LEIDSCHE COURANT. 1871. N\ 308. ZATURDAG 30 DECEMBER. m.NNENLANOSCIlE BËRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN V ogle liExpeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Wij LEIDEN, 29 December, vernemen dat door liet bestuur der verecniging Harmonie heden aan den burgemeester is ter hand gesteld de som van 101.81 als de zui vere opbrengst van de door die vereeniging op 19 December jl. gegeven tooneelvoorstelling ten voordeele van de algemeene armen der gemeente, liet muziekcorps van liet 4C rcg. infanterie had bij deze voorstelling gratis zijne medewerking verleend. De Leidsche Vereeniging lol bevordering van geregeld schoolbezoek gaf gisteren avond een kinderfeest in het lokaal de Baaibal. Meer dan 400 leer lingen der openbare en particuliere scholen voor on- en minvermogenden, die zich in het afgeloopcn jaar door getrouw schoolbezoek badden onder scheiden zaten daar regt vrolijk bij elkander, liet bestuur had den heer Maju, uit Amsterdam, verzocht cenige voorstellingen te geven met zijne hydro-oxygene-gasmicroscoop. Hoewel eenigen bevreesd waren dat deze voorstellingen voor hel geachte publiek wel wat boog zouden zijnbleek toch het tegendeel; dank zij het met oordeel gekozen programma van den lieer Maju. De kleinen volgden die met belangstelling en menige kreet van ver bazing en bewondering werd gehoord bij het zien van hun ouden kennis de vloo, duizenden malen vergroot, of de monsters in een droppel water rond zwervende. Ook bij de vertooning van eenige natuurlafereeienkunststuk ken en beelden gaven zij blijken zeer goed te bevatten wat ze zagenzoo hoorde men bij de verlooning van een gezigt in Pompeji, waarbij het een en ander omtrent de verwoesting van die stad werd medegedeeld, den uit roep dal heb ik in een boekje gelezenOok voor het stoffelijke was goed gezorgd; ruimschoots werden de kinderen onthaald op chocolade en brood, zjj verlieten hoogst voldaan het lokaal, elk voorzien van een kapitaal kren- lebrood. De vereeniging ga zoo voort; langs dezen weg bevordert zij het belang der burgerij en sticht wezenlijk veel goeds, Door het kiescollegie der Ned. lierv. gemeente alhier is, uit het vroeger vermelde drietal, tol predikant bij die gemeente beroepen dr. G. J. van der Klier, pred. te Heemstede. In den gemeenteraad van Utrecht is gisteren op nieuw beraadslaagd over de zaak van het Leidsche jaagpad. Met 12 tegen 11 stemmen is aan genomen het volgende voorstel van bet lid Koene: «om liet rapport der com missie te stellen in,handen van B. en W.met uilnoodiging, om zich met de daarbij betrokken besturen te verstaan, om zoo mogelijk de overname van liet onderbond door het rijk of de provincie te verkrijgen; en in het geval hierin niet geslaagd kan wordendan met de besturen cene nieuwe regeling van de Leidsche vaart te willen ontwerpen, waardoor die minder bezwarend zal worden voor de gemeentekas." De minister van financiën heeft bij resolutie van 16 December jl. vast gesteld: de instructie tot uitvoering der wet van 25 July 1871 houdende bepalingen omtrent den accijns op hiel' en azijn. Naar men uit Brielle meldt zijn er reeds 92 sub-commissiën en corres pondentschappen gevormd om mede te werken tot het vieren van het feest van 1 April e. k. Door het kiescollegie der Ned herv. gemeente te Dordrecht is uit het vroeger vermelde zestal predikanten hel volgende drietal gevormd: dd. Boo- zemeijer, pred. te Middelburg; Huel, pred. te Dirksland; Vermeer Jl, pred. te Zwolle. Te Arnhem is gisteren nacht brand ontstaan in eene broodbakkerij in de Hommclslraatdie zich spoedig vrij ernstig liet aanzien, liet is echter gelukt dien brand bij het aangetaste perceel te bepalen. Eene hoeveelheid rogge en gebuilde tarwe is bij dien brand verloren gegaan. Berigten uit Curasao van 2 Dec. melden dat op Vrijdag 24 November het stads-district het looneel is geweest van zeer betreurenswaardige gebeur tenissen. In den avond van dien dag hadden aan de overzijde zamen- scholingen van het volk plaats, die de policie te vergeefs trachtte uileen te doen gaan, hoewel zij van hare vuurwapenen gebruik maaktezij werd met steenen begroet en de districts-commissaris werd aan het achterhoofd ge troffen. Daar de toeloop van volk steeds toenam achtte men het noodig de assistentie van bel garnizoen in te roepen. Een detachement militairen werd mede met steenen ontvangen, maar trok naar de llooden Weg lot voorbij de woning van den heer Sassen; toen werd op nieuw eene menigte steenen op de militairen geworpen, waardoor verscheiden militairen en pohcie-beambten werden getroffen. De kommandant liet toen na herhaalde sommalie vuren, en trok toen op nieuw de woning van den heer Sassen voorbij. Uit die woning werd op het detachement geschoten en uit de omliggende erven met I steenen geworpen. De kommandanl liet daarop vuur riglen tegen het huis, en toen het vuren en het werpen van steenen hadden opgehouden, drong de waarnemende procureur-generaal, vergezeld van zijne beambten, binnen de woning van den heer Sassen en nam hem gevangen, llij werd daarna naar het raadhuis overgebragt. Zoover men weet. zijn op dien avond 12 personen ineer of min ernstig gewond, en een doodclijk. De noodige maatregelen zijn genomen om verdere rustverstoring tegen te gaan, Het rapport der commissie uit de tweede kamer omtrent de inlichtin gen door den minister van koloniën gegeven ten opzigle van de beide adres sen van den voormaligen kapitein P. A. Janssen, te Leeuwarden, is aan de leden rondgedeeld. De commissie heeft beide zaken in een rapport zamen- geval. De wijze waarop in deze zaak door de verschillende autoriteiten is gehandeld, wordt in het rapport aan eene scherpe criliek onderworpen. Het is aan de commissie ook niet duidelijk hoe de minister zich heeft kun nen bepalen tot eene bloote afkeuring der handelingen van den luit.