eene nieuwe leeningr toeviugt zou behoeven te nemenkan dus niet als ge grond worden erkend. Dit kan te minder omdat het niet waarschijnlijk is dat de staat, bij eene werkelijke behoefte van tien millioen ol minder, reeds dadelijk tot vermeerdering zijner gevestigde schuld zoude overgaan. Men zal dan vermoedelijk aanvankelijk de voorkeur geven aan het gebruik van schat- kistbilletten. Naar aanleiding van de gedane vragen, worden voorts eenige financiële inlichtingen gegeven. 'sGRAVENHAGE. 19 December. Aan den heer J. Schepel llz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Winsum. Aan den directeur van een der rijksteiegraalkantoren, C. H. van der Linden, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'srijks dienst verleend. Door den minister van koloniën zijn de civile ingenieurs G. Gosling, .1. J. E. van Bergen, L. 11. Stinkers en 11. G. Levert gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indiêom te worden benoemd tot aispiranl-ingenieur hij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zondag 11. is er ten huize van den minister van binnenl. zakenden heer Thorbccke, die nog ongesteld is, ministerraad gehouden. In de zitting van de eerste kamer van lieden zijn verschillende wets ontwerpen van de tweede kamer ontvangen. Eenige ontwerpen van gering belang zijn aan de orde gesteld tegen Donderdag aanstaande. Als rappor teurs over de drie oulwerp-tractaten met Grool-Brittaunie zijn door de afdéë- lingen benoemd de hh. Smit, Joost van Vollenhoven, llartsen en van Eysinga. In (ie zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van het wels-onlwerp lol afkoopbaarstelling der tiendenheeft de minister van justitie geantwoord op de in het eindverslag voorkomende aanmerkin gen daarna is de heer van Zinnicq Bergmann in een uitvoerig geschiedkun dig onderzoek getreden van het liendregl in hel algemeen, en van dat in Nederland in het hijzonder, waarbij hij het verschil tusschen dat van Hol land. Gelderland en Noordbrabant aantoonde, [lij verklaarde de pogingen te zullen ondersteunen der regering strekkende om de tienden af koopbaar te stellenten einde van deze te worden ontslagen. Door den heer Jonckhloet is. namens de commissie, verslag uiigebragt over de adressen van den akademischen senaat der hoogeschool van Groningen, houdende bezwaren tegen de door de regering verleende vrijstellingen vaii het zoogenoemde admissie-examen en over de verpligting tot hel bijwonen der lessen in het Latijn en Grieksch. Die conclusie strekt de zienswijze kenbaar te maken: dat vrijstellingen, als voornilloopende op de beslissing der wetgevende magl. niet meer dienen te worden verleend ln de zitting van heden is, na eenige discussie en nadere verdediging door den minister van justitie van de algemeene Strekking van het wets ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden, artikel 1, het hoofdbeginsel der wet, met G2 tegen '2 stemmen aangenomen. Met de verdere behandeling is men gevorderd tot artikel 4, over de procedure, waarop velerlei amen* dementen zijn voorgesteld. Morgen voortzetting. De kamer heeft besloten de amorlisatiewet af te doen na die betreffende de tienden. De geneeskundige raad van Zuidholland zal Vrijdag 22 dezer, ten half twaalf ure, eene vergadering houden aan het depart, van binnenl. zaken. Het hof in Zuidholland heeft heden bevestigd een vonnis der Haagsche rëgtbankwaarbij een schoenmaker tot eene maand gevangenisstraf werd veroordeeld wegens verzet legen de policie, in den avond van 13 Oct., toen deze op het Plein een jongen wilde arresteren. Aan het depart, van marine is heden aanbesteed: de levering van ijzer, ten behoeve der directie der marine te Amsterdam. Minste inschrij vers waren de hh. Hotz en C". alhier, voor ƒ395.843 CO. ln een huis in de Jacob-Catsslraat alhier is in den algeloopen nacht een diefstal met braak gepleegd, waarbij eene som van ongeveer ƒ900 is ontvreemd. B UITI NLA NIS CI IS P> K11GUi N FII AM li 11 S.