N*. '282. tl kil Mr 4 li hit kt I 187 LKIDSCHE COURANT. W OENSDAG 29 NOVEMBER. 0(1 k!4 00! Pc Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs des Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar toer 12.50 'i jaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DnitschiandOostenrijk cn Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiëu te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., BerlijnLeipzigDresden, BrestauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne.l Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 35 (blad 51) der Handelingen van den Gemeenteraad. b. c. d. 131 121 223 21! STADS- BEJ\ 1G TEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 30 November 1871's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1«. Benoeming van een Regent voor het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 2'. Benoeming van a. een hulponderwijzer der 2' klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2' klasse, voor jongens; ecne linlponderwijzeres der le klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lc klasse, voor meisjes; cene 2r linlponderwijzeres der 4' klasse aan dezelfde school; eene hulponderwijzerrs der 2C klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2' klasse, voor meisjes; e. eene 1' liulponderwijzeres der 4' klasse aan dezelfde school. 3". Verzoek van J. J. Wijteiilmrg, om ontslag als hulponderwijzer der 2' klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der I' klasse, voor jongens. 4Staat van af- en overschrijving op de gemeenle-bcgrooting voor 1871. 5\ Wijziging in het raadsbesluit van den 29s,en December 1870, tot heffing eencr plaatselijke directe belasting. 6«. Verzoek van J. W. Filippo en J. Vogelezang om vergunning lot het schieten van een put onder de straat. 7'. Verzoek van W. Rodenburg, tol gclieelc of gedeeltelijke tegemoetkoming in de kosten zijner scbutlerlijke klecding. Met goedkeuring en voorkennis van den Heer Wethouder, Voorzitter der commissie van fabricage, rigten de Ondergeteekcnden ecne uitnoodiging aan alle mannelijke ingezetenenvan 30 lot 50 jaren oudgeschikt en ge negen hunne diensten bij het brandvvezen te verleenen, om zich daartoe aan te melden hij den Opperbrandmecstcr van de spuit, het naast bij hunne woning slaande, namelijk voor spuit ii°. I geplaatst in de Rrandewijnslceg, bij den Opperbrandmeester L. VAN LEEUWEN, voor spuit n". 2, geplaatst in (Ie Boomgaardsteeg, bij den Opperbrandmeesler J. DE KONING, voor spuit u°. 3. geplaatst in de Smiristeeg. bij den Opperbrandmeester J. ENGELS, voor spuit n". 4, geplaatst aan de Houtstraat, bij den Opperbrandmeester AD'. VERHOOG voor spuit n". 5. geplaatst op de Oranjegracht, bij den Op perbrandmeester G. 11. BERTRAM)voor spuit n". 6, geplaatst in hel Raad huis. bij den Opperbrandmeester 11. .1. GIEZËN. voor spuit n°. 7, geplaatst in liet Gercf. Weeshuis, bij den Opperbrandmeester C. RUK. en voor split n\ 8, geplaatst op de Langegrachlbij den Opperbrandmeester M. W. WUXKOOL. Daar alle manschappen beneden 30-jarigen leeftijd, wier aantalaanzienlijk was, ingevolge de nieuwe verordening op het bramlwczen moesten ontslagen worden, is het personeel thans onvoldoende. Dal er met een onvoldoend personeel niet naar behooren kan gewerkt worden, zal ieder begrijpen, die maar cenigszins bekend is met brandspui ten en krachtdadige blussching. Zij vragen dus dringend aan lleeren Fa briekanten. Werkbazen enz., vooral aan eerstgenoemdenom hunne onder geschikten daartoe aan te sporen, opdat er weder een voltallig personeel verkregen worde, om, bij bet onverhoopt uitbreken van brand, dien met de vereischte spoed en kracht te keer te gaan. Ingevolge de Verordening op het brandwezen van 15 Juni 1871, wordt aan ieder der manschappentijdig bij den brand tegenwoordig en diensten bewijzende, behalve de toesekende premien, 15 Cents per uur uitbetaald. P. G. HOUTHUYSF.NDirecteur. Leiden, 28 November 1871. J. VAN LITH, Adjunct-Directeur. UINiNEiNLAM)SC11E I3K1UGTEN. LEIDEN, 28 November. De kamers van koophandel en fabrieken in Friesland hebben zich bij gemeenschappelijk adres gewend lot de tweede kamer, om te ondersteunen het wets-ontwerp tot heffing eener belasting op de inkomsten, vooral we gens de daaraan verbonden alschaffing der patentbelasting. Het IVeekbl. v. h. Regt deelt mede: Door de arrond.-regtbank te Sneek is, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van den heer m'. M, van Heioma tot raadsheer in het prov. gereglshof van Friesland, de navolgende voordragt opgemaakt: 1». jnr. C. F. G. de Menthon Balie, siibst.