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C, DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6