ï Si. De vóordragt der regering tot reorganisatie van het lager onderwijs bepaalt o. a. dat die ouders, welke verzuimen hunne kinderen lager onder wijs te doen genieten, eerst met openbaarmaking hunner namen, bij herha ling met geldboeten, en eindelijk met het verlies der burgerlijke reglen ge straft zullen worden. De voorgedragen wet laat toe dat het onderwijs in de openbare lagere school door geestelijken worde gegeven mits deze voor zien zijn van een Joor de burgerlijke overheid afgegeven getuigenis van be kwaamheid en zedelijkheid. 1 Dc Siecle is niet zeer te vreden over de ingediende onderwijs-wet. Dit blad had gewcnscht, dat het onderwijs uitsluitend aan leeken ware toe vertrouwd geworden. De godsdienst toch behoort niet op school te worden onderwezen. De staat moet neutraal blijven. Deze moet enkel onderrigt ge ven iu hetgeen voor alle burgers, zonder onderscheid van gezindte, nut tig is. De liepubl. Franc, wijst er op dat acht van de voornaamste vertegen woordigers van het buitenland, in plaats van op hunnen post, zich te Ver sailles bevonden, en trekt daaruit de conclusie dat de goede verstandhouding j met dc mogendhedenwaarvan de lieer Thiers in zijne boodschap gesproken heeft, niet hel resultaat kan zijn van de werkzaamheid der diplomaten, die reeds voorlang hun post verlaten hebben, of derwaarts nog niet zijn ver trokken. zoodat die goede verstandhouding kennelijk liet gevolg moet zijn hunner afwezigheid. Waar zij niet zijngaat alles voortreffelijk. ITALIË ln een schrijven uit Rome wordt hel volgende gemeld: Op 8 December j is het leest der Vlekkeloozc Ontvangenis hier nagenoeg even zoo gevierd als vóór het bezetten der stad door de Ilaliaansche troepen. Het behoort niet tot de in Italië wettelijk erkende feestdagen; evenwel waren bijna alle winkels gesloten; zoo ook de effectenbeurs, hoewel de Israëliten er door gaans de meerderheid uitmaken. Ook was er een zeker aantal particuliere woningen geïllumineerd. Alzoo is die kerkelijke feestdag door een aantal ingezetenen gevierd, geheel vrijwillig en uit eigen verkiezing; en de lieden, die niet "verkozen het feest te vieren, hebben de andersdenkenden niet niet demonstratiën van tegengestelde strekking. Iaat staan met aanranding of gewelddadigheden bemoeijelijkt. Volgens een katholiek blad van Rome zal de botsing, die dezer dagen tusschen Ilaliaansche en pauselijke schildwachten aan het Valicaan heeft plaats gehad, ten gevolge hebben dat al de Ilaliaansche wachtposten, die gewoonlijk aan de poorten van het Vaticaan werden geplaatst, zullen wor den ingetrokken. Aan de Köln. Zcit. schrijft men daaromtrent uit Rome. Die wachtposten werden, gelijk bekend is, door de Ilaliaansche overheid uitgezet ingevolge een daartoe door den pauselijken generaal Kanzier gedaan verzoek, ten einde het Vaticaan te beschermen. De Jezuïten hadden liet denkbeeld van liet uitzetten dier Ilaliaansche schildwachten gaarne aange nomen daar zij de van elders komende deputaliën van katholieken op die wachtposten opmerkzaam konden maken als bewijzen, van de strengheid, waarmede de 11. Vader in zijne gevangenis bewaakt werd. Op het Vaticaan wordt van de boven bedoelde botsing tusschen de pauselijke lijfwacht eu de Ilaliaansche schildwacht natuurlijk groote ophef gemaakt; de bij den 11. Stoel aangestelde gezanten zijn met dat voorval bekend gemaakt, en tevens uit- genoodigd het ter kennis hunner regeringen te brengen. Te Rome houdt men zich thans bezig met hel opmaken der statistiek van de geestelijke gehouwen, de paleizen der diplomaten en het pauselijk verblijf van hel Vaticaan. liet gouvernement waakt voor de uitvoering van dezen maatregel en daar het derhalve eenigermate inbreuk maakt op de reglen van hel gemeentebestuur, is het blijkbaar bezield met den wensch, om met de meeste voorkomendheid te werk