van 1000 ter beschikking van liet bestuur der cldaar gevestigde afdeeling van hel schoolverbond gesteld, ten einde de kinderen, die het meest ge trouw de school bezoekengedurende eenigen tijd van goed voedsel te voorzien Te (leinkenszand had dezer dagen een korenmolenaars-leerling het on geluk van den zolder van den molen door bet vanggat te vallencene hoogte van 9 meiers. Hij bleef op de plaats dood. 's GRAVENHAGE, 30 November. Hoor Z. M. is vergunning verleend aan vrouwe J. A. Mulder, geb. de Villeneuve, te Utrecht, tot het dragen van het Kruis van Verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duitschen keizer, koning van Pruissen. geschonken; aan den heer L. .1. de Jongh. med. doctor, te 'sGra- venhage. tol hel dragen der versierselen van commandeur met de ster van de orde van Isabella la Catholica. hem in 1070 door den regent van Spanje, en van die van commandeur der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken; en aan den heer mr. M. Haantjes, advocaat en directeur der binneulaudsche hypotheekbank te P>olterdam. tot hel dragen der versierselen van de officiersordc van Santa Rosa et de la Civilisation, hem van wege hel gouvernement van Honduras geschonken. De luit. ter zee 2' kl. P. Le Comte wordt geplaatst op hel raderstoom schip ae F alk, in plaats van den luit. ter zee 2C kl. P. II. Ledcboer, wiens plaatsing op dal vaartuig is ingetrokken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van de afd. onderwijs der Isegrooting voor het dep. van binnenl. zaken werd bezwaar gemaakt tegen hel theologisch onderwijs bij de hoogcscholen in verband met het beginsel der scheiding van kerk en staatde aandacht gevestigd op de wenschelijkheid der intrekking of wijziging van bestaande besluiten betreffende beurzenstichlingen. en de opname der instelling voor het practisclie geneeskundige onderwijs le Amsterdam onder de rijks-inrig- tingen. De minister van binnenl. zaken antwoordde aan lien die in i!e theologi sche faculteiten een dwang zagen opgelegd aan het hervormd kerkgenoot schap. dal dat kerkgenootschap ten volle vrij was aan hare leeraars eene godsdienstige opleiding te geven. De herv. kerk behoelt tot den kansel niet toe te laten degenen, die hel onderwijs aan de faculteiten genoten hebben. Dat was ook de geest van de zinsnede van hel rapport over het vroeger ontwerp lot regeling van het hooger onderwijs. En wat betrof het verlan gen tot indiening der wet. hoe kon de heer Hoffmann verlangen, dat bij de volgende begrooting daaraan zou kunnen worden voldaan? Wat bad de bcgrooiing daarmede uit te staan? Het hooger onderwijs moest geregeld worden bij de wel en daarbij kwam de quaes!ie van de theologische facul teit te pas. Nopens de beurzenstichlingen, geloofde ook de minister dat in de bedoelde besluiten een en ander voorkomt, dat onregelmatig is. Zij zul len op den duur niet kunnen blijven bestaan. De minister verklaarde verder dat hij nooit aan eeltig minister eene wet op het hooger onderwijs gevraagd heeft en er nooit bepaald een heeft toegezegd of zóó gesproken, dat men er uit zou hebben kunnen afleiden dat die wet spoedig zou worden aangeboden. Als hij onlangs het uitzigt der aanbieding na een niet al le lang tijdstip had geopend, dan heeft hij meer dan ooit toegezegd. Dat de minister veel be lang in de zaak stelt, kon blijken, als hij zegt. dat hij bet meest actieve deel aan de sectie-beraadslaging en aan het rapport over het vorige ontwerp genomen heeft. Wat de vraag betrof omtrent de geneeskundige school le Amsterdam, die de heer 's Jacob lot eene école de perfeclionnement wilde hebben ingerigl. vroeg de minister of die school daarom eene rijks-instelling behoefde te