wezen hooge ambtenaren, zich naar de kerk de la Madeleine te Parijs be geven, om er ter gelegenheid van liet naamfeest der ex-keizerin eene mis te hooren lezen, en alzoo eene demonstratie ten gunste van liet Bonapar- tisme aan den dag te leggen. De kerk was voor die plegtigheid niet. gelijk voorheen, met bloemen getooid, maar met rouwfloers behangen. Het regeringsblad meldt het volgende: Met de Duitschc legers is de veepest in Frankrijk gekomenzij had zich over 40 van onze departementen verbreid; thans zijn er nog maar 23 departementen waarin zij aanwezig is. Van 21 October jl. tot 1 November zijn in 0 van die 23 departementen 308 runderen door de ziekte aangetast; in de 14 andere zijn gcene volledige op gaven van het aantal ziekte-gevallen opgemaakt, maar schijnt de ziekte zoo goed als geweken te zijn. liet gouvernement bestrijdt die veeziekte met alle middelen, waarover net wettelijke beschikking heelt; doch stipte nale ving van de voorschriften der gezondheids politie door de particulieren is het eeniqe middel om onzen landbouw van die plaag te verlossen. Volgens den Monileur zou de Paus werkelijk aan de Franscbe rege ring hebben doen weten, dat bij; vóór de opening der Italiaansche kamers Rome denkt te verlaten en op Frankrijks bodem een toevlugf te zoeken. Het kabinet te Versailles heeft zich daarop bereid verklaard, den H. Vader op Frankrijks grondgebied te ontvangen, waar hij alle onderscheiding zou vinden, die hij als hoofd der kerk verdient; maar zij wil in geen enkel opzigt invloed uitoefenen op de besluiten van den H. Stoel. In de legerkampen nabij Parijs zijn thans ingevoerd zoogenaamde soepwasens, die de soldaten ontslaan van de noodzakelijkheid om keuken gereedschap met zich tc voeren, liet zijn vervoerbare keukens, die door een paard worden getrokken en waarin zich twee ketels bevinden, een voor soep en een andere voor koffij, De ketels worden door stoom ver warmd, zoodat gedurende den marsch de keuken in werking blijft. In iedere ketel is een kraan en op hel bepaalde uur komen de soldaten bij den soepwagen, om hun veldkeleljes te laten vullen. Volgens een Parijsehen correspondent zullen aanstaande week de wijnen uit de keizerlijke paleizen worden verkocht. De catalogus vermeldt, dat er 10,00!) flesschen Chateau Leoville van I!'5fi2001) flesschen Branc Mouton en 9000 flesschen Chateau Lafitte van hetzelfde jaar verkocht zullen worden. Van Chateau Yquem van 1347 worden 600 flesschen aangeboden, benevens een anker Clos-Vougeol-Ouvrardvan welke de kenners wonderen verhalen. Iu het geheel zullen 100,000 flesschen en 57 vaten wijn verkocht worden, en het schijnt vreemd genoeg, dat de Dnitschers, de republikeinen en dc mannen van de Commune, dezen wijn niet hebben opgedronken, daar de Franscbe dagbladen toch bewerendat teder Pruissisck officier dagelijks twee flesschen wijn uil de keizerlijke kelders dronk, liet blijkt thans, dat dit berigt wel eenigszins overdreven was, want de kelders van Fontainebleau zijn door de Dnitschers onaangeraakt gelalen en de kelders der Tuileriën zjjn bijna door een wonder gered van dc Commune. De toegang tot deze kelders leidde door eene groote gewelfde kamer, waar de lampen bewaard en schoongemaakt werden. Daarvoor waren kasten van dezelfde vorm en kleur tegen al de wanden der kamers geplaatst, behalve tegen die, in welke de kelderdeur zich bevond. Toen de zaken een dreigend aanzien bekw amen werd de deur digtgemetseld en een der kasten werd er voor geplaatst waardoor de Commune den kelder met den fijnen wijn niet vond. De kel ders, waar de gewone wijn was, weiden van hun voorraad beroofd, doch de Chateau Lafitte van het jaar 58 werd gered. ITALIË. De opening van hel parlement op 27 Nov. zal plaats hebben in het paleis Monte-Citorio, dewijl de zich daarin bevindende zaal de vereischïe ruimte aanbiedt en het gebouw Voor