PEK TELEGRAAF. grc cussie komt, houden wij voor zeker dat die discussie misschien zekere mis bruiken aan het licht zal brengen, maar ten slotte gewis de waarde der instelling zal doen uitkomen en die door het wegnemen van verkeerde in- kruipsels verhoogen zal. Volgens berigten uit de Kaapstad van 20 October zou liet besluit tot inlijving der diamantvelden bij hel Britsche grondgebied eerstdaags door den gouverneur worden uitgevaardigd. De rijkdom dier velden kwam meer en meer aan den dag. In Amerika hebben, ten gevolge van den brand te Chicago, 51 ver- zekerings-maalschappijen hunne betalingen gestaakt. FRANKRIJ K. De Siècle klaagt dat de heer Thiers, zich latende leiden door de her senschim eener republiek zonder republikeineneene republiek onder het bestuur van monarchaalgezindenaan vele Bonapartisten ambten, en aan Orleahislen gunsten schenkt, en dat de partijen.straffeloos en als in het openbaar legen de republiek zamenzwerenterwijl haar zoo veel vrijheid voor hare woelingen wordt gelaten dat zij niet eens noodig achten die ver borgen te houden. Intusschen erkent dit blad dat het aantal ware repu blikeinen in Frankrijk nog niet groot is; Frankrijk heeft noch geestdrift noch harlstogt voor de republiek; doch het beschouwt haar als het eenige middel om zich voor nieuwe schokken te behoeden en de noodige rust en tijd voor het werk der wederopbouwing te erlangen. Genoemd blad berigt dat een officiéél onderzoek heeft aan hel licht ge- bragt dat de Fransch-üuitsche oorlog in Frankrijk 18000 kinderen tot wee zen heeft gemaakt. De regering is gereed met het ontwerp voor de reorganisatie der leger- magl, om dal bij de nationale vergadering, bij het hervatten liarer zittingen, in te dienen. Men verwacht dat er alleen verschil van gevoelen zal zijn over de toepassing van dal beginsel. In de provinciën wordt thans eene menigte vlugschriften verspreid, ter verheerlijking van het keizerrijk. In een dezer geschriften wordt Napo leon 111 voorgesteld als de weldoener der arbeidende klasse, in een ander als- de bijzondere beschermer der boeren, in een derde wordt de capitulatie van Sedan in een zeer valscli licht gesteld. De keizer heelt gecapituleerd, maar het was om het bloed der hem zoo dierbare Franschen te sparen. Bo vendien zag hij het oproer te Parijs aankomen, en wilde dus het leger be houden, om Frankrijk tegen de Commune te beschermen. --De ultra-republikeinsche bladen geven zich veel moeite om, zoo mo gelijk, de commissie van gratie gunstig te stemmen voor de veroordeelden. Sommige bladen bepalen zich niet tot het bezigen van aandrang, maar ne men ook bedreiging of smaad te baat. Le Radical geeft aan de commissie te verstaan, dat de publieke opinie in het weigeren van gratie niets dan het toegeven aan wraakgierigheid zal zien, en le Rappel noemt de com missie, van wie zij heil voor de veroordeelden verwacht, reeds bij voorbaat «het executie-peloton." Sommigen der door den zesden krijgsraad ter dood veroordeeldenwe gens den moord gepleegd op de generaals Lecomte en Thomas, hebben hunne bewaarders in de gevangenis le Versailles handen vol werk gegeven. Lagrange brulde den ganschen nacht in zijn cel en bonsde met alle kracht op de deur. Ilerpin-Lacroix was niet minde); door .woede bevangen. Twee cipiers moesten den geheelen nacht in de cel van Verüaguer blijven, wiens zenuwen zoo geschokt waren, dal men elk oogcnblik een aanval van be roerte vreesde. Eerst legen den ochtendstond kwam hij tol bedaren. De meeste veroordeelden hebben zich in cassatie voorzien. INCfEZOlVDEN. LONDEN, 24 November. De koningin is lieden van Balmoral naar Windsor vertrokken. De Echo behelst een telegram uit Parijsvolgens hetwelk gisteren een Bonaparlislische demonstratie in den faubourg Saint-Germain plaats had. Een volkshoop trok den faubourg door, roepende: »Leve Napoleon lil." De pölicie bemoeide er zich niet mede. VERSAILLES, 24 November. De krijgsraad heeft Uibach tot drie maan den gevangenisstraf en 600 fr. boete veroordeeld. ROUAAN, 24 November. De heer Thiers wordt morgen hier verwacht en zal de ontworpen