worden. Wal de minister doen kon om die school aan die be slemming te doen beantwoorden, zou hij niet nalaten. De heer Kappeyne van de Coppello verklaarde dat velen van dezen minis ter de regeling van hel hooger onderwijs hadden gewenseht en verwacht daar hij uitnemend deskundig is op dat gebied. Hij zou echter niet verder daarop aandringen maar de bescheidenheid in acht nemen, uit erkentelijk heid dat de minister weder het roer van staat in handen bad genomen. Hij wilde echter de aandacht op een ander punt vestigen. In eenig uitstel van de regeling van het hooger onderwijs zag de spreker geen bezwaar voor de akademiëndeze konden toch iu allen deele door het verschaffen van degelijk onderwijs in de bel oeften voorzien en de mededinging met het buitenland volhouden. Maar anders was hel met de voorbereidende inrig- tiug voor het hooger onderwijs. Deze inrigting bevindt zich iu volkomen desorganisatie Nog altijd worden de Latijnschc scholen beheerschl door art. 3 volgg. van het beslui! van i8i5. maar deze bepalingen zijn zoo ver ouderd dat zij niet meer als de beslaande kunnen worden beschouwd. Der tig jaren geleden zijn gymnasia ingevoerd, die evenwel wettigen grondslag missen, en alleen steunen op koninklijke magtiging aan den minister van binnenl. zaken. Op dien weg heeft men getracht tegemoet te komen aan de behoefte van academische opleiding voor den beschaafden stand. Maar sedert zijn de hoogere burgerscholen gekomen, die aan die behoefte voldoen. Van daar. dat de gymnasia en Laüjusc'oe scholen een kwijnend leven lei den en door de hoogere burgerscholen overvleugeld zijn geworden. Die toe stand kan niet blijven bestaan. Het propadenlisch onderwijs moet door eene vaste regeling beherrscht worden. Zoo dit niet geschiedt dan zullen de klassieke studiën ntecr en meer achteruitgaan en zal de academische jeugd niet meer rijp zijn om den grond te leggen voor wetenschappelijke oplei ding. Zonder verbetering der gymnasia, zon de gemeene band, die de gym nasia aan de academiën verbindt, wegzinken eu losgemaakt worden, en zonder de gymnasia zicli geheel oplossen iu speciale scholen. Indien de minister de inrigting van bet hooger onderwijs wil uitstellen, dan meende bij dat dit uitstel den wetgever niet mag ontslaan van zijne verpligling om bet hooger onderwijs althans parliëel te regelen. Spr. meende dat onze eonstitutïonnele instellingen meer vruchten zullen dragen wanneer op het voorbeeld van Engeland ook meer gebruik werd gemaakt van bet parlemen tair initiatief Indien <lc kamer geneigd was met eene partiële regeling der gymnasia eene proef te nemen, zou zij op zijne medehulp kunnen rekenen. De minister van binnenl. zaken verwees, in zijn antwoord, dien spreker uaar de discussiën over de begrooting in den afgeloopen zomer. Daaruit kon blijken dat bij hem geen zucht tot onbepaald uitstel beslaat. Integendeel, hij zon het als een zeer groot geluk beschouwen in de gelegenheid te zijn de regeling van het hooger onderwijs voor te dragen en met hulp van de vertegenwoordiging lot stand te brengen. Hij gaf het spr. toe dal hooge- scholen eerder kunnen wachten dan de gymnasia, maar het een kon z. i. niet georganiseerd worden zonder het andere. Hij erkende de behoefte aan eene reorganisatie der gymnasia; maar met betrekking tot de universiteit en de hoogere burgerscholen, diende er gezamenlijke regeling plaats te vin den. Hij noodigt deu spr. uit in zijn kabinet te komen en den hoop stukken te zien. die over dat onderwerp ter behandeling liggen. Dat de minister niet uitstelt, viel reeds daaruit af te leiden dat hij meer haast heeft om iets tot stand te brengen dan anderen. Wat nu de partiële rege ling betrof en het