lmdsche SÈ fm courant. v DINGSDAG 12 DECEMBER. ST A DS-BE R1 G TEN. 1}N N E N L A N DSC 11E BEBIGTEN. 1871. im.- At N°. 293. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 inet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor DnitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEU, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, ffeencn, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lausanne, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 12, 2' alin., der Verordening van 2 Jtilij 1863 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2C alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad li". 25); Doen te wetendat voor eïe openbare scholen voor meer uttgebrclfl lager onderwijs, tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen waarvanbij onderzoekblijkt dat zjj het onderwijs op eenc der reeds beslaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1' klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw aan de Uoommarkt voor die der 2C klasse, voor jongens, aan hol schoolgebouw in do Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Bree straat en wel van den 4,lr" tot en met den IGd'n December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen lot negen urenen op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 November 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie zijn tegen betaling van vijf Cents verkrijgbaar gedrukte exemplaren van de Concept-Verordeningen op de hondenbelasting. LEIDEN, 11 December. Wij vernemen dal, na scheikundig onderzoek, de levering van 35000 kilogr. witte zeep, waarvan de aanbesteding op 26 November jl. ten dienste der marine heeft plaats gehad, aan de firma Sanders en C°. alhier is toe gewezen. Zaturdag avond Iaat zijn van een meisje, dienstbaar op de Garenmarkl, dat ccne sloof met vuur naar boven bad medegenomen en zittende in slaap moet zijn gevallen, de kleederen in brand geraakt, zoodat zij zware brand wonden heeft bekomen. lieden was zij echter nog in leven Heden middag, omstreeks half vier uren, bad een jongeling de verre gaande onvoorzigtigbeid zich in de Botermarkt op het ijs le wagen, waar van het gevolg was dat hij er door zakte. Onmiddellijk schoot de beer D. van Bemmelen toe, die, na de uiterste krachtsinspanning het genoegen mogt smaken hem van een anders wissen dood te redden. De D ekker bevat een staal van den uitslag van bet najaars-examen 1871 in de verschillende provinciën. Daaraan ontleenen wij het volgende: dat zijn geëxamineerd voor de vakken van het lager onderwijs 437 hoofd onderwijzers: 55 hoofdonderwijzeressen, 16 huisonderwijzers, 37 huisonder- wijzeressen, 487 hulponderwijzers, 229 hulponderwijzeressen; toegelaten 191 hoofdonderwijzers, 42 hoofdonderwijzeressen, 8 huisonderwijzers, 33 liuis- onderwijzeressen285 hulponderwijzers, 158 hulponderwijzeressen; afgewe zen 231 hoofdonderwijzers, 13 hoofdonderwijzeressen, 8 huisonderwijzers, 4 huisonderwijzeressen 201 hulponderwijzers, 71 lmlponderwijzeressen; teruggetrokken hebben zich 15 hoofdonderwijzers, 1 hulponderwijzer. Meer uitgebreid lager onderwijs. Voor liet Fransch: geëxamineerd 215 onderwijzers, 158 onderwijzeressen; toegelaten 99 onderwijzers, 97 onder wijzeressen; afgewezen 114 onderwijzers, 60 onderwijzeressen; teruggetrok ken 2 onderwijzers. 1 onderwijzeresse. Voor het Engelsch geëxamineerd 55 onderwijzers, 106 onderwijzeressen; toegelaten 31 onderwijzers, 84 onderwijzeressenafgewezen 24 onderwijzers, 21 onderwijzeressen: teruggetrokken 1 onderwijzeresse. Voor het Hoogduitsch: geëxamineerd 76 onderwijzers, 68 onderwijzeressen toegelaten 44 onderwijzers, 51 onderwijzeressen; afgewezen 32 onderwijzers, 17 onderwijzeressen. In de wiskunde; geëxamineerd 171 toegelaten 83; afgewezen 88 onder wijzers. In het leekcncn: geëxamineerd 81 onderwijzers, 9 onderwijzeressen; toe gelaten 49 onderwijzers, 8 onderwijzeressen; afgewezen 32 onderwijzers, 1 onderwijzeresse. In de landbouwkunde: geëxamineerd 2; toegelaten 2 onderwijzers. In de gymnastiek: geëxamineerd 64 onderwijzers, 6 onderwijzeressen; toegelaten 42 