FRAIVKRIJ K, De president heeft in zijne boodschap aangekondigd dat de regering tot het besluit was gekomen het handelsverdrag met Engeland in Februari] 1872 op te zeggenen vervolgens commerciële onderhandelingen met dat land aan te knoopten. Betreffende de leger-organisatie zeide de president nog de onvoorwaarde lijke verpligting tot persoonlijke dienst in oorlogstijd te zullen voordragen, en voor vredestijd eene jaarlijksche ligting van 90000 man bij wijze van loting. Zoo zonde men eene legermagt van 800.000 man hebben, waarvan de helft, 400,000 man, vijf jaren onder het vaandel zou blijven. Attn het slot zijner rede zeide de presidentKan mijn goede wil en ijver nog eenige dagen den lande van dienst zijn, dan moogt gij daarop rekenen; indien zij daarentegen niet onmisbaar in uwe Gogen zijn, indien mijne inzigten en handelingen uwe goedkeuring niet wegdragen, geeft dan cenen wenk daarvan, eenen enkelen wenk. Dan zal ik het mij toever trouwde pand weder in uwe handen nederleggenniet bedorvenmaar in beteren staat dan waarin ik het van u ontvangen hpb. Volgens het Journ. des Déb. was de meerderheid zeer tevreden met de boodschap van den heer Thiers. De radicale Maden keuren de boodschap af, dewijl daarin te groote inschikkelijkheid jegens de meerderheid door straalt, en dewijl daarin noch van eene amnestie noch van den terugkeer naar Parijs gewaagd wordt. Vele bladen geven hun leedwezen te kennen dat de heer Thiers het beginsel van algemeene dienstpligtigheid niet heeft aangenomen. De nationale vergadering is naauwelijks te Versailles weder bijeenge komen, of de Siècle doet reeds een aanval op haar, natuurlijk omdat zij zich niet republikeinseh genoeg toont. Zij is, zegt dit blad, nog maar twee etmalen weder bijeen geweesten reeds heeft de regterzijde gelegenheid ge vonden te doen zien hoe zeer zij door hartstogt wordt beheerscht. De mannen van de regterzjjde zijn in nog heftiger stemming teruggekomen dan waarin zij bij het begin der vacantie Versailles verlaten hadden. Het is als of die personen zich van de vacantie hebben bediend om eene zamenzwering te smeden. De oude meerderheid is reeds dadelijk in vollen getale weder opgekomen, eendragtig en aaneen gesloten, omdat er persoonlijke keuzen door de vergadering te doen waren en omdat de meerderheid daarbij zekere inzigten door te drijven had. De heer Thiers, de eerlijke man, de warme vriend des vaderlands, staat aan de meerderheid in den weg daar hij een beletsel tegen de omverwerping der republiek is. Daarom is hij bij de meer derheid meer en meer gehaat; die haat komt thans nog sterker dan ooit vroeger aan den dag. Al de dagbladen hebben gewag gemaakt van de koele, minachtende houding van eene zijde der vergadering jegens den president der republiek. Men zag te Versailles dat de mannen van die zijde der kamer den heer Thiers even zorgvuldig meden en ontweken als zij hem vroeger zochten. Thiers is door de regterzijde als onder quarantaine gesteld, geljjk een besmet persoondie van het verheer wordt uilgesloten. Het ft juist de houding der meerderheidwaardoor ons wordt aangewezen wal wij te doen hebbenwij behooren alle aanmerkingen op de politieke beginselen en da den van den heer Thiers achter te houden en hem met alle magt te onder steunen. De prefect van het dep. der Marne is van wege de Duilsche militaire autoriteiten uitgenoodigd de volgende bekendmaking in de dagbladen van het gewest te doen opnemen: »In den nacht van 7 op 8 November jl. zijn twee Fransche onderdanen, Eugène Flamien en Charles Martin, geweldda- diglijk een paardenstal binnengedrongen. Nadat zij er den soldaat Bur- meister van het 35sle Brandenbnrgsche reg. infanterie vermoord hadden, namen zij 7 paardeu weg, die aan genoemd regiment toebehoorden. De twee Franschen werden aangehouden, voor den regter gebragt en ter dood veroordeeld. Zij ondergingen heden ochtend (29 November) hun doodvonnis." DVlTICHLANb. De N. Social-Democrathet orgaan van het Berlijnsche arbeiders- verbond, toont zich zeer vijandig tegen de Internationale. Die vereeniging zegt dit blad, heeft feitelijk niets gedaan om de arbeiders der verschillende landen nader tot elkander te brengen. Had zij in Duitschland 300 leden, dan verkondigden hare organendat het 300,000 warenzoo werd ook ten opzigle van andere landen gehandeld. Op het tegenwoordige oogenblik ver keert de Internationale in volle ontbinding; in den afgeloopen zomer zijn de aanvoerders der Ëngelsche arbeiders-vereenigingen, Odger en Lucraft, uit de Internationale getreden, en dientengevolge moet deze, volgens het zeggen der twee genoemde heeren, nog slechts 300 of 400 leden in Engeland tellen; de bekende Fransche aanvoerders hebben ook tegen den algemeenen raad geprotesteerd, in Duilschland heeft de Internationale reeds om wettelijke redenen geen grondslag. Geldmiddelen zijn zoo goed als in het geheel niet voorhanden. Zoo is dan het geheele federalistische raderwerk in wanorde gekomen. Uit Maintz wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld. In het afge loopen jaar stond bij het corps hulptroepen onder Garibaldi een kapitein bij de Spaansche vrijwilligers. Deze kapitein, die vooral een zeer levendig aandeel nam in de gevechten in