187 iV. 307. VRIJDAG 29 DECEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50; met het Derslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. J 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 12X0 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Ctnts, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents, Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën to Hamburghub rekFrankfurt a. M.Berlijn, Leipzig, DresdenBreslauKeulen, StuttgartWeenen, Pracig, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art, 3 van liet Koninklijk besluit van den ls,,n December 1865 (Staatsblad n®. 131). houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nedcr- landschcn oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Jannarij 1872 zal worden opgemaakt eene lijst van lien, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Wedcrland- sclien oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandsch- Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1872 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in deLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIN N E N L A M) S C IE B i RIG T E N LEIDEN, 28 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd mededeeling ge daan van eene dispositie van gedep. staten, waarbij de begrooting dezer gemeente voor 1872 wordt goedgekeurd. Ingekomen waren adressen om tot gemeente-secretaris te worden benoemd van de hh. mr. E. Kist, mr. N. 6. Cnoop Koopmans, mr. A. M. Maas GeesteranusJ. Muller en J. Nuhout van der Veenalsmede adressen lot het in gebruik bekomen van localen in de stads-gehoorzaalvan de Nationale Zangvereenigingvan het muziek gezelschap Sempre Crescendo en van de commissie voor de volksvoorlezingen van het Leidsche dep. der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat bij de gehouden verpachting der faecale stoffen, door toepassing van het Liernur-stelsel verkregen, geene inschrij vers waren opgekomen. Nadere voorstellen daaromtrent zouden worden ingediend. Tot lcn hulponderwijzer 4lle kl. aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs le kl., voor jongens werd benoemd II. W. Bosman, alhier, en tot ambtenaar, speciaal belast met het toezigt op de honden, lol rigtige invordering der belasting, C. F. Beek. Aan vrouwe J. E. Snel len van Vollenhoven Meijer werd, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als regenlesse van het H. G. of arme wees- en kinderhuis, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan G. J. van de Slouwe werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwij zer le kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl., voor jongens Twee staten van af- en overschrijving op de gemeenle- begrooling van het loopende jaartot bestrijding der kosten van het hou den der brandwacht enz., werden goedgekeurd. De voordragt omtrent eene verhooging der jaarwedde van den tweeden commissaris van policie, strekkende om gunstig te adviseren op een daaromtrent ontvangen schrijven van den commissaris des konings, werd aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. De heer Veefkind, die tot de tegenstemmers behoorde, motiveerde zijne stem door te verklaren dat hij een commissariaat van polieie, waartoe ƒ3400 noodig was, te bezwarend achtte voor de financiën der gemeente. De voor dragt betreffende de kleeding der agenten van policie, strekkende om den post daartoe op de begrooting uilgetrokken, ten gevolge der gehouden aan besteding, te verhoogen, werd mede aangenomen. De heer Eigeman meende er op te moeten wijzen dat, zijns inziens, de verhooging van den post niet, zooals voorgesteld was, uitsluitend het gevolg was van de registratie kosten, maar ook van de hoogere prijzen der grondstoffen. De concept-verordeningen regelende de heffing en invordering eener plaatselijke belasting op de honden gaven bij verschillende artikelen aanlei ding tol voorstellen die de verbetering van de redactie ten doel hadden. Na gedaclilenwisseling werden die voorstellen meerendeels aangenomen. De verordeningen werden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Op het adres van W. C. Chimaer van Oudendorp, houdende verzoek om teruggave van betaald schoolgeld, en op dat van J. vati der Wiel, ler be koming van gemeentegrondwerd eene afwijzende beschikking genomenj terwijl de verzoeken van B. van Dorp, om geheel vrijgesteld te worden vafl de betaling der kosten zijner