te gaan. Men is nieuwsgierig te vernemer., op welke wijze de regering ten opzigte van het Vaticaan zal te werk gaan, en weik resultaat zij zal verkrijgen. -- Mg'. Strossmayer, het hoofd van de partij welke zich op het laatste oecumenische concilië legen de onleilhaarheidsleer verklaarde, bevindt zich tegenwoordig te Rome. Hij is op hel Vaticaan toegelaten en naar ntea zegt, tegen alle verwachting aan, goed ontvangen. Sommigen willen we len dal hij de onfeiibaarhcidslcer heeft aangenomen. UIIITSCIILAND. Bij de regering bestaat het voornemen te Frankfort een buskruid- molen op te rigten. Hiertoe zijn pogingen aangewend om in de nabijheid der stad het noodige terrein aan te koopen. Men hoopt echter dat de ge vraagde koopsom van 540,000 tl. de regering zal afschrikken om de voor naamste handelstad en geldmarkt in dit gedeelte van Duitschland, die sedert de inlijving bij l'ruisscn systematisch werd voorbijgegaan of tegengewerkt, dit gevaarlijk gunstbewijs te schenken. In den Beijerschen landdag is beraadslaagd over het voorstel, van dc zijde der kerkelijke partij ingekomenom te bepalen dat de Beijersche ge- volraagtigden in den bondsraad ten aanzien van wijzigingen in de consti tutie, waardoor eenige verandering in Beijerens tegenwoordige betrekkin; tot het rijk gebragt zou kunnen wordenin hunne handelingen afhankelijk zullen zijn van de toestemming van den landdag. Door de voorstellers werl dit voorstel verdedigd door verwijzing naar het Beijersche staalsregt, het welk aan de regering verbood van regten des staats afstand te doen, naat de overeenkomst van Versailles, waarbij Beijeren tot het rijk was toegetre den onder voorwaarde dat het zekere onal hankelijke regten zou behouden, en naar eene vroegere rede van den minister von Lutz, waarin deze zeil het gevaar van eene volstrekte eenheid des rijks erkend had. De genoemdt minister ^verklaarde dat er een misverstand scheen te bestaan, en dat in Versailles door de vertegenwoordigers van al de regeringen het beginsel vastgehouden was dat de uitbreiding van de bevoegdheid des rijks niet afhankelijk gesteld zou worden van het votum der afzonderlijke landdagen. Ook de Beijersche regering wilde geene volstrekte eenheid in het rijk; maar op het rijksregl zelf hadden de landdagen volgens hem geenen in vloed, en de rijkswet werd iu ieder land van kracht iu weerwil van d< tegenspraak des landdags. De meerderheid verklaarde het voorstel te onder steunen hetwelk aan eene commissie verzonden werd. Het verlies van het Beijersche leger gedurende den jongslet) oorlog is thans ook bekend. Van de 130,009 man, die uitgetrokken zijn, bedraagt dat verlies 1CC54. daaronder begrepen 3000 man, die aan ziekten bezwe ken zijn, en 1000. die als vermist waren opgegeven. T I IA K IJ E. Volgens berigleu uil Konstantinopel scheen de cholera aldaar en in de voorsteden weidra geheel te zullen ophoudener deden zich nog maar enkele sporadische gevallen voor. Daarentegen had zich een levendige schrik ver spreid ten gevolge van hel gerucht dat de pest te Trapezunt uitgebarsten was. Gelukkig was de ongegrondheid van dit gerucht gebleken; echter wat men daardoor niet geheel gerust gesteld, daar men zekere bewijzen meende te hebben dat de pest van Perzië uit reeds de Turksche grenzen overschreden had. Het cordon langs de Perzische grenzen deed ten gevolge van de on verantwoordelijke schraapzucht der bevelhebbers niets af. leder reiziger, die hun liet bedrag der kosten van de veertigdaagschc voeding in de quarantaine betaalt, kan zich ongehinderd begeven werwaarls hij verkiest. 1>EK TKLE(HAAK. SANDRIXGHAM, 18 December, 's avonds. Volgens hel bulletin heeft dl prins den dag rustig dcorgebragt. BERN, 18 December, liet scheidsreglerlijk hof in de zaak der Alabama- quaestie heeft zijne zitting tol 15 Juiiij 1872 verdaagd, nadat dc geloofs-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2