-grilfier bij de arrond.-regtbank te Almelo; 2°. m'. H. de Ranilz, grif fier bij liet kantongeregt le Lochem; 3*. m'. C. W. D. Pape, subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Assen, met het lot tegen mr. J. W. Telling, procureur bij de arrond.-regtbank te Sneek. Te Rotlerdam is door de pnlicie aangehouden een 87-jarig man. die leefde van liefdegiftendoor langs de straten hel medelijden van het publiek op te wekken, waaraan bij de voorkeur gaf boven eene liefderijke verple ging ten koste zijner familie. Deze man liep nu en dan quasi met lucifers te koop en is bij zijne aanhouding in het bezit gevonden van p.m. ƒ435 aan bankbillettenzilver- en kopergeld. Aan liet station van den Rijnspoorweg aldaar bad gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. Een der beambten, behulpzaam bij liet rangeren van wagens, is gevallen Ier hoogte van een der wisselsporen, met het ge-- volg, dal hij door een juist daar aankomende locomotief werd aangereden, waardoor de pen van een der sneeuwschoppen der locomotief hem door de beide voeten drong. Nadat hij met veel moeite onder de locomotief was verwijderd, is bij naar liet ziekenhuis o\crgebragt. liet is niet onwaar schijnlijk dat de man zijn gemis aan voorzigligheid mei dat zijner beide voeten zal moeten boeten. Door de EITecten-soeieteil te Amsterdam is besloten gccne verandering te brengen in bet tijdstip der sluiting van de officiële beursnotering. Aan leiding daartoe gaf een ingekomen voorstel om bedoelde sluiting, in plaats van op half vijf ureop vier ure te stellen. Door de kiesvereeniging Regt voor allen te Amsterdam is als candiddat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de heer mr. 11. A. Insinger. Uit een statistiek over het schoolverzuim te Amsterdam blijkt, dat van 29479 kinderen van 712 jaren, waarover het onderzoek liep, 2336'geen onderwjjs genotenen daaronder 706die noch ingeschrevennoch vroeger onderwezen waren, en 705, die uit gebrek aan plaats, hoewel ingeschre ven, nog niet opgenomen konden worden. Te Leeuwen werd Vrijdag 11. door een vijftal personen, dat zich, op eene kar gezetennaar Wamel wilde begeveneenige oogénblikkèn ver toefd. Toen zij hunnen weg wilden vervolgen werd het paard schichtig, steigerde en wierp het voertuig omver. Een van het gezelschap kwam met hel hoofd tegen een nnuir. waardoor hem de hersens werden verbrijzeld en hij oogenblikkelijk dood was, terwijl een tweede vrij ernstige verwondingen bekwam. De anderen zijn met den schrik vrijgekomen. Te Middelburg is uit een der singels het lijkje opgehaald van een pas geboren kind. L'Ami du l.imbourg meldt dat de lieer commandeur P. Regout, le Maastricht, zich tot Z. M. den koning heeft gewend, om tegen hel besluit der tweede kamer, in zake de missie le Rome. te protesteren, en te geljj- kcr tijd ter kennis van Z. M. heeft gebragtdat hij jaarlijks ecne som van ƒ3000 beschikbaar zal stellen, lot goedmaking van een deel der koslen van een Nederlandsch gezant bij den Paus, ingeval Z. M.in Weerwil van het besluit der tweede kamer, een vertegenwoordiger le Rome mogt willen houden. De memorie van loelichting, behoorende bij de wets-voordragl lot wijziging der wellen betrekkelijk de nationale militiebevat o. a. de volgende bijzon derheden Het maximum van sterkte der militie volgens de wet van 1861, na aftrek van 3000 man voor de dienst ter zee52000 voor die te land zou ook nu nog voldoende zijnindien dat cijfer werkelijk verkregen wiërd. Doch dit is, bij beperking der jaarlijksche lig ting tot 11CG0 man, onmogeljjk. De in dienst zijnde liglingen toch ondergaan voortdurend vermindering, dóór overgang van miliciens bij de zcemagt en de koloniale troepen, door over lijden, door ontslag wegens, na de inlijving, hekomen lichaamsgebreken, door desertie en door strafregterlijke veroordeelingenwelke verwijdering uit de dienst ten gevolge hebben. Uit de hierbij overgelegde gedetailleerde opgave blijkt, dat die vermindering in de vijf jaren ruim 14 pCt. bedraagt. Daar nu door buitengewone sterfte of andere omstandigheden hel verloop der liglingen de 14 pCt. zou kunnen overtreffen, is het maximum in art. 2 der wet op geen lager cijfer dan 13000 man te stellen. Dat de voorgestelde ver hooging van het maximum der jaarlijksche liglingen den druk der militie voor de ingezetenen niet bovenmatig zal verzwarenwordt door de uil- komsten der sedert de invoerin? der tegenwoordige miliiiewct gedane lig lingen aangetoond.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1