LE1IKSCUE COUËAHT. 1871. VRIJDAG 17 NOVEMBER. n. kAves van Gebr. van Hoeken, boutkoopers, waarbij zij vergunning ver ekou eest! 21 It» van Stki ill. M ajff. 07') 1 jm 4 m v#-¥ eg" BM® De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'l jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DaitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. |87l's namiddags te twee uren. 1870, 1'. Adres van Mr. F. B. Coninck Liefsting, houdende verzoek om ontslag als lid van de plaatselijke Schoolcommissie. 1'. Voordragt lot het ontslag van J. Schootman, als boekhonder bij de gasfabriek. 3'. Suppleloire bcgrooting en slaat van af- en overschrijving op de dienst van 1871. vim, 111CII :rau n-S[i i.n f dus en E. STADS-BER1GTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaturdag 18 November Onderwerpen n Ji|'. Adres van A. W. Sijlhofl. uitgever van het Leidsch Dagblad, om alle oflkieele stukken die onder de rubriek »Sladsberigten" van stadswege aan de Leidsche Courant ter plaatsing worden toegezondendenzelfdeu dag te mogen ontvangen. HAdres van Dr. H. Boursse Wils, tot het plaatsen van een reservoir voor zijn huis op het Rapenburg, met eene pijp door de straat. 'lel Adres vai Dr. R. Boursse Wils, tot het leggen van eene stoep in de Houtstraat. Adres van M. van Well, tol hel maken van eene niilozing in het stads riool voor zijn huis op de lloogewoerd. i. Adres van II. J. Labree, tot het plaatsen van een houten plankijs inden Ouden Rijn voor zijne kuiperij in de Koppenhinksleeg. zoeken tot het leggen van balken in de kom der Stink- of Slaagsloot bij den Stadspolder-watermolen onder Leiderdorp. B1NNEMLANDSCHE BEHIGTEN. i ,5 12 224! 2151 90' 90 90 90 LEIDEN, 16 November. Van wege de dames, die onlangs deden blijken van haren wenscii om kinderen, uitmakende de laagste klassen van al onze scholen voor on- 9jtn minvermogenden gelegenheid te geven het aanstaande S'. Nicolaasfeest tde te vieren, wordt ons berigt, dat de voor dat doel ontvangen gelden tar ruimschoots in de gelegenheid stellen het opgevatte plan ten uitvoer [leggen. Onder hartelijke dankbetuiging aan allen, die daartoe het hunne ebhen bijgedragenwenschen zij dus mede te deelen dat aan -de ontvangst meerdere gelden dan tot heden werden toegezonden of toegezegd, geen eboefte bestaat. - Bij den agent van bet ministerie van financiën te Amsterdam is door k notarissen Claasen en Jager, namens den heer Alexander Brogden, lid lï het Engelsche parlement, gestort de som van 300,000, als definitief aarborg-kapitaal bedongen bij de concessie voor den aanleg en de exploi- Hie van den spoorweg van Tilburg over 's Hertogenbosch naar Nijmegen. - Door den heer Theodor Reicheltden 26sle" October jl. te Hilversum UI «riedenis aan de stadsbibliotheek te Amsterdam bij testamentaire be- g^ihikking geschonken eene zeer belangrijke verzameling van boeken, pren- enz., belrclfende de zoogenaamde Doodendanscnvan de 15de eeuw af lieden toe. - Te Rotterdam is ten huize van den directeur van het postkantoor door policie aangehouden een der conducteurs der posterijendie sedert eeni- n tijd den postdienst op de treinen waarnam tusschen Rotterdam en 72fcsterdamen verdacht wordt gehouden gedurende het traject papieren van Mswaarde uit brieven te ligten. [IV. R. C.) Voor het prov. geregtshof in Noordholland werd gisteren behandeld de "gcr medegedeelde zaak van Richard Lloyd, Engelsch.matroosbeschuldigd poging lot moord op Zaturdag 5 Augustus 11., gepleegd op den koop- 81 f" V. J- de Groen, wonende te Nieuwe Diep. Beschuldigde erkende Groen liet waler te hebben geworpen, maar beweerde zulks alleen te hebben tan om hem een lesje te geven, geenszins om hem van het leven te be- ^;8i "en. De advocaat-generaal jhr. m'. C. II. Backer wees evenwel daarlegen- 1.82'tr o. a. op de verklaringen van getuigen, die op verschillende tijdstippen J 31 ir het plegen van het feit den bescli. hadden hooren zeggen, dat hij den 'Pman zou verdrinken als hij hem ontmoette en verder op dc verklaring 1 Jen getuige, die dezen uit het waler redde, dat besch. getracht had hoofil onder water te houden. Ilij meende intusschen, dat uit de aan handeling voorafgegane feilen verzachtende omstandigheden waren af te l(nweshalve hij wel zijne veroordeeling requireerde Ier zake van poging Hl 7811 861)1 27! 7P tot moordmaar deswege tegen hem slechts eene cellulaire gevangenisstraf vroeg van één jaar. De beschuldigde werd verdedigd door den advocaat mr. P. Pet, die tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op 21 November. Door de arrond.