inrigtingen in oogenschouw nemen. ROME, 24 November. Volgens nadere mededeelingen heeft de Paus eene redevoering gehouden, waarin hij de bisschoppen uitnoodigde hunne kudden op den weg van regtvaardigheid en godsdienst te leidendoor hen te be schermen legen de boosheden, die meer dan in eenigen anderen tijd op aarde beslaan. Zoo men u de middelen ontneemtom uwe waardigheid tc handhaven en barmhartigheid te oefenen, zeide hij, zal God zich niet onbe tuigd laten. Gaat naar uwe zetels en vervult met geestkracht uw ambt LONDEN, 24 November. De heer Gladstone heeft den heer Bright, die volkomen hersteld is, een zetel zonder portefeuille in het kabinet aangebo den; het is nog niet zeker of Bright het zal aannemen LONDEN, 25 November. Het gisteren avond verschenen bulletin luidt als volgt: »De prins van Wales heeft den dag rustig doorgebragt. Al de ken- teckenen blijven bij voortduring gunstig." LONDEN, 25 November. De Daily Telegr. meldt in een telegram uit Alcxandrië, dat een Algerijnsche bark met 75 Mekka-bedevaartgangers in de haven is verongelukt, en al deze personen verdronken zijn. ROME, 24 November. De minister der Vereenigde Staten van Noord- Amerika is hier aangekomen. Fanfulla meent te weten dat de pauselijke bullen houdende bepalingen voor het conclave gewijzigd zijn geworden, met het doel voortaan de ver kiezing van een nieuwen Paus te bespoedigen. Hetzelfde blad verzekert dat al de buitenlandsche ministers bij de Italiaan- sclie regering geaccrediteerd de opening der parlementszilting zullen bijwonen. BRUSSEL, 25 November. Een liuie-regimenl is heden nacht van Antwer pen alhier aangekomen. Het 2dc reg. lanciers en eene halve batterij artillerie met gevulde caissons zijn gekampeerd. PARIJS, 25 November. De commissie van gratie heeft eene beslissing genomen in zake het hooger beroep van Rossel en Ferré. Men gelooft dat de uitvoering van het vonnis onmiddellijk zal volgen. Onverauderlij ke Photographieën. Zoo zou men de photographies inaltérables kunnen noemen, die dei kende photograaph A. Braun te Dornach tegenwoordig vervaardigt, en m van ik bij onzen stadgenoot, den boekhandelaar W. T. Werst (firma Hazenberg Cornsz.)een uitgelezene verzameling mocht bezichtigen. [|j loof aan hendie eenig belang stellen in de beeldende kunstgeen ondfi te doen, door hunne aandacht le vestigen op deze aangename gelegen! om voor weinige guldens een fraaie afbeelding te koopen van de wed der grootste meesters. De voortreffelijke stereoscopische photographieën van den heer Braun 1 ben zekere vermaardheid gekresen en in bijna elke verzameling van ster copische stadsgezichten of landschappen vindt men er een of meer van j photograaph. Maar zooals ondernemende mannen doen. heeft Braun anders begonnen, hij heeft namelijk in den handel gebracht een verzamel van ettelijke duizenden groote photographieën, die op een nieuwe wijze vervaardigddal is met het zoogenaamde kool-proceswaardoor de pi graphieën niet verbleken door den tijd. zooals helaas in meerdere of mini mate met de andere lichtafbeeldingen het geval is. Heeft men zich lot nu toe steeds beholpen met het afteekenen en n* veeren der beelden, schilderijen en teekeningen der grootste meesters photographie kan ons tegenwoordig het volkomen juiste beeld geven hetgeen de meest ervaren teekenaar slechts lot zekere hoogte kon naboot Meer dan eens nam ik de voortreffelijkste gravures van b. v. Raphael's Mait met de stoel, en moest dan het karakteristieke verschil van den Engel» en Italiaanschenvan den Franschen en Duilschen graveur onderkeai ieder toch had op zijne manier het oorspronkelijk weder anders tern»« ven; en dit is bij sommige platen zoo hinderlijk, dat de verzamelaars portretten nooit zeker kunnen zijn van de ware afbeelding van den bedot persoon te bezitten. Gelukkig kan de photographie op volkomen juiste wijs elke teekeni» ruggeven, en nu de kunst zoover schijnt gevorderd te zijn, dat de vree verdwijnen der licht-afdrukken niet meer bestaat, bezit men een onwaar; baar middel om juiste en blijvende afbeeldingen te verkrijgen van hetgtg