initiatief daaromtrent uit den boezem der kamer, de mi nister zou, bij de veel omvatteude laak die hij te vervullen heeft, steeds dankbaar zijn voor het nemen van het initiatief Maar dat initiatief zal toch de rigting moeten geven die de regering bij de regeling van het uni versitair onderwijs zou moeten volgen. In die opvatting zou de tweeërlei taak gelijken op die van twee acteurs, die, een eigen toon en thema heb bende, eene wanhopende poging zouden wagen om lot een accoord te komen. De heer Kappeyne verklaarde dat, nu hij uitdrukkelijk de verzekering had ontvangen dal de wet op het hooger onderwijs wel degelijk wordt voorbe reid en dat de minister er aan werkzaam is, bij gaarne wilde wachten niet eene poging te doen lot partiële regeling van het gymnasiaal onderwijs. De zitting van heden was geheel gewijd aan de afdeeling middelbaar on derwijs, in het bijzonder over dat voor meisjes en over de aduiissie-examens enz. op de hoogere burgerscholen. Morgen is de behandeling van hel lager onderwijs aan de orde. In de gisteren gehouden zitting van den raad van state afd. voor de geschillen van bestuur zijn ingekomen twee kon. besluiten van 19 Nov. j|. als: 1". tot vernietiging van de uitspraak van ged. stalen van Gelderland van 29 Aug. jl waarbij beslist was dat A. Duilschhof niet als lid van den gemeenteraad kon worden toegelaten. (Men zal zich herinneren dat ged. stalen van oordeel waren, dat stembriefjes, vrouwennamen bevattende, in aanmerking hadden moeten worden genomenin welk geval gemelde lieer niet de volstrekte meerderheid van stemmen had verkregen. Dij dit besluit is uitgemaakt dat de wet geen ander den manspersonen verkiesbaar stelt, en dat derhalve billelten, waarop vrouwennamen voorkomen, van onwaarde moeten worden verklaard. Diensvolgens heeft Z. M. verklaard dat A. Duilsch hof alsnog als lid van den raad der gemeente YViseh behoort te worden toegelaten); en 2 waarbij gehandhaafd wordt het besluit van ged. staten van Ztiidhollaud van 18 Junij 1871, waarbij ongegrond verklaard wordt hel beroep tegen een besluit van ged. staten, waarbij vervallen is verklaard eene vroeger verleende vergunning tot oprigting van eene perscrij en glau- zerij in het perceel kadaster sectie D. n". 895 te Leiden. - De hoogc raad (burg. kamer) heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. Legel, thans echlgenoole van en bijgestaan door A. Fuchs- c. s., eischers, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde. Daarbij betrof liet, zooals reeds.vroeger is medegedeeld, eene vordering tot nietigverklaring der overeenkomst namens den staal met een minderjarige gesloten, waarbij deze zich tot militaire dienst in Ned. Indie heeft verbonden, en herstelling ij den staat waarin partijen vóór die verbindtenis verkeerden. Overeenkomstig de conclusie van het opeub. ministerie heeft de liooge raad de eischeresse en haren echtgenoot onbevoegd verklaard in regten op te treden en hen dus niet-onlvankelijk verklaard; de vordering door den eischer (den voogd) inge steld. en later verminderd, toegewezen; de overeenkomst tot verbindtenis in militaire dienst nietig verklaard en partijen hersteld in den staat waarin zij zich vóór de verbindtenis bevondenmet vcroordeeling van de eischeresse in de helft en den slaat in de wederhelft der kosten. