It; IT E N LA ilSCIl E li Kill T E N aard. Ook werd door hem bedenking gemaakl tegen de omstandigheid, dat de tegenwoordige begrooting met een tekort sloot, en de vraag gesteld of de minister zich vereenigde met het amendement, dat de heer Heemskerk Az. aangekondigd had ter voorziening in dat bezwaar bij de wet op de middelen te zullen voorstellen. Voorts werd door den heer Smidt bedenking geopperd legen de uitbreiding van blijvende uitgaven van dit hoofdstuk, ook uit de verhooging van tractementen van ambtenaren blijkbaar; waaromtrent een weg werd gevolgd, dien hij niet kon goedkeuren. De lieer Lenling ver klaarde te deelen in het gevoelen in het verslag vermeld, dat het hellen van één cent voor eeue courant, mei hijvoegsel te zumen wegende minder dan 25 grammen, in strijd met de duidelijke bedoeling van art. 17 der wet van 22 Julij 1370 te achten was. De minister van financiën zeide in ant woord op het gesprokene, dat het hem wcnschelijk voorkwam, dat eerst over het beginsel aangaande de inkomsten-belasting beslist wierd, te meer omdat onderscheidene onderwerpen, op welker regeling aangedrongen was, met die aangelegenheid in verhand stonden: zoo andere ontwerpen niet wa ren ingediend, dan moest de reden dier vertraging voornamelijk in de moeijelijkheid der te behandelen aangelegenheden gezocht worden. Met be trekking tot het voormelde amendement van den heer Heemskerk Az. ver klaarde hij dat zijn ongunstig oordeel nog niet gewijzigd was. Verder be streed hij het gevoelen van den heer Leuting omtrent de toepassing van art. 17 der poslwet. 11e heer Eenlingzich niet door het ontvangen ant woord bevredigd achtende, stelde voor de volgende motie van orde: "De kamer, na den minister van financiën gehoord Ie hebben, het vvenschelijk achtende dat aan het derde lid van art. 17 der wet van 22 Julij 1870 ecne toepassing gegeven worde, meer slrookende met den geest en de bedoeling der wet, gaat over tot de orde van den dag." Rij- art. i) betreffende tractementen enz. der betaalmeesters in de arrondis sementen. werd aangenomen een amendement van den heer Smidt. om den post met 4000 te verminderen. Dij de afd. kosten van het muntwezen drongen de hh. de Bruyn Kops. Pijls en van Zinnicq Bergmann aan op het nemen van maatregelendie leiden konden lot wering der Belgische centen hier te lande; de heer van Delden wees op de omstandigheid dat in Duitsch- land in het muntwezen de gouden standaard was aangenomen, een uiaat- regel die leiden zou tot daling der betrekkelijke waarde van hel zilver in de landen waar de zilveren standaard, gelijk in Nederland, was ingevoerd; hij meende de aandacht der regering op dit aangelegen onderwerp te moe ten vestigen. De minister herinnerde aan de pogingen welke reeds waren aangewend tot keering van hel kwaad waarop in de eerste plaais was ge wezenwierden deze niet door de medewerking der particulieren gesteund, dan zouden zij weinig vrucht dragenop het in de tweede plaats besproken onderwerp zou de oplettendheid gevestigd blijven. De heer Winlgens ves tigde bij de behandeling van art. 01 de aandacht op den zeer ongunsligcn toestand waarin hel llaagsche hoscli verkeerde ten gevolge van.,den hoogen waterstand, waarin naar hel oordeel van deskundigen verandering kon worden gebragt door afdammiug en het oprigten van een stoomgemaal tot het drooghouden van het ingepolderd gedeelte. De minister van financiën? deelde in het gevoelen van dien spreker en verklaarde dat men bezig was:' met het voorbereiden van een voorstel, hetwelk de middelen zou aanwijzen tot verbetering van den toestand. In de zitting van heden deelde de voorzitter mede dat de eindverslagen gereed waren over de wets-ontwerpen1°. omtrent de overeenkomst met Groot-Briltannie betreffende Sumatraen 2». nopens de immigratie van vrije arbeiders in Suriname. De dag der beraadslaging zal nader bepaald worden. De beraadslagingen over het hoofdstuk Financiën werden voortgezet. Na verwerping van een amendement van den heer van Houten, betrekkelijk nieuwe kerkelijke subsidiën. met 38 legen 26 stemmen, werd het hoofdstuk aangenomen met 55 legen 9 stemmen. Morgen is hel hoofdstuk Oorlog aan de orde. De afdeelingen der kamer hebben voor den aanvang der zitting verschil lende wets-ontwerpen onderzocht Gisteren namiddag heeft het prov. geregtshof in Zuidholland eene open bare vergadering gehouden tot de installatie van den heer mr. C. C. J. Wijc- kerheld Bisdom, laatstelijk suhst.