eerste kunstenaars hebben geteekend. De eerste beeldhouwers en sdii toch hebben een tal van schetsen en teekeningen gemaakt, waarvan det treffelijkheid en het schoone door iederen kunstkenner gewaardeerd die zulke stukken in de Musea te Parijs of te Florence, te Weeneni Milaan, te Venetie of te Dresden heeft mogen bewonderen. Deze voor felijke teekeningen nu van de eerste meesters heeft de heer Braun nieuwe wijze gecopieerd en voor weinig geld bij den heer Werst ver!; baar gesteld. Ik ben overtuigd, dat ieder, die deze keurige volkomenji afdrukken van Raphael of Rembrandts werkoui slechts deze twee ter men, zal gezien hebben, de waarde van deze toepassing der photogn met mij op prijs stelt en zich verheugt in de gelegenheid te zijn; men van zulke voortreffelijke afbeeldingen van die kernachtige teek» te kunnen zien en ze te koopen, terwijl men vroeger die stukken alk 't oorspronkelijk in de Musea kon vinden. Maar Braun heeft deze methode niet alleen op teekeningen toegepast, heeft ook de beroemde fresco's [van Michel Angelo en Raphael in het Valii op dczellde wijze weergegeven. Ook hier zal de vergelijking met del gravuren veel aan het licht brengen, dal men niet wist. Jammer dal de vele barsten, welke in sommige muren en gewelven van het paus paleis zijn ontstaan, op de zoo uiterst getrouwe afbeelding niet onf Men bedenke evenwel hierbij, dat als men die oorspronkelijke fresco's lel: aanschouwt, die barsten ook worden gezien door hem, die ze niet ova hoofd wil zien De heer Werst heeft niet alleen een keurig stel van de fraaiste teel: gen cn van de meest beroemde fresco's ter bezichtiging gesteld, hij ook een groot getal photographieën van antieke beelden en verscheiden: zichten in de prachtige gallerijen van het Louvre en het Vatikaan lei aangeboden. Deze zijn niet minder dan de Italiaansche ot beste Enge photographieën en hebben, zooals gezegd is, dit voor, dat zij niet! verbleken. Daarentegen is in deze niet dat glanzende van gewone pi graphieën, en zijn zij blijkbaar op eenigzins andere wijze vervaardigd dat de hoofdgroep of het middenstuk op eigenaardige wijze op den' grond treedt. Ervaren pholographen hebben reeds het procédé van Braun bewoii: en staan verbaasd over de voortreffelijkheid van deze groote afbeeldii Wanneer men nu hierbij voegt, dat op deze wijze al wat voortreffelijk de oudheid is bewaard van standbeelden en bustes, van reliefs en grot is afgebeeld, zal men kunnen begrijpen, dat ik de pen op kon vattei einde mijne stadgenooten voor zoover zij nu eens eenige keurige afbeei van het fraaiste beeld van Phidias of Praxiteles, van het beroemdste van Michel Angelo of Raphael, van de keurigste teekening van Pouss Rembrandt willen zien, daarop le wijzen. In hoe ver deze photographieën nu niet als alle menschelijk werk vei kelijk zullen zijn. moge het nageslacht uitwijzen; voor ons is het meer genoeg, dat wij in de gelegenheid zijn de kunststukken van die onover feu beeldhouwers en schilders afgebeeld voor ons te zien en er onze kamers in den waren zin des woords mede te versieren. Bovendien vei men niet, dal op deze wijs een nieuwe gelegenheid is geboren om kunstzin, die helaas zoo zeer sluimert ten onzent, te oefenen en te ont" kelen want daartoe is een eerste vereischte veel schoons te zien wel van de beste meesters; zien leert zien, zeggen de deskundigen, de photographieën van Braun ook hier ter stede vele oogen doen open: voor de heerlijke en onovertroffen genoegens, welke de beeldende kunslct den aandachtigen beschouwer schenken L. 24'November 1874. W. N. DU RIEU. Lei vai var wii de of bij ter AEAlïKMIE-lVIEiWS. PilüMOT IE AAN DE LEIDSCHE 1IOOGESCHOOL. Den 20slen November de lieer P. J. Tcding van Berkhonl Jr., gel Amsterdam, in de reglen, na openbare verdediging van zijn akadem proefschrift: de rechtsmacht van gedeputeerde staten. I jaa' wei zon leei wis doe ver vee S'» me zal dat vo< voe we te die zit en vai óp off lm ko ko ve< vei SU mi ba bo Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. ge ge ke va na

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6