len geld werd door de politie iu een bosch buiten de stad uit den grond gebaald, alwaar bel door de dieven was begraven. Omtrent de zaak van bel vermiste spoormandje en shawl, die dezer dagen, voor bet prov. bof in Gelderlandtot eene zeer vereerende vrijspraak van den daarbij betrokken beambte aanleiding gaf, deelt het /ad. nader bet volgende mede: De beer M.te Drummen, heeft die goederen, doorhem bij vergissing medegenomen, legen ricu afgegeven aan den stationschei te Drummen. De zaak werd op nieuw aan de justitie in handen gegeven: de gansche toedragt der zaak, de inlichtingen van den beer M.bet vertoonde regu deden reeds dadelijk een zwaar vermoeden tegen den stationschef van Drummen rijzen; deze, een jeugdig echtgenoot, vader van twee kinderen, is bereids in verzekerde bewaring genomen. De verdachte heeft reeds aap den regler van instructie zijn misdrijf beleden en verklaard, dat hij des Woensdags morgens zelf het goed naar Arnhem gebragt en aldaar op het privaat gedeponeerd heeft. Het blijkt echter dat het goed aldaar dien dag reeds gezien is vóór de aankomst van den eersten trein uit Drummen; daarbij is den vorigen dag slechts één retourbillet van Drummen naar Arn hem genomen, terwijl de conducteur zich herinnerde dat van dat billet door eene vrouw gebruik gemaakt is. Natuurlijk dat ook die omstandig heid tot velerlei gissingen aanleiding geeft De llarlinger handelsvloot heeft, naar men verneemt, in dit jaar, lot dusver, weinig ongelukken getroffen; althans men heeft geen verlies van menscheulevens te betreuren. Een drietal schepen zijn in 1871 van deze vloot verongelukt. Naar men verneemt zijn de tractementen der vier hervormde predikanten te Ilarlingen niet onbelangrijk verhoogd geworden en 1111 voor ieder hunner gebragt op ƒ1750. Lieuvve Eokkcs Ypma, landbouwer onder Achlum, onlangs overleden, heeft gelegateerd aan het r. k. par. kerkbestuur van den 11. Michael te Ilar lingen 30(10, om de renten jaarlijks uit te keeren aan den tijdelijken pas toor voor kerkelijke diensten, en ƒ2000, om de jaarlijksche renten te be steden ten behoeve der parochiale school aldaar en bij hare opheffing ten behoeve der weezen van de roomsch-katholieken te Ilarlingen. - De waterstand in de provincie Friesland, die in de maand December des vorigen jaars gemiddeld 57 centimeter boven zomerpeil teekendc. heeft tot dusver in deze maand dat peil niet bereikt. Volgens de peilschaal alhier is de hoogte van den boezem des waters, die in de laatste dagen slechts weinig verhooging heelt ondergaan, nu ongeveer 40 centimeter boven ge noemd peil. - Te Moerdijk had gisteren de beproeving plaats der groole spoorweg- overbrugging. Die beproeving is zoo goed geslaagd, dat zij op een enkelen dag kon afloopen. Dehalve de commissie voor de overbruggingwaaraan echter de heer van den Dergh, die uithoofde eener ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, ontbrak, waren een aantal belangstellenden, in genieurs. aannemers, enz. aanwezig; ook de raad van toezigt op de spoor wegen was vertegenwoordigd. Met den locomotieftrein waren een aantal technici aangevoerd om bij de beproeving te assisteren en waarnemingen op verschillende punten van het kunstwerk omtrent doorbuiging, spanning enz. te doen. De brug toonde noch bij vaste, noch bij beweegbare belastingen het minste verschijnseldal kon doen vermoedendal eenig gebrek aan wezig was. Under- en bovenbouw bewezen integendeel de soliditeit der constructie volkomen. Wat de opening der nieuwe spoorwegsectie aangaat, hoewel bij Dordrecht en aan de voorloopige inrigtingen aldaar nog een en ander te doen is. is hel ontbrekende echte.- volstrekt niet van dien aard, dat de opening op 1 Januarij a. s. daardoor vertraging zou kunnen onder vinden. 