-griffier bij het prov. geregtshof in Gronin gen en benoemd tol subst.-griffier bij het prov. gereglshot alhier. Bij de herinnering aan den geboortedag van Z. M. Koning Willem II prijkt heden weder een prachtige krans op het voetstuk van het stand beeld van dien vorst. Gisterenmiddag had er alhier een treurig geval plaats. Een werkman gebruikte met zijne vrouw en kinderen het middagmaal. Ditmaal mogl men zich verheugen in het genot van vleesch. De man sneed daarvan een stukje af, maar waarschijnlijk was het te groot, om geslikt te kunnen worden. Hij werd benaauwd, sprong op om een glas water te nemen, maar hij zonk op eenmaal in eenhij was gestikt. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Maar de kunst vermogt niets meer. Eene huismoeder en vijf kinderen hebben hunnen verzorger verloren. BELGIË. De zamensleiling van hel ministerie, zooals die vroeger werd gemeld, is niet lot stand kunnen komen. Thans wordt weder eene andere lijst medegedeeld, en wel de volgende: de Tlieux, minister zonder portefeuille: d'Aspremont. lid van den senaat, buitenlandschc zaken; Delecourt, thans afgevaardigde, binnenlandsche zaken, Malou lid van den senaat, financiën; Landseer, advocaat, justitie; Moncheur, openbare werken Guillaume, oorlog. E X K 5. A X Té. LONDEN5 December. Onder de liberale of regeringspartij zijn staatkundigen die met de Times niecnen dat het ministerie tot radicale uitersten overhelt en alzoo niet ge noeg waarborg tegen den opkomenden vloed der democratische rigting ople vert; van daar het gerucht der vorming eener derde party of middenpartij in het Britsche parlement, lil deze omstandigheid begint zich onder het radicale gedeelte der ministeriële partij een andere, een lager gestemde toon te doen hooren. Zoo heeft de minister Slansleld, die zich vroeger als eenen boezemvriend van Mazzini heeft doen kennen en die als vertegenwoordiger der radicale liberalen in het ministerie Gladstone beschouwd wordt, in eene openbare redevoering te Slaithwaile in Yorkshire daarvan blijk gegeven. Hij zeide o. a. dat de vrienden van den vooruitgang stap voor stap voorwaarts moesten gaan en alles moesten vermijden, wat de gemoederen in het lager huis of onder het publiek ongerust of achterdochtig kon maken. Graaf von Beust is alhier aangekomen. Een der schoonste en het best bewaard gebleven overblijfselen van middeleeuwsche bouwkunst in Engeland, Warwick Castle, is dezer dagen een prooi der vlammen geworden. Een groot gedeelte van hel kostbaar meubilair, waaronder een aantal schilderstukken van de grootste Holland- sche meesters, heeft men kunnen redden. FRAK KR IJ K. De republiekeinsche linkerzijde der nationale vergadering heeft Zatur- dag 11. eene zamenkomst te Versailles gehouden. De Siècle zegt dat daarbij aan het licht kwam dat de republikeinsche partij beducht is en, niettegen staande geruststellende verzekeringen van de regeringbeducht blijft voor de zoogenaamde woelingen der Bonapartistenen dat zij allerstrengste maat regelen daartegen verlangt, geregtelijke vervolging van den keizer, een par lementair onderzoek omtrent de oorzaken van den Fransch-Duitschen oorlog en omtrent de redenen der oorlogsverklaring, en eindelijk harde maatrege len tegen de voornaamste dienaren der keizerlijke regering. Het Jourii. des Déb. betoogt dat de laatste verkiezingen te Parijs niet zoo radicaal zijn uitgevallen, als men het' wil doen voorkomen. Men schijnt dien uitslag weder in het nadeel van Parijs te willen uitleggen, om de nati onale vergadering steeds af te schrikken derwaarts terug te keeren. Zooveel is zeker, dat de nieuwe raadsleden te Parijs enkel beschouwd worden ais ietwat geavanceerde republikeinen. Zij zijn niet naar den zin der conser