den openingsstoet beter genaakbaar is dan het paleis van den senaat en andere groote hotels. Het programma der feeste lijkheden is nog niet uitgegeven. Eene wapenschouwing over de nationale garde en eene schitterende verlichting zullen daartoe zeker belmoren. De regering heeft officiële kennisgeving ontvangen, dat al de diplomatieke ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden de openings-zitling zullen bij wonen. De benoemingen voor de universiteit te Borne hebben plaats gehad. Het docerend personeel bestaat uit 11 hoogleerareu in de regtsgeleerdheid, 22 in de genees- en heelkunde, 16 in de natuur- en wiskundige weten schappen, 1! in de wijsbegeerte en letteren; de theologische faculteit is opgeheven. B r I T S C II L, A IV D. In den bondsraad heeft de gevolmagtiade van Beijcren aangekondigd dat Beijeren een voorstel zou doen, strekkende om aan hel strafwetboek be palingen toe te voegen ter criminele vervolging van geestelijken wegens misbruik van den kansel en van hun geestelijk ambt tot hel aanstoken van politieke woelingen. -De offieieuse iVordd. Allg. Zeil. zegt. na de vollediae mededeeling van het schrijven der Pruissische bisschoppen aan den koning en hel daarop gevolgde antwoord van Z. M.Niet de wetgeving van Pruissen. de wetten der kerk zijn hetwaarin wijziging gebragt is. Zonder toedoen van den staal is van den kant der kerk een nieuw element in de betrekkingen tus- sclien liet staatsgezag en het kerkelijke gezag ingevoerd, hetwelk een slo- renden invloed uitoefent; een element waarop de beslaande wetten niet vooruit konden rekenen. Daardoor wordt de wetgevende rnagl op meer dan e'en gebied gedrongen om het nieuwe element in te voegen in het zamen- stel des regts, en daarom verwijst Z. M. naar de oplossing van het geschil door het wetgevende gezag. Maar tot zoo lang moet het bestaande regt gehandhaafd worden; de nieuwe leer van de onfeilbaarheid moet zich, even als alle nieuwe verschijnseleneenen tijd lang schikken in hel lot van bui ten het reglsstelsel te staan, lot dat de wetgeving, op het nieuwe element acht slaande, het noodige tot regeling der daaruit voortgesprotene nieuwe verhoudingen tot stand gebragt zal hebben. Zonder zich te laten afschrik ken door de houding, welke een gewigtig deel der katholieke kerk heden ten aanzien der nieuwe organisatie van Duitschland aanneemt de koning die vrijheid van geloofsbelijdenis beschermen, welke alléén beid is: die vrijheid namelijk, welke met de regten van anderen en m, gelijkheid van allen voor de wet bestaanbaar is. De Pruissische minister van eeredienst en onderwijs heeft de jaj sche buitengewone toelage van 800 lh., die aan prof. Claus Groth, te als eene erkenning zijner verdiensten op letterkundig gebied was toeget met 400 tb. verhoogd. De Leipziger paardenkoopers hebben voor Parijsche rekening eeit stelling aangenomen tot de levering van ongeveer 1J000 paarden, ®r« deels ten behoeve van de omnibusdienst. OOST E.Bf RIJ K. Te Praag zijn thans bij aangeplakte publicatie regtstreekscfw m zingen voor den rijksraad uitgeschreven, welke onverwijld; zullen m plaats hebben'. OOST-INDIE BATAVIA, 13 October. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende bt, kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot controleur 2e kl. bij de landel.hi sten en cultures T. G. A. Cantervisscher. onlangs van verlof uit Nedo teruggekeerd; tot directeur van het dep. van justitie, dc raadsheerii hooggeregtshof van Ned,-lndie mr. I). L. F. de Panly; tol controleur bij het binnenl. bestuur in de adsist.-residentie 3enkoelen.decontroleur, J. F. Loudon; tot controleur 2e kl. bij hel binnenl. bestuur in de resü Zuider- en Oostcr-afdeeling van Borneo, de benoemde controleur 3® kl L. van Leeuwen; tot controleur 3 ki. bij het binnenl. bestuur in ét dentie YVester-afdecling van Borneo, dc ambtenaar ter beschikking Pik; tot ambtenaar ter beschikking in de residentie Palembang, dejf>el tela naar voor de burgerl. dienst in Ned.