's GDAVENHAGE28 December. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen me daille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855. alsmede een loffelijk getuig schrift, toegekend aan D. van der Schans, brugwachter bij de sluis nr. 19 op de Zuidwillemsvaart onder Oud-Vroenhovenwegens de redding eener vrouw uit het water aldaar, op 22 Augustus jl.; en aan A. Snellenberg, te Velzen, wegens de op 27 November jl volbragte redding van een in zee ge vallen werkman aan de havenwerken van het Noordzeekanaal. Tot voorzitter van het collegie voor de zcevisscherijenwelke betrek king door het overlijden van den heer dr. 11. van Deeck Vollenhoven is opengevallen, is benoemd de heer mr. E. N. Hahuscn te Amsterdam. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Almelo is benoemd de heer nr. II. E. Kann. advocaat te 's Gravenhagc. Aan den 0. 1. ambtenaar, J. G. van Schuilen burg. gewezen secretaris der residentie Cheribon, thans met verlof hier te lande, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De 1' luilt. der infanterie A. E. Mooyaart en I'. van Assen, die 5 ja ren bij het O. 1. leger zijn gedetacheerd geweest, zijn weder bij hel leger hier te lande ingedeeld. De eerste bij het 3e de tweede bij het lc reg. infanterie. De luit. ter zee 2C kl. M. F. Reeringh dienende op het schrocfstoom- sehip Kijkduin, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. 11. Schotborgh; de luit. ter zee 2' kl. N. A de Vries wordt geplaatst op het wachtschip te Willemsoord, en de luit. ter zee 2' kl. G. R. A. van Osenbruggenuit O. I. teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. -- Z. M. de koning heeft gisteren avond in audiëntie ontvangen den oud- minister van oorlog, generaal-majoor Engelvaart. In de zitting van de eerste kamer van lieden is besloten de behande ling van de tractalen betreffende den afstand van de Kust. van Guinea enz. tc behandelen na de aan de orde gestelde onderwerpen. Tol rapporteurs over de amortisatiewet zijn door de afdeelingen benoemd de lib. Rahusen, de Vos van Steenwijkvan Swin leren en Prins. Aan de orde was in de eerste plaats de wet op de middelen, llel finan cial beleid der regering in verband mei de voorschriften der grondwet werd door enkele leden en ook door den minister van financiën besproken. De wet werd ten slotte met 31 stemmen tegen 2, die van de bh. Schot en Fransen van de Putte, aangenomen. Vervolgens werden hoofdstuk 11 (hooge collegiëu) der begrooting met algemeené stemmen, en hoofdstuk 111 (builenl. zaken) met 23 legen 12 stemmen aangenomen. Dij het laatstgenoemde hoofdstuk werd eene lang durige discussie gevoerd over de missie te Rome IUJ1TKMA.MhSClIHhlHIGTKiN. ENGEL X IK LONDEN, 27 December. De herstelling van den prins van Wales wordt eenigzins vertraagd door eene pijnlijke aandoening in de linkerheup, waarbij zich koorts, echter in geringe mate, voordoet. De commissie, die alhier werkzaam is om den nood in Perzië te leni gen. heeft een telegram uit Teheran van den nieuwen grootvizier van Perzis ontvangen; volgens dat telegram is de regering ijverig werkzaam om de nood lijdende bevolking in de hoofdstad en iu de provinciën des rijks te onder steunen, en is er vooruilzigt op eenen goeden oogst van veldgewassen in het volgende jaar. --- Eenige bijzonderheden worden medegedeeld betreffende het prachtige stoomschip Delaware, dat op zijne reis van Liverpool naar Calcutta is ver gaan. De bemanning bestond uil 45 koppende lading was van hooge waarde. De machines van hel schip weiden ten gevolge van een hevigen storm onklaar, waardoor het op de rotsen nabij Sampson-eiiand werd ge dreven, en met man en muis verging. Een blad van Hongkong meldt dal de Japansche regering zou besloten hebben aan hel Rnddhismus het