vatieven. Deze zouden hen niet gekozen hebben, maar tpchniemand heeft hunne komst in den gemeenteraad schrik aangejaagd. Neemt men aan, dat zij werkelijk de radicale partij in den raad versterkt hebbendan nog is hel zeker, dat deze er de minderheid heeft. De raad telt 80 leden, en daarvan belmoren G2 tol de niet-radicalc partij. De president heeft bij decreet de wijze van verkiezing der hervormde algemeene synode vastgesteld, van welker bijeenroeping reeds lang spraak is geweest. Bij dat decreet zijn de 103 hervormde kerkeraden van Frank rijk en Algerië in 21 synodale districten verdeeld, door welke gevolmaglij. den verkozen zullen worden voor het verkiezenin de eerste helft van Maart, van afgevaardigden voor de bedoelde synode, welker bijeenroeping It Parijs bij een nader decreet zal plaats hebben. Elke kerkeraad zal een predikant en een leek voor de synodale districts-vergadering verkiezen. DCITSCHLAlfB. De stokken der vaandels en standaarden, die in den veldtogt gelede hebben, worden naar Berlijn gebragt om hersteld te worden. Dit geschiedt dóór het slaan van een zilveren band om het beschadigde gedeelteop wel ken band dan de veldslag gegraveerd wordt, waarin het veldteeken bescha digd is. Een 100-tal dier veldteekens moeten die bewerking ondergaan. Betreffende het voorvaldat in October jl. te Rio Janeiro heeft plaat gehad en waarheen men reeds een drietal oorlogsbodems wilde zenden, tea einde voldoening te eischen van de Braziliaansche regering, wegens ver meende beleedigingen Duitschland aangedaan, betreffende dat voorval heeft men thans nadere berigten ontvangen. De Neiee Pr. Zeitung deelt een uitvoerig verhaal daarvan mede. Uil dit versla? blijkt zeer duidelijk, dat de zaak niet zoo onvoorwaardelijk ten gunste der daarbij betrokken Dnil- schcrs mag worden beslist, als aanvankelijk door het publiek werd onder steld. In de eerste plaats ziet men uit dit verhaal, dat de betrokken per sonen behoorden tol het état major van de korvet de Nymphe liet waren geen matrozenmaar officierendie zich bevonden in een publiek buis. De zes officieren kregen twist, dewijl een beschonken ambtenaar van litl ministerie van builenl. zaken een der Duilsche officieren beleedigende uil- drukkingen toeduwde en hem vervolgens een flesch naar het hoofd wierp, waardoor een wond werd toegebragt. Hierop werden eerst deze beide per sonen handgemeen, hetgeen eindelijk in ecne algemeene vechtpartij ontaardde de officieren verzetten zich zelfs tegen de policie, welke was toegeschoten om de twistende personen tol bedaren te brengen. In de plaats dat de licie de quacstie uil de wereld hielp, hield zij hel meerenricel der overtre ders aan. Twee wisten het te omkomen, maar de overigen werden» verzekerde bewaring genomen. Op verzoek van den gezagvoerder der Nymph drong de Duilsche consul hij de regering aan op de vrijlating der officieren; deze ontving ten antwoord, dat in den stand der zaak niet onmiddelijk kon worden voldaan aan het ingediende verzoek. De quacstie. waarin halve de genoemde officieren, verscheidene andere personen waren betrokken, moest eerst behoorlijk worden onderzocht. Uit latere berigten blijkt, dal de bedoelde officieren tegen cautie op vrije voelen zijn gesteld en de korvet de ankers heeft geligl naar de Japansche wateren. Te Barmen heeft Fr. Bodensledl eene voorlezing gehouden, waarin zijne verhouding tot Mirza-Schaffy heeft uiteengezet. Hij bevestigde bij dit gelegenheid de reeds van elders bekende bijzonderheid, dat de gedichten onder dien Perzischcn naam uitgegeven en bewonderd, door hem zelf ver vaardigd zijn. Mirza-Schaffy heeft echter werkelijk beslaan en is te Ti® Bodenstedi's onderwijzer in het Perzisch geweest, terwijl hij hem tevens be- kend maakte met de dichtkunst van zijn vaderland en met zijn eigen levens beschouwingen. Onder zijn invloed ontstond die kleine dichtbundel, welkt zulk een verrassenden opgang maakte, welke in alle levende talen en ié in het Ilebreeuwsch is overgezet en in het Duitsch reeds 33 uitgaven beleefd'

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2