LË1DSCHË COURANT. 1871- ft0. 275. ^4 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. &pnrrzn>*rm ZATURDAG 18 NOVEMBER. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEH, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 17 November. Bij kon. besluit van 11 November is aan den heer dr. J. H. Stuffken, emeritus hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, een pensioen verleend ten bedrage vgn ƒ2800 's jaars. Te Rotterdam is door burg. en weth. bij den raad de volgende lijst «ui aanbeveling ingediend voor de benoeming van leeraressen aan de open- bare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes aldaar: voor de Neder- laudsche taal- en letterkundeuiej. SI. A. S. E. S. de Goeje, te Leiden, en A. Leendertz, hulponderwijzeres le Deventer; voor de Hoogduitsclie taai en letterkunde, mej. Eüse Kempf, hulpondcrwijzcres le Groningen, en SI. A. A. Siehe, te Arnhem; voor de Fransche taal- en letterkunde, mej. G. SI. J. Dejardin, hulponderwijzeres te Leiden, en V. R. L. van Kappen, te Haar lem; voor de Engelscfie taal- en letterkunde, mej. J. SI. Schaap, te Kampen, ta G. yan Pesch, privaat-docent te Utrecht; voor de natuurlijke historie, mej. G. Mühring, te Ede. Te Koog aan de Zaan is eene vergadering gehouden van ohelabrikanten, ter bespreking van een voorstel tot verhooging van de arbeidsloonen der fibriek-arbeiders. Met algemeene stemmen is besloten tol eene vermeerde- rag van ruim 16 pCt. en het maalloon van een last zaad alzoo te brengen van f 8.10 op 9.45. Zonder dat van wege de arbeiders eenige vordering of aanvrage is gedaan, zijn de fabrikanten, .uit eigen beweging, aan de steeds klimmende behoefte hunner werklieden tegemoetgekomen, daarin voorgegaan door enkele liQulkoopers te Zaandam. Te Ootmarsum heeft men den ongeveer 35 meter hoogen schoorsteen van de onlangs verkochte stoomweverij, welke thans wordt gesloopt, in navolging van de Vcndöme-zuil laten omvallen. De schoorsteen, die 150,000 steenen bevatte, viel met zulk een geweld neder, dat door de gehecle stad de dreuning gevoeld werddie vooral nadeelig was voor de nabij gelegen huizen. Voorwerpen van 20 kilo werden verscheidene meters van hunne ligplaats geslingerd. Naar men verneemt heeft de kerkeraad der lierv. gemeente te Berlicum aan het klassicaal bestuur van Leeuwarden kennis gegevendat hij niet ge negen is wederom in zijnen naam de floreenpligligen op te roepen tot de keuze van eenen predikant. Het reglement op de verkiezing en beroe ping van predikanten bij de hervormden in Friesland vastgesteld 1 April 1833 en goedgekeurd bij kon. besluit van 14 September 1833, n». 102 ver klaart de kerkeraad voor vervallenen het kon. besluit noemt hij ook ongrondwettig. De consulent heeft geweigerd dat besluit te leekenen, het welk door den kerkeraad na ingewonnen regtskundig advies genomen was. De heeren N. en S. te Groningen, die tegen dea heer F., leeraar aap de rijks hoogere burgerschool le S.eene actie lot schadevergoeding hadden ingesteld wegens plagiaat, hebben van hunne vordering afstand gedaan, zoodat deze zaak niet aan 's regters beslissing zal worden onderworpen. In het verslag van de aldeelingen der tweede kamer omtrent het wets-ontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, komt nog o. a. het volgende voor: Ook voor zoover men zich met de algemeene strekking van het ontwerp vereenigdewaren er vele leden, naar wier oordcel daarbij te ver werd ge gaan. De wet is streng. Zij grijpt in de persoonlijke vrijheid der ingezetenen ook met opzigt tot aangelegenheden van teederen aarden druischt in menig opzigt aan tegen de heerschcnde volksmeeningen in vele deelen van het land. Waar hel de bevordering der gezondheid of het waken tegen besmetting betreft is, men mogt zich dit niet ontveinzen, het groole publiek zeer zor geloos en onverschilligzelfs roekeloos. Ging nu eene wet als de tegen woordige verder dan zelfs door deskundigen volstrekt noodig wordt geacht, dan was te vreczen, dat zij óf tot hooggaaxde klagten over onredelijken dwang en belemmering aanleiding zou geven en dus op den duur onhoudbaar zou zijn, óf wel niet behoorlijk zou worden toegepast en dus eene doode letter blijven. Rij de behandeling der artikelen van het ontwerp, zou men nader op dit gewigtig punt terugkomen; maar reedspu moest men verklaren geenszins overtuigd te zijndat bijv. oogziekte en kinkhoest als ziekten behooren te worden beschouwd, tegen welker verspreiding de strenge bepa lingen van hel wets-ontwerp te pas komen. Over het geheel liep men, door zulk eene brecde lijst van besmettelijke ziekten op den voorgrond te stellen, gevaar het doel voorbij te streven. Eenigzins in strijd met het voorafgaande waren er enkele leden, naar wier gevoelen de typhus, die jaarlijks