COURANT. 1871. N". 303. ZATURDAG 23 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 's jaars, buiten de expeditiekogtegi. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prrjs der Advertentie» is van -14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Ailv-ertcntiën voor DuitschlandOostonrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van AdvertentiSn te Hamburg, LubeckFrankfurt a. M.Berlijn, Ixipzig, Dresden, BrestauKeulen, Stuttgart, II 'eenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genhve en Lausanne. ST A DS-RER1G TEN. De BURGEMEESTER vak LEIDEN. Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie, rail den 21'"» December 1871 A, n\ 9122 (2e afd.)Provinciaalblad n°. 124; Brengt bij deze ter algemeene kennis dat, ingevolge daarbij ontvangen berigt, de Koninklijke Pruissische Landdrostei te Osnabrïtck invoer van rundvee, herkomstig uit dit Rijk, in bet district Aschendorf heeft verboden. De -Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 ;December 1871. v. d. BRANDELER. m.MNKNLAiNDSCMK BERIGTËN. LEIDEN22 December. Dezer dagen werd rondgezonden het Verslag van het bestuur van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het jaar 1870/71, zooals dit werd uitgebragt in de vergadering van 23 November jl. Blijkens dat verslag telt die afdeeling thans 330 leden, zijnde 4 minder dan in het vorige jaar, benevens 4 honoraire leden. De toestand der verschillende in stellingen van het departement was over het algemeen niet ongunstig. Bij de spaarbank warenin weerwil van de vermeerdering van het aantal inleg gers. de terugbetaalde sommen belangrijk geweest, een gevolg, meent men, van het uitbreken van den oorlogop welk tijdstip veel geld teruggenomen werd. Bij de spaarkas werd door 188 inleggers ƒ2438.85 ingebragt; hetgeen vergeleken bij het vorig jaar vooruitgang doet zien. Bij de leesbibliotheek nam het getal lezers voortdurend toe, maar zij vond in het afgeloopen jaar weinig ondersteuning wat betreft hel schenken van boekwerken of geldelijke bijdragen. Van de winkelkaartjes werd voor een bedrag van ƒ55.10 meer omgezet dan in het vorige jaar. Van de zangscholen wordt getrouw gebruik gemaakt; de volkszangscholen telden 268 leerlingen en de burgerzangschool 207 leerlingen. Ook de bewaarschool werd goed bezocht. Van de volks voorlezingen werd geregeld gebruik gemaakt; het aantal doorloopende toe- gangkaarten bedroeg 703. De naai- en herhalingschoo! had echter weder zeer nadeelige financiële uitkomsten opgeleverddeze instelling is dan ook bij besluit der departements-vergadering van 20 Sept. opgeheven. liet bestuur ver trouwt dat het dep., vooral door zijne instellingen, veel goeds in ons midden heeft mogen uitwerkenmaar bij het levendige besef, dat ook in deze stilstand achteruitgang is, rekent het op de krachtige medewerking der leden om de instelling meer en meer aan haren naam en haar doel te doen beantwoor den. Moge ook de gunstige werking horer instellingen menigeen dringen zich bij haar aan te sluiten en haren bloei daardoor te bevestigen Gisteren avond ten ongeveer 9% ure heeft zich de persoon van I. V. door verdrinking in het Rapenburg alhier van het leven willen berooven doch door spoedige hulp van eenige daar aanwezige burgers is bij uit het water gehaald. Na door den heer dr. van Ilerson geneeskundig behandeld te zijn, is hij van wege de policic per vigilante huiswaarts gebragt. Door den minister van binnenl. zaken is voor het jaar 1872 tot secre taris bjj den geneeskundigen raad in Zuidholland benoemd de lieer dr. C. P. Pous Koolhaas te 's Gravenhage. Naar aanleiding eener medcdeeling van den minister van binnenl. zaken, dat de jaarlijksche opgaven van de, in deze provincie, in gebruik zijnde stoomtuigen voortaan onnoodig zijn, heeft de commissaris des konings bij circulaire van 21 Dec. jl. aan de gemeentebesturen in Zuidholland kennis gegeven dat de aanschrijving van zijn ambtsvoorganger ter zake, van 21 Febr. 1851hierdoor als vervallen moet worden beschouwd. Te Utrecht is thans ook het examen voor hulpapothekcr afgeloopen. Van de 9 candidalen, die zich aangemeld hadden, is er 1 niet verschenen, 4 hebben zich teruggetrokken tijdens bet examen1 is afgewezen en 3 zijn geslaagd, namelijk de hh. D. E. J. de I.igny, van AmsterdamF. H. Leclercq, van Middelburg, en Adr. Spruyt, van Vlaardingen. liet stoomschip Prins van Oranje, kapt. Braat, zal volgens ontvangen berigt Zalurdag 23 December van Gibraltar vertrekken, liet ongunstige weder had ccnige vertraging veroorzaakt. De N.R.C. deelt mede dat de heer van Saagsveld, pastoor te Brielle, lid der feestcommissie aldaar, aan den voorzitter dier commissie heeft berigt dat hij zich genoodzaakt zag zijn ontslag te nemen als lid der commissie. Wij vernemen, zegt het V.D., dat de commissie lol beoordceling der prijsvraag over Nederlands verdediging een belangrijk rapport heeft uitge bragt, waarin wordt geoordeeld, dat wel geen der ingekomen antwoorden voor bekrooning kan worden voorgedragen, maar dat er daaronder toch twee zijnwaarvan zij publiekmaking zeer wenschelijk acht. -- Nabij Zandvoort is cene Engelsche brik gestrandmen gelooft de Louise, van Rangoon. Zondag avond 11. had tusschen Nieuw-Lekkerland en Streefkerk eehê stoute aanranding plaats. De heer v. d. B. 