BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Contant van Maandag <25 December J67d, /T°. 304. STAD S-BER1G TEN. BINNEN LAN DSCHE BEBIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien: a. het aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt verzoek van Coenraad Zetst, perser en glanzer alhier, om in het nu bijna voltooid gebouw in de Baatstraat, n", 2 en 4, een stoomwerktuig en twee verwketels te mogen doen plaatsen, ten einde aldaar eene perserij en glanzerij uit te oefenen en, als de overtollige stoomkracht dit toelaat, daaraan te verbinden het spinnen en twijnen van garens, vervaardigen van breikatoen, veters of dergelijke artikelen; en b. het adres van Petrus Randoe, meubelmaker alhier, daarbij verzoekende om op den open grond van zijne fabriek aan de gedempte Marendorps-achlergracht, n°. 17, tijdelijk mest te mogen doen nederleggen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 28<t"1 December aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 December 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie zijn in druk, tegen betaling van tien Cents het exemplaar, verkrijgbaar gesteld Concept-Verordeningen op de hondenbe lasting. LEIDEN, 23 December. Naar wij van goederhand vernemen zal de maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen alhier op 2 Januarij 1872 eene vergadering met dames houden, waarin als spreker zal optreden de beer J. 11. Meijer, leeraar in de Engelsehe taal- en letterkunde aan het athenaeum te Deventer, schrij ver van onderscheidene taal- en letterkundige werken, onder anderen van eene History of English Literature, in 1870 bij den boekhandelaar Wol- ters, te Groningen, in het licht verschenen. Eene uitnoodiging van het bestuur der British Association deed hem in Augustus dezes jaars een bezoek aan Schotland brengen, alwaar hij het eeuwgetijde der geboorte van sir Wal ter Scott mede hielp vieren en de indrukken daarover in geschrift bragt. Dit gevoegd bij eene merkwaardige beschrijving van bekende plaatsen in Schotland, vooral de zoodanige, die met Scott's leven en werken in verband staan, leverde hem slof tot eene lezing, die, door het vertoonen van platen begeleid of afgewisseld, in menige stad van ons vaderland gunstig werd ontvangen; zoodal wij ons vleijen dat ook de leden der llollandsehe maat schappij alhier den tweeden dag des nieuwen jaars een kunstgenot zullen smaken, gelijkstaande met dat hun op 19 dezer door den dichter Ten Kate bereid. Heden morgen ten ongeveer 6 ure heeft E. R., oud 52 jr., huisvrouw van J. P., welke sedert eenigen tijd in krankzinnigen toestand verkeerde, een onbewaakt oogenblik waargenomen, om zich voor hare woning aan de Oranjegracht door verdrinking van het leven te berooven. Zij is, na door eenige bewoners dier gracht uit het water te zijn gehaald, tegen 8y2 ure aan de gevolgen overleden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 190 tot 213 volwassen personen en 97 lot 116 kinderen. Z. M. de koning heeft twee kostbare prijzen uitgeloofd voor den nati- onalen schietwedstrijd, in 1872 op de Wieselsche heide te houden. Het zijn een le eorpsprijs, bestaande uit een zilveren vergulde bokaal met voet stuk. en een 2e eorpsprijs, een zilveren bokaal met voetstuk. Verder heeft *L. M. voor een officiers-wedstrijdwaaraan officieren van de marine, de landmagt en schutterij en van het O. en W.-l. leger kunnen deelnemen, en die op een afstand van 600 pas zal gehouden worden, twee prachtige prij zen uitgeloofd, zijnde een zilveren bokaal met voetstuk, en een zilveren servies. In de N. en Z. Holl. Ct. leest men het volgende, door V. L., uit E. a. Z. aan dat blad geschreven: "Iemand, die het zeer goed we ten kan. omdat hij zelf de vreemdeling was, in de Haagsche correspon dentie van het Hhl. bedoeld, wenscht het een en ander te rectiflceeren in de ontmoeting van den vreemdeling met den kroonprins. Vooreert: "De blonde heer legde 't hem zoo goed mogelijk uit, maar den vreemdeling scheen het toch niet helder," moet wezen: de blonde heer zeide dal het hem moeijelijk was het hem hier uit te leggen, maar dat, zoo hij een eindje met hem wilde gaan, hij het hem volgaarne zoude wijzen en al keuvelende over den Haag, wees hij hem zelf het huis aan. De tweede opmerking betreft dat de