LE1DSCHE COURANT. 1871 MAANDAG 20 NOVEMBER. OINNENIiAlNDSCIlË REItlGTEN. is m «Ti» «4 letiw. liet zien ortt S-ffij xV. 274. f 3.50/ /2.50 )p •vert finl •ban lii= De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant 1s per vierendeel jaars f 3.franco p.p. tiet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs tier Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BrestauKeulenStuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. ,tq Dij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. LEIDEN, 18 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden is, ingevolge zijn ver- e s oek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. F. B. Coninck Liefsling, Is lid der plaatselijke commissie. De voordragt tot het ontslag van J. ehootmanals boekhouder bij de stedelijke gasfabriek, werd aangenomen. de behandeling eencr suppletoire begrooting en een staat van af- en verschrijving op de dienst van 1871, merkte de heer de Fremery op dat !tcommissie van financiën, blijkens haar rapport, in de meening verkeerde at het burg. en weth. geen ernst was met den voorgestelden verkoop van apitaal ten behoeve van de verstrating van den weg builen de Rijnsburgsche ;e™ lort; dit lag wel degelijk in het plan van burg. en weth., omdat de raad ?eiï roeger besloten had datwanneer verkoop van kapitaal aangewezen was me it vinding der kosten van eenig werk, die verkoop dan ook moest plaats 'Hi ,b|ienwilde men echter voor dit werk eene uitzondering maken, hij zou r niet tegen hebben. De heer Buys antwoordde hierop dat de bedoeling ijsli inden raad was geweest dat verkoop van kapitaal werkelijk moest plaats KI ebbenwanneer het bij de begrooting voor eenig werk was aangewezen; ier verkeerde men in eene andere positie, het gold hier een werk, dat !g. iiel op de begrooting voorkwamen waaromtrent men nog in het onzekere ierkeerde uit welken post de kosten zouden kunnen bestreden worden. Het te f 5! etiomeii besluit kon gehandhaafd worden, zonder dat dit kapitaal behoefde erkocht te worden. Na eenige gedachtenwisseling over dit punt werden Ie suppl. begrooting en de staat voornoemd goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling een adres van A. W. Sijtholf, uitgever van iet I.eidsch Dagbladom alle officiële stukken die onder de rubriek «Stads- eriglen" van stadswege aan de Leidsche Courant ter plaatsing worden toe- tzonden, denzelfden dag te mogen ontvangen. Het rapport van burg. en leth. strekte tot afwijzing van het verzoek, voor zooveel zulks tot de be- loegdheid van den raad behoorde. De voorzitter liet voorlezing doen van een It. Ithrijven van den uilgever der L. C. betreffende deze zaak aan burg. en weth., raarin deze eenige beschouwingen omtrent het verzoek in het midden bragt, Doral met het oog op de wijze van voorstelling, die de verzoeker zich vcr- «rloofd had te geven aan zijne verhouding tegenover het gemeentebestuur, id. Ie lieer Le Poole was van meening dal de raad, wilde hij consequent zijn, iet verzoek niet kon afwijzen, uithoofde vroeger besloten was lot eene zoo lt- tel mogelijke publiciteit van de zaken der gemeente. Van de bevoegdheid in den raad in deze kon meende hij geen twijfel bestaan. De heer Goudsmit trklaarde van hetzelfde gevoelen te zijn. Ilel was te doen geweest om de icst mogelijke openbaarheid om de burgerij in de gelegenheid te stellen D alles kennis te krijgen en om op die wijze aan den anderen kant weder ttit van de burgerij te ontvangen. Men moest trachten het meeste licht [gen de minste opoffering te verkrijgen en het werd nu kosteloos aangebo- t'n. Van officiële couranten kon geen sprake zijn, want wat beteekende il. In regten zou toch, zoo liet vereischt werd, het oorspronkelijk [schreven stuk moeten overgelegd worden. Men kwam door het verzoek ie te staan in geen contradictie met een vroeger besluit. Hoe meer con- irrentie in dezehoe beter. De heer Dcrcksen maakte eenige opmerkingen ilreffende de regtsgeldigheid der afgekondigde verordeningenwanneer die twee couranten werden geplaatst. Er konde toch tusschen de beide af rukken, door drukfouten, verschil ontstaan; hoe dan te beslissen wat de Kciële lezing was. Zijns inziens zou menom consequent te zijn tot eene mbcstedingof, volgens het gevoelen van den adressant, tot eene verpachting loeten overgaan eene vrije concurrentie moeten openstellen, wie liet voor het Snste doet of wie er hel meeste voor geeft. De heer Goudsmit zeide dat sprekers 'oorden bet gevolg waren van misverstand. Er was niet gevraagd om fficiële courant te worden, maar alleen om de toezending der stukken; 1.521 aardoor werd liet L. D. nog geen officiéél blad. Er was geen qnaestie van 1 ftee officiële couranten, of twee officiële