onderwijzers6 onderwijzeressen; afgewezen 22 onderwijzers. In de handwerken: geëxamineerd 207; toegelaten 181; afgewezen 26 on derwijzeressen. De Tijd deelt het adres mede, dat door de bisschoppen van Nederland aan Z. M. den koning is gerigt. liet is van den volgenden inhoud; Sire De ondergeteekendenkerkvoogden der katholieken in Nederland, wenden zich lot U. M.onder den smarlelijken indruk, dien het dezer dagen ineen van de kamers der staten-gcneraal gevallen votum op hen en op hunne gc- loofsgenootcn heeft gemaakt. Nog in geenen deele hekomen van hunne be vreemding, dat diezelfde kamer onlangs een adres, den souvercin van den Kerkdijken Staal betredende, aan U. M. gerigt. tol onderwerp barer beraad slagingen heeft kunnen nemen, moeten zij nu op nieuw zich gegriefd zien door het weigeren eencr jaarwedde van een gezantschap, dat door U. M. voortdurend oirbaar is geacht en waarvan de bezoldiging door U. Ms. be windslieden uit 11.Ds. naam was voorgedragen. Hoe pijnlijk de afstemming der llomcinsche missie de katholieken treftzullen wij wel niet behoeven te betoogenluide genoeg toch heeit zich de verontwaardiging van zeer velen in den lande doen hooren. De toestand van 's lands geldmiddelen scheen in dezen geen onoverkomelijk bezwaar tegen het behoud der missie te Rome. Er is dan ook ronduit beleden, dat het gering bedrag der jaar wedde niet het hoofdpunt der bedenkingen uitmaakte, maar dat men integen deel beweegredenen van geheel andcrer. aard ter bestrijding van het rege- rings-voorslel meende le moeten aanvoeren. Sire! het zou noch onzen stand noch onze bediening voegen, het is onze roeping niet, om het staatkundig gebied te betreden. Katholieken en be stuurders der katholieke kerk in Nederland, met hart en zie! verknocht aan liet geliefde stamhuis, dat ons dierbaar vaderland regeert, is liet onze opregte wensch de dynastie geëerd en bemind, het vaderlijk erf in vrede en voorspoed te zien. Om daartoe naar vermogen hij te dragen, dat, Sire, is ons eenig streven. Wij kunnen het echter niet verhelen, dat wij en onze gcloofsgenooten diep gevoelen, hoezeer de bedoelde afstemming eene beleediging is voor den vorst van het Vatikaan die tevens het hoofd is onzer kerk. In eene even tuele terugroeping van den gezant hij eenen monarch, door de koningen van Nederland sedert Neerlands herstelling tot lieden toe onafgebroken ge accrediteerd, zoude logisch de ontkenning liggen der soevereiniteit van dien monarch, zijne schrapping uit de rij der vorsten, waarin hem Europa en de w ereld lot op den huidigen dag nog rangschikken. Dat daarom die terugroeping ons een dolk in het hart zoude zijn, laat zich gereedelijk beseffen. Sire, de katholieken van Nederland zijn ook U. Ms. onderdanen en weten dat zij niet minder in U. Ms. liefde doelen dan de overige Nederlanders. Oot moedig naderen wij ook. als tolken der Nederlandsche katholieken, uwen troon, om U. M. eerbiedig dank te zeggen, dat het H.D. behaagd heeft om op de staatsbegrooting ccnen post le doen uittrekken ten behoeve van liet Nederlandsche gezantschap hij Z. 11. den Paus, terwijl wij in de verdere wijze beschikkingen Uwer Maj. in deze zaak ons volle vertrouwen betuigen. Hetwelk doende enz. Naar men verneemt, zullen de passagiers van het te Gibraltar binnen- geloopen stoomschip Prins van Oranje met een ander stoomschip naar het Nieuwediep worden overgebragt. Te Katwijk aan Zee zijn sedert den lt,en dezer !3 schuiten van de liaringvisscherij teruggekeerd, aanbrengende 651,000stuksstenrharing. Volle Engelschc gold ƒ12 a 15 per 1000; kustharing 7 a ƒ9. Te Delft is tot leeraar in de Iloogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool benoemd de heer K. T. Wenzelbiirger, te Rotterdam. Aan het kanaal door Holland op zijn smalst zijn de werkzaamheden grootendeels gestaakt, zoodat vele arbeiders zonder werk zijn. Men hoopt dat sneeuw en vorst spoedig zullen wijkendaar anders onder de kanaal- arbeiders spoedig broodsgebrek zal ontslaan. De stoomboot Noordzeekanaal is Vrijdag 11. in het zijkanaal F vast-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1