aanwijzing, dat bet de kroonprins was, niet door een straatjongen, maar door een zeer fatsoenlijk gekleed burger werd gedaan die den vreemdeling toevoegde op hoogst beleefden toon: "Mijnheer, u weet aardig uw wegwijzer le kiezen!" De vreemdeling antwoordde: "hoe dat" en nu volgde de opmerking: "Weet u dan niet dat het de kroonprins was?" De vreemdeling, een plattelandsbewoner, kan zich zeer goed met de loftuitingen den prins gegeven vereenigen; de prins heeft hem uiterst minzaam en welwillend le woord geslaan en mogtZ. K. 11. misschien dit blad onder de oogen krijgen, dan wordt hem door dien vreem deling bij dezen dank gebragl voor dezen dienst en verschooning gevraagd voor misschien te groote gemeenzaamheid door onbekendheid met Z. K. H. ontslaan. De Amsterdamsche kiesvereeniging Burgerpligt heeft twee vergaderin gen gewijd aan het bespreken der inkomsten-belasting. De slotsom is ge weest dat aangenomen werd dat 's lands financiële toestand voorziening eischt, onafhankelijk van de in kas zijnde saldo's van de Indische adminis tratie en dat als eerste stap tol die voorziening de aanneming van hel hoofdbeginsel, in het wetsontwerp op de inkomsten vervat, wenschelijk is. Voorts werd nog de volgende motie goedgekeurd: "De invoering der inkom sten-belasting behoort te worden gevolgd door eene algeheele hervorming van ons belastingstelsel." Dingsdag II. is te Vlissingen eene meeting gehouden tot het verkiezen van eene feest-commissie voor de viering van den 6llen April 1872, den ge denkdag van Vlissingen's verlossing der Spaansche onderdrukking. Bij die gelegenheid werd ook een voorstel besproken om het feest in plaats van 6 April (Zaturdag) op 8 April (Maandag) le houdenbelgeen tol veel discussie aanleiding gaf. Bij de stemming over het voorstel slaakten de stemmen zoodat de zaak onbeslist bleef. Daarna had de benoeming der feest-com missie plaats. Te Oost-Kapclle is eene aan het kroondomein behoorende hofstede, liggende in de vroonen dier gemeente. Woensdagavond een prooi der vlam men gewordende geheele inboedel der pachlster is daarbij verbrand niets was tegen brandschade verzekerd. Het prov. gerechtshof in Limburg heeft uitspraak gedaan in zake J. V., wever, H. J.. bezorger van nommerverwisselaars of remplaqanten voor de militaire dienst, beiden wonende te Roermond, en D. K.wonende te Echt, beschuldigd, de eerste van het veranderen van het jaargetal der geboorte in een wettig stukdoor den burgemeester van Echt afgegeven. Daar deze drie personen op bedriegelijke wijze van gemeld stuk gebruik gemaakt heb ben, requireerde het openb. ministerie voor de beide eersten een jaar, en voor den laatste een half jaar cellulaire gevangenisstraf, ieder met eene geldboete van ƒ50 en in de kosten, liet hol heeft den tweeden beschul digde schuldig verklaard en veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, eene geldboete van ƒ50 en in de kosten, terwijl de eerste en derde beschuldigde, wegens onvoldoende bewijzen hunner rnede- pligtigheid, zijn vrijgesproken. Te Wijke in Limburg werd dezer dagen in een korf, drijvende in het riviertje de Geul, het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. 's GRAVENHAGE, 23 December. Tot ontvanger der directe belastingen te Deventer is benoemd de heer J. van Assum thans in die betrekking te Roozendaal, tot directeur van het postkantoor te Zeist is benoemd de heer G. F. Penning, thans in die betrekking te Hoogezand, en lol directeur van het postkantoor le Hooge- zand de heer W. A. Piepers, thans te Zeist; tot brievengaarder te Warffum is benoemd de rijks-telegraafhouder aldaar J. Thie. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting verschillende wets-ontwerpen behandeld en aangenomeno. a. de ontwerpen tot afwij king der regels van de gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen voor onderscheidene gemeenten. De voorzitter stelde voor de behandeling der staatsbegrooting Woensdag den 27 dezer, des middags ten 12 uur, aan de orde te stellen, terwijl na hoofdst. II, de wel op de middelen zal worden in behandeling genomen, aangezien door den minisier van financiën op de spoedige behandeling dier wet wordt prijs gesteld. Voorts: na hoofdst. IV, het ontwerp nopens de staatsspoorwegen en de conclusie op het adres van den