-adju- dant Keyzer en den majoor Gisser, De totaal-indrukdoor de lezing der stukken bij de commissie te weeg gebragt is deze dat de zaak uit meer dan een oogpunt op verkeerde wijze is behandeld, hetgeen vooral aan eene onjuiste opvatting van de wet van 1851 schijnt te moeten worden toege schreven. Tot die opvatting heeft vooral aanleiding gegeven de circulaire van den minister Blanken, die in menig opzigt niet strookt met de wet en die behoort te worden ingetrokken. Twee der hoofdpunten, door den adres sant aangevoerd, meent de commissie, als ongegrond, buiten beschouwing te kunnen laten. Wat betreft echter zijn verzoek dal de kamer moge ver klaren dat hij ten 'gevolge van een onwettig onderzoek is ontslagen uit 's lands dienst, tot het doen van eene zoo stellige verklaring door de ka mer vindt de commissie geen grond, en omtrent het verzoek tol het nemen van zoodanige maatregelen, die er toe leiden den adressant in zijne betrek king en aanspraak op pensioen te herstellen, daartoe, meent zij, is de ka mer builen magte. r? De commissie stelt aan de kamer voor: 1°. ten aanzien van het eerste adres van den voormaligen kapitein P. A. Janssen over te gaan tot de orde van den dag; 2°. het verslag te doen diukken en ronddeelen en een exemplaar daarvan, onder dankbetuiging voor de ge geven inlichtingen en de volledige overlegging der betrekkelijke stukken, te zenden aan den minister van oorlog; en 3". zich te vereenigen met de be schouwingen, welke door de commissie in dit rapport omtrent de zaak van den voormaligen kapitein Janssen zijn ontwikkeld. Twee leden der commissie hebben echter verklaard zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel sub 3°. gedaan; het eene lid, op grond dat hij de zienswijze van de commissie omtrent de behandeling dezer zaak, in menig opzigt, niet deelt; het andere lid, omdat hij gaarne eene andere, minder on bepaalde conclusie zou zien aangenomen, die, naar zijn oordeel, aldus zou kunnen luiden: 3°. te verklaren, dat de wet van den 28,ten Aug. 1851, bij de behandeling van de zaak van den voormaligen kapitein P. A. Janssen in menig opzigt verkeerd is opgevat en toegepast en dat het alzoo billijk moet worden geacht, dat aan den adressant alsnog een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend en het geleden nadeel hem, zoo veel doenlijk, vergoed worde. 's GRAVENHAGE, 29 December. Z. M. heelt, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept., alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan J. Huybreclilseu, matroos le kl.wegens de redding van een in gevaar van verdrinken verkeerend liglmalroos. op 15 September Ï117J. en aan J. I.. J. Wicrsmagezagvoerder van het Ned. galjoótschip Jantina, van Schiermonnikoog, wegens de op 8 October jl. in hel Kattegat volbragte redding der bemanning van het in nood verkeerend Ned. brikschip Marten Bensen van Pekel-A Tot regler in de arrond.-reglbank te Almelo is benoemd de heer mr. C. F. G. de Menlhon Bake, thans substituut-griffier bij die regtbank. Aan den lieer mr. 11. Guichart Abresch is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris le Zuidhorii. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zcemagt J. J. Hendriksz is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt. Bij de behanleling van hooldst. Ill (buitenlandsche zaken) der slaats- begrooling, in. de zitting van de eerste kamer van gisteren, verklaarde de minister van huitenl. zaken, wat betreft de missie te Rome, dat hij ver meende omtrent dit onderwerp zich te mogen onthouden iu nadere ontwik keling te treden. In de andere kamer had hij het oogpunt aangewezen, waaruit deze aangelegenheid zijns inziens behoorde te worden beoordeeld, en de redenen blootgelegd, welke hem hel voorloopig behoud als wenschelijk deden voorkomen. Bij het gezegde had hij niets te voegen, en ook niets was daarvan door hem teruggenomen. Na de beslissing, welke bij de tweede kamer genomen was. had hij de zaak nogmaals rijpelijk nagegaan, en daarbij het vaderlandsch belang tot rigtsnoer en leiddraad zijner over wegingen genomen. Deze hadden hem niet genoopt zijne aanvankelijke opvatting als onjuist te beschouwenzoodat hij niets anders kon doen dan bij zijne geuite zienswijze ie volharden, llij bleef hel betreuren dat zijne woorden eene voor hem gcwcnschle uitwerking gemist hadden. Van hem kon niet worden verwacht dal hij zou aanraden de begrooting af le stem men, daar het betwijfeld mogt worden of het op den weg eens ministers kon liggen zoo iets aan te raden. Evenzeer zou het voor hem moeijehjk zijn de kamer lot de aanneming op te wekken. In antwoord op de menig- werf gestelde vraag, of het voorstel omtrent hel behoud der zending als van

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1