IE1DSCHE CRÏIRAIT. WOENSDAG 20 DECEMBER. 1871 K. 300. De Courant verschijnt dadelijks, Zonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cotiran' per vierendeel jaar.s 3.franco p.p. t 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar roer 2.50 s jaarsbuiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentlën is van 14 rogels f 1.- iedere regei meer 25 cents Ailvertcntiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASKNSTEIN VOGLKR, Expeditie-Kantoor van Advertentlën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, H'eenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Goneue en Lausanne. Southampton opgezondenvan de passagiers waren ook eenigen langs dien weg vertrokken. LEIDEN, 19 December. Bij kon. besluit van 15 Dec. jl. zijn, met ingang van 1 Jan. aanst. benoemd de leden en plaatsvervangende leden van de geneeskundige raden in de verschillende provinciën. Voor Zuidholland zijn benoemd lot leden de bh.: dr. J. C. G. Evers, hoogleeraar te Leiden: dr. P. M. Mess, te 'sGra- venhage (Scheveningen); dr. C. J. Snijders, te 'sGravcsande; dr. C. J. Vail- lant, Ie Schiedam; G J. Jacohson, oud-apotheker te Schiedam; mr. J. G. Patijn, te Pollerdamen tot plaatsvervangende leden de hh.dr. A. M. Ballot, te Rotterdam; dr. II. J. Lulofs, te Ilardinxvelddr. G. II. van Vol lenhoven, te Rotterdam; J. Broeksmit, heel- en vrocdmeeslcr Ie Rozenburg; J. P. Schuld, heel- en vroedmeester te Meerkerk; A. van Scherpenzeel, apotheker te Schoonhoven; J. A. J van de Ven, apotheker te Dordrecht; mr. J. L. de Bruyn Kops. te 'sGravenhage. De afdeeling Dordrecht der vereeeniging tol bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland heeft besloten tot het uitschrijven van een wedstrijd tusschen werklieden in verschillende vakkennaar door haar speciaal opgegeven werkstukken. Deze wedstrijd zal gehouden worden in liet voorjaar van 1873 en daaraan zal verbonden zijn eene verloting der ingezonden voorwerpen. Tc Ulrecht is Zalurdag 11. het examen voor apothekers afgeloopen; het practischc heeft 13 en liet theoretische 3 dagen geduurd. Van de 6 candi- daten is er 1 afgewezen, terwijl geslaagd zijn de hh. E. Stark, van Rhenen, C. L. W. Slutterheim, van'sllage. G. Jelgersma, van den Helder, L. Beker, van Rotterdam, en P. Tak, van Middelburg. Naar men verneemt heeft de heer A. Coquerel, pred. te Parijs, voor hel beroep bjj de YVaalsche gemeente te Amsterdam bedankt. Te Amsterdam heeft gisteren avond een hevige brand gewoed in het mode magazijn van de hh. Philippona en Ke'.elaar, in de Kalverstraat. Met krachtsinspanning is men dien brand in den loop van den nacht meester geworden. Te Ulrecht is dezer dagen eene vereeniging van beambten van Neder- landschc sproorweg-maalschappijen lot stand gekomen, waarvan het doel is: hel zamenbrengen van een gemeenschappelijk kapitaal, te besteden tot den aankoop van aandeelen in de Nedcrl. spoorweg-maatschappijen, en wel om de volgende redenen: 1". Omdat daardoor elk ambtenaar, beambte en werk man, regtstreeks belang krijgt in den bloei der onderneming, waarbij hij werkzaam is. 2°. Omdat de vereeniging, eenmaal in hel bezit van aandeelen zich op de algemcene vergaderingen van aandeelhouders kan doen vertegen woordigen. Ieder lid moet maandelijks minstens 50 cents storten en ver bindt zich voor minstens één jaar. -- Tot leeraar in de scheikunde en in de mineralogie aan de hoogcre burgerschool te Deventer is benoemd de heer I'. Brouwer Rzn.. leeraar aan lie hoogere burgerschool te Zutphen. in plaats van den heer d1'. Roeke, die voor die benoeming heeft bedankt. Te Arnhem is Zondag 11. eene vergadering gehouden door hel /'Comité Ier bespreking der sociale quaeslie", die door een 100-tal belanghebbenden, meest arbeiders, werd bijgewoond. Als onderwerp ter beraadslaging was gesteld de regeling hij de wet van den arbeid van kinderen in de fabrieken. Na eene inleidende rede van den heer Daniels, stelde deze aan de vergade ring voor, dat zij zou verklaren het wenschelijk Ie achten "dat de rege ring besluite eene wet in te dienen, verbiedende hfcl werken van kinderen beneden 12 jaren, op fabrieken en in werkplaatsen, en beperkende den arbeid «p de fabrieken van kinderen beneden 1G jaren, alles in verband met eene wet op de leerpligligheid." Die motie moest dienen lot prikkel van hen die regeren, en nog meer van hen die het volk vertegenwoordigen. Nadat een uit voerig debat over den arbeid van kinderen in hel algemeen was gehouden, werd de motie aangenomen Uit Gibraltar wordt gemeld dat uil de Prins ran Oranje ongeveer 500 ton lading in lichters is gelost, out de schroefas boven waier te krij gen; de herstellingen waren geëindigd en den 17J™ December werd een begin gemaakt met het weder innemen der lading. De kapitein rekende jeu 21»'™ December gereed te zullen zijn tot het voortzetten der reis. De O.