BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Jlaandag dó December ó<S7óJü. 292. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens mededeeling der directie van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company zal, ingevolge instructie van het Post-Ofïice, de laatste stoomboot in dit jaar Southampton verlaten op Donderdag 28 Dec.te 2 uur na den middag, in plaats van op Zalurdag 30 Dec., en zal de corresponde rende stoomboot van Brindisi vertrekken op Maandag 8 Jan., te 5 uur na den middag, in plaats van op Dingsdag 9 Jan., te 2 uur 'smorgens, en de corresponderende stoomboot van Suez op Vrijdag 12 Jan., om te Bombay op Vrijdag 26 Jan. aan te komen. Deze regeling zal van kracht zijn gedu rende 1872. In de zitting der Fransche Académie des Inscriptions et Belles Lettres van 1 December is als eerste candidaat voor eene der twee vacerende plaat sen van buitenlandsch correspondent der academie voorgesteld prof. Cobet, van Leiden. Met hem staan op deze nominatie de Turynsche archaeoloog Fabretti en een vermaard Weener palaeograaf. De eerste candidaat voor de tweede plaats is de Edinburgschc Indianist William Muir. (/i. Cl) De Tijd berigt dat de aartsbisschoppen en bisschoppen van Nederland een adres hebben gerigt aan Z. M. den koning. Ilet V. D. meldt: Ten gevolge van het aanstellen van den kastelein der Groningsche sludenten-societeit tot kastelein van de Utrechtsche studen- ten-societeitheeft de oneenigheid tusschen het Utrechtsche en Groningsche studenten-corps zulk eene hoogte bereikt, dat bet Utrechtsche corps met algemeene stemmen besloten heeft de vriendschappelijke betrekkingen, die er tot nu toe tusschen beide corpsen bestonden, geheel af te breken, en daarvan aan de bevriende corpsen kennis te geven. Voor Rotterdam was gisteren de rivier overdekt met ijs en op ver- schillende plaatsen zat zij vast. Voor de stoomvaart leverde het ijs nog niet veel moeijelijkheid op, daar in den loop van den dag verschillende stoomschepen van daar vertrokken zijn en aankwamen, zonder merkbare vertraging door liet ijs te ondervinden. De van Brielle naar Rotterdam varende stoomboot heeft hare reis niet verder kunnen volbrengen dan lot Schiedam, van waar de passagiers per omnibus naar de plaats van bestem ming zijn gereden. Omtrent den te Heemstede gepleegden moord worden aan het 11. D. de volgende bijzonderheden medegedeeld: Een jongmensch van omstreeks 19 jaren woonde als kostganger bij den vermoorde in; beiden stonden als bru tale stroopers bekend; het duurde niet lang of de commensaal knoopte eene ongeoorloofde betrekking met de vrouw des vermoorden aan, en in een zeer vertrouwelijk oogenblik werd tusschen beiden het plan afgesproken, den echtgenoot uit den weg te ruimen. De jonge vent had echter den moed niet, zulks zelf te doen, maar ging naar een kameraad en verzocht dezen den echtgenoot dood te schieten die daarop moet geantwoord heb ben »of ik hem doodschiet of een borrel drink is mij hetzelfde." Dingsdag middag wordt door de drie medepligtigen gezamenlijk in de kamer het ge weer geladen, de vrouw scheurt uit een boek van een der kinderen eene bladzijde, die tot prop zal dienen, in plaats van een kogel wordt er een bout of liever een van den knop beroofde drevel opgedaan en toen werd het in de schuur geborgen. De man zat altoos op eene vaste plaats aan het raam; (iet gunstigste oogenblik voor den moord was dus de avond, dan viel de schaduw op de neergelaten gordijnals de man zijne zitplaats had ingenomen; dit leverde dan een vast mikpunt; de kostganger wordt door den moordenaar naar buiten geroepen en antwoordt op de vraag, ofdeman nu op zijne gewone plaats zit, bevestigend; de vrouw verwijdert zich quasi om eene boodschap te doen; de kostganger weer den woning binnengaande, neemt een kind op den schoot, zet zich bij den kagchel en verhaalt aan dat kind iets van den goeden Sint Nicolaas. Het