aankondigingen. De lieer üerek- tn merkte hierop aan dat hij gesproken had met het oog op de uitgedrukte eening van den heer Goudsmit, dal er in eene gemeente geene officiële cti{( mrant bestond. De Voorzitter gal de gronden op, waarop burg. en weth. n afwijzend advies op het verzoek hadden uilgcbragt; zij hadden geen vrijheid gevonden van het vroeger gemaakte contract en de bestaande ver ordeningen af te wijken. Wat de bevoegdheid van den raad betreft, waar over de heer Le Poole gesproken had, die betrof slechts eenige verordenin gen, de zorg voor het overige was aan burg. en weth. overgelaten. De heer Gondsmit herhaalde dat er alleen gevraagd werd om toezending der stukken; er was geen sprake van officiële afkondiging. De plaatsing in het L. D. was geen afkondiging, de afkondiging der stukken had alleen plaats in de L. C. De Voorzitter gaf toe dat de zaak, op die wijze be schouwd, geen bezwaar opleverde. De heer Buys zeide dat de raad heL regt had de wijze te regelen van het publiek maken der stukken die van hem uitgingen, hetgeen niet het geval was met de stukken, betreffende de militie enz., waarvoor de zorg aan burg. en weth., als ambtenaren, was overgelaten. De zaak kwam hierop neder, of de uitgever der L. G. had een verkregen regt. Wanneer de L. C. bleef plaatsen de stukken, en de stad gaf 200, dan werden geene regten verkort. Het publiek belang eischle de meest mogelijke verspreiding der stukken, liet L. 1). werd door de toezending der stukken geen ofhciëel blad; het nam geene verpligtingen op zich. Na al het gesprokene stelde de voorzitter de vraag: verlangt de raad dat de stukken die tot zijne bevoegdheid behoorenen die in de L. C. wor den geplaatst, gelijktijdig aan het L. D. zullen toegezonden worden? De heer Krantz merkte aan dat door den adressant meer werd gevraagd, waarop de voorzitter zeide dat burg. en weth., de bedoeling van den raad kennende, daarop zouden letten. De gestelde vraag werd met 16 tegen 2 stemmen toestemmend beantwoord. De verder aan de orde gestelde verzoeken van dr. II. Boursse Wils, M. van WellH. J. Labree en Gebr. van Hoeken werden toegestaan. De voorzitter deelde o. a. mede dat bij burg. en weth. op 4 Nov. waren ingekomen vijf processen-verbaal van rooimeesters betreffende percelen ter bewoning ongeschikt en dat eene gewijzigde verordening was ontworpen omtrent de belasting op de honden. Naar wij vernemen zijn door mevrouw de wed. W. M. J. Ilaringman, geb. E. M. F. de Kempenaer, op den 7dtD November jl. alhier overleden, de volgende legaten vermaaktaan de landbouw-koloiiic Neder!. Mellray, te Rijsselt bij Zulphen, 500aan het instituut voor doofstommen te Gronin gen/500; aan het instituut voor blinden te Amsterdam 500; aan het 11. G. of arme wees- en kinderduis der Nederd. lierv. gemeente te Leiden 1000aan de diaconic-armeii der Nederd lierv. gemeente te Leiden 1000; aan het minnehuis der lierv. gemeente te Leiden ƒ500; aan de bewaarschool op de Garenmarkt te Leiden ƒ300; aan de algem. weduwenbeurs voor predi kanten der Nederl. herv. kerk ƒ200. Gisteren hield de vereeniging van het Zilveren Kruis, afdeeling Lei den, hare gewone bijeenkomst in het hotel den Burg, ter herinnering aan den immer gedenkwaardigen 17 November van het jaar 1813. De heer J. W. Felix, pred. te Utrecht, heeft voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 138 volwassen personen en 43 tol 02 kinderen. De aanvoer van stcurharing te Katwijk heeft voortdurend met goed gevolg plaats, welke viseh dan ook sedert de laatste acht weken bijna uit sluitend ter markt komt. Tegen billijken prijs is daarvan doorgaans nog al goede koop te doen. Voor Katwijk wordt met de eenige, ter kustvisscherij bestemde, schuit weinig of niet gevaren en aangebragt. Een paar weken geleden ontstond er door aanvoer van wat kleine schol, scharren en rog eenige levendigheid aan de markt. Dikwijls beneemt ongunstige wind of stormachtig weder de schuit gelegenheid uit te zeilen. Van elders wordt nu en dan, zooals ook dezer dagen, eene partij sehclvisch met een enkelen kabeljaauw ter markt verzonden, doch zij zijn schromelijk duur. Zelfs geeft de prijs aanleiding om veeleer voor spiering en botdie geregeld aan komt, maar anders ook ver van goedkoop is, een bod te doen. Die sleur omtrent de kustvisscherij zal wel tot na Nieuwjaar voortduren, daar tegen Kersmis die van den haring eindigt, wanneer de vloot te huis blijft. Met voordeel wordt de steurharingvisscherij gedreven. Het vorige jaar lag de visscherij ten gevolge van gebrek aan scheepsvolk, dal in dienst was geroe pen of wegens eene, door den oorlog, onveilig gemaakte zee, schier aan banden. {Zie verder hel Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1