-l brievenmail aan boord van dit. stoomschip was den 11™ December vid Blijkens hel voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der eerste kamer over de verschillende begrootingswetten voor 1872, zjjn vrij alge meen in alle afdeelingen bedenkingen medegedeeld omtrent de houding der regering met betrekking tot 's lands verdediging. Vele leden oordeelden, dat er op eene behoorlijke zamenstemming van het gehcele kabinet had kunnen worden gerekend. liet groole verschil van gevoelen, dat in den boezem van het ministerie bestond omtrent het vraagstuk der leger-organi- satie, had verscheidene leden teleurgesteld, bij anderen bepaalde ai keuring gewekt, aan velen leedwezen veroorzaakt. De tegenwoordige financiële toestand des rijks scheen aan verschillende leden vatbaar te ziju voor gunstige beschouwing; de noodzakelijkheid der heffing van eene belasting op de inkomsten was vervallen.'' De opheffing der missie te Rome is in drie afdeelingen ernstig overwogen en gaf aanleiding tot de uitdrukking van vrij algemeen leedwezen. Een lid kon zich geheel vereenigen met de wijziging in de andere kamer aangeno men. In eene afdeeling werd de vraag geopperd wat onze diplomatie bc- teckent als men de gezanten wegneemt waar soms teedere punten te behan delen zijn. Bij de onderwerpelijke missie scheen, al kon men den directen ,-crkkring van den gezant te Rome niet dadelijk aanwijzen, toch door het geven van inlichtingen aan de regering welligt dit nut gesticht te kunnen wordendat men een zeer groot getal ingezetenen van Nederland bevredig de, zonder aan de anderen eenig nadeel of zelfs aanstool te veroorzaken. Een lid meende dat het regt van amendement, aldus toegepast, in opgewon den oogenblikken zeer gevaarlijke uitkomsten zou kunnen opleveren. Een ander lid zag daarin een inbreuk gemaakt op de regten der kroondie de gezanten benoemt en het opperbestuur heeft der builenlandschc belrekkingen. Enkele andere leden achtten den Paus thans de voornaamste politieke kracht in de beschaafde wereld te zijn en oordeelden het onstaatkundig zoodanige magt niet te erkennen en daaraan de eer te geven, welke haar toekomt. Door verschillende leden werd vooral ook de ontijdigheid der terugroeping van den gezant te Rome betoogd. Deze missie heeft sedert 1815 bestaan: zij had althans voor 1872 nog bestendigd kunnen worden; geen enkel staats belang zon daardoor zijn verkort geweest; men was het alleen uit welwil lendheid aan talrijke mede-ingezetenen, die er groole waarde aan hechten, verschuldigd. Enkele leden helden er toe over deze begroeting om de aan gevoerde redenen af le stemmen. Andere ledendie de zaak als een be treurenswaardig feit, dal voldongen was. beschouwden, zagen geene vrijheid daarom de begrooliug af le keuren. Zij meenden dat eene verwerping, in plaats van aan lieu die zich door den maatregel gegriefd gevoelen, voldoe ning le geven, veeleer leiden zou lot verwarring en tot het doen ontslaan van twist. De minister van financiën heeft geantwoord op de bedenkingen, voor komende in hel afdeelings-verslag der tweede kamer over liet wets ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. Daar de mi nister in het laatst, van September jl. uitvoerige mededeelingen heeft gedaan nopens den toestand der geldmiddelen, is de regering eenigzins verrast, dat de voordragl, wegens gemis van inlichtingen omtrent dien toestandniet voor bcoor- decling vatbaar zoude zijn. Die toestand werd niet als ongunstig voorgesteld. De voorgestelde maatregel is van bljjvcnden aard, daar zij werkelijk amor tisatie beoogt, dóch liet spreekt van zelf dal zij niet legen latere nieuwe uitgifte van schuld waarborgt. Dat daartoe evenwel spoedig zou moeten worden overgegaan, dit komt der regering, onder de beslaande omstandig heden, ondenkbaar voor. Men gelieve hierbij niet uit het rog te verliezen dat de gedane aanvraag zich slechts uitstrekt tot een zeer bescheiden gedeelte van de som, die geacht wordt aan Indische haten aanwezig te zijn. Overi gens kan ook de beduchtheid worden overdreven, welke uit de onzekerheid omtrent het juiste bedrag dier baten voortvloeit: vooreerst bestaal die onze kerheid alleen ten aanzien van het beheer in Indiëterwijl de ontvangsten der Indische administratie voor een belangrijk deel in Nederland geschiedenen ien andere heeft de minister van financiën aangetoond dat de voorloopige opgaven der Indische administratie, door den stand der kassen zoo in Indië als in Nederlandgenoegzaam bevestigd wordenom met zekerheid op be langrijke saldo's te kunnen rekenen. De vrees dat men reeds eerlang tot

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1