scliutterlijke klceding, en van commissarissèïii der Nieuwe Sociëteit, om vergunning lol het behoud van de houten schut ting in de Boomgaardslecg voor den tijd van 10 jaren werden toegestaan. Bij het toestaan van het laatstgenoemde verzoek werd echter de in liet adres aangegeven termijn van 10 jaren op 5 jaren bepaald. Van wege de tuinbouwiiirigting van E. II. Krelage en Zoon te Haar lem is het prospectus verschenen voor de uitgave van een driemaahdelijkscH tijdschrift voor tuinbouw en plantkunde, onder den titel van //de Tuinbonw- lllustratie. De uilgevers wenschen de oprigling van dit tijdschrift in verband te brengen met het 60-jarig bestaan hunner firma, die in 1811 werd gevestigd! Die lange reeks van jaren heeft gelegenheid gegeven tot menige ondervin ding, tol menige opmerking, waarvan tot, nu toe ten algemeenen nutte geen gebruik werd gemaakt. In die lange reeks van jaren werden bouwstoffen van allerlei aard verzameld, waaruit nu een keuze kan worden gedaan. Ilet is ook daarom dat de uitgevers gemeend hebben dë redactie zelve in handen te moeten houden, door die aan het hoofd hunner firma toe tè vertrouwen. In de eersle plaals wenscht men le geven afbeeldingen èn be schrijvingen van nieuwezeldzame of aanbevelenswaardige planten hoornen bloemenvruchtengroenten enz. De bij de platen behöorende tekst zal', behalve de meest naauwkeurige beschrijving der afgebeelde gewassen'be vatten: hunne geschiedenis, hunne eigenschappen, hunne cultuur en verdere bijzonderheden. De beschikbaar blijvende ruimte zal bovendien gelegenheid geven tot korter of uitgebreider opmerkingen omtrent enkele gewassen om trent bijzondere kweekwijzen, historische bijzonderheden, omtrëiit liet schikken en het doelmatigst gebruik der plantenomtrent den aaiilëg van bloemperken en tuinen, omtrent nieuwe of aan te bevelen werktuigen en hulpmiddelen van den tuinbouw, in ëén woord, er zullen onderwerpen ter sprake komen, tot den tuinbouw in al zijn vertakkingen en lot de daaraan verwante vakken behoorende. --De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademië van Weten schappen le Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Als schrijver van het antwoord op de medische prijsvraag-mver de waarde van het karholzmir als desinfecliemiddel", waaraan ingevolge; hét besluit van de vergadering der hoogleeraren aan het athenaeum illuslre en de seminaria te Amsterdam, eene loffelijke vermelding is toegekend .heeft zich bekend gemaakt de heer J. van Geuns, nied. cand. aan het athe naeum illustre. Van goederhand vernemen wij, meldt de Opmerkerdat onze geachte medewerker, de lieer C. J. van Doorn, ingenieur bij de Amslerdamsche kanaal-maatschappij, door liet Japansche gouvernement tot hoofdingenieur is aangesteld en in het begin der maand Februarij de reis per mail defikt te aanvaarden. Te Dordrecht is Zondag avond, op het kantoor van de firma Jicoh van Wageningen in de Grootekerksbimrt, inbraak gepleegd. Door middel van ren valschen sleutel hebben de dieven de buitendeur van den winkel opengemaakt en zieti vervolgens op het kantoor begevenwaar zij door middel van een beitel een der lessenaars opengebroken en er eene som van ongeveer ƒ100 ontvreemd hebben. Zij hebben zich hij dezen enkelen lesse naar bepaald. Als de vermoedelijke daders zijn denzelfden avond of nacht gearresteerd twee gebroeders, waarvan de een als sjouwer bij genoemde firma werkzaam en dus met de localiteit bekend was. De inbraak werd reeds. Zondagavond ontdekt, doordat de boekhouder der firma zich toevallig naar liet kantoor begaf en de deur van den winkel open vond. Tc Velsen lieefl Maandag II. een Engelschman, werkzaam als duiker bij den aanleg van het Noordzee-kanaal, zich in eene herberg zoodanig aan sterken drank te builen gegaandat hij nog denzellden dag overleed. Hij laat eene weduwe en drie kinderen na. Zaterdag 11. is te Soest hij de gebr. v. K., tijdens lmnne afwezigheid, een brutale dielstal gepleegd. In hunne woning is eene kist opengebroken en daaruit ongeveer ƒ100 ontvreemd. De rijks veldwachter-brigadier J. T. van Doesburg, aldaar, deed onmiddellijk nasporingenbegaf zich met rijtuig naar Amersfoort om de daders le achtervolgen en het mogt hem gelukken, de daders, zijnde twee broeders, daar ter stede wonende, in handeii tc krijgen en in de gevangenis te doen brengen. Een gedeelte van liet gesiö-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1