karakter van de godsdienst des staats te ontnemen, en de geestelijken, de bonzen, niet langer op 's rijks kosten Ie onderhouden. F51ANi lilt IJ H. Volgens la France zou de republikeinsche partij zich vereenigd hebben met hel voorstel van den heer de Prcssensé, om -aan Ie dringen op eene partiële amnestie. De Siècle zegt echter dal die partij afgezien heeft van hel indienen van een voorstel omtrent dal punt, daar men met zekerheid meent te weten dat de regering voornemens is een voorstel te doen tot liet verleenen van gratie op uitgebreide schaal. Naar men verneemt zal op den middag van den oudejaarsdag dc pre sident der republiek, vergezeld van de ministers, een bezoek aan den presi dent der nationale vergadering brengen hetw elk onmiddellijk door dezen ver gezeld van het bureau der kamer, zal worden beantwoord. De ministers zullen, na den afloop daarvan, naar Parijs vertrekken, om aldaar, in hunne respective departementen, de autoriteiten en voorname beambten te ontvangen. Op nieuwjaarsdag zal de president Thiers, in het bijzijn der ministers. o|i het Elysée te Parijs, de voorname staals-ligchameu ontvangen, en bij die gelegenheid zullen dc gelegenheids-toespraken worden gehoudenwelke anders tot den keizer op dc Tuileriën gerigt en door hem beantwoord werden. De Constitutionnel meldt: Ingevolge de bekende depêche van graaf von Dismarck is er reeds, naar verzekerd wordt, in het departement drr Ardennes door de Duitsche overheden een nolabel ingezeten in hechtenis gesteld ten gevolge van eenen twist lusschen Franschen en Deijeren. -- Een groot aantal industriëlen van Amiens hebben een adres aan de nationale vergadering gerigt, waarin zij p-otesleren tegen elke verhooging van invoerregten. Zij verklaren zich voer het heffen van een regt van I pCl. van alle transactiën. Zij beweren dat dit 100 millioeu per jaar op zou leveren. Uit Marseille moet een adres, in gelijken geest opgesteld, opge zonden zijn. OUITSCIILAND. De commissiën van de kamer van afgevaardigden hebben verschillende niet onbelangrijke wijzigingen voorgesteld in de staatsbegrooling voor 1872: een der voornaamste is hel schrappen der posten voor den evangelisch» opper-kerkeraad en voor de nieuwe betrekkingen van eenen generaal-super- inteiident Ie Herlijn, alsmede van eenen regeringsraad bij elk der consistoriën. Deze laatste vordering wordt niet enkel door leden van de liberale fractiën, maar zelfs door de leiders der zoogenaamde vrij-conservaliven ondersteund; doch hel is te voorzien dat zij op den tegenstand van het heerenhuis en van de kroon schipbreuk zal lijden. De Spen. Zeil. zegt in staat tc zijn gesteld tot de mededeeling, dat na de vaststelling der schadevergoedingen aan de Pruissen die bij het uit breken van den oorlog uit Frankrijk zijn verdreven, het bedrag der over blijvende gelden blijkt toereikend te zijn om liet toegestaan bedrag voor ieder met 50 pCt. ie verhoogen. ï'EH TELEGRAAF. WEENEN, 27 December. Dc beide huizen van den rijksraad hielden heden eene eerste zitting. De kamer van afgevaardigden zal morgen met eene troonrede geopend worden. WINDSOR, 27 December. Heden namiddag ten drie ure is dc koningin met prins Leopold per extra-trein naar Saudringham vertrokken. WEENEN. 27 December. In hel huis van afgevaardigden zal de regering morgen dc staatsbegrooling voor 1872 voorleggen. De uitgaven zijn daarop geraamd op 359,380,933, dc inkomsten op 308X99,859 II.: zoodal het tekort zou bedragen 50.781,074 fi. VERSAILLES, 27 December. Na eene rede van den minister van finan ciën en andere sprekers, heeft «ie nationale vergadering bel ontwerp var Wolowski, tot invoering eener belasting op alle inkomsten, met gronte meerderheid verworpen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2