-lndië J. L. J. A. Ruyssenaers; toti caal en procureur bij hel hooggeregtshof van Ned.-lndië mr. H. R. val Bij het binnenl. bestuur in de residentie Zuider- en Oosler-afdeelingvai neo tot controleur 3' kl. de ambtenaar ter beschikking P. N. van Doorti tot ambtenaar ter beschikking de ambtenaar voor dc burgerl. dienst it! Indie H. R. Rookmaker, thans werkzaam gesteld bij het dep. der bi openb. werken. Bij de in- en uitvoerregten tot commies-visitateorl controle en recherche te Batavia, de onder-commies le kl. aldaar Sersansie; tot onder-commies lc kl. bij de controle en recherche te de commies-ontvanger tevens haven- en pakhuismeester te Ayer-Bansi malra's Westkust) J. B. Rijken. Verleend: een tweejarig verlof naar! land, aan den ambtenaar op wachtgeld 11. J. 11. Beekveld; aan den té phisl 3" kl. C. E. A. Duchaleau; aan den adsist.-resident van Sidaijoe rabaija) G. Th. Humme; aan den ambtenaar op non-activiteit F. H. Er Schliep; aan den ambtenaar voor de Javaansche taal- en letterkunde Cohen Stuart; aan den controleur l' kl. bij dc landel. inkomsten end H. H. Donker Curlius, en aan den 2dc" commies bij de algemeeneti kamer K. 11. Boelhouwer. Ontslagen: eervol, de controleur 2C kl. landel. inkomsten en cultures O. A. Burnady Lanlier; de klerk op] reau van den adsist.-resident van Banda (Amboinaj G. F. Lans; de gei opziener 2' kl. bij de kina-cultuur P. Hoos. Departement ran oorlog. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, té apotheker lf kl.de apotheker 2' kl. F. W. Neuhatis; tot apotheker! de mil. apotheker 3' kl. F. W. Tap. Verleend: een tweejarig verlo! Nederland, aan den kapt. der inf. G. de Bont, en aan den ls,f" luit. de P. H. van Aulstijn. Ontslagen: eervol, de kapt. der inf. E. J. Valclt en de magazijnmeester bij het algemeen tevens afdeelings militair-klet magazijn te Batavia J. J. Varenkamp. Departement van marine. Benoemdtot 2'lfn machinist der gouv, F. A. llitlerberg. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aa kapitein-luit. ter zee bij het Ind. sedentaire zeewezen, directeur marine-etablissement op Onrust M. L. J. van Asperen. Ontslagen: zoekeervoluit 's lands dienst, de 2'' machinist der gouv.-marine Ballot. Vergunning verleend: om naar Nederland terug te keeren ziekte, aan den scheepsklerk M. J. Vitringa; wegens langdurig verb! deze gewesten, aan den luit. ter zee !e kl. E. I'. Bonn; aan de zee 2e kl. 11. Bakker, J. I'. Hovy, E. H. E. van Woelderen, H. F. Kot berg, C. W. A. D Steup en J. D. A. Nederburgh. Z. M. de koning heeft last gegeven de troepen voorlaan niet meet de kusten, maar in het binnenland te doen kamperen. Zij zullen gevolge de ongezonde strandplaatsen en ellendige kazernes verlaten, zal spoedig een begin van uitvoering maken en de troepen van Soera verleggen. Aan het groot-ambtenaars-examen hebben 12 eandidaten deelgenoi waarvan een zich gedurende het examen terugtrok. 2 werden alge» en 9 slaagden. Bij hel klein-ambtenaars-examen zijn 41 jongelieden amineerd. De uilslag was, dat 15 eandidaten voldoende en 19 goed btl men, terwijl l!i werden afgewezen. Door den raad van justitie te Batavia zijn weder eenige Chini firma's in staat van faillissement gesteld, (tok is dc heer F. A. C. Grel rijstpelmolenaar en rijsthandelaar te Randong. op verzoek van de Rc damsche bankin staat van faillissement verklaard. Volgens het B. is de gefailleerde met de noorderzon verhuisd. Een der te Batavia tigde geldinstiluten is bij dit faillissement, naar men zegt, voor ƒ134 betrokken. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. I SCCI vei 1W( nin ree eu deu geg out bes jee eu dez is dei ver cot vai we de gei de "ij vol om dei Be po be; op inl de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6