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed liet maken en stellen der gegoten ijzeren jukken en van den bouwenbouvvvan den viaduct in de Binnenrotte te Rotterdamin twee perccelcn en iu massa. De laagste inschrijvers waren: voor perceel 1 de ijzergieterij de Prins van Oranje, te 'sllage, ad ƒ52000; voor perceel 2 de maatschappij John Cocke- rill, ie Seraing. ad ƒ407,717; voor de massa Bullerley en C., te Bullerlty (Engeland), ad ƒ447.400. |Aa irst ien jrd rust oeU uri iste erin tien orlo ei ze et I li he kei P tiits elin let laar at I BUITKl\ LA M )S<;I i K B Ki S Ui K N ukei BELCIE. Eene deputatie van 400 Gentsche liberalen, voorafgegaan door ilea burgemeester van Gent, is Woensdag te Brussel aangekomen en werd door eene talrijke menigte aan liet spoorwegstation opgewacht. De stoet begal zich hierop naar de woning van den beer Bara. De burgemeester van Gent overhandigde hem. uit naam van de Gentsche liberalen, een adres van dank zegging. Overal w aar de stoet passeerde w erd bij met geestdrift ontvangen, Te Gent hebben mede demonstratiën plaats gehad tegen het ministerie, Verscheidene fanfare-corpsen trokken door de stad, gevolgd door eene aan zienlijke volksmenigte, die «Leve Bara! Leve de Koning!" riep. Te Luik bad eene groole demonstratie plaats van de zijde der studenten ten guiislt van de liberale afgevaardigden van hel district. Aan het seminarie, de wo ning van den bisschop en de gebouwen der Jezuilen werd oen charivari gebragl. ENGELAND. LONDEN29 November De Times zegt dat de ongerustheid omtrent de ziekte van den prins van Wales niet gereglvaardigd wordt door den loop der ziekte, maar zie! in die ongerustheid een blijk van gehechtheid aan de monarchie en aan dt dynastie. Het blad voegt daarbij een wenk of les voor deu prins; het geelt de hoop te kennen dat voor den kroonprins het herstel van deze ziekte het begin moge zijn van een nieuw leven, geheel gewijd aan het algemeen! welzijn en bepaaldelijk aan zulke verbeteringen in de maatschappij als doot wijlen zijnen vader zoo zeer behartigd werden. FKANKK IJ K. De Siècle, die vroeger zeer heeft geijverd voor eene spoedige ontbin ding der nationale vergadering, verklaart thans dat de repuhlikeinsche parlij, genoegen zou kunnen nemen met eene jaarlijksclie aftreding van een derde gedeelte der ledenten einde alzooals door een vergelijk niet andersden kenden, uit den onnatuurlijkeii toestand, dal is de heerschappij eener ver gadering zonder bepaalden duur, te geraken. - De. Figaro deelt eenige bijzonderheden omtrent de executie van Ros- sel c. s. méde. lie heer Albert Joly. de verdediger van Hossel, had op zich ge nomen hem te zeggen dal zijn verzoek om gratie verworpen was. Toen deze Dingsdag ochtend in zijne cel kwam. sliep hij nóg, zoodat Joly. om hem te wekken, hem tweemalen bij zijn naam moest noemen. «O, zijt ej het?" zeidc Rosseltoen hij ontwaakte. //Ik begrijp u Ik zal beden Ier dood gebragl worden, welaan, als het zoo zijn moet." Vervolgens den lieer Croussoles. den directeur der gevangenis, ziende, vroeg hij hem verlof, eenige oogenblikken alleen te zijn om lot bezinning te komen. Dit werf hem geweigerd. Vijf minuten later was hij gekleed. De predikant l'assi kwam hierop in de cel en beiden, hij en Rossel. baden. Ferre'de tweede veroordeelde, sprong uit het lied, toen hij wakker werd gemaakt Niet eene, zoo hel scheen, onverstoorbare kalmte slak hij een sigaar aan en klceddt zich met eene bijzondere zorg. Nu en dan liet hij zich eenige afgebroken woorden ontvallen, waaruit bleek, dal hij meer ontroerd was dan hij w laten blijken. Bourgeois, de derde, die den dood zou ondergaan, vroel j®®' wal wijn en rookte. Dc drie veroordeelden werden elk afzonderlijk in een rijtuig geplaatst en naar het kamp van Salory gebragt. Aldaar las it milt loog lijne De v legt Kim taali bede naln tia; een ierei die s llgei resul mogi igin bedo belet Bf disib ophe llrcl budg bescl halte versi lil dal [oed ierd in d< tolk BE den leeft lol I iocli Lf deele [ezoi lie t Ben

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2