zulk een belangrijk cijfer aan de sterfte-lijsten toevoegt, in het wets-ontwerp le wei nig op den voorgrond trad. Zij verlangden, dat ook tegen de verspreiding dezer ziekte dergelijke afdoende bepalingen in werking kwamen, als men in de artt. 27—31 van het ontwerp met opzigt tot cholera vindt. Naar sommiger oordeel wordt bij deze wet te groole magt aan den //geneeskun digen ambtenaar" toegekend. Door enkele leden werd gevraagdof het niet te ver ging, bij de regeling van dit onderwerp, alle gemeenten, kleine cu groote, met dist opeen wonende of sterk verspreide bevolking, op deitzelfdcn voel te behandelen. De groote kosten, die de uitvoering van een aantal voorschriften der wet zal na zich slepen, waren al verder in veler oog een gewigtig bezwaar. Men wees daarbij op de verpligliqg der gemeentebesturen om eene gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aaii besmet telijke ziekten in te riglen (art. 7); op de inrigting bij elke begraafplaats van een locaal voor tijdelijke bewaring van overledenen aan eene besmette lijke ziekte (art. 12) en op hetgeen vereischt zal worden voorde ontsmetting van verdachte voorwerpen en localcn (art. 5, 16 en 36) enz. Wi,e zou al deze kosten, vooral ook waar het kleinere, onvermogende gemeenten geldt, betalen? Eindelijk werd vrij algemeen de opmerking gemaakt, dal de wet niet gelukkig is geredigeerd. Men mist daarin die geleidelijke orde, die de duidelijkheid bevordert én misverstand voorkomt. 's GRAVENI1AGE, 17 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. N. Anslijn, Ned- vice-consul te Alexandria, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica van Spanje. Aan den heer E. de Bonnemort is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ned. consul te La Rochelle, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en als zoodanig is benoemd de lieer L. Michel. Toj plaatsvervangend kantonregter te Alphen is benoemd de heer J. yap Hettinga Tyopip, ontvanger der registratie aldaar, en aan dep heer inr. M. A. YVijpaeudls is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsver- yangeud kantonregter te Delft. Tot directeur van het met 1 December aanst. pi werking tredend postkantoor te de Rijp is benoemd de heer J W. Algie, thans adsistent ten postkantore te Hoorn, en to,t ontvanger der directe belastingen te Schecmda is benoemd de heer H. de Graaf, thans ip die betrekking te Dragten. De officier van gezondheid 3e kl. G. Franken, aaii het sc.h,roefstoom schip het Loo, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den offi cier vpp gezondheid 2e kl. K. G. F. Sloós. De copimissie uil het provinciaal gcregtshof in Zuidholland heefL giste renna afgelegd examen, als candidaat-notarisscn toegelaten, de bh. f Kar- seboo.m en D. B. van der Haer, le 'sGrayenhage, en C. W. Margadant, tc Rotterdani. H. M. de koningin is gisteren avond ten 8 urena een verblijf van ruim tyyee maanden in hel buitenland, in de residentie teruggekomen. Het gevolg van 11. M. bestond uit de lib. von Weckerlin. geheimraad en secre taris van H ja.,' jh Gevaerls van Simonshaven, kamerheer, en freule van Zuylen van Neyevelt. In den prachtig verlichten hofsalon van den Rijnspoor werd ij. M. opgewacht door 1111. KK. 11II. de prinsen Frederik en Alexan der, den burgemeester der residentie jlir. mp. Gevers Deynoot, den groot meester van II. M. huis, graai van Randwijk, den gouverneur van Z. K. II. prins Alexander, jlr. Hooft, en den kapitein Beyerman, die 11. M. hartelijk welkom heetten. II. M. en prins Alexander begaven zich vervolgens naar liet koninklijk paleis en prins Frederik naar het huis de Paauw. De 58ie verjaardag van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid werd heden door het uitsteken van vlaggen gevierd. De zifting van de tweede kamer van gisteren was geheel gewjjd aan de behandeling van het amendement van den heer Dumbar, tot intrekking dei' missie te Rome. De heer 's Jacob betoogde dal de tegenwoordige stand der zaak er toe nioest leiden hel status quo le handhaven. Nederland moest hierin niet voorgaan, maar volgen. Alleen verlangde hij van den minister de verzoenende verklaring dat hij, wanneer er eene geschikte gelegenheid zich voordoet tot de terugroeping van den gezant, die niet zal laten voorbij gaan. Volgens den heer van der Does de Willeboïs was de Romeinsche quaeslie eene Europesche en zou zij dat blijven, eene quaestie van interna tionaal overleg. De zaak moest zich op dat terrein ontwikkelen en Neder land moest het status quo behouden, dat niets beslist of praejudicèert. Spr. deed een beroep op de vredelievendheid der vergadering en de welwillend heid der parlementaire meerderheidook bij hen die de aanneming zouden

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1