schot valt en onder het uitroepen van eenige onverstaanbare woorden valt het slagtoffer, midden door het hart geschoten, van den stoel; de gordijn staat op datzelfde oogen blik in brand; het kind wordt bedaard neergezet, over den verslagene heen gestapt, de brand van de gordijn uitgedoofd en toen eerst ging de snoodaard op den loop - Uit Lobilh meldt men aan de IV. H. C.: Alle gemoederen zijn ontsteld door een vreesselijk voorval, hetwelk in den afgeloopen nacht (7 Dec.) heeft plaats gegrepen. Twee heeren uit deze gemeente kwamen gisteren middag ongeveer ten 5 ure met den spoortrein te Ellen aan en sloegen den gewo nen weg in, die dwars over de weiden naar deze plaats voert en hoogstens drie kwartier lang is. Door de duisternis misleid, raakten zij verdwaald en doolden uren achtereen op de vlakte rond. Telkens vielen zij in de diepe slooten, die door sneeuw bedekt en onzigtbaar waren geworden en in zoo groote menigte het terrein tusschen hier en Elten doorsnijden. Alleen door vereende inspanning redden zij zich daaruit. Toen zij nu onder ontzettende vermoeijenis ruim 4 uren op die wijze hadden rondgezworven, begonnen den jongste der twee de krachten te begeven. Hoewel door den ander ondersteund, kon hij zich alras niet verder voortslepen en moest blijven liggen op den besneeuwden grond. De andere, ofschoon beducht dat redding reeds te laat zou zijn, is toen naar Elten teruggekeerd, ten einde daar hulp te halen. Eerst ten hall twee ure bereikte hij die plaats. Toen, vergezeld door een tiental inwoners en een geneeskundige, is hij het lig- chaam van zijn vriend gaan zoekendoch men vond slechts een lijk. De Pr. Noordbr. bevat de volgende bijzonderheden betrekkelijk de brug over het llollandsch Diep: De lengte dier thans voltooide brug is niet minder dan 2536 meters, meer dan een half uur gaans. De beide oevers van den arm der Maas zijn met elkander verbonden, deels bij middel van een vaste, deels bij middel van een draaijende brug. Het eerste gedeelte, de vaste brug, heeft 14 openingen, ieder van 100 meters. Langs den zui derkant is een dubbele gierbrug (pont volant) gemaakt met twee openingen van 16 meters breedte. Het paalwerk der vaste brug bestaat uit twee rijen, elk van 13 pijlers. De schoot van de brug is geheel van ijzer. Ieder ge deelte van het eene bruggehoofd tot aan het andere is 12 meters breed en weegt 450,000 kilogrammen; de geheele constructie weegt 6,380.000 kilo grammen. De stukken voor het aanleggen der bogen zijn te Amsterdam vervaardigd. Hunne zamenvoeging heeft plaats gehad te Willemsdorp, het uileinde der brug langs den kant van Rotterdam. De plaatsing der reusach tige brugbogen werd gedaan door middel van twee overgroote pontons, welke door vier stoombooten ter plaatse gesleept werden. Om die op de brughoofden te plaatsenmaakte men gebruik van den vloed. Men meldt uit LeeuwardenOnder de instellingendie zich inderdaad kenmerken door een goed doel, behooren voorzeker de werkplaatsen van liefdadigheid. Op vele plaatsen wordt door den behoeftigen stand dit ook zeer goed ingezienin zoodanige instellingen toch vinden velen eene toe- vlugt om, vooral 's winters, iets tol het noodige levensonderhoud te ver dienen. Hier, te Leeuwarden, bestaat ook eene zoodanige inrigting, het stads-werkhuis genaamd. Deze instelling nu wordt echter, de ervaring van de laatste jaren heeft het bewezen, zeer weinig op prijs gesteld; het getal personen, dat aldaar werk erlangt, wordt gaandeweg minder en de reke ning sluit telkens met een niet onaanzienlijk verlies. Die stand van zaken nu wordt geacht niet langer te kunnen voortbestaan; een onderzoek naar het al of niet wenschelijke om die inrigting op te heflen wordt ingesteld en nu staat het te voorzien, dat Frieslands hoofdstad eerlang eene instel ling zal missendie in vroegere jaren toch veel goeds heeft gesticht. Het nut toch van het werkhuis kan in