-regtbank te Tiel zijn voor de betrekking van kanton- regter te Geldermalsen voorgedragen de hh. m". Pleyte, griffier bij het kan- tongeregt te Geldermalsen, jhr. Mollerus, griffier bij het kantongeregt te Zalt-Bommel, en jhr. de Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongeregt te Cortgene. - - Dezer dagen kwam een ontslagen bedelaar uit Ommerschans, op reis naar llarlingen, in beschonken toestand aan de herberg "de Kikkerij", nabij Meppel waar de kastelein hem na het gebruik van een borrel de op nieuw ver langde jenever weigerde. Ilij verliet daarop de herberg, viel aan de sloot van den straatweg in slaapen 's morgens werd zijn lijk daar uit het water gehaald. De arrond.-regtbank le Appingcdam heeft eeltige personen uit Middel slum schuldig verklaard aan zamenspanning van werklieden, om den arbeid te slaken en te beletten, opgevolgd door een begin van uitvoering. De be schuldigden zijn allen veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. - Naar men uit Middelburg meldt heeft eene aanzienlijke dame aldaar een haar toebehoorend kapitaal woonhuis in de Molstraat ten geschenke gegeven aan eene christelijke vereeniging, om daarin eene christelijke jonge- jufvrouwen-school te vestigen. Gisteren avond woonden wij in den schouwburg de voorstelling bij van »Le Marquis de Villemer", door hel Fransche tooncelgezelschap van Amster dam onder directie van den lieer Depay. George Sand, de begaafde schrijfster, heeft voor dil stuk een huiselijk tafereel uit de hoogste standen der maatschappij gekozen. Met de haar eigen eenvoud van voorstelling teekent zij in dit allerliefst tableau de genre eene aristocratische dame, de markiezin de Villemer, wier overigens zeer matig vermogen nog grootcndeels verkwist wordt door een barer zonen. Zij is er daarom op bedacht het vermogen van haar geslacht le releveren, door haren zoon Urbain aan dc rijke Diane de Saintrailles uil te huwelijken. L'rbain, die echter vroeger een geheim huwelijk had aangegaan, waaruit hem een zoon was overgebleven, leefde, door dil geheim gedrukt, sedert dien tijd zeer afgetrokken. Dij zijne moeder, de markiezin, die eene gezelschaps dame zocht, komt toevallig eene dochter van eene aanzienlijke, doch geruï neerde familie zich aanbieden. De markiezin grijpt deze schoone gelegenheid aan om een fijn besebdafd meisje aan zich te verbinden. Beide hare zonen worden echter op Caroline de Saint-Genaixde schoone maar fiere jufvrouw van gezelschap, verliefd. L'rbaindie reeds vroeger bewijzen gaf een edel hart te bezitten, toen hij met opoffering van zijn vaderlijk erfdeel de schul den van zijn broeder betaalde, blijlt ook in deze aan zijn naauwgezet karak ter getrouw en hoe vurig zijne liefde ook is, acht hij het toch beneden zich, haar zijne lielde te bekennen, daar hij meent dat zijn vroeger huwe lijk, hoewel door den dood ontbonden, een onoverkomelijke hinderpaal js tot een nieuwen echt. Gaétan, dc losbol, die tol hiertoe vrouwendeugd een chimère noemde, vindt Caroline onweerstaanbaar en tracht haar dit bij iedere gelegenheid te doen hegrijpen. Intusschen moedigt hij zjjn broeder Urbain herhaaldelijk aan, om toch tot het hem aangeboden rijke huwelijk over te gaan. Urbain bemerkt eindelijk dat zijn broeder Caroline ook be mint. Dit noopt hem haar zijne liefde te openbaren, liet kost dc moeder veel strijds in dit huwelijk le berusten, hetgeen haar eerst mogelijk wordt, toen zij verneemt dat de rijke Diane haar hart en hand aan Gaétan schonk. Zij gaf aan den jongen losbol de voorkeur boven zijn ernstigen broeder. Gaétan vergeldt op deze wijs hetgeen zijn broeder voor hem opofferde door zich zelf op te offeren aan eene schoone rijke erfgename. liet stuk is behoudens enkele minder natuurlijke toestanden uitstekend geschreven: het levert hoogst belangrijke en vrolijke tooneelen op en werd vooral uitstekend opgevoerd. Mevr. Haquetle stelde de markiezin op zeer waardige wijze voor. Houding, spraak en gebaren, in deze rol allen zeer groote moeijcüjkhcdcnlieten niets te wenschen over. I e hh. Depay en Divojr kweten zich beiden verdienstelijk van hunne laak. Vooral het spel van den heer Depay was los en bevallig en vormde een goed geheel met dat van de dames Brassine en Carmen. HeL spel van mevr. Tomsonn verdient

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1