Groningschen senaat. De koloniale begrooting van Suriname en Curaqao na Hoofdst. VII B.en eindelijk de credietvvet hoofdst. VIII (oorlog) na afdoening van hoofdst. X. Dienovereenkomstig werd besloten. De antwoorden der regering op verschillende sectie-verslagen omtrent de staatsbegrooting zijn verschenen. In dat omtrent hoofdst. Ill zegt de minister van buitenl. zaken betreffende de missie te Rome. dat hij na kennisgeving der veel omvattende uiteenzetting van denkbeelden in het voorloopig verslag opgeteekend. vermeent zich te mogen onthouden van dienaangaande in nadere ontwikkeling le treden. Overbodig acht hij het op le merken dat hij instemt met het leedwezen, vrij algemeen uitgedrukt, over hetgeen te dier zake gebeurd is. Gisteren had. onder voorzitting van den heer inspecteur dr. L. J. Ege- ling, de vergadering plaats van den geneeskundigen raad in Zuidholland. Tal van mededeelingen werden gedaan betrekkelijk gedane bezoeken in ver schillende gemeenten, den algemeenen gezondheidstoestand in de provincie, de maatregelen, hier en daar genomen of voorbereid in het belang der volksgezondheid, de meerdere of mindere geneigdheid van sommige besturen om in dat belang werkzaam te zijn. inzonderheid in betrekking tot de be graafplaatsen enz. Wat den algemeenen gezondheidstoestand in de provincie aangaat, laat die nog al veel te wenschen overig en doen zich, blijkens de ervaring, nog vele gevallen voor van pokken, typhus en andere ziekten. Omtrent de vraag, of het niet wenschelijk ware met opzigt tot de arme ziekenzorg eenige algemeene maatregelen in het leven te roepen, een punt, reeds vroeger ter sprake gebragt, is besloten alsnog deze zaak aan te hou den, in afwachting van hetgeen door de gezamenlijke inspecteurs zal wor den gedaan of voorgesteld. Voorts werd mededeeling gedaan van een be langrijk schrijven van den minister van binnenl. zaken aan de commissaris sen des konings, daarbij wijzende op de verpligting der gemeentebesturen om, ingevolge art. 14 der wet op het geneeskundig staatstoezigt, aan de inspecteurs advies te vragen in het belang der algemeene gezondheid, al mogen zij dan ook niet verpligt zijn dat advies op te volgen; een advies, dat ten doel heeft de maatregelen aan te geven in het belang der volksge zondheid. Van den toestand der begraafplaatsen in verschillende plaatsen liepen de mededeelingen zeer uiteen. Op sommige plaatsen was de toestand nadeelig voor de volksgezondheid. Met betrekking tot de maatregelen van desinfectatie bij besmettelijke ziek ten bleek, dal inzonderheid het gemeentebestuur van Aarlanderveen daaraan veel zorg besteedt en het groote nut daarvan zich ook vertoond heeft. Die gemeente steekt in deze dan ook allezins gunstig af bij andere gemeenten; maar zij klaagt over de nalatigheid van andere aangrenzende gemeenten tot bestrijding van epidemiën. In verband tot de vaccine en haar nut, en tot de meerdere of mindere geneigdheid om tot hare toepassing in het belang der algemeene gezondheid mede te werken, werden curieuse geschiedenissen medegedeeld. Het bleek daaruit o. a., dat, terwijl vele predikanten de vac cine ofliciëel bestrijden, die toch officieus zelve ondergaan. Een hunner was zelfs tot zes weken geschorst, omdat hij zich had laten inenten. Na deze en meer andere mededeelingen, heeft de commissie, aan wie was opgedragen een overzigt te geven van de verschillende verslagen nopens gedane visitatiën en hervisitatiën bij apothekers enz.zich van die taak ge kweten Over hel algemeen bleek daaruit, dat zich dienaangaande een betere toestand heeft voorgedaan dan vroeger, ofschoon nog meermalen blijkt van eene verkeerde interpretatie van de bepaling der wet betrekkelijk de vergifkasten. De haring-visscherijmen zou nu haast moeten zeggen schepperijis thans afgeloopen en heeft voor Scheveningen uitkomsten opgeleverd zoo ge zegend als ooit zijn beleefd. Was toch het bedrag van den in 1870 aange- bragten steurharing zonder voorbeeld overvloedig, de teelt van dit jaar over treft die van 1870 nog met hel alleraanzienlijkst cijfer van 20,338,120 stuks. U Voor den steurharing is besomd ƒ609,529.34. Er werden aangebragt 16456 ton pekelharing, maar waarvan slechts 2712 ton door den afslager publiek

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5