geen geval meer opwegen tegen de be- langriike kosten, aan de instandhouding daarvan verbonden. Dat er even wel geen behoefte meer bestaat aan zoodanige inrigting kan mocijelijk ge zegd worden; het schijnt zoo wel. De opheffing, eventueel, zal dan voor namelijk te wijten zijn aan een zeker vooroordeel, dat, naar men zegt, hier bij den behoeftigen stand tegen het werkhuis bestaat. Te hopen is het, dat men zich steeds op andere wijze zal kunnen redden. Was de marktdag alhier in de laatste weken bijzonder druk te noemen, heden was hij het niet. En geen wonder. Een dikke sneeuwstorm heeft voor een paar dagen alles overstoven en de daarop gevolgde vorst beeft het overige gedaan. De wegen zijn moeijelijk te begaan; op sommige plaatsen moet de sneeuw zelfs eenige voeten hoog zijn opeengepakt. De winter is met kracht ingetreden, doch veler wensch is zeker, dat hij weder even spoedig mag weggaanhet vooruitzigt op een sierlijk spiegelende ijsbaan toch is voor de liefhebbers van schaatsenrijden nu niet zeer groot, het is alles sneeuw. Dat er echter door de Friezen naar een mooije baan verlan gend wordt uitgezien, zal wel geen betoog behoeven, dan ook zal de Leeuwarder marktdag zich ongetwijfeld weder als levendig doen kennen. Het ijs heeft, naar men verneemt, ook nu weder een treurig ongeluk ver oorzaakt. Te Grouw moet nl. een jongmandie zich op het zoo brooze ijs waagdeer door geraakt zijn en zijne roekeloosheid met den dood betaald hebben. De pokziekte heeft in deze provincie in de week van den 30slto Nov. tot 7 Dcc. op nieuw eenige uitbreiding verkregen. Het totaal gevallen sedert het ontstaan der epidemie in dit gewest (Januarij jl.) is nu tot 226 ge klommen. De prijs der boter aan de waag alhier was 1« soort ƒ55.50, 2e soort ƒ48. 's GRAVENHAGE9 December. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshol in Zuid holland de heer mr. W. F. G. L.Franqois, thans vice-president van dat hof, en tot vice-president van dat hof de heer jhr, mr, F. A. W. Beelaerts van Blokland, thans raadsheer. Tol burgemeester der gemeente Hellevoetsluis is benoemd de heer W. A. Tenckinck. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over het hoofdstuk Koloniën der staatsbegrooting voortgezet. De heer Fransen van de Putte heeft eenige inlichtingen van den minister gevraagd en voorts de gisteren door de hh. Wintgens en Nierstrasz gehou den redevoeringen wederlegd. De minister heeft daarna dezelfde sprekers beantwoord en aan verschillende leden de gevraagde inlichtingen gegeven. Na eenige replieken is de voortzetting bepaald op Maandag aanst. Betredende de nota tot wijziging van het bij de kamer aanhangige wets-ontwerp lot vaststelling van het hoofdstuk Oorlog der staatsbegrooting, moet nog worden medegedeeld dat zij het voorstel bevat omnadat de verminderingen zijn bewerkstelligd, de helft der sommen, in het wets-ont- werp voorkomende, voorloopig voor de behoeften van het dienstjaar 1872 toe te staan, met uitzondering evenwel van de gelden benoodigd voor de remonte, voor de aanschaffing van zwaar geschut, draagbare vuurwapenen, palroonhulzen en de voortzetting der aangevangen gcnicwerken. waarvan het noodzakelijk wordt geacht het geheele bedrag toe te staan, dewijl er zekerheid moet bestaan, bij de te doene aanbestedingen, dat over het ge heele bedrag der gelden zal kunnen worden beschikt. II. M. de koningin heeft gisteren avond de kunstbeschouwing van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio met een bezoek vereerd. Hét dagelijksch bestuur uit Rotterdam en Schiedam heeft heden mid dag zijne opwachting gemaakt bij den nieuwbenoemden commissaris des konings in dit gewest. engelanb. LONDEN8 December. Volgens het laatste bulletin was de toestand van den prins van Wales weder minder gunstig. De koortsachtige verschijnselen waren weder aan merkelijk toegenomen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5