en nabij de stad Dijon, was niemand anders dan de 22-jarige Andalusische schoone donna Mina Prussinelli. Deze jonge dame, die het zwaard in de scheede heeft gestoken,sedert de vrede is ge- teekend, heeft in de plaats daarvan de pen ter hand genomen en strijdt met het gesproken woord voor de reglen van het volk. Zij voert thans oorlog tegen de bezittende klasse en tegen de wettendie het onregt be krachtigen dat aan de handwerksklasse het haar toekomend evenredig aan deel in de schatten van anderen wederregtelijk wordt onthouden. Zij is thans als zendeling in dienst gelreden van de internationale en de plaats door haar gekozen, om deze beginselen in een openbare volksvergadering het eerst in Duitschland te verkondigen en te verdedigen, is Maintz. In een enkele vergadering heeft zij slechts kunnen optreden. Alvorens zij de tweede vergadering, door een comité van handwerkslieden belegd, kon bijwonen; heeft de policie zich van haar persoon tijdelijk meester gemaakt. Op grond dat de voordragt, door haar in de eerste bijeenkomst gehouden, zich heeft onderscheiden door een zeer gevaarlijke strekking, is zij buiten de moge lijkheid gesteld, zich aan een herhaling daarvan schuldig te maken. Men zal haar over de grenzen zetten. Op de begrooling voor 1872 komt eene som voor van 158,431 th. ten behoeve van prins Nicolaas van Nassau. Bij het in 1867 gesloten verdrag met den hertog Adolf van Nassau had de Pruissische schatkist de verpligting op zich genomen om den genoemden prins eeu jaargeld van 18,000 th. uit te keeren. Met goedvinden van den prins is de verpligting voor de boven genoemde som afgekochtberekend naar den maatstaf, die bij hel sluiten van levensverzekeringen gebruikelijk is. RISLAND. De gemeenschap titsschen Petersburg en Kronstadl is dit jaar ten gevolge van het spoedig digt vriezen van de Newa vroeger dan in andere jaren af gebroken; hetgeen den handel groot ongerief en aanzienlijke kosten veroor zaakt. Er wordt thans aangedrongen op dc uitvoering van het reeds meer malen opgeworpen denkbeeld om Kronstadt en Oranienbaumwelke plaatsen slechts door een afstand van zeven kilometers gescheiden zijndoor middel Van een spoorweg te verbindendie op de vaste zandbankwelke voor laatstgenoemde stad ligt, zou moeten aangelegd worden. Op die bank staat nooit meer dan vier voet water. OOST-1ND1E BATAVIA, 2 November. De Jav. Cour. van 31 October bevat eene resolutie van den gouver neur-generaal tot uitvoering der agrarische wet. Zij regelt de verhuring van gronden. De hoofdbepaling is: dat de inlandsche eigenaar zijn grond aan niet-inlanders voor geen langer termijn dan 20 jaren mag verhuren en de individuele bezitter of de geregtigden in het gemeenschappelijk bezit niet lahger dan voor 5 jaren. De voormalige havenmeester van Pontianak Pauwels is op verschillende punten van aanklagt door den raad van justitie alhier vrijgesproken, maar wegens verduistering van 's lands gelden tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de inspecteur van het lager onderwijs voor Europeanen W. Retgers. Be noemd: tot raadsheer in het hoog geregtshof van Ned.-Indië, de president van den raad van justitie te Samaraug mr. Th. H. van Rees, Goedgekeurd: dat door den resident van Amboina is belast: met de waarneming der be trekking van gouv.-landmeter aldaar, de ingenieur 3e kl. bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken H. S. Nederburgh. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van justitie bij den raad van justitie te Padang mT. A. II. R. E. Bousquet, en aan den controleur 2' kl. bij de landel. inkomsten en cultures A. J. Middelhoven. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de ambtenaar op non-activiteit K. N. Ilcyligers, laatstelijk 2e ouderwijzer aan de gouv.-ambachtschool te Soerabaija. Benoemd: tot adsist.-resident van Bandjamegara (Banjoemas), de ambtenaar op non-activi teit C. de Clercq Moolenburg; lot houtvester le kl, bij het boschwezen op Java en Madura, de ambtenaar bij het boschwezen G. L, Blume; bij de alge meene rekenkamer: tot 2' commies, de ambtenaar op wachtgeld J. H. Kim, laatstelijk commies op het adsist.-residentie-kantoor te Meester-Cornelis; tot 3e commies, M. Ehrencron, laatstelijk tijdelijk klerk bjj dat collegie, thans Op wachtgeld. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. W. A. Schmilau, en aan den l!ten commies by het groot mil. hospitaal te Soerabaija P. L. F. Vrijdag; hersteld in activiteit, de onder-intendant 2e kl, Van de mil. administratie A. A. Rip; bevorderd: tot kapt.-kwartierm. bij de mil. administratie, de lc luit.-kwartierm. J. van der Linden. Door den kommandant van hel leger en chef van het depart, van oorlog is geplaatst: bjj het groot mil. hospitaal te Weltevreden, de officier van gezondh. 3C kl. L. Klaas, onlangs uit Nederland aangekomen. Departement van marine. Door den kommandant der zeemagt en chel van het. depart, van marine in Ned.-Indië zjjn geplaatst: bjj het kustlicht op Noordwachter-eilandde lichtopzigter 3e kl. P. O. Ileynenbij hel licht- etablissement op de Zwaantjes-droogte, de liohlopzigters 3* kl. F. Legel en J. Sparenberg. Te Leiden ter Boekdrukkerij Van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6