'van Puttershoekzich pp reis bevindende, informeerde te Nieuw-Lekkerland naar een rijtuig om hem naar Streefkerk te brengen In die herberg bevonden zich 8 manspersonen waaronder één op krukken. Geen gelegenheid tot rijden vindende, zet de heer v. d. B. zijne reis te voet voort. Weldra werd hjj achtervolgd door genoemde 8 personen, welke hem aanvatteden, op den grond wierpen efi dwongen zijn geld over te geventerwijl hij daarenboven mishandeld werd. Gelukkig had hjj zijn bankpapier in zijn opderjas zitten, zoodat het niet in de handen der onverlaten viel. Het gelukte hem zich los te rukken en op den loop te gaanhoewel nog steeds achtervolgd door de nog meer begee- rende afzetters. Het gelukte hem te ontkomen. Naar men uit Amsterdam meldt zou Z. K. H. prins Guslaaf van Zwe den en .Noorwegen, die aldaar onder behandeling was van dr. Mezger, die stad verlaten, geheel genezen van een ongemak aan bet been, hem doof een val veroorzaakt. Te Alkmaar is in den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag inbraak gepleegd op het bankierskantoor van de hh. Coster en van Leeuwen. Acht deuren zijn ontgrendeld of opengebroken. De brandkist is met een breekijzer gebeuktdoch te vergeefszoodat de bezoekers de kast ongehinderd hebben moeten laten staan. Een half lleschje portwijn was ledig gedronken. Uit een der bakjes van de kantoortafel zijn 1 gulden en eenige centen ontvreemd, en alle sleutels, zelfs de kleinste, zijn door de bezoekers medegenomen. Door het prov. geregtshof in Utrecht is A. M. Reuken, wed. van M. J. Jongenburger, schuldig verklaard aan de misdaad van moedwilligen manslag en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zes jaren en in de kosten. Men meldt uit Meppel: De raad dezer gemeente heeft eene verordening vastgesteld op het keuren der beurtschepen naar Holland en andere plaat sen, ten einde den handelsstand te vrijwaren voor gebrek aan ruimte, on voldoende berging, het niet in voldoenden toestand verkeeren der vaartuigen en toebehooren, waaraan door sommigen voor duizenden guldens aan waarde wordt toevertrouwd. Deze keuring, door aan te wijzen deskundigen, moet voor rekening der schippers plaats hebben, omdat zjj geacht worden privi legie te genieten. Men meldt uit LeeuwardenNaar men van goede zijde verneemt be staat bij cenige ingezetenen niet alleen het plan hier ter slede nog eene burger-societeit op te rigten, maar de voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen, fluim een 20-tal leden heeft zich daartoe bereids aangesloten. Alhier is in eene sloot nabij de begraafplaats drijvende gevonden het lijk van een ingezetenen dezer staddie reeds sedert het begin der vorige maand was vermist. Het lijk verkeerde in een vergevorderden staal van ontbinding. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs van de eerste kamer omtrent hoofdstuk V der staatsbegrooting, wenschten sommige leden, wat betreft het hooger onderwijsna al wat over dit onderwerp reeds ver handeld is, nu daarover het stilzwijgen te bewaren. Door anderen werd ernstig aangedrongen op de indiening van een wels-onlwerp tot rege ling van dezen tak van onderwijs. Naar het gevoelen dier leden, was het onderwijs aan de hoogescholen niet meer overeenkomstig de eischen van den tijd ingerigt en dreigde het hoe langer hoe meer achteruit te gaan. Na de langjarige studie, waaraan de inrigling van bet hooger onderwijs en daar onder meer bijzonder dat in de godgeleerdheid en de geneeskunde onder worpen is geweest, scheen men, zonder onredelijk te zijn, op cindelijke regeling van hel hooger onderwijs te mogen aandringen. Naar het oordeel van niet weinigen was zoodanige regeling nog meer noodzakelijk geworden sedert de uillegging, welke thans aan art. 92 van het kon. besluit van Aug. 1815, n®. 14, wordt gegeven. Het gymnasiaal onderwijs, en daaronder ver stond men nu ook het propaedeutischscheen, sedert dat dit ook tot het hooger onderwijs gerekend wordtin de eerste plaats verbetering te vorde ren. Ten opzigte